Аутор Тема: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу  (Прочитано 2417 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« послато: Октобар 28, 2019, 09:53:23 пре подне »
Једно лаичко питање ? Што је највећи проблем да се популаризује овај метод и у другим лабароторијама то јесте у другим градовима? Кад већ имају тест очинства што је проблем да допуне понуду са тестом пра-порекла пошто се на сличном принципу ради. Олакашло би доста рад овога портала и много би се брже прикупљали резултати.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #1 послато: Октобар 28, 2019, 11:07:49 пре подне »
Можда је и одговор лаички или полу-лаички, али да напишем нешто јер сам пре неких 8 година имао жеље да тако рећи свој хоби уведем у друге воде и у Пожаревцу отворим ДНК лабараторију за пра-порекло са квалификованом радном снагом. На крају сам одустао од тог подухвата.

Рекао бих да су три ставке: стартне финансије, високо-квалификовани радни кадар и потражња самих услуга.
Посебно бих ставио акценат на другу и трећу ставку.

Добри, али половни днк сиквенсери су данас доступни у Америци од 17'000 долара.
(Тада је цена била преко 35'000 долара.)

Уз ових 17к иде још и пропратна опрема за лабораторију, која кошта у најбољем случају још толико. Добар део опреме је наравно и утрошни материјал, који је такође јако скуп.

И што се тиче самог тј основног уређаја, само се Y25 STR-ова може очитати уз помоћ већ постојећих параметара у днк сиквенсеру (не знам напамет који су то тачно 25 маркера, али првих 23 су они које очитава уређај који има и наш ДНК центар у БГу)

За све остале маркере, потребно је минимум годину дана истраживачког рада и веома доброг познавања ове области. Свега пар лабораторије на светском нивоу ово раде. То заиста није посао за сваког. Иако се такав кадар може наћи и код нас, заиста пронаћи квалификоване и лојалне раднике уопште није лако.

У мом конкретном случају није било ни довољно велике потражње за услугама потврде очинства, односно Y-ДНК, па ми је такозвана "ROIC" калкулација била прилично песимистична. Највише због тога сам и одустао.

Ако се гледа из угла потражње, вероватно је нажалост источна Србија и најмање погодно место за отварање једног таквог центра :)

---

Мислим да ДНК центар у Београду и Биолошки Факултет сасвим добро покривају потражњу на нивоу наше земље. Лично, никада нисмо чекали на резултат више од 4 дана. Логично је да се за Светски ДНК дан чека нешто дуже, али због тих пар дана у години вероватно нема потребе за отварањем нових лабораторија са понудом пра-порекла.

Свеједно, поздравио бих отварање сваког новог центра у нашој земљи у овој области.
Више конкуренције најчешће значи и пад цена.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #2 послато: Новембар 02, 2020, 12:03:26 пре подне »
Хвала Златана на подијељеној информацији и личном искуству.
Паде ми напамет па нека ми форумаши опросте на незнавености :).
Појавом короне примјетно је отварање све више лабараторија са PSR тестовима. Читајући мало о генетици пронађох да се та PSR техника исто користи приликом генетичке анализе. Хипотетички заниме ме да ли би све те неке отворене приватне лабараторије у окружењу имале потенцијал да се баве генетиком ако већ могу да раде PSR тестове.

Ван мреже dons

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #3 послато: Април 15, 2021, 09:57:06 пре подне »
Da li neko zna u Budimpesti ili nekim blizim gradovima u okruzenju da mzoe da se radi ovaj Y DNA test?

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #4 послато: Септембар 15, 2021, 04:25:12 поподне »
Здраво. Да ли неко зна да ли постоји лабораторија која ради ДНК истражибања у Аустралији ако не да ли они шаљи узорке у Америку или Европу, да ли неко има искуства са тим.
Хвала унапред

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #5 послато: Септембар 15, 2021, 04:33:29 поподне »
Нисам упознат са дешавањима у Аустралији, али бих свакако препоручио амерички FTDNA (Family tree DNA).
Може да се теоретски дискутује ко има технички боље тестове, али ови имају базу података коју нико други не може да стигне. Само сачекати крај новембра - "црни петак" ради попуста.

Не очекујем да би у Аустралији у било које време било могуће направити неку велику лабораторију - њих нема ни 30 милиона, са Кином слабо сарађују, колико су остали вољни да сарађују баш са њима, не знам.
« Последња измена: Септембар 15, 2021, 04:35:38 поподне Platin »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #6 послато: Септембар 15, 2021, 11:28:24 поподне »
Не очекујем да би у Аустралији у било које време било могуће направити неку велику лабораторију - њих нема ни 30 милиона, са Кином слабо сарађују, колико су остали вољни да сарађују баш са њима, не знам.

https://www.mydna.life/en-us/gene-by-gene-familytreedna-merger/

Ван мреже dons

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #7 послато: Мај 04, 2023, 10:34:21 пре подне »
Da li u Evropi postoje neke laboratorije koje rade Y haplogrupu na više od 26 markera?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Оснивање нових лабараторија за Y-DNK анализу
« Одговор #8 послато: Мај 04, 2023, 10:40:07 пре подне »
Da li u Evropi postoje neke laboratorije koje rade Y haplogrupu na više od 26 markera?

Misliš verovatno na duži haplotip a ne na haplogrupu. YSEQ radi haplotip na 116 markera i oni su u Evropi.
Kамене рабъ и госодинъ