Аутор Тема: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта  (Прочитано 201034 пута)

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #80 послато: Јун 08, 2016, 11:50:30 поподне »

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #81 послато: Јун 08, 2016, 11:58:02 поподне »
S obzirom da su se nalazili u blizini katolika,prezime su skratili na Magazin što je uobičajena,normalna,stvar.Postojali su dakle ,još pod ovim prezimenom,prije 1600.godine,  u Hercegovini,na razmeđi sa Dubrovačkom Republikom

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс



Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #83 послато: Јун 09, 2016, 12:01:54 пре подне »
Да не ширимо тему на новотестираним, једно питање још у вези Магазн(овић)а, а на коментар Лепеничанина.

Да ли неко зна како је уопште настало презиме Магазин?

Magazin=skladište

Čovjek je bio skladištar,trgovac

Magazzino

Vukovci

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #84 послато: Јун 10, 2016, 10:24:03 пре подне »
Pozdav ljudi.
Vec neko vrijeme razmisljam da uradim analizu ali nijesam bas najsigurniji koju jer zivim u inostranstvu.
Moje porijeklo je od bratstva Lambuljica iz Vukovaca u Crnoj Gori.
Po nekoj legendi je nas predak doselio iz Grude i osnovao selo koje je danas skoro 100% Lambuljicko sa oko 100 porodica Popovic Radicevic Djurovic Lazovic Andric Dragovic... Izvan sela nas ima jos sigurno 3 puta vise a imamo cak i jednog poznatog pjevaca u ex YU Danijela Popovica
Pregledao sam sve rezultate odje i nazalost nijesam uspio pronaci nikoga ko bi mogao biti vezan za nase bratstvo.
Svi slavimo sv Nikolu.

I da vidio sam da Pjesivci takodje poticu iz Gruda pa bi mozda to mogao biti trag.
Znaci ako imate neki prijedlog mogao bi biti od pomoci

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #85 послато: Јун 10, 2016, 11:49:39 пре подне »
Pozdav ljudi.
Vec neko vrijeme razmisljam da uradim analizu ali nijesam bas najsigurniji koju jer zivim u inostranstvu.

Док се не јаве администатори или неко ко је позванији ево једног линка:
https://www.familytreedna.com/group-join.aspx?Group=Project_Pending

Ја сам ту радио анализу.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #86 послато: Јул 05, 2016, 09:56:14 поподне »
Mislim da bi ste trebali da pronadjete za testiranje nekoga Radenovica iz Plava jer su oni tu ziveli i pre velikih seoba 1690 a iz Peci nekog od Dabizljijevica, oni vaze za najstarije Srbe u Peci i ziveli su tu isto pre 1690.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #87 послато: Јул 05, 2016, 10:51:49 поподне »
Mislim da bi ste trebali da pronadjete za testiranje nekoga Radenovica iz Plava jer su oni tu ziveli i pre velikih seoba 1690 a iz Peci nekog od Dabizljijevica, oni vaze za najstarije Srbe u Peci i ziveli su tu isto pre 1690.

У вези Дабижљевића: Дабижљевићи су  једна од најстаријих породоца из села Дрсник, 30-ак км од Пећи,  недалеко од Клине. Знам да неки од њих живе сада у Београду и Краљеву. Иначе, када је Дрсник у питању: село Дрс(т)ник помиње се као метох манастира Хиландар (1348 г., приликом посете цара  Душана Светој гори). Проф. Милета Букумирић у својој књизи "Ономастика Прекорупља, први део" наводи  предање да у селу Дрсник  има   породица које су се из Враке код Скадра доселили "пре Косовске битке", као и породица које су се доселиле из Куча ( у 17 веку-у  село Рибаре код Липљана, а потом у Дрсник) и породица из  Дробњака (после погибије Смаил-аге Ченгића).

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #88 послато: Јул 05, 2016, 11:12:03 поподне »
Moje misljenje u vezi porekla starosedelackih srpskih familija u delu Metohije koji sam ja istrazivao prikupljajuci gradju za svoju knjigu o rugovskim familijama (opstine Pec, Istok, Klina i Decane) je sledeca:
Do toga san dosao pitajuci svoje rodjake sta znaju o svojim komsijama Albancima i Srbima.

1) starinci
2) Vasojevici
3) Sekularci
4) Velicani
5) Kuci
6) Moracani

Karakeristicno je za sve da veoma malo njih zaista zna svoje poreklo i da vecinom izvodi pretpostavke na osnovu literature i slave koju slavi.

Moje misljenje je da su oni koji za sebe kazu da su Moracani, ustvari Klimenti ili Rugovci koji su presli na pravoslavlje. Za to nemam konkretnih dokaza ali postoje velike indicije da je tako bilo.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #89 послато: Јул 05, 2016, 11:18:11 поподне »
У вези Дабижљевића: Дабижљевићи су  једна од најстаријих породоца из села Дрсник, 30-ак км од Пећи,  недалеко од Клине. Знам да неки од њих живе сада у Београду и Краљеву. Иначе, када је Дрсник у питању: село Дрс(т)ник помиње се као метох манастира Хиландар (1348 г., приликом посете цара  Душана Светој гори). Проф. Милета Букумирић у својој књизи "Ономастика Прекорупља, први део" наводи  предање да у селу Дрсник  има   породица које су се из Враке код Скадра доселили "пре Косовске битке", као и породица које су се доселиле из Куча ( у 17 веку-у  село Рибаре код Липљана, а потом у Дрсник) и породица из  Дробњака (после погибије Смаил-аге Ченгића).

Drsnik je prvi put pomenuo Kostantin Porfirogenit u DAIu, kao Destinikon i kao jedan od gradova u tadasnjoj Srbiji.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #90 послато: Јул 05, 2016, 11:19:38 поподне »
Moje misljenje u vezi porekla starosedelackih srpskih familija u delu Metohije koji sam ja istrazivao prikupljajuci gradju za svoju knjigu o rugovskim familijama (opstine Pec, Istok, Klina i Decane) je sledeca:
Do toga san dosao pitajuci svoje rodjake sta znaju o svojim komsijama Albancima i Srbima.

1) starinci
2) Vasojevici
3) Sekularci
4) Velicani
5) Kuci
6) Moracani

Karakeristicno je za sve da veoma malo njih zaista zna svoje poreklo i da vecinom izvodi pretpostavke na osnovu literature i slave koju slavi.

Moje misljenje je da su oni koji za sebe kazu da su Moracani, ustvari Klimenti ili Rugovci koji su presli na pravoslavlje. Za to nemam konkretnih dokaza ali postoje velike indicije da je tako bilo.

Tako i meni kad popijem po neku dodju razne indicije, no hvalu Perunu, otreznim se do jutra ;)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #91 послато: Јул 05, 2016, 11:33:05 поподне »
Tako i meni kad popijem po neku dodju razne indicije, no hvalu Perunu, otreznim se do jutra ;)

Indicije nemaju vezu sa alkoholom :) no sa tim da kombinaciju slava Sveti Arandjel/Letnji Sveti Arandjel, imaju samo ti "Moracani" iz Metohije, a ta kombinacija nije nigde drugo poznata u Moraci, Piperima i Vasojevicima.

Drugo Moraca je veoma daleko od Kosova, kao i ostala plemena sem Kuca, Vasojevica, Sekularaca i Velicana.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #92 послато: Јул 05, 2016, 11:58:11 поподне »
Indicije nemaju vezu sa alkoholom :) no sa tim da kombinaciju slava Sveti Arandjel/Letnji Sveti Arandjel, imaju samo ti "Moracani" iz Metohije, a ta kombinacija nije nigde drugo poznata u Moraci, Piperima i Vasojevicima.

Drugo Moraca je veoma daleko od Kosova, kao i ostala plemena sem Kuca, Vasojevica, Sekularaca i Velicana.

Pa nije to nista neobicno da ako neko slavi recimo letnjeg Sv. Nikolu, slavi i zimskog Sv. Nikolu, sta vise, uobicajno je u nekim mestima.

Od Kosova su daleko, ali od zapadne Matohije ih deli 150 km, pa kazi ti meni zar je toliki problem na konjima preci 150 km? :)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #93 послато: Јул 06, 2016, 12:03:06 пре подне »
Drsnik je prvi put pomenuo Kostantin Porfirogenit u DAIu, kao Destinikon i kao jedan od gradova u tadasnjoj Srbiji.
Ево шта пише у Википедији:

"Достиника (Дестиник, Даштаник, грч. Ντοστινίκ, Δεστινίκον, лат. Dostinica[1]) је била најстарија позната престоница Србије (?—друга половина X века) и седиште прве српске државе под Властимировићима. Она се помиње на првом месту међу насељеним градовима у крштеној односно балканској Србији, у спису „О управљању Царством” византијског цара Константина Порфирогенита (913—959), насталог средином X века. Њен положај, као и остаци, до данас нису утврђени, али се сматра да се налазила на простору између данашњих Пријепоља и Сјенице односно у релативној близини границе са тадашњом Бугарском која се налазила у Расу.

Могући положај Достинике према различитим ауторима[уреди]
На доњој Дрини, код села Дисит и Десна (Шафарик)
Дежева (Новаковић, Грот)
Околина Сјенице[2] (Јиричек, Шишић)
Село Дрсник код Пећи, локалитет Јеринина кула (Скок)
Ждрело у Руговској клисури код Пећи или Градиште Геђе на Белом Дриму, између Ђаковице и Призрена (Новаковић)"

Што се тиче локалитета Јеринина кула, близу Дрсника: пошто ми је кућа била пар километара удаљена од ове куле, знам добро ову  локацију и сматрам, с обзиром на  положај и величину куле (налази се  на узвишици, на улазу у клисуру реке Клине), да је пре реч о невеликом  војном утврђењу него о граду (Јерина и јесте градила -кулуком(?)- војне утврде за чување границе државе, због чега је остала упамћена као проклета Јерина). Село Дрсник смештено је у Дрсничком пољу, недалеко од куле, и могуће је да је било значајно и велико насеље у средњем веку.
Но, имам утисак да смо се удаљили од теме.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #94 послато: Јул 06, 2016, 02:31:09 пре подне »
Tako i meni kad popijem po neku dodju razne indicije, no hvalu Perunu, otreznim se do jutra ;)

Оловни Човече, имам једно питање. Да ли си радио ДНК тестирање?

Шта ако су твоји пореклом из Африке или Азије и немају везе с досељавањем Словена?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #95 послато: Јул 06, 2016, 08:43:42 пре подне »
Moje misljenje u vezi porekla starosedelackih srpskih familija u delu Metohije koji sam ja istrazivao prikupljajuci gradju za svoju knjigu o rugovskim familijama (opstine Pec, Istok, Klina i Decane) je sledeca:
Do toga san dosao pitajuci svoje rodjake sta znaju o svojim komsijama Albancima i Srbima.

1) starinci
2) Vasojevici
3) Sekularci
4) Velicani
5) Kuci
6) Moracani

Karakeristicno je za sve da veoma malo njih zaista zna svoje poreklo i da vecinom izvodi pretpostavke na osnovu literature i slave koju slavi.

Moje misljenje je da su oni koji za sebe kazu da su Moracani, ustvari Klimenti ili Rugovci koji su presli na pravoslavlje. Za to nemam konkretnih dokaza ali postoje velike indicije da je tako bilo.
О којим породицама је реч и коју славу славе?

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #96 послато: Јул 06, 2016, 12:32:53 поподне »
У вези Дабижљевића: Дабижљевићи су  једна од најстаријих породоца из села Дрсник, 30-ак км од Пећи,  недалеко од Клине. Знам да неки од њих живе сада у Београду и Краљеву. Иначе, када је Дрсник у питању: село Дрс(т)ник помиње се као метох манастира Хиландар (1348 г., приликом посете цара  Душана Светој гори). Проф. Милета Букумирић у својој књизи "Ономастика Прекорупља, први део" наводи  предање да у селу Дрсник  има   породица које су се из Враке код Скадра доселили "пре Косовске битке", као и породица које су се доселиле из Куча ( у 17 веку-у  село Рибаре код Липљана, а потом у Дрсник) и породица из  Дробњака (после погибије Смаил-аге Ченгића).

Ја сам познавао једног Рибаћа из Дрсника (није више међу живима) и чуо сам да су и они јако стара породица. Постоје ли и за њих неке информације попут ових које наводиш?

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #97 послато: Јул 06, 2016, 01:05:09 поподне »
Оловни Човече, имам једно питање. Да ли си радио ДНК тестирање?

Шта ако су твоји пореклом из Африке или Азије и немају везе с досељавањем Словена?

ve smo mi poreklom iz Afrike. 8)

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #98 послато: Јул 06, 2016, 01:10:21 поподне »
Оловни Човече, имам једно питање. Да ли си радио ДНК тестирање?

Шта ако су твоји пореклом из Африке или Азије и немају везе с досељавањем Словена?

Svi smo mi poreklom iz Afrike  8) :D

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #99 послато: Јул 06, 2016, 01:25:24 поподне »
О којим породицама је реч и коју славу славе?

1) Vasojevici slave malu slavu Aleksandrovdan
2)  Moracani slave malu slavu Malu Gospojinu

Ovi Moracani iz Metohije ne slave ni jednu od te dve kombinacije. Znaci njihovo poreklo je drugacije.
O konkretnim familijama se moze procitati kod Stijovica i Bukumirica.