Аутор Тема: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта  (Прочитано 201108 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #60 послато: Април 02, 2015, 08:55:35 пре подне »
Без увреде, схвати ово као шалу.  ;) Али дао си аутогол, мораш признати.

Аксић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #61 послато: Април 02, 2015, 10:05:18 пре подне »
Јерковићу,

Био сам будан и досађивао сам па реко ајде да напишем нешто више. Не, ништа ме није погодило и нисам озбиљно схватио твој коментар. Према свему судећи требало би да сам М458 видео си хаплотипове. Ја дајем већу шансу за М458 не зато што ја то желим, него на основу блискости са наведеним хаплотиповима, али пошто ми је специфичан хаплотип све је могуће па и да нисам М458. Не кријем ја би радо да сам М458 или Z280, сви би тако поступили да су на мом месту, али и ако будем евентуално Z93, боже мој био би и тада поносан.

Аксић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #62 послато: Април 07, 2015, 02:54:38 поподне »
Разне подгране хаплогрупе Р1а имају доста сличне модалне хаплотипове на првих 12 маркера. Није ни чудо обзиром да хаплогрупа Р1a има најбројније потомство у Европи после хаплогрупе Р1б.

Има неколико хаплотипова из околних земаља са Балкана са којима имам поклапања на 12 маркера и можда је неки од тих хаплотипова мени блисак, ипак то не мора ништа да значи, зато што се често појављују исти модални хаплотипови у скоро свим гранама хаплогрупе Р1а.  Има доста Јевреја Асхкенази Левита који имају исти или сличан модални хаплотип.

Ево табеле, поклапања на 12 маркера




Из приложеног можемо да видимо да имам покплапања са тројицом из Румуније и Словеније и једног из Црне Горе. Пошто су они из околних земаља постоји нека шанса да ми је неко од њих заиста блисак, нажалост немам више информације о њима.

Разлике на један маркер






Једини хаплотип са којима се разликујем на два маркера и то је вероватно овај хаплотип, из места Olszyc Szlachecki у источној Пољској. 
13 25 15 10 11-14 12 12 10 13 11 29 16 9-10 11 11 24 14 20 30 12-12-16-16
мој хаплотип:
13 25 16 10 11-14 12 12 10 13 11 29 16 9-10 11 11 24 14 20 30 12-12-15-16

« Последња измена: Април 07, 2015, 03:00:32 поподне Аксић »

Аксић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #63 послато: Мај 08, 2015, 03:29:02 поподне »
Тестирани Перић-Павичић из Партеша код Гњилана, припадник хаплогрупе I1, тестиран на 37 маркера има поклапања са хаплотиповима из хрватске збирке тестираних појединаца.

13 23 15 10 12-14 -- 11 12 11 29 16 ----- 16 20 ------ 10 -- 14 ------ 10  (хаплотип Перића)
                                     
13 23 15 10 12-14 -- 11 12 11 29 16 ----- 16 20 ------ 10 -- 14 ------ 10   (северна Хр.)

13 23 15 10 13-14 -- 11 12 11 29 16 ----- 16 20 ------ 10 -- 14 ------ 10  (три хаплотипа-централна)
13 23 15 10 13-14 -- 11 12 11 29 16 ----- 16 20 ------ 10 -- 14 ------ 10  (јужна)

13 23 15 10 13-14 -- 11 12 11 30 16 ----- 16 20 ------ 10 -- 14 ------ 10  (источна)

13 23 15 10 13-14 -- 11 12 11 30 16 ----- 16 20 ------ 10 -- 14 ------ 10  (западна)

Видимо из приложеног да је овај хаплотип специфичан за Хрватску има га свугде по Хр. У Босни има га сигурно највише ови из Хрватске су сигурно стари и скорашњи исељеници из Босне и Далмације.

Постоји још један хаплотип у западној Хр. који сасвим сигурно одређује дугу старост ове гране на западном Балкану. 
13 23 15 10 13 14 -- 12 13 11 30  16 ----- 16 20 ------ 10 -- 14 ------ 10

И у Војводини има овог хаплотипа:
13 23 15 10 13-14 -- 12 12 11 29 16 ----- 15 20 ------ 10 --- 14 ------ 10

Такође Перић има тројицу са којима се на 23/25 маркера разликује само у два маркера. Један је из Босне, други је из Мађарске и трећи је из Румуније. Постоје још четири хаплотипа из Босне на 12 маркер Перић се са њима разликује у само један маркер, то све пише у фтдна профил тестираног Перића.

Изненађен сам и  :o, невероватно откриће. И још кад сам вратио филм уназад и сетио сам се нечег веома битног што ми је причао мој брат од тетке који је од Павичића. Тестирани Перић је сродник мом брату деле их 5-6 пасова до заједничког претка. Брат ми је пре неколико година испричао да су његови Павичићи одржавали кумство до пре Другог светског рата са неким католицима из Летнице код Витине, њему је то деда причао. Кад сам се овога сетио и кад сам упоредио хаплотипове све ми је било јасно.

Дакле Павичићи и њихови сродници Ковачевци и Симонићи су без сумње некада били католици пореклом из Босне или Далмације и досељени су давно на Косово као рудари. Можда су истог порекла и Кулићи и Калаузови.

Још увек немогу да верујем, драго ми је због открића, јер је осим брата од тетке и моја прабаба од рода Павичића.
« Последња измена: Мај 08, 2015, 03:42:43 поподне Аксић »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #64 послато: Мај 08, 2015, 09:55:09 поподне »
То презиме Павичић мене и асоцира као да је однекуд из Босне или Хрватске. Да не знам да је са КиМ мислио бих да је баш из тих крајева. Тако ми звучи. Претпостављам да је настало од женског имена Павица. Да ли ти је познато да је то име некада било заступљено на КиМ?   

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #65 послато: Јун 08, 2016, 03:11:39 поподне »
Да не ширимо тему на новотестираним, једно питање још у вези Магазн(овић)а, а на коментар Лепеничанина.

Не би требало да има везе. Деда Хрвоје је био Далматинац.

Да ли неко зна како је уопште настало презиме Магазин?



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #66 послато: Јун 08, 2016, 07:09:04 поподне »
Да не ширимо тему на новотестираним, једно питање још у вези Магазн(овић)а, а на коментар Лепеничанина.

Да ли неко зна како је уопште настало презиме Магазин?


Од талијанске ријечи за складиште. Вјероватно има везе са трговином. Војин Магазиновић спомиње се 1661. године у околини Требиња.1694. године Млечани уступају бившу турску земљу Сладоју и Павлу Магазиновићу у селу Волујцу код Требиња.. Хадџи Јово Витковић у Дубровнику 1707. године одређује епитропа своје последње воље Продана Војиновића Магазиновића( вјертоватно син горе поменутог Војина Магазиновића)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #67 послато: Јун 08, 2016, 07:20:34 поподне »

Од талијанске ријечи за складиште. Вјероватно има везе са трговином. Војин Магазиновић спомиње се 1661. године у околини Требиња.1694. године Млечани уступају бившу турску земљу Сладоју и Павлу Магазиновићу у селу Волујцу код Требиња.. Хадџи Јово Витковић у Дубровнику 1707. године одређује епитропа своје последње воље Продана Војиновића Магазиновића( вјертоватно син горе поменутог Војина Магазиновића)
Да додам да се 1701 спомиње Лазар Магазиновић из Сливнице а нешто касније и Михајло син Лазара Магазиновића, влах из Главске као крадљивац волова на дубровачкој територији.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #68 послато: Јун 08, 2016, 07:25:58 поподне »
Од талијанске ријечи за складиште. Вјероватно има везе са трговином. Војин Магазиновић спомиње се 1661. године у околини Требиња.1694. године Млечани уступају бившу турску земљу Сладоју и Павлу Магазиновићу у селу Волујцу код Требиња.. Хадџи Јово Витковић у Дубровнику 1707. године одређује епитропа своје последње воље Продана Војиновића Магазиновића( вјертоватно син горе поменутог Војина Магазиновића)

Хвала Волфе на објашњењу. :)

Да, знам шта је магазин, али нисам баш био уверен да би презиме могло настати по томе, но није то толико ни немогуће.

Нађох сад да се Магазини помињу и у неком од пописа Боке Которске - BOKA KOTORSKA U DOBA VENECIJE NA IZVORIMA MLETAČKIH ARHIVA.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #69 послато: Јун 08, 2016, 07:34:54 поподне »
Нађох овај податак код Накићеновића у Боки:



Ово је изгледа повезано са предањем магазина из коњица, само што је старије презиме ипак Магазиновић.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #70 послато: Јун 08, 2016, 08:47:33 поподне »
Изгледа, да су по Накићеновићу Милутиновићи/Магазини славили Ђурђевдан? По написаном би Магазиновићи могли бити и огранак Милутиновића.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #71 послато: Јун 08, 2016, 08:57:42 поподне »
Изгледа, да су по Накићеновићу Милутиновићи/Магазини славили Ђурђевдан? По написаном би Магазиновићи могли бити и огранак Милутиновића.

Рамбо, ово да славе св. Георгија не односи се на Милутиновиће, већ на претходно поменуте Ратковиће, сем тога Накићеновић јасно каже да су Милутиновићи настали од Магазиновића, а не обратно.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #72 послато: Јун 08, 2016, 09:05:32 поподне »
Сад видим да је термин магазин био веома чест у Боки, односно то су биле ниске куће од камена озидане кречом у којима се чувало вино, уље, жито и остале намирнице. Тај назив је у Боки веома често прерастао у топоним, па се помињу многобројни магазини најчешће уз имена насеља као што су: Ковачки магазини, Кримовички магазини, главатичићки магазини и сл. Такође за мјесто Мељине се каже да се за Млечића звало Magazza.

Колико видим назив је оригинално арапски,а до нас је могао доћи и преко италијанског magazzino  или преко турског магаза.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #73 послато: Јун 08, 2016, 09:12:02 поподне »
Опет нешто нештима, или ја не контам. Ако је Саватије Љубибратић + 1716 и први познати Магазиновић (Продан-савременик Саватијев) а касније Драгутин 1749. Када су Магазини преузели презиме Милутиновић? Да ли то значи да НЕМА више Магазиновића или пак Милутиновића. Ово доле "изумрли су а славили Св.Јована" требало би да се односи на Станишиће.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #74 послато: Јун 08, 2016, 09:22:25 поподне »
Опет нешто нештима, или ја не контам. Ако је Саватије Љубибратић + 1716 и први познати Магазиновић (Продан-савременик Саватијев) а касније Драгутин 1749. Када су Магазини преузели презиме Милутиновић? Да ли то значи да НЕМА више Магазиновића или пак Милутиновића. Ово доле "изумрли су а славили Св.Јована" требало би да се односи на Станишиће.

Ово изумрли, а славили св. Јована се односи на Милутиновиће. Станишићи су славили св. Тројицу. Погледај у интегралном облику студију Бока од Накићеновића.

Магазиновићи су старо презиме, помиње се још половином 17. вијека, Волф је већ данас качио помене, тако да Продан није први поменути Магазиновић.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #75 послато: Јун 08, 2016, 09:39:45 поподне »
Наравно да Продан није први Магазиновић, видео сам Волфов прилог.  Ајде да мало цепидлачим, ако нису Станишићи изумрели - ко је?  Милутиновићи или Магазиновићи?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #76 послато: Јун 08, 2016, 09:52:36 поподне »
Наравно да Продан није први Магазиновић, видео сам Волфов прилог.  Ајде да мало цепидлачим, ако нису Станишићи изумрели - ко је?  Милутиновићи или Магазиновићи?

Изумро је огранак Магазиновића који се презивао Милутиновић и који је живио у Топли.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #77 послато: Јун 08, 2016, 09:55:19 поподне »
Изумро је огранак Магазиновића који се презивао Милутиновић и који је живио у Топли.
Симо Милутинов Магазиновић умро 1743 у Херцег Новом. Можда је то родоначелник Милутиновића.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #78 послато: Јун 08, 2016, 10:04:38 поподне »
 Можда је код Магазина очувано предање са малим грешкама. Такав случај имамо са Драпићима у Љубињу. Они ппричају да су од Добриловића и заиста један докуменат из 1450. помиње пљачку у којој учествују 3 Добриловића и два Драпића. Или је Милутин отац Сима Магазиновића имао синовекоји су остали у Херцеговини па користили и патронимик по Милутину а и старо презиме.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #79 послато: Јун 08, 2016, 10:29:04 поподне »
Ово изумрли, а славили св. Јована се односи на Милутиновиће. Станишићи су славили св. Тројицу. Погледај у интегралном облику студију Бока од Накићеновића.

Магазиновићи су старо презиме, помиње се још половином 17. вијека, Волф је већ данас качио помене, тако да Продан није први поменути Магазиновић.

Магзиновићима се доста бави наш сарадник из Херцег Новог Горан Комар, аутор великог броја књига и чланака о родовима из тог дела Боке Которске и херцеговачког залеђа. Нађох сад један чланак (о манастиру Савина) у којем помиње Магазиновиће:

"Иако пишемо о Савини, морамо овдје потцртати још један резултат обновитељског дјела владике Саватија. Било је подизање Топле, будућег сједишта Топаљске општине. Нема ни једнога дјела драчевићких Срба 18. вијека, укључујући и подизање саборне цркве у Топлој, 1709. до 1712. године, а да га нису извели топаљски, поповски Магазиновићи, најближи сарадници владике Саватија. Или они, или припадници побочних загранака ове фамилије какав је био Данило Јоанорајовић који је изнио велики дио послова на градњи велике савинске цркве".

http://www.rastko.rs/rastko-bo/duhovnost/gkomar-savina.html