Аутор Тема: АРХИВЕ У СРБИЈИ - корисни линкови и подаци, обавештења, новински чланци итд.  (Прочитано 4746 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
http://www.politika.rs/scc/clanak/348715/Vojni-arhiv-ugrozen-losim-smestajnim-uslovima

Пошто не нађох прикладан наслов, отварам посебно поглавље (уколико исто постоји, нека се прилепи на постојеће).
Икавац

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Servia or Serbia (новински чланак из 1915. године).

Линк: https://paperspast.natlib.govt.nz/newspapers/NOT19150305.2.5

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Окончана сеоба архивске грађе СПЦ

http://www.politika.rs/scc/clanak/427846/Okoncana-seoba-arhivske-grade-SPC


Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Постоји ли негде архива часописа "Братство" друштва Св. Сава. Видим да на њиховом сајту има архива за издања после 2000. али не и за она од пре Другог св. рата.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Постоји ли негде архива часописа "Братство" друштва Св. Сава. Видим да на њиховом сајту има архива за издања после 2000. али не и за она од пре Другог св. рата.

Има посебна колекција у Дигиталној библиотеци само Часопис Братство. Требало би да имају сви стари бројеви од 1-32 (1887-1941).



Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Пронашао све. Хвала :)

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
https://www.academia.edu/38241441/Евиденције_о_архивској_грађи_у_архиву_проблематика_вођења_и_ажурирања_стр_54_63_Записи_бр_7_2018?email_work_card=title

Евиденције о архивској грађи у архиву - проблематика вођења и ажурирања, стр. 54-63, Записи бр 7, 2018.

Аутор: Слободанка Цветковић
« Последња измена: Септембар 23, 2021, 01:43:04 поподне Amicus »

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Poštovani,
da li neko zna gde može da se nađje popis stanovništva za kolubarski okrug, grad Valjevo, obzirom da sam danas saznao da ga u Arhivu Srbije nema, odnosno da nije sačuvan, kao i ostali popisi pre 1863 godine.
Ako neko zna nešto, bio buh mu zahvalan.

Ван мреже Brankovic1

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Konkretno me zanima popis stanovništva iz 1863 godine...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Poštovani,
da li neko zna gde može da se nađje popis stanovništva za kolubarski okrug, grad Valjevo, obzirom da sam danas saznao da ga u Arhivu Srbije nema, odnosno da nije sačuvan, kao i ostali popisi pre 1863 godine.
Ako neko zna nešto, bio buh mu zahvalan.

Konkretno me zanima popis stanovništva iz 1863 godine...

Да, попис Колубарског среза из 1863. је изгледа изгубљен, што је штета јер је сачуван за највећи део ондашње Србије.

Нема сачуваних ни ранијих пописа. Има арачких тефтера и сличних докумената из 1820их и 1830их, ако вам то нешто значи.
« Последња измена: Мај 23, 2023, 11:59:29 пре подне НиколаВук »

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Poštovani,
da li neko zna gde može da se nađje popis stanovništva za kolubarski okrug, grad Valjevo, obzirom da sam danas saznao da ga u Arhivu Srbije nema, odnosno da nije sačuvan, kao i ostali popisi pre 1863 godine.
Ako neko zna nešto, bio buh mu zahvalan.

Јесте ли прегледали црквене матичне књиге у Ваљевском архиву? Оне могу да буду корисне у случају да пописна књига није сачувана.
« Последња измена: Мај 23, 2023, 11:59:37 пре подне НиколаВук »

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Poštovani,
da li neko zna gde može da se nađje popis stanovništva za kolubarski okrug, grad Valjevo, obzirom da sam danas saznao da ga u Arhivu Srbije nema, odnosno da nije sačuvan, kao i ostali popisi pre 1863 godine.
Ako neko zna nešto, bio buh mu zahvalan.

Ја мислим да има нешто од тога сачувано а да је обрадио Бранко Перуничић у књизи Град Ваљево и његово управно подручје 1815-1915. За град Ваљево и још неколико села ми се чини да постоји попис из 1863. , али за остатак колубарског округа нема.

Верујем да има негде на нету та књига у пдф-у.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Ја мислим да има нешто од тога сачувано а да је обрадио Бранко Перуничић у књизи Град Ваљево и његово управно подручје 1815-1915. За град Ваљево и још неколико села ми се чини да постоји попис из 1863. , али за остатак колубарског округа нема.

Верујем да има негде на нету та књига у пдф-у.

Књига је такође доступна у Дигиталној библиотеци. Може да се нађе доста спискова са именима и местима пописаних.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Ја мислим да има нешто од тога сачувано а да је обрадио Бранко Перуничић у књизи Град Ваљево и његово управно подручје 1815-1915. За град Ваљево и још неколико села ми се чини да постоји попис из 1863. , али за остатак колубарског округа нема.

Верујем да има негде на нету та књига у пдф-у.

Само да напоменем још једном да је овде битна терминологија. За највећи део онога што је испрва била Ваљевска нахија (која ће постати окружје, округ итд) је сачуван попис из 1863, само није за Колубарски срез, а не за Колубарски округ.

Код Перуничића има попис житеља саме вароши.
« Последња измена: Јун 09, 2023, 02:37:37 поподне Селаковић »