Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1005028 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1240 послато: Јул 18, 2018, 10:25:50 пре подне »
E-M5021 / E-V13
...      
Дрешевић, муслиман, ЦГ

Dreševići ili Drešaj su Albanci iz sela Drešaja kod Tuza (ovo selo je na području Hota iako nijesu Hoti). Miljanić za njih kaže da su doseljeni iz Temelja kod Skadra, a porijeklom su iz Dukađina, odnosno Metohije. Od ovih je Senad Drešević, poznati kompozitor.

Радусиновић износи доста контрадикторне податке о Дрешевићима.

Село Котрабудан:
Године 1941. у селу су живјели Дрешевићи (4), Паљевићи (1), Мицовићи (1) и Метћонаји (1). Дрешевићи су се овдје, због крвне освете, доселили из Туза око 1780. године;

Село Дрешај:
У селу су 1941. године живјели Дрешевићи (3 дом.) и Ђонаји (1). Дрешевићи су се, прије око 200 гоцина, доселили из Хотске Рапше (из Албаније). До 1914. године презивали су се Ђонај, па су се ради издвајања из тог бројног братства, на подстицај црногорског официра Николе Ђонаја - Дрешаја из овог села, прозвали Дрешај (Дрешевићи).

На основу наведеног произилази да постоје два братства Дрешевића, али искрено сумљам у то јер се ради о ретком презимену и два суседна села. Јовићевић је за Дрешевиће из Котрабудана такође навео да су досељени из Хота, тако да је ово предање о пореклу од Ђонаја свакако најуверљивије. У сваком случају, ипак се испоставило да ни данашњи Хоти нису једнородни. Дрешевићи су у оба споменута села чинили већину становништва.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1241 послато: Јул 18, 2018, 12:30:50 поподне »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1242 послато: Јул 18, 2018, 12:37:59 поподне »
Кунац, ХР, R1a-M417

Презиме Кунац постоји код Хрвата, али се јавља и код Срба из Далмације (Кричке, старином из Гламоча).

Имају само две могућности за Кунца. Да је Хрват из Потравља или Србин из Кричака.

Нисмо били далеко, Кунац је твој земљак, из Крички.

Кунац, Ђурђевдан, Кричке, Дрниш, Северна Далмација, R1a-M417


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1243 послато: Јул 18, 2018, 08:34:48 поподне »
Савановић (Бојан), БиХ, E-V13

Савановићи из Босне су искључиво Срби и то са простора вбаског поддијалекта (где иначе има прилично E-V13), дакле Челинац, Јајце, Бања Лука, нешто мало Градишка и Нови и источно Добој.

Чавић (Петар), БиХ, E-V13

Презиме Чавић се на попису БиХ из 1991. године такође јавља само међу Србима.

Вукас, Хрватска, E-V13

Иако је презиме присутно и код Срба из Северне Далмације, овде би могли бити у питању Хрвати из Далмације (презимена и локације).



Топчагић, муслиман, БиХ, I2-М438

Топчагића је било највише Посавини и Босанској Крајини. Певачица Нада (Сенада) је из Модриче пореклом. :)



Рашидовић, муслиман, БиХ, R1a

Шукер, католик, Хрватска, R1a

Презиме присутно у Славонији, одакле је и фудбалер Давор Шукер.

Рогић, Србија, R1a



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1244 послато: Јул 18, 2018, 08:54:00 поподне »
Тодоровић, БиХ, N-P189.2



Тишма, Хрватска, J1-M267

Презиме карактеристично за крајишке Србе. Матица им је село Ивошевци код Кистања. Одатле су се исељавали у Лику, на Банију, итд. Славе углавном Св. Јована и нешто мало Никољдан. Међу необјављеним резултатима имамо један који само потврђује ову везу (у питању је род J-PF7263).

Ранковић, Србија, J1-M267



Шолак, БиХ, R1b-P311

Презиме присутно код Срба из Босанске Крајине, тачније на потезу Гламоч - Јајце - Бања Лука. Интересантно да већина Шолака слави Часне Вериге, па је било за очекивати да ће испасти E-V13. Има их додуше нешто мало и са другим славама.

О Шолацима из околине Гламоча (порекло Далмација)
https://www.poreklo.rs/2013/10/16/poreklo-prezimena-selo-brajici-glamoc/

Милићевић, Србија, R1b-L48 (поново L48)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1245 послато: Јул 18, 2018, 09:11:00 поподне »
I2/I2a
Гавриловић, СРБ
Вилашевић, муслиман, БиХ
Мухић, муслиман, БиХ
Дерић, БиХ
Пекмез, муслиман, БиХ
Кендић, муслиман, БиХ

Презиме Пекмез се код муслимана из БиХ јавља у селу Забор, општина Фоча (попис 1991. год.)



Рачић, Хрватска, R1a

Будак, Хрватска, R1a



Ћавар, католик, Западна Херцеговина, E-V13

Друшко, муслиман, Средња Босна, E-V13



Шетка, католик, Хрватска, J2b-M205

Шетке су Хрвати из Далмације. Било их је на читавом потезу од Дубровника до Сплита. Од њих је хрватски ватерполиста, Анђело Шетка.

Коџић, непознато, J2b-M205

Тестирани има муслиманско име, али ово презиме не постоји код БиХ муслимана 1991. Присутно је код Срба са Баније и из Босанске Крајине. Можда је из мешаног брака, треба проверити.

Вејин, или Веин, Василијевдан, Хрватска, J2b-M205

Презиме пристуно у Лици. На простору Горње Крајине славе искључиво Св. Василија. Сродно презиме Вејновић, чија је матица у Мокром Пољу, Северна Далмација. Одатле су се исељавали у Лику и остале делове Крајине. Имамо тестиране Вејновиће из Лике, тако да је ово важна потврда за Крајишке J2b-M205



Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1246 послато: Јул 18, 2018, 09:15:23 поподне »
@ Небојша

Због чега је генетика муслимана и Хрвата битна за "Српски ДНК пројекат"?

Југославије одавно више нема.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1247 послато: Јул 18, 2018, 09:19:56 поподне »
@ Небојша

Због чега је генетика муслимана и Хрвата битна за "Српски ДНК пројекат"?

Југославије одавно више нема.

Ако ти то до сада ниси схватио, а онолико боравиш по форумима и као пратиш генетику, онда ја не могу никако да помогнем.

Ако се остали слажу, ја могу и да не објављујем резултате Хрвата и муслимана. Мени би било лакше, али ћу их свакако водити у посебној евиденцији. За разумевање генетске слике западног Балкана битно је знати и те резултате, бар по мени.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1248 послато: Јул 18, 2018, 09:24:27 поподне »
Ако ти то до сада ниси схватио, а онолико боравиш по форумима и као пратиш генетику, онда ја не могу никако да помогнем.

Ако се остали слажу, ја могу и да не објављујем резултате Хрвата и муслимана. Мени би било лакше, али ћу их свакако водити у посебној евиденцији. За разумевање генетске слике западног Балкана битно је знати и те резултате, бар по мени.

Схватам ја на шта ти мислиш, али они нас због тога оптужују да их својатамо и да је циљ "СДП" њихово "посрбљивање."
Наравно да то није истина, само они истину не желе да виде и у свему виде политику.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1249 послато: Јул 18, 2018, 09:26:45 поподне »
Схватам ја на шта ти мислиш, али они нас због тога оптужују да их својатамо и да је циљ "СДП" њихово "посрбљивање."
Наравно да то није истина, само они истину не желе да виде и у свему виде политику.

Знам. То је један од разлога зашто ми је лакше да их не објављујем. Како ви овде одлучите. Као што рекох, физички ће то можда бити лакше, али ће генетска слика бити "непотпуна".

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1250 послато: Јул 18, 2018, 09:27:32 поподне »
Ранковић, Србија, J1-M267
Зна ли се нешто о њима?


Шетка, католик, Хрватска, J2b-M205
Шетке су Хрвати из Далмације. Било их је на читавом потезу од Дубровника до Сплита. Од њих је хрватски ватерполиста, Анђело Шетка.
Имају ли икакву везу са Шеткама из Дабра? Ове Шетке по мени би требали спадати у исти род као и Врањштани, што славе  Ђурђевдан?
Милићевић о њима каже да су од Мићановића из Врањске. Не знам ко су ови Мићановићи, данас не постоје.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1251 послато: Јул 18, 2018, 09:29:31 поподне »
Пикула, Херцеговина? R1a-M198

Пикула је највероватније Херцеговац пореклом. Пикуле су иначе огранак Говедарица с Михољача (Гацко), а њих имамо тестиране на 23andMe као R1a. Славе претпостављам, као и Говедарице, Никољдан.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1252 послато: Јул 18, 2018, 09:29:40 поподне »
Знам. То је један од разлога зашто ми је лакше да их не објављујем. Како ви овде одлучите. Као што рекох, физички ће то можда бити лакше, али ће генетска слика бити "непотпуна".

Мислим да је ите како корисно. Само настави.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1253 послато: Јул 18, 2018, 09:30:44 поподне »
Славе претпостављам, као и Говедарице, Никољдан.

Тачно, славе Никољдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1254 послато: Јул 18, 2018, 09:37:23 поподне »
Ранковић, Србија, J1-M267
Зна ли се нешто о њима?

Ништа више о Ранковићима. Наши исељеници, пореклом из Србије, само то.


Шетка, католик, Хрватска, J2b-M205
Шетке су Хрвати из Далмације. Било их је на читавом потезу од Дубровника до Сплита. Од њих је хрватски ватерполиста, Анђело Шетка.
Имају ли икакву везу са Шеткама из Дабра? Ове Шетке по мени би требали спадати у исти род као и Врањштани, што славе  Ђурђевдан?
Милићевић о њима каже да су од Мићановића из Врањске. Не знам ко су ови Мићановићи, данас не постоје.

Врло вероватно да постоји веза са Шеткама из Херцеговине. У околини Билеће имамо Самарџиће J2b-M205, слава Ђурђевдан, а најстарији познати предак Хербеза M205 рођен је крајем 18. века управо у Врањској (Билећа).

Било би добро тестирати Шетке, или Мићановиће из Херцеговине, ради потврде.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1255 послато: Јул 18, 2018, 09:39:34 поподне »


Било би добро тестирати Шетке, или Мићановиће из Херцеговине, ради потврде.
Знам, али нисмо успјели.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1256 послато: Јул 18, 2018, 09:42:16 поподне »
Да, највероватније се ради о томе зато што је презиме Кецојевић јако ретко. Наручио сам тест за једну бројну породицу из Пиве која је по предању род са Зечевићима из Бањана па ћемо за неколико месеци моћи да проверимо да ли је то то.

Ја знам немало Кецојевића из Подкозарја. Уз њих има и Кецоња.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1257 послато: Јул 18, 2018, 09:43:09 поподне »
Ако ти то до сада ниси схватио, а онолико боравиш по форумима и као пратиш генетику, онда ја не могу никако да помогнем.

Ако се остали слажу, ја могу и да не објављујем резултате Хрвата и муслимана. Мени би било лакше, али ћу их свакако водити у посебној евиденцији. За разумевање генетске слике западног Балкана битно је знати и те резултате, бар по мени.

Небојша, слажем се да су резултати Хрвата и муслимана од користи код проучавања генетике западног Балкана. Тако да бих те замолио да и да даље објављујеш њихове резултате.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1258 послато: Јул 18, 2018, 09:53:11 поподне »
Небојша, слажем се да су резултати Хрвата и муслимана од користи код проучавања генетике западног Балкана.

Управо тако.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1259 послато: Јул 19, 2018, 12:36:10 пре подне »
Тишма, Хрватска, J1-M267

Презиме карактеристично за крајишке Србе. Матица им је село Ивошевци код Кистања. Одатле су се исељавали у Лику, на Банију, итд. Славе углавном Св. Јована и нешто мало Никољдан. Међу необјављеним резултатима имамо један који само потврђује ову везу (у питању је род J-PF7263)

Један мој пријатељ коме је мајка из Тишми из Ивошеваца каже да међу Тишмама постоје две верзије о даљем пореклу. 

Једна верзија је су старинином из Рашке, а друга је да потичу из Мађарске.