Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361333 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #40 послато: Април 03, 2014, 11:00:46 пре подне »
Ovako viđeno, Prostran zaista izgleda mlađe od Macura, ali Marinković je i dalje sa strane. Moguće da je to zbog nejednakog broja markera.

Да, вјероватно је због неједнаког броја маркера. Кад сам слао резултате Нордтведту за Мацуре и Маринковиће, рекао је да нема потребе да се ради СНП анализа и за Маринковиће јер они јасно происходе од Мацура. Касније се то потврдило и у програмски урађеним филогенетским стаблима. За филогенетска стабла су кључне три ствари:

-исти број маркера
-што већи број маркера
-правилно одређивање модалног хаплотипа

Програми могу да помогну, али понекад ствари морају да се уоче "пјешке".

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #41 послато: Април 16, 2014, 02:44:47 поподне »
Нови тестирани који потврђује додатно профил Дробњака Новљана I1-P109 dys481=0

Радовић, Доња Бијела, Шавник, Дробњак, Ђурђевдан

Радовић се у само једном маркеру разликује од Вемића. И Вемић и Радовић припадају братству Милошевића, дијелу Новљана Дробњака.

Сада уопште није чудно што је у последњем истраживању за Србе било чак 4,9% хаплогрупе I1-P109, узимајући у обзир разгранатост и бројност дробњачког племена.

damyanovich

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #42 послато: Април 16, 2014, 03:18:52 поподне »
Za novog Radovića je vidljivo samo 16 markera među kojima nije 481. Primera radi, on i sa Odavićem koji nema 481=0 ima genetsku distancu 1. Takođe da li Radović ima potvrđen P109?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #43 послато: Април 16, 2014, 03:28:13 поподне »
Za novog Radovića je vidljivo samo 16 markera među kojima nije 481. Primera radi, on i sa Odavićem koji nema 481=0 ima genetsku distancu 1. Takođe da li Radović ima potvrđen P109?

Дамјановићу, Радовић и Вемић су из истог мјеста, из истог братства , са истом славом, на 16 маркера се разликују у само једном маркеру, при чему се Радовић не разликује ни у једном маркеру са Ћетковићем, Касалицом и Врућком из дробњачке групе.

Ствари не могу да буду чистије по том питању. Овдје тражимо најлогичније варијанте, а не најмање могуће.

Узгред, када будеш хтио да твој хаплотип упишем у ову Дробњачку групу, слободно јави. Мислим да ту припадаш.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #44 послато: Август 12, 2014, 05:51:51 поподне »
http://p109.haplogroup.org/

За све припаднике I1 P109.
Икавац

Ван мреже Gasevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #45 послато: Август 22, 2014, 03:52:59 пре подне »
Pozdrav svima ovde, nov sam  na forumu,inace zelim se testirati ali ne znam na koji nacin to da uradim pa mi moze neko preporuciti nesto,sto je lako,sigurno i pristupacno i na koji nacin to odraditi ako je u pitanju inostranstvo, ovde kod nas sam citao da rade ali na mali broj onih "oznaka" kako se vec to zove,koliko je dobro uraditi to kod nas ili je bolje negde van,koje su cene itd.... tj apsolutno detaljno me zanima sve :D
Pa ako nekome nije tesko nek pomogne sa nekim savetom,nekim linkom i sl.,jer ne bih bas da rizikujem da platim nesto a pare propadnu ili dobijem nesto sto ne znaci nista.

Inace ovde sam pustio poruku zato sto su moji preci poreklom iz Drobnjaka od Cerovica, pa presli u Pivu pa iz Pive se vratili opet u Drobnjak pa iz Drobnjaka u juznu Srbiju :)

Hvala unapred

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #46 послато: Август 22, 2014, 05:44:19 пре подне »
Pozdrav svima ovde, nov sam  na forumu,inace zelim se testirati ali ne znam na koji nacin to da uradim pa mi moze neko preporuciti nesto,sto je lako,sigurno i pristupacno i na koji nacin to odraditi ako je u pitanju inostranstvo, ovde kod nas sam citao da rade ali na mali broj onih "oznaka" kako se vec to zove,koliko je dobro uraditi to kod nas ili je bolje negde van,koje su cene itd.... tj apsolutno detaljno me zanima sve :D
Pa ako nekome nije tesko nek pomogne sa nekim savetom,nekim linkom i sl.,jer ne bih bas da rizikujem da platim nesto a pare propadnu ili dobijem nesto sto ne znaci nista.

Inace ovde sam pustio poruku zato sto su moji preci poreklom iz Drobnjaka od Cerovica, pa presli u Pivu pa iz Pive se vratili opet u Drobnjak pa iz Drobnjaka u juznu Srbiju :)

Hvala unapred

Γαϡεβητωυ, πογλεδαϊ οβδέ, τυ ημαϡ σβε.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=39.0

Μοά πρέπορυκα ϊε σβακακο ΦΤΔΝΑ.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Gasevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #47 послато: Август 24, 2014, 12:55:03 пре подне »
@Nevski hvala puno videcu sta cu izabrati,mada video sam cene na onom FTDNA i 170 evra je na 37 markera,nesto mi se bas ne daju tolike pare sada :D pa cu najverovatnije ipak uraditi ovde kod nas,za pocetak je valjda dovoljno :)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #48 послато: Август 24, 2014, 09:35:23 пре подне »
@Nevski hvala puno videcu sta cu izabrati,mada video sam cene na onom FTDNA i 170 evra je na 37 markera,nesto mi se bas ne daju tolike pare sada :D pa cu najverovatnije ipak uraditi ovde kod nas,za pocetak je valjda dovoljno :)

Гасевицу,
обрати мало пажњу....цене на ФТДНА су у америчким доларима. Дакле, 169 ам. долара је 125-130 евра. Такође, имаш и на 25 маркера....
Икавац

Аксић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #49 послато: Август 24, 2014, 09:38:58 пре подне »
@Nevski hvala puno videcu sta cu izabrati,mada video sam cene na onom FTDNA i 170 evra je na 37 markera,nesto mi se bas ne daju tolike pare sada :D pa cu najverovatnije ipak uraditi ovde kod nas,za pocetak je valjda dovoljno :)

Гашевићу,  Боље је да се тестираш код ФТДНА, за почетак можеш да наручиш тест на 12 маркера кошта 59 долара плус такса и поштарина то су укупно 69 долара око 50. евра:  http://www.familytreedna.com/test-descriptions.aspx#/shoppingCart?pid=1671&kid=148893

или на 25 маркера, тест кошта 109 долара са таксом и поштарином укупно 120 долара, што је око 90. евра
Ако се тестираш код ФТДНА компаније можеш касније да се додатно тестираш на већи број маркера, јер они чувају узорке. Ако се рецимо сад тестираш на 25 маркера код ФТДНА тест кошта 109 долара, и касније одлучиш да се на већи број маркера тестираш на пример на 67 маркера, тест на 67 маркера тренутно кошта 268 долара и ти ћеш морати да доплатиш 159 долара, зато што си се претходно тестирао на 25 маркера и уплатио им 109 долара. Ако се тестираш код нас на 17 маркера и хоћеш касније да се тестираш на 37 маркера мораћеш да наручиш тест код ФТДНА или неке друге компаније, јер наши тестирају само до 17 маркера. Ако можеш за почетак да приуштиш око 100 евра, ја би ти предложио да се тестираш код ФТДНА. 

Ван мреже Gasevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #50 послато: Август 24, 2014, 11:46:02 пре подне »
Хвала на саветима, нисам обратио пажњу на валуту одмах сам мислио да су еври у питању :) тако да прихватљива ми је цена теста на 25 маркера,тако да ћу највероватније тај урадити.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #51 послато: Октобар 28, 2014, 12:22:30 пре подне »
Хаплогрупа I1 L22 потврђена је и код Арнаута у Македонији. Ријеч је о братству Хатипи из околине Дебра.
Нажалост, нисам успио доћи до њихових маркера.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #52 послато: Октобар 28, 2014, 11:41:27 пре подне »
Хаплогрупа I1 L22 потврђена је и код Арнаута у Македонији. Ријеч је о братству Хатипи из околине Дебра.
Нажалост, нисам успио доћи до њихових маркера.

Видио сам списак хаплогрупа за албанска племена. Највећи дио је са 23андмеСНП тестова, тако да нема маркера. Мислим да је неко то већ објављивао овдје на форуму, али ево линка:

https://www.familytreedna.com/public/Abanian_DNA_Poject/default.aspx?section=results

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #53 послато: Новембар 02, 2014, 04:57:28 поподне »
Zdravo svima,

Javljeno ovih dana na p109.haplogroup.org, FGC imenovao tzv.“Balkan SNP”, jedna od novih mutacija u P109-populaciji odkrivena kroz BIG Y.
Test je uradio Đukić, jedan u našoj grupi koji nosi STR vrijednost ”0” (u stvari 25) na markeru DYS481.

N. Taban mi je pisao da ne vjeruje da će taj SNP uskoro biti uvršten u FTDNA ponudu, ali misli da se može testovati za njega na YSEQ.
Evo podataka:

Name
FGC22049
Position
8426455
ref
G
alt
A

Prekjuče sam sa ovim probao naručiti ”Wish a SNP”, da vidim kako to ide.
Danas su potvrdili preko maila..

Цитат
We've designed primers for FGC22049 and we'll order them from our supplier. Thanks for your suggestion.

Your order has been updated to the following status.

New status: Processing


Dakle kad se ovo završi i ako sam dobro shvatio, trebalo bi da bude unešen u katalog pod SNPovima?
https://www.yseq.net/

Pozdrav /Željko

Језик је од меса и свашта меље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #54 послато: Новембар 02, 2014, 06:41:44 поподне »
Zdravo svima,

Javljeno ovih dana na p109.haplogroup.org, FGC imenovao tzv.“Balkan SNP”, jedna od novih mutacija u P109-populaciji odkrivena kroz BIG Y.
Test je uradio Đukić, jedan u našoj grupi koji nosi STR vrijednost ”0” (u stvari 25) na markeru DYS481.

N. Taban mi je pisao da ne vjeruje da će taj SNP uskoro biti uvršten u FTDNA ponudu, ali misli da se može testovati za njega na YSEQ.
Evo podataka:

Name
FGC22049
Position
8426455
ref
G
alt
A

Prekjuče sam sa ovim probao naručiti ”Wish a SNP”, da vidim kako to ide.
Danas su potvrdili preko maila..

Dakle kad se ovo završi i ako sam dobro shvatio, trebalo bi da bude unešen u katalog pod SNPovima?
https://www.yseq.net/

Pozdrav /Željko

Жељко,

хвала на информацији. Било је за очекивати да се пронађе тај СНП. Штета је наравно што га нема у ФТДНА понуди. Већина тестираних је већ послала свој материјал у ФТДНА, па би за Y seq требали слати поново. Мада, што јест јест, Y Seq је што се тиче СНП тестирања у овом тренутку испред ФТДНА.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #55 послато: Новембар 07, 2014, 11:43:40 поподне »
Siniša,
DYS481 je ponovo testiran (“ručno” prebrojan) od strane FTDNA svima što su imali vrijednost 0 za taj Y-STR.
Broj tandemskih ponavljana je zapravo 25, mislim da su ga svima promijenili u rezultatima, bilo nas je šestoro + Italijan.
Kažu za budućnost da će nova generacija sekvenciranja riješiti taj problem.

Trebalo bi nama zamijeniti vrijednost za DYS481 u Projekat(?)

Vidim da Odavić već od ranije ima 25 u tabeli, takođe se pojavio kao "pogodak" na mojoj FTDNA- listi sa 67 markera (razlika u 6 markera, kao i sa Đukićem).
Sad me zanima ako je moguće da Odavić ipak može imati tzv. Balkan SNP, mislim iako se u njegovom slučaju nije ”zbunio algoritam” za brojanje STR (kao što to opisuje Taban)?

Uz put, YSEQ javlja..

Цитат
FGC22049 is now available at http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=6123

Your order has been updated to the following status.

New status: Delivered

Naručio sam ga (čisto da provjerim, ne smeta).
Језик је од меса и свашта меље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #56 послато: Новембар 08, 2014, 07:52:51 пре подне »
Siniša,
DYS481 je ponovo testiran (“ručno” prebrojan) od strane FTDNA svima što su imali vrijednost 0 za taj Y-STR.
Broj tandemskih ponavljana je zapravo 25, mislim da su ga svima promijenili u rezultatima, bilo nas je šestoro + Italijan.
Kažu za budućnost da će nova generacija sekvenciranja riješiti taj problem.

Trebalo bi nama zamijeniti vrijednost za DYS481 u Projekat(?)

Vidim da Odavić već od ranije ima 25 u tabeli, takođe se pojavio kao "pogodak" na mojoj FTDNA- listi sa 67 markera (razlika u 6 markera, kao i sa Đukićem).
Sad me zanima ako je moguće da Odavić ipak može imati tzv. Balkan SNP, mislim iako se u njegovom slučaju nije ”zbunio algoritam” za brojanje STR (kao što to opisuje Taban)?

Uz put, YSEQ javlja..

Naručio sam ga (čisto da provjerim, ne smeta).

Жељко,  чуо сам да су га мијењали и осталима.

Како год, битно је да сада постоји СНП који одређује Блакан И1 групу, што је много сигурније него СТР вриједност. Проблем јесте што га још нема у ФТДНА понуди, али и YSeq ће тестирати ако ништа друго засад бар твој и Ђукићев хаплотип. Па ће се видјети, да ли је то то.

Што се Одавића тиче, блискост са разликом 6 на 67 у односу на твој хаплотип га свакако ставља са вама у исту групу, иако није имао 481=0. Испаде да су само код њега правилно пребројали. Али видјећемо кад и Одавић буде тестирао нови СНП.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #57 послато: Новембар 22, 2014, 08:10:09 пре подне »
Жељко,  чуо сам да су га мијењали и осталима.

Како год, битно је да сада постоји СНП који одређује Блакан И1 групу, што је много сигурније него СТР вриједност. Проблем јесте што га још нема у ФТДНА понуди, али и YSeq ће тестирати ако ништа друго засад бар твој и Ђукићев хаплотип. Па ће се видјети, да ли је то то.

Што се Одавића тиче, блискост са разликом 6 на 67 у односу на твој хаплотип га свакако ставља са вама у исту групу, иако није имао 481=0. Испаде да су само код њега правилно пребројали. Али видјећемо кад и Одавић буде тестирао нови СНП.
@Siniša

Taban misli da postoje dvije mogućnosti što se tiče Odavića:
1) Posao za Y-STR je u njegovome slučaju uradila osboba pažljiva i precizna, koja je svojom rukom prepravila rezultat (0 -> 25).
2) Odavić nema taj SNP, ne pripada grupi.

U pravu si naravno. Ja sam tražio kod FTDNA da se doda SNP u njihov katalog i Taban je sad ulogom administratora registrovao zahtjev.
Mislim da je malo pretjerao kad sam ga pitao prvi put, i sasvim je moguće da će se to uskoro srediti.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #58 послато: Новембар 25, 2014, 09:31:19 поподне »
FTDNA su ispunili želju dosta brzo  :)
Naš SNP je u katalogu..

Цитат
We’ve added your SNP FGC22049 to our catalog and it is now available for order through the Advanced Tests section of the customer's myFTDNA page.

Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #59 послато: Јануар 14, 2015, 05:08:06 поподне »
Žabar u Americi porjeklom iz Sicilije je bio ponuđen da uradi Big Y bezplatno, ako bi dao formalno odobrenje da se uzme njegov rezultat.
Ali on nažalost to nije mogao prihvatiti jer mu je sve bilo sumljivo.
Sad vidim da ipak postoji druga mogućnost preko koje se možda može saznati nešto više.

Цитат
A new project member, with Russian origins (Kit 352970 – oldest known male ancestor b. 1635, from Waga, Russia), may be related to the Balkan group with a common mutation at position 15 927 155: G -> A .

http://p109.haplogroup.org/are-the-balkan-i-p109-comming-from-a-west-route-or-a-northnorth-east-route/
Језик је од меса и свашта меље.