Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361198 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #540 послато: Март 08, 2017, 10:43:46 поподне »
Ц-ц-ц, брука честиту фамелију...

Изрод, нисам хтео ни пренети цео пасус, шта је све изјавила о фамилији. ::)



На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #541 послато: Март 08, 2017, 10:57:59 поподне »
Кад смо код ексцентричних уметника, зна ли се можда порекло Божидара Бошка Мандића, књижевника и концептуалног уметника родом из Новог Сада? :)

<a href="https://www.youtube.com/v/fTIsj6wNUCc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/fTIsj6wNUCc</a>



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #542 послато: Март 08, 2017, 11:07:23 поподне »
Значи, то је тај профил? ;D
Иначе, Дробњаке њихове комшије сматрају за доста слободоумне, за једно патријархално и племенско друштво. У Дробњаку је могло да прође чак и неко ванбрачно дете и разне сурове шале. На "аћуласте" људе се и дан данас гледа благонаклоно. Ако прича сам са собом, одбија да носи обућу и иде бос по снегу, одбија да једе питу јер га је страх да се  удави и сл. За такве се каже "пушти га, мало је на своју руку" или "мало је мимо свијета ал је добар". Чини ми се да такве жене имају доста угледа у сеоском друштву, сматрају их за својеврсне пророчице и озбиљно се схвата све што кажу. И ми једну такву имамо у селу, која и зими спава у шуми и то је тамо сасвим нормално. Једино се не прашта коцкарски дуг или убиство. Преко свега осталог се некако и пређе. Ускоци за било коју дробњачку "лудорију" кажу: "Богуми код нас би се за ово потего левор."
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #543 послато: Март 08, 2017, 11:20:17 поподне »
Иначе, Дробњаке њихове комшије сматрају за доста слободоумне, за једно патријархално и племенско друштво. У Дробњаку је могло да прође чак и неко ванбрачно дете и разне сурове шале. На "аћуласте" људе се и дан данас гледа благонаклоно. Ако прича сам са собом, одбија да носи обућу и иде бос по снегу, одбија да једе питу јер га је страх да се  удави и сл. За такве се каже "пушти га, мало је на своју руку" или "мало је мимо свијета ал је добар". Чини ми се да такве жене имају доста угледа у сеоском друштву, сматрају их за својеврсне пророчице и озбиљно се схвата све што кажу. И ми једну такву имамо у селу, која и зими спава у шуми и то је тамо сасвим нормално. Једино се не прашта коцкарски дуг или убиство. Преко свега осталог се некако и пређе. Ускоци за било коју дробњачку "лудорију" кажу: "Богуми код нас би се за ово потего левор."

То видиш нисам знао, а у ствари врло ми је блиско по размишљању, то ми је као својеврсна вертикала, или мера ствари... шублер, којим се мери ко је колико широк, тј. слободоуман. :)



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #544 послато: Март 08, 2017, 11:40:23 поподне »
То видиш нисам знао, а у ствари врло ми је блиско по размишљању, то ми је као својеврсна вертикала, или мера ствари... шублер, којим се мери ко је колико широк, тј. слободоуман. :)
Наравно ту не мислим на неморал или раскалашност. Ипак је то било једно патријархално друштво и још увек је. Милсим на то да лако прихватају шалу на свој рачун. Сви су пуни анегдота како је ко кога "зезнуо" и ретко ко се око тога љути. Раније се у зимским месецима није имало шта радити па су само смишљали смицалице и то је била главна забава. Такође су биле присутне и опкладе на разноразне глупости. Нпр. неко богат понуди паре ономе ко оде ноћу на гробље да забоде вретено у свежу хумку или да преплива реку са пуним џеповима камења. И сличне ствари. Данас тога има све мање. А опет Дробњаци имају ту ружну црту, коју су многи аутори приметили, да воле да шпијунирају и туже власти комшије и рођаке, да воле да се суде око земље. Доста тог менталитета је приказано у "Ђекни" и у представама Миодрага Караџића "Прва брачна ноћ" и "Јеси ли ти то дошао мене да видиш?"
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #545 послато: Март 08, 2017, 11:49:03 поподне »
Наравно ту не мислим на неморал или раскалашност. Ипак је то било једно патријархално друштво и још увек је. Милсим на то да лако прихватају шалу на свој рачун. Сви су пуни анегдота како је ко кога "зезнуо" и ретко ко се око тога љути. Раније се у зимским месецима није имало шта радити па су само смишљали смицалице и то је била главна забава. Такође су биле присутне и опкладе на разноразне глупости. Нпр. неко богат понуди паре ономе ко оде ноћу на гробље да забоде вретено у свежу хумку или да преплива реку са пуним џеповима камења. И сличне ствари. Данас тога има све мање. А опет Дробњаци имају ту ружну црту, коју су многи аутори приметили, да воле да шпијунирају и туже власти комшије и рођаке, да воле да се суде око земље. Доста тог менталитета је приказано у "Ђекни" и у представама Миодрага Караџића "Прва брачна ноћ" и "Јеси ли ти то дошао мене да видиш?"

Разуме се. ;)

Ово око комшија и рођака видимо и у малопре изложеном случају рођаке председника Караџића. ;D



На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #546 послато: Март 09, 2017, 03:27:57 поподне »
А реци ми роде зна ли се међу Дробњацима ко је била Стефани Цеца Дробњак? :)



Ово пише паришки Le Journal 23. јануара 1930. године:



А ово Comœdia шест дана касније:




Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #547 послато: Март 09, 2017, 03:33:39 поподне »
А реци ми роде зна ли се међу Дробњацима ко је била Стефани Цеца Дробњак? :)



Ово пише паришки Le Journal 23. јануара 1930. године:



А ово Comœdia шест дана касније:



Не знам зна ли се међу Дробњацима али ја не знам. Видим била је мис Југославије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #548 послато: Март 10, 2017, 10:48:52 поподне »
Иначе, Дробњаке њихове комшије сматрају за доста слободоумне, за једно патријархално и племенско друштво. У Дробњаку је могло да прође чак и неко ванбрачно дете и разне сурове шале. На "аћуласте" људе се и дан данас гледа благонаклоно. Ако прича сам са собом, одбија да носи обућу и иде бос по снегу, одбија да једе питу јер га је страх да се  удави и сл. За такве се каже "пушти га, мало је на своју руку" или "мало је мимо свијета ал је добар". Чини ми се да такве жене имају доста угледа у сеоском друштву, сматрају их за својеврсне пророчице и озбиљно се схвата све што кажу. И ми једну такву имамо у селу, која и зими спава у шуми и то је тамо сасвим нормално. Једино се не прашта коцкарски дуг или убиство. Преко свега осталог се некако и пређе. Ускоци за било коју дробњачку "лудорију" кажу: "Богуми код нас би се за ово потего левор."

Одличан приказ дробњачке нарави дао је Војо Дедеић у збирци (углавном истинитих) прича "Чешагије". Препоручујем! Има и лепих старинских речи (поставићу их на теми локализама у ЦГ говору).
Тражио сам књигу на мрежи, али не нађох. Имам код куће фотокопију, али је потпуно неподобна за било какво скенирање и постављање на порталу или форуму...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #549 послато: Март 16, 2017, 12:44:04 пре подне »
Шта се зна о Панџама из Дробњака? :)

Радован Казимировић бележи предање да је у Отоци (код Црног Језера испод Дурмитора) некад становала војводска породица Панџе.

Да не куцам више у ситне сате, наставићу сутра, јер прича око њих је баш занимљива. ;)



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #550 послато: Март 16, 2017, 06:17:41 поподне »
Шта се зна о Панџама из Дробњака? :)

Радован Казимировић бележи предање да је у Отоци (код Црног Језера испод Дурмитора) некад становала војводска породица Панџе.

Да не куцам више у ситне сате, наставићу сутра, јер прича око њих је баш занимљива. ;)
Амикусе, хоћемо ли чути причу о Панџама? Нестрпљив сам.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #551 послато: Март 16, 2017, 06:25:59 поподне »
Шта се зна о Панџама из Дробњака? :)

Радован Казимировић бележи предање да је у Отоци (код Црног Језера испод Дурмитора) некад становала војводска породица Панџе.

Да не куцам више у ситне сате, наставићу сутра, јер прича око њих је баш занимљива. ;)
Не знам ништа о Панџама, али ме то презиме асоцира на то да је можда везано са презименом КАРАпанџа, које је вероватно настало од турске речи "Кара" и основице која је заправо презиме Панџа.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #552 послато: Март 16, 2017, 07:51:43 поподне »
Знам да су Панџе у Мостару католици. Панџа на српском језику значи канџа, али је могуће да су избрисали оно ић.
За Панџиће католике Милићевић каже да су живјели у околини Невесиња, а почетком 20 вијека живјели су и у околини Гацка. У оба мјеста су били најамници и не зна се одакле су дошли.
Не знам јесу ли са Панџићима православним у сродству. Ови православни су у роду са Чалијама из Невесиња.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #553 послато: Март 16, 2017, 08:05:31 поподне »
панџе=канџе=нокти
карапанџа=црнинокти

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #554 послато: Март 16, 2017, 11:21:14 поподне »
Амикусе, хоћемо ли чути причу о Панџама? Нестрпљив сам.

Радован Казимировић у својој књизи Тајанствене појаве у нашем народу, штампаној у предвечерје Другог светског рата, при крају књиге говори о Пањдеховом пророчанству. То пророчанство је забележено у чувеном Зборнику попа Драгоља, који смо негде на овом форуму, мислим и ми помињали (вероватно тамо на старим и ретким књигама).

Као лично име, Казимировић констатује да га није нашао у другим средњовековним српским рукописима, те изводи претпоставку да је настало од грчке речи π α ν δ ε ι ν ν μ ι (сећам се свега, знам све), која ознава лице са већим, прорчаснким, ауторитетом, које све зна.

На то помиње народно предање по којем је у Отоци (код Црног Језера испод Дурмитора) некад становала војводска породица Панџе, чије би презиме могло да се доведе у везу са речима Пањдеха (Панђеха, Панђа, Панџа).

За стару војводину породицу Панџе, прича се, да је у њој било три брата и да су сва тројица били велик јунаци, прави колоси од људи.

Испитујући насеља Дробњака, Андрија Лубурић је тамо чуо, да су Панџе и гатали по старим књигама и знали шта ће се догодити.

Тако се помиње предање о времену кад су први Турци дошли у Европу, а што се брзо рашчуло и у Дробњаку, па су се тројица браће из чувене војводске породице Панџи, одлучили наоштрити мачеве. Отац им је био слеп, и чувши их да оштре мачеве, упиташе их шта раде и куда се спремају? На то му они одговорише, да се наква рђа, што се зову Турци, прелила преко мора, те да иду да их подаве. А на то им стари Панџа одговори, да седе и да их чекају на својој кући, јер старе књиге говорше да ће ти Турци доћи и код њих, када ће и све наше земље притегнути, те да се приштеде за та времена, а на Галипољу нека се бију они што су им Турци на прагу од куће...

Извор: Радован Казимировић, Тајанствене појаве у нашем народу, Београд, 1941, стр. 419-420



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #555 послато: Март 16, 2017, 11:32:40 поподне »
Занимљиво. Мислиш да имају везе са Дробњацима Новљанима? Мислим да ако су икада постојали да су били део неког старијег становништва. А тог сам мишљења јер Језера, где се налазе Жабљак и Црно Језеро, нису били настањени Новљанима пре 19. века. Језера су била искључиво катуниште са тек по неком кућом. Мени лично је интересантан тај део са гатањем, нарочито јер су живели крај Језера а тај крај се сматрао на неки начин уклетим. Отока, речица која тече из Језера, је некада била пуна млинова, за које се сматрало даих настањују нечиста створења - вампири, краке, да се ту скупљају вјештице и здуовни људи.
Овај део ми је познат. Предпостављам да је то Лубурић записао
Тако се помиње предање о времену кад су први Турци дошли у Европу, а што се брзо рашчуло и у Дробњаку, па су се тројица браће из чувене војводске породице Панџи, одлучили наоштрити мачеве. Отац им је био слеп, и чувши их да оштре мачеве, упиташе их шта раде и куда се спремају? На то му они одговорише, да се наква рђа, што се зову Турци, прелила преко мора, те да иду да их подаве. А на то им стари Панџа одговори, да седе и да их чекају на својој кући, јер старе књиге говорше да ће ти Турци доћи и код њих, када ће и све наше земље притегнути, те да се приштеде за та времена, а на Галипољу нека се бију они што су им Турци на прагу од куће...

Извор: Радован Казимировић, Тајанствене појаве у нашем народу, Београд, 1941, стр. 419-420
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #556 послато: Март 17, 2017, 12:04:16 пре подне »
Занимљиво. Мислиш да имају везе са Дробњацима Новљанима? Мислим да ако су икада постојали да су били део неког старијег становништва. А тог сам мишљења јер Језера, где се налазе Жабљак и Црно Језеро, нису били настањени Новљанима пре 19. века. Језера су била искључиво катуниште са тек по неком кућом. Мени лично је интересантан тај део са гатањем, нарочито јер су живели крај Језера а тај крај се сматрао на неки начин уклетим. Отока, речица која тече из Језера, је некада била пуна млинова, за које се сматрало даих настањују нечиста створења - вампири, краке, да се ту скупљају вјештице и здуовни људи.
Овај део ми је познат. Предпостављам да је то Лубурић записао

Ако је ово предање и приближно тачно, то се дешава средином XIV века(!). Где су тада били наши I1 P109, ми то не знамо, као ни да ли смо Новљани заправо ми? Мени је пажњу ту привукао управо овај део о гатању, а на рачун твог коментара од пре неки дан. Наравно, није то вероватно никакво чудо, али опет помињу се старе књиге, што може указивати на својеврсну традицију неговања таквих вештина, па није искључено да се вековима и тај простор око Језера, под неким околностима отео контроли, потомцима Панџа. ;)

Наведени део је цитиран из Лубурићеве књиге, стоји све у фусноти, пише да је на стр. 254.

Иначе, гледах сад мало где имаше Панџа/Панџића, па видех да их беше и по Херцеговини, али углавном као Панџића (Фоча, Столац). То су Срби, много је више муслимана, а немало је и Хрвата, управо у околини Мостара. Наши су битно присутнији по Босанској Крајини, али питање је да ли те све Панџе имају неке везе међусобно, а вероватно да немају.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #557 послато: Март 17, 2017, 12:23:29 пре подне »
Ако је ово предање и приближно тачно, то се дешава средином XIV века(!). Где су тада били наши I1 P109, ми то не знамо, као ни да ли смо Новљани заправо ми? Мени је пажњу ту привукао управо овај део о гатању, а на рачун твог коментара од пре неки дан. Наравно, није то вероватно никакво чудо, али опет помињу се старе књиге, што може указивати на својеврсну традицију неговања таквих вештина, па није искључено да се вековима и тај простор око Језера, под неким околностима отео контроли, потомцима Панџа. ;)

Наведени део је цитиран из Лубурићеве књиге, стоји све у фусноти, пише да је на стр. 254.

Иначе, гледах сад мало где имаше Панџа/Панџића, па видех да их беше и по Херцеговини, али углавном као Панџића (Фоча, Столац). То су Срби, много је више муслимана, а немало је и Хрвата, управо у околини Мостара. Наши су битно присутнији по Босанској Крајини, али питање је да ли те све Панџе имају неке везе међусобно, а вероватно да немају.
Што се мене тиче скроз занимљива прича. Три сина, колоси од људи, војводе, отац слепи старац, предвиђање будућности и гатање, старе књиге. Све ми то личи на неку причу о племићима херојима, који негују некакве магијске вештине у својој породици. Вероватно су постојали чим су запамћени у народу, а за то је вероватно заслужна њихова вештина предвиђања. Уз то живе на месту где обични људи не би никада живели. Слично нешто као са војводом Момчилом који живи на Пирлитору и јаше крилатог коња Јабучила. Иначе, Пирлитор је место на коме нико не би пожелео да живи, стрм брег изнад Таре у који стално бију громови, где је све пуно шарки и поскока.
Иначе,Црно Језеро се сматра уклетим јер је наводно ту некада био манастир чији су монаси хтели да преваре Светог Саву па их је он проклео и манастир је пропао у земљу а рупу је испунила вода. Тај крај око Језера и изгледа сабласно. Поготову у летње предвечерје кад је све у нијансам црне, тамно плаве и тзагасито зелене. Столетни борови, чудни звуци које испуштају шумске животиње, горостасни Дурмитор. Не чуди ме да су се људи некада бојали тог краја. Мада сада кад размислим тамо се свако језеро сматра мање или више уклетим и пуним демона  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #558 послато: Март 17, 2017, 12:33:58 пре подне »
Иначе, Пирлитор је место на коме нико не би пожелео да живи, стрм брег изнад Таре у који стално бију громови, где је све пуно шарки и поскока.

Занимљиво. Само име му каже, "Опрљеник" (слободан превод са румунског).  :)
https://dexonline.ro/definitie/p%C3%A2rli

Такође је занимљиво да је овај румунски облик ("PÂRLÍ") преузет из словенских језика (од глагола "прљити"), што би значило да се не ради о топониму локалне латинофоне популације, већ оном који су донели влашки пастири из развијеног или касног средњег века; сродни су му топоними Дурмитор ("спавалиште", у контексту ноћења пастира) и Виситор ("сањалиште", исти контекст као претходни).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #559 послато: Март 17, 2017, 12:35:36 пре подне »
Радован Казимировић у својој књизи Тајанствене појаве у нашем народу, штампаној у предвечерје Другог светског рата, при крају књиге говори о Пањдеховом пророчанству. То пророчанство је забележено у чувеном Зборнику попа Драгоља, који смо негде на овом форуму, мислим и ми помињали (вероватно тамо на старим и ретким књигама).

Као лично име, Казимировић констатује да га није нашао у другим средњовековним српским рукописима, те изводи претпоставку да је настало од грчке речи π α ν δ ε ι ν ν μ ι (сећам се свега, знам све), која ознава лице са већим, прорчаснким, ауторитетом, које све зна.

На то помиње народно предање по којем је у Отоци (код Црног Језера испод Дурмитора) некад становала војводска породица Панџе, чије би презиме могло да се доведе у везу са речима Пањдеха (Панђеха, Панђа, Панџа).

За стару војводину породицу Панџе, прича се, да је у њој било три брата и да су сва тројица били велик јунаци, прави колоси од људи.

Испитујући насеља Дробњака, Андрија Лубурић је тамо чуо, да су Панџе и гатали по старим књигама и знали шта ће се догодити.

Тако се помиње предање о времену кад су први Турци дошли у Европу, а што се брзо рашчуло и у Дробњаку, па су се тројица браће из чувене војводске породице Панџи, одлучили наоштрити мачеве. Отац им је био слеп, и чувши их да оштре мачеве, упиташе их шта раде и куда се спремају? На то му они одговорише, да се наква рђа, што се зову Турци, прелила преко мора, те да иду да их подаве. А на то им стари Панџа одговори, да седе и да их чекају на својој кући, јер старе књиге говорше да ће ти Турци доћи и код њих, када ће и све наше земље притегнути, те да се приштеде за та времена, а на Галипољу нека се бију они што су им Турци на прагу од куће...

Извор: Радован Казимировић, Тајанствене појаве у нашем народу, Београд, 1941, стр. 419-420

Прва асоциiација приликом читања твоiе изузетне ставке и помена имена Пањдеха, Панђеха, Панђа, Панџа - би Пандо стариiи брат Ландулфа од Капуе (јужноталијански Лангобард). Ландулф од Капуе беше иначе iедан од наiокорелиiих црномагиiских врачева свих времена - чиiи дух своiедобно и Хаiнрих Химлер призиваше.

Цитат
In the chronicle of Erchempert, of whom he was a contemporary, Landulf II of Capua is the chief villain, portrayed as a dabbler in mysticism and black magic, Saracen ally and enemy of Christendom. Erchempert's portrayal of Landulf II was the inspiration for the character of evil duke and magician Klingsor in Wolfram von Eschenbach's medieval epic Parzival. Eschenbach's epic was later translated into the famous nineteenth-century opera Parsifal by Richard Wagner.

https://en.wikipedia.org/wiki/Landulf_II_of_Capua
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ