Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1005246 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #300 послато: Април 19, 2017, 03:58:09 поподне »
Сад сте ме слудели:

је ли овај Жугић И1 или И2?

С једне стране видим да се помиње у динарик контексту, с друге Жељко каже да је можда 4-6 колено с његовим оцем?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #301 послато: Април 19, 2017, 04:00:46 поподне »
Сад сте ме слудели:

је ли овај Жугић И1 или И2?

С једне стране видим да се помиње у динарик контексту, с друге Жељко каже да је можда 4-6 колено с његовим оцем?
:) :D И2, из Дробњака, 4-6 колено са Жељковим оцем.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #302 послато: Април 19, 2017, 04:11:54 поподне »
Тестирани је Anthony Zugich из Америке, рођ. 1948, једна четвртина балканског поријекла са очеве стране.
Дијели 2 мала сегмента (17 cM укупно) са мојим оцем на трећем хромозомy, могли би можда бити 4-6 кољено (23andme "DNA Relatives").
Ђед му се звао Урош, из Црне Горе рођен у "Drobnick", а баба рођена у "Risau Yugoslavia" (тако стоји у папирима  :)).
"Drobnick" би могао бити Дробњак..
Замолићу га да уради тест код ФТДНА.

Овде поменух те Жугиће са 23andMe. С обзиром да се помиње Drobnick и да сте повезани генетски у неку руку, може лако бити из Дробњака.

Жугић. Жугића има у Дробњаку, али су огранак Вуловића, Новљана. Можда тестирани није из ЦГ, а можда и у Дробњаку постоји више слојева становништва.

Жугића је било и у другим крајевима, али су ипак најзвучнији ови из Дробњака. Међу Новљанима за сада постоји само једна хаплогрупа. Најбоље да уради тест на 12, или 37 сад.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #303 послато: Април 19, 2017, 04:38:40 поподне »
Видим да Миљанићи кажу да су једни Жугићи из Мљетичка огранак неких Драшковића. Драшковиће у Дробњаку помиње и Лубурић. Пореклом су из Роваца и славе Св. Луку. Досељени почетком 20. века, дакле прилично касно.

Имамо тестиране ове Драшковиће и они су I1-Z63, па би се рекло да је питању призетак у Новљане, али из неког другог краја, или из непосредне околине.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #304 послато: Април 19, 2017, 05:16:43 поподне »
Видим да Миљанићи кажу да су једни Жугићи из Мљетичка огранак неких Драшковића. Драшковиће у Дробњаку помиње и Лубурић. Пореклом су из Роваца и славе Св. Луку. Досељени почетком 20. века, дакле прилично касно.

Имамо тестиране ове Драшковиће и они су I1-Z63, па би се рекло да је питању призетак у Новљане, али из неког другог краја, или из непосредне околине.
Не знам за ово да се неко од Драшковића призетио и узео презиме Жугић. Заиста, има Драшковића из Роваца у Бијелој али они су се доселили 1920-их. Мислим да су се млађе генерације иселиле и да их је увек била само једна кућа.
Жугићи су иначе веома бројни. Пред Други светски рат их је било скоро 60 кућа у селима Новаковићи, Мљетичак, Баре Жугића, Доњој Буковици и на самом Жабљаку. Једна фамилија се одселила у Морачу у село Старче још у 19. веку и они су генерацијама били чувари путничке куће, тзв. банске куће на сред Сињајевине. Наводно сви потичу од једног претка који је живео крајем 17. и почетком 18. века. С обзиром на њихову бројност могуће је да су се неки мањи родови стопили са њима или је било неког усвајања (у Дробњаку су најчешће ујаци усвајали сестриће ако нису имали деце) или призећивања, мада то је тамо јако ретко.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #305 послато: Април 19, 2017, 05:26:56 поподне »
Не знам за ово да се неко од Драшковића призетио и узео презиме Жугић. Заиста, има Драшковића из Роваца у Бијелој али они су се доселили 1920-их. Мислим да су се млађе генерације иселиле и да их је увек била само једна кућа.
Жугићи су иначе веома бројни. Пред Други светски рат их је било скоро 60 кућа у селима Новаковићи, Мљетичак, Баре Жугића, Доњој Буковици и на самом Жабљаку. Једна фамилија се одселила у Морачу у село Старче још у 19. веку и они су генерацијама били чувари путничке куће, тзв. банске куће на сред Сињајевине. Наводно сви потичу од једног претка који је живео крајем 17. и почетком 18. века. С обзиром на њихову бројност могуће је да су се неки мањи родови стопили са њима или је било неког усвајања (у Дробњаку су најчешће ујаци усвајали сестриће ако нису имали деце) или призећивања, мада то је тамо јако ретко.

Код Миљенића видех тај податак о Драшковићима. Не знам који је извор. Ови Драшковићи I1 нису сигурно. Призећивање је могуће сада ретко тамо, али причамо о периоду пре 300 и више година. Тад је вероватно било сличних ситуација.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #306 послато: Април 19, 2017, 05:33:28 поподне »
Код Миљенића видех тај податак о Драшковићима. Не знам који је извор. Ови Драшковићи I1 нису сигурно. Призећивање је могуће сада ретко тамо, али причамо о периоду пре 300 и више година. Тад је вероватно било сличних ситуација.
И ја видех сада код Миљанића али ми није најасније то што је рекао. Да ли су Драшковићи од Жугића или Жугићи од Драшковића,а ту помиње и Вемиће (?) Мало сам се збунио. Ово за призећивање стоји. Човек који би дошао на мираз, по смрти таста није имао право да користи братственичку земљу ни сеоске комунице (млинове, катуне, планину, шуму). Можда се то решавало тако што је узимао тастовљево презиме и славу. Не знам. Доста знам о историји Дробњака, пре свега о свакодневном животу, обичајима, племенском уређењу, верском животу али нисам наишао на податак да се неко призетио и узео женино презиме, бар не у задњих 100-150 година. Можда је раније и било таквих случајева.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #307 послато: Април 19, 2017, 08:54:49 поподне »
:) :D И2, из Дробњака, 4-6 колено са Жељковим оцем.

Звучи прилично схизофрено  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #308 послато: Април 19, 2017, 08:59:58 поподне »
Код Шибалића и Караџића постоји само један род Жугића, од братства Вуловића. С обзиром на све досадашње дробњачке резултате, може се претпоставити да је њихова хаплогрупа Р109.
Но, није искључено неко давније прибраћивање. И код Церовића имамо два рода (динарик јужни и северни) који своје порекло изводе од овог братства, а нису Р109. О ровачким Булатовићима да не причамо.
Понављам: треба да имамо најмање два тестирана од неког братства / рода да бисмо могли извести закључак о њиховом генетском пореклу...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #309 послато: Април 19, 2017, 09:32:10 поподне »
:) :D И2, из Дробњака, 4-6 колено са Жељковим оцем.
Могуће да сте ме ти и Небо погрешно разумјели?  :)
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #310 послато: Април 19, 2017, 09:44:52 поподне »
И код Церовића имамо два рода (динарик јужни и северни) који своје порекло изводе од овог братства, а нису Р109. О ровачким Булатовићима да не причамо.

О којим родовима је реч? Ако се мисли на Ћетковиће, онда се не може о њима говорити као о Церовићима, већ о породици која има предање о пореклу из Дробњака. Ако се не варам, помиње се нека удовица која долази у Шекулар, па су све опције отворене. Ствари треба звати правим именом. овако када се каже "и код Церовића имамо два рода", може се помислити да су тестирани неки њихови огранци I2a DS и DN, а то није случај (осим ако у необјављеним истраживањима постоји такав податак?).

Церовићи јесу тестирани и знамо њихову хаплогрупу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #311 послато: Април 20, 2017, 09:32:48 пре подне »
овако када се каже "и код Церовића имамо два рода", може се помислити да су тестирани неки њихови огранци I2a DS и DN, а то није случај ...

Ти си из мог поста извукао само "и код Церовића имамо два рода", па то звучи тако како ти кажеш.

Наставак моје реченице разјашњава - "који своје порекло изводе од овог братства".

Јасно је да нису од тог братства, нити сам ја то написао, него да су се вероватно иселили из краја где су живели Церовићи, па су се у новој средини издавали за Церовиће, или су можда били овима прибраћени још у Тушињи. А можда с Церовићима немају баш никакве везе. То ћемо тешко утврдити.

Да имам толико новца, тестирао бих све до једног живог мушког Дробњака, и оне који живе у Дробњаку и исељенике, и верујем да бисмо добили мало другачију слику него што до сада изгледа.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #312 послато: Април 20, 2017, 09:35:11 пре подне »
Могуће да сте ме ти и Небо погрешно разумјели?  :)

Мора да је било мнооого мутација за 4-6 кољена, ако је један данас И1, а други динарик  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #313 послато: Април 20, 2017, 09:41:50 пре подне »

Да имам толико новца, тестирао бих све до једног живог мушког Дробњака, и оне који живе у Дробњаку и исељенике, и верујем да бисмо добили мало другачију слику него што до сада изгледа.

Ја предложих да сами финансирамо тај "дробњачки" днк пројекат. :) Али и овако ће се временом разјаснити ситуација. Мало днк реултати из лабораторије и са FTDNA, мало 23andMe и биће на крају јасније.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #314 послато: Април 20, 2017, 11:05:11 пре подне »
Могуће да сте ме ти и Небо погрешно разумјели?  :)
Значи није И2, него ипак И1?  :D
Нека оваква конверзација:
<a href="https://www.youtube.com/v/B3IXD_T0umA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/B3IXD_T0umA</a>

Да имам толико новца, тестирао бих све до једног живог мушког Дробњака, и оне који живе у Дробњаку и исељенике, и верујем да бисмо добили мало другачију слику него што до сада изгледа.
Не би морао да се трудиш да их вијаш по Дробњаку и онако више Дробњака живи у Бачком Добром Пољу и Врбасу него у општинама Шавник и Жабљак заједно. А и Бачка је ближе.  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #315 послато: Април 20, 2017, 11:13:35 пре подне »
Колико сам схватио Жугић са 23andme јесте из Дробњака и јесте I2a. Међутим, један други Жугић је тестиран у СДП и I1 је, тако да мислим да нема сумње да су Жугићи већином I1. Овај I2a је очигледно неки случај прибраћивања/призећивања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #316 послато: Април 20, 2017, 02:29:47 поподне »
Не би морао да се трудиш да их вијаш по Дробњаку и онако више Дробњака живи у Бачком Добром Пољу и Врбасу него у општинама Шавник и Жабљак заједно. А и Бачка је ближе.  :)

Их, колико их је тек по Београду!
Трошкове око путовања нисам ни планирао у овако некој акцији. Него, свако зна по неког Дробњака негде, - ухвати га, убеди и узме брис.
Али, 6 и по хиљада по глави...

Стварно би био добар такав "Дробњачки подухват".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #317 послато: Април 20, 2017, 02:52:49 поподне »
Их, колико их је тек по Београду!
Трошкове око путовања нисам ни планирао у овако некој акцији. Него, свако зна по неког Дробњака негде, - ухвати га, убеди и узме брис.
Али, 6 и по хиљада по глави...

Стварно би био добар такав "Дробњачки подухват".

Идеја је добра али да, треба то финансијски подржати. То је код нас највећи проблем.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #318 послато: Април 21, 2017, 03:44:36 поподне »
Додиг - (Хрватска) J1

Ови Додизи лако могу бити из околине Бенковца. У Херцеговини је ово презиме присутно нешто западније. У околини Дрвара је почетком 20. века било чак 28 кућа Додига. У питању су досељеници из Далмације. Доста тога упућује на J1c.

Ako sam dobro pratio, jedan Dodig J1c je Hrvat is Vrgorca.

Po mojim podsacima:

Zaton (Ninski), Duvno, Medjugorje, Vrgorac - katolici
Ceranje, Drvar, Sanski Most - Sv. Georgije

U Sanskom Mostu je bilo i Dodiga katolika u sto sam se licno uvjerio na tamosnjem groblju.

Trebalo bi testirati nekog iz Ceranja, ja castim.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #319 послато: Април 24, 2017, 02:17:20 поподне »
Можда је боље овако водити евиденцију резултата са 23andMe. Табела се може ажурирати. Одрадио сам I2 групу прво:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1pEF_16JJStSoh6wk89WEcVBil8gpvcCfxHtmX-YvGBk/edit#gid=1542712226