Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 360418 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #720 послато: Новембар 19, 2017, 10:23:41 поподне »
https://dnk.poreklo.rs/genetska-slika-crne-gore/

https://dnk.poreklo.rs/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

https://dnk.poreklo.rs/rodovi-slovenskog-i-germanskog-porekla-u-crnoj-gori/

 Свака част Ивану! Ово је досад мислим најопширније спајање етнографске грађе са резултатима генетичке генеологије на овим просторима, што знамо сви је огроман посао.
 
 И мој род је ту нашао мјесто, ту имам малу корекцију везано за предање, постоји предање једне гране Ракоњаца давно одсељених у рудничко-тополски крај о презимену Поповић али у том предању не стоји да ти Поповићи потичу од Куча/Дрекаловића, већ је један од Ракоњаца (вјероватно са неким предањем о Кучима) то касније повезао (мислим и овдје на страници порекла) са Поповићима од попа Мирчете Иликовог Дрекаловића, што хронолошки и није могуће као што је Иван то навео. Но, као што сам спомињао у мојој теми заиста се у сјеничко-бродаревском крају у турским дефтерима јавља презиме Поповић, али у другој половини 16. вијека најмање два пута и то једном у војнучком селу заједно са личним именом или родовским именом Ракон тако да могу да кажем да је дотично предање најтачније од предања која сам видио о мом роду. :)
« Последња измена: Новембар 19, 2017, 10:26:12 поподне Zor »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #721 послато: Новембар 19, 2017, 10:28:08 поподне »
Читам радове, чиста десетка. Одушевљен сам :) :) :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #722 послато: Новембар 19, 2017, 10:30:52 поподне »
Испада овако за Црну Гору

Старобалканске хаплогрупе: 52,71%

Словенске хаплогрупе: 37,37%

Германске хаплогрупе: 8,17%

Црна Гора је једина наша област где старобалканска генетика доминира у односу на словенску, нека ме неко исправи ако грешим.

Ово је пресек на основу оног истраживања 404. Како рече Невски пре неки дан, ту нису само Срби тестирани. А и узорци су из околине Подгорице ако се не варам (мислим да је Клинички центар ПГ у питању, или нека казнено-поправна установа), па у том смислу можда нису сасвим репрезентативни, али је то једино обимније истраживање за Црну Гору.

И поред тога, на основу резултата Срба из ЦГ у нашем пројекту, рекло би се да ће I2a/R1a бити испод неког српског просека (око 40% у глобалу).

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #723 послато: Новембар 19, 2017, 10:35:12 поподне »
Испада овако за Црну Гору

Старобалканске хаплогрупе: 52,71%

Словенске хаплогрупе: 37,37%

Германске хаплогрупе: 8,17%

Црна Гора је једина наша област где старобалканска генетика доминира у односу на словенску, нека ме неко исправи ако грешим.

Да, али не треба занемарити да несловенске хаплогрупе доминирају међу муслиманском и албанском популацијом обију вјера у Црној Гори. Тако да је проценат словенске генетике сигурно већи од 37% код православаца.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #724 послато: Новембар 19, 2017, 10:36:32 поподне »
Ово је пресек на основу оног истраживања 404. Како рече Невски пре неки дан, ту нису само Срби тестирани. А и узорци су из околине Подгорице ако се не варам (мислим да је Клинички центар ПГ у питању, или нека казнено-поправна установа), па у том смислу можда нису сасвим репрезентативни, али је то једино обимније истраживање за Црну Гору.

И поред тога, на основу резултата Срба из ЦГ у нашем пројекту, рекло би се да ће I2a/R1a бити испод неког српског просека (око 40% у глобалу).

Знам, зато сам написао Црна Гора (која је мултиетничка држава) а не Црногорци или Срби из Црне Горе.

Слажем се да би I2a и R1a код православног становништва Црне Горе заједно требали да буду око 40%, а то је испод српског просека јер се у осталим српским крајевима креће од око 45% па до око 65% (Херцеговина и Банија/Кордун).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #725 послато: Новембар 19, 2017, 10:41:17 поподне »
Црна Гора је једина наша област где старобалканска генетика доминира у односу на словенску, нека ме неко исправи ако грешим.

Додао бих и ово. Иако је проценат E-V13/R1b у ЦГ сигурно изнад неког просека, рекао бих да проценат I2a/R1a тамо не смањују само "старобалканске" хаплогрупе. Има ту и прилично I1, као и још увек недефинисане N2a, итд. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #726 послато: Новембар 19, 2017, 10:49:54 поподне »
Додао бих и ово. Иако је проценат E-V13/R1b у ЦГ сигурно изнад неког просека, рекао бих да проценат I2a/R1a тамо не смањују само "старобалканске" хаплогрупе. Има ту и прилично I1, као и још увек недефинисане N2a, итд. :)

Мислиш ли да код православног становништва Црне Горе I1 може да догура до 10% на већем узорку?  У Старој Херцеговини I1 је 12% ако се не варам, у Црној Гори осим Дробњака имамо и остатке Мацура.

Што се тиче пивљанско-бањанске N2а за њу је још увек није утврђено да ли предсловенска или је дошла са Словенима, али сва је прилика да је педсловенска.
На једном другом форуму неко је изнео занимљиву теорију да су N2а у Пиви и Бањанима заправо Матаруге, шта мислиш о томе?


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #727 послато: Новембар 19, 2017, 10:56:54 поподне »
Што се Вељокрајана тиче, први пут сад разматрам ту теорију. Звучи интересантно због помена Катунске нахије код многих M205, специфичне славе (Мала Госпојина) и још неких ствари, али треба вероватно јача потврда.

Што се тиче ове везе Вељокрајани - J-M205, треба можда поменути да постоји и одређена разлика у хаплотиповима између кричке и ове, условно речено, његушке групе.

Први имају јасно издефинисан модални хаплотип чије су карактеристике вредност 18 на 385b, вредност 15 на 458, као и 19 на 576. Ови други (Годијељи и Ројевићи) имају 19 на 385b, 16 на 458 и евентуално 17, тј. 18 на 576. За ову причу би од значаја био хаплотип Варезића/Супића.
« Последња измена: Новембар 19, 2017, 11:01:56 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #728 послато: Новембар 19, 2017, 10:58:52 поподне »
Мислиш ли да код православног становништва Црне Горе I1 може да догура до 10% на већем узорку?  У Старој Херцеговини I1 је 12% ако се не варам, у Црној Гори осим Дробњака имамо и остатке Мацура.

Што се тиче пивљанско-бањанске N2а за њу је још увек није утврђено да ли предсловенска или је дошла са Словенима, али сва је прилика да је педсловенска.
На једном другом форуму неко је изнео занимљиву теорију да су N2а у Пиви и Бањанима заправо Матаруге, шта мислиш о томе?

На северозападу Црне Горе је I1 сигурно веома заступљена. Погледајмо нпр. околину Пријепоља. За N2a сам и ја у једном тренутку помислио исто то, мада ми данас та веза делује доста климаво.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #729 послато: Новембар 19, 2017, 11:21:11 поподне »
Врхунски урађено, све похвале. Свака част и на труду. Једино што бих могао додати је у делу који се тиче мог рода, а то је у делу где каже да је грана Z17855  у већој мери присутна у Ровцима, а требало би неизоставно навести и Морачу пошто су љешанска братства из Лијешња у Ровцима у великој мери мигрирали у обе Мораче тако да су данас много бројнији у Горњој и Доњој Морачи него у Ровцима., и по бројности су на другом месту, одмах иза Богићеваца.
За остале хаплогрупе и гране нека дају оцену други који су више упућени, по мени више него одличан текст и приказ Црногорских племена, родова и братстава.
 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #730 послато: Новембар 19, 2017, 11:41:24 поподне »
Што се тиче пивљанско-бањанске N2а за њу је још увек није утврђено да ли предсловенска или је дошла са Словенима, али сва је прилика да је педсловенска.
На једном другом форуму неко је изнео занимљиву теорију да су N2а у Пиви и Бањанима заправо Матаруге, шта мислиш о томе?

Постоји и трећа, условно речено хипотеза о N2 на Балкану, да је "постсловенска", тј. да је на ове просторе дошла за време постојања немањићке српске државе. По мени је ова хипотеза најизгледнија, али видећемо шта ће донети будућа сазнања.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #731 послато: Новембар 20, 2017, 03:12:32 пре подне »
Најпре, хвала свима, а пре свега Милану, Синиши и Луки који су прегледали текстове пре него што су објављени и дали ми одређене сугестије.

Заиста се ради о обимном материјалу који ће бити неопходно допуњавати како буду пристизали резултати. Уколико би се слично урадило и за остале српске области на тај начин би смо имали добар преглед основних података о свим до сада утврђеним родовима. О сваком роду ће детаљније бити писано у засебним текстовима на чему је већ започет посао.

Иначе, допуњена су и два старија текста са додатним подацима које сам прикупио у последњих неколико месеци:
https://dnk.poreklo.rs/rodovi-u-crnoj-gori-prema-narodnim-predanjima/
https://dnk.poreklo.rs/vlastela-u-crnoj-gori-prema-narodnim-predanjima/

Карте у тим текстовима су такође у солидној мери допуњене, највише на основу података за северну Црну Гору које ми је Паво проследио, на чему сам му захвалан. Интересантно је упоредити размештај родова на основу предања са правим стањем јер се јасно може видети да су предања о сродству у већини случајева потврђена сем када су у питању предања о пореклу од властеле која су у 90% случајева нетачна.

Размештај родова на основу предања:
https://dnk.poreklo.rs/wp-content/uploads/2017/06/Crna_Gora_-_Najveci_rodovi_1914_1.png
https://dnk.poreklo.rs/wp-content/uploads/2017/07/Crna_Gora_-_Vlastela_1914.png
Размештај родова на основу свих досадашњих сазнања:
https://dnk.poreklo.rs/wp-content/uploads/2017/11/Crna_Gora_-_Najveci_rodovi_1914_2.png

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #732 послато: Новембар 20, 2017, 03:16:43 пре подне »
Пробаћу да одговорим на поједине примедбе.

Међутим, мислим да је прича о вези Вељокрајана и хаплогрупе J2b1-M205 прилично натегнута.
Прво због тога што немамо никакву потврду међу оригиналним Вељокрајанима, друго што се сам Жабљак у Језерима раније називао Варезином водом (па је је могуће да су Варезићи од Крича), а треће што су Живковићи као огранак Радичевића из Непричаве код Лајковца у Србији више од 200 година (самим тим предање о Његушима може бити непоуздано).

Као што рече Небојша, више резултата указује на то да су Вељокрајани J2b1-M205, нису само Варезићи и Живковићи у питању. Дефинитивну потврду још увек немамо, али исто важи и за неколико других родова код којих међу тестиранима једино имамо исељенике, тако да се у недостатку резултата из матице једино можемо ослонити на њих. Управо због тога сам у текстовима и навео за те родове да су разврстани по одређеним гранама на основу резултата исељеника јер постоји могућност (негде већа, негде мања) да се испостави да ти резултати нису били релевантни.

Мислим да би требало да се уздржавамо од формулација "род словенског порекла" "овај род је германског порекла" "род који је прапореклом несумњиво старобалкански" исл. Ове формулације могу важити за древна племена и народе, али мислим да постоји анахронизам када их употребљавамо за родове и братства који су стари 300, 500 или 800 година. Узмимо на пример стари род - ПХ908 Никшића. Никша и његова жена (жене) изродили су неку децу. Никша јесте имао мушки хромозом словенског порекла, али на њему се налазило мање од 1% његових гена. Можда су Никшина жена или мајка или баба биле "несловенског" порекла, а потомство је понело гене свију њих, који су се до данас још много пута разблажили или изгубили. Словенско, германско, старобалканско - то је утопљено у мањем или већем проценту у генетику сваког балканског народа, племена и појединца. Знам да је једино што род чини родом управо тај исилон хромозом, али мислим да треба тежити ублаженијим формулацијама, иначе ћемо код на ове теме ненавикнутих слушалаца изазвати погрешне реакције и закључке. Родоначелник, носилац тога ипсилон хромозома, имао је још и 45 других, генима много богатијих хромозома.

Слажем се да је подела на словенске и несловенске родове доста незахвална јер сви смо ми великим делом Словени, исто као што великим делом то нисмо. Међутим, овде се говори о подели на основу порекла по Y хромозому, односно мушкој линији, а ту се јасно могу класификовати поједине гране као словенске или несловенске. Чак ни ту ништа није 100% сигурно за сваки појединачни род што сам и споменуо на самом почетку текстова, али та подела је генерално на доста чврстим основама.

Све похвале за текст и једна мала исправка само, Сарапи и Дрецуни нису U152 већ U106.

Исправио сам то на свим местима у текстовима. Добро је што си приметио, мени је скроз промакло.

Једино што бих могао додати је у делу који се тиче мог рода, а то је у делу где каже да је грана Z17855  у већој мери присутна у Ровцима, а требало би неизоставно навести и Морачу пошто су љешанска братства из Лијешња у Ровцима у великој мери мигрирали у обе Мораче тако да су данас много бројнији у Горњој и Доњој Морачи него у Ровцима., и по бројности су на другом месту, одмах иза Богићеваца.

Слажем се, то је битан податак. Допунио сам ту реченицу о Z17855 грани.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #733 послато: Новембар 20, 2017, 06:19:11 поподне »
Постоји и трећа, условно речено хипотеза о N2 на Балкану, да је "постсловенска", тј. да је на ове просторе дошла за време постојања немањићке српске државе. По мени је ова хипотеза најизгледнија, али видећемо шта ће донети будућа сазнања.

На основу чега то мислиш, ко је могао донети N2 на Балкан или у Србију за време Немањића?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #734 послато: Новембар 20, 2017, 07:05:45 поподне »
На основу чега то мислиш, ко је могао донети N2 на Балкан или у Србију за време Немањића?

Моје мишљење је, да је Рјазањска област матична за нашу екипу. Е сад, или су се током бронзаног доба спустили у Мађарску(налаз древне ДНК 9в.п.н.е) или су као Варјази дошли на Хелм.
« Последња измена: Новембар 20, 2017, 07:09:13 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #735 послато: Новембар 20, 2017, 10:55:42 поподне »
На основу чега то мислиш, ко је могао донети N2 на Балкан или у Србију за време Немањића?

На основу тога што је много већа разноврсност подграна од P189.2 код појединаца из Западне и Средње Европе него на Балкану. Малтене сваки Биг Ипсилон одатле припада засебној подграни ове хаплогрупе, док су балкански прилично униформни:



Већа разноврсност обично значи већу старост неке хаплогрупе на одређеном подручју, где је имала времена да се дели на различите подгране. С обзиром на то, могуће је да је у току средњег века неки појединац-носилац хг N2-P189.2 (или више њих) дошао у Србију као војник, трговац, рудар или нешто друго са простора Западне или Средње Европе. Код бањанских, голијанских и пивљанских братстава за која је утврђено да припадају овој хг постоји јако предање о пореклу са Космета, писао је и Иван недавно о томе у свом тексту о генетској слици ЦГ, тако да је могуће да су се преци наших P189.2 у једном тренутку померили одатле на простор Старе Херцеговине (на Космету су за време Немањића поред Саса били присутни и други западњаци, јер је то било језгро државе и центар градског живота и трговине). Постоји и друга хипотеза, о куманском пореклу ове хг, али недостају њени налази код популација које се сматрају њиховим наследницима, чак се она уопште ни не појављује на простору Азије (за разлику од других грана N хаплогрупе). Ово што је рекао Радуле за њено даље порекло (праисторијско) има смисла, видећемо какве информације ће донети будући Биг Ипсилони, за сада је све ово радна хипотеза.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #736 послато: Новембар 21, 2017, 12:28:06 поподне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #737 послато: Новембар 21, 2017, 12:46:33 поподне »
https://www.dominomagazin.com/zivot/gradski-zivot/srbi-nisu-najstariji-narod/

Ах, те "Србенде" који знају ама баш све, а највероватније имају три разреда основне школе:

Цитат
pravda

23.09.2013at4:06 pm

autor je majmunicna koja tvrdi da su Srbi dosli na Balkan prije 1200 godina. neka majmuncina uporedi vicansko pismo i cirilicu ako hoce nesto da nauci i otkrije i onda se raspita kad je stvorena vicanska kultura i pismo. onda mozda nesto i nauci.
Цитат
vladimir

23.09.2013at6:15 pm

Ovaj članak je pisao Hrvat koji ne može da podnese da su mu pretci Srbi :))) haha

Цитат
tozla

24.09.2013at12:03 am

ma,ti si budala,a to se vidi po nacinu tvog pisanja iako mi bila dovoljna recenica da shvatim o kojoj osobi je rec…vec,pretpostavljam i tvoj psiholoski profil kakav je…a sto se tice genetike,vidi se da si dalkeo od nje…nisi osoba potkovana genetskim znanjem vec to si uradio copy-paste,i pri tom dobio pare…ili si samo sujetan…

Цитат
Max

24.12.2013at8:40 pm

Srbija spada u pet najstarijih zemalja u Evropi…Istorija srpskog naroda je izmenjena pod pritiskom Austrougarske i Vatikana na Berlinskom kongresu nakon čega u Srbiji počinje da se krije antička istorija srpskog naroda i srpskom narodu se nameće priča da je na Balkansko poluostrvo došao tokom Velike Seobe Slovena na Balkan.Istorija o srpskom narodu napisana je na osnovu odeljka Konstantina VII Porfirogenita „O narodima“,a ovaj odeljak je izmišljen i nekoliko vekova kasnije ubačen u njegovo delo „O upravljanju Carstvom“, kako bi se promenila istorija….Velike seobe Slovena na Balkan nije bilo već su Sloveni na Balkanu autohton narod koji su antički pisci drugačije nazivali. Tako da su Iliri, Tračani, Dačani idr. samo različita imena za srpski narod.Aleksandar Veliki je zapravo srpski vojskovođa Aleksandar Karanović i on je treći srpski vojskovođa koji je u svom pohodu na istok došao do Indije. Pre njega su to učinili Nino Belov i Serbo Makaridov…

Итд, итд...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Jelic

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #738 послато: Децембар 02, 2017, 03:57:24 поподне »
Још једна примедба везана за Вукићевић текст, чини ми се да су Љуљановићи из Куча (Калачи тестирани) исти род са Морачанима из Мојковаца, а не са Миљанићима из Бањана како у тексту стоји.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #739 послато: Децембар 19, 2017, 08:09:17 пре подне »
Интервју Јовица Кртинић за Прњавор Инфо:

http://www.prnjavor.info/dnk-porijeklo-prnjavor-hercegovina/