Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 360988 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #600 послато: Септембар 10, 2017, 06:33:30 поподне »
Може да пробуди страх код неких људи да ће можда бити "погрешна" хаплогрупа.
Пред крај војног рока, 9 месеци у Алексинцу, сам био испомоћ на разним странама по касарни... па сам од једног мајстора грађевинца чуо да она изрека ''први се мачићи у воду бацају'' не важи за мачке...

И да до бесмисла понављамо да ''Турака'' по ДНК овде нема.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #601 послато: Септембар 10, 2017, 07:22:12 поподне »
Мислим да ће ГГ доживети крах код нас, сада када су и политичари почели тиме да се баве. Ово је идеална прилика за манипулацију, препуцавање и остало чиме се они баве.

Ja se nadam da bi ovo bila dobra prilika da GG i Poreklo više izađu na svetlo dana pošto o nama postoji gomila predrasuda, a ne vole nas ni autohtonisti niti oni koji u svakom istraživanju porekla vide eugeniku (pročitajte i komentare)

https://web.facebook.com/fifana03/posts/800871049996079

Razmišljao sam da bi možda bilo zanimljivo organizovati razgovore sa naučnicima koji imaju određeno znanje koje nama treba (pao mi je na pamet Aleksandar Loma, on izgleda dovoljno intelektualno radoznao a znanje sigurno ima) a da mi ponudimo ono što mi imamo o genetičkom poreklu stanovništva u određenim oblastima i da onda u dva sata malo predavanja malo časkanja razmenimo misli, uspostavimo veze i eventualno pronađemo prostor za zajedničku saradnju. Ovako izgledamo pomalo kao subkulturna grupa koja komunicira jedino preko interneta pod različitim nikovima.
No možemo početi i sa političarima. Bilo bi odlično ako bi mogli organizovati susret Zukorlića i Šešelja uz našu moderaciju.  ;D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #602 послато: Септембар 10, 2017, 07:32:12 поподне »

No možemo početi i sa političarima. Bilo bi odlično ako bi mogli organizovati susret Zukorlića i Šešelja uz našu moderaciju.  ;D

Ја бих ипак њих избегао у широком луку. Извртање чињеница је њихов посао, а наука то не трпи.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #603 послато: Септембар 10, 2017, 07:37:17 поподне »
Ja se nadam da bi ovo bila dobra prilika da GG i Poreklo više izađu na svetlo dana pošto o nama postoji gomila predrasuda, a ne vole nas ni autohtonisti niti oni koji u svakom istraživanju porekla vide eugeniku (pročitajte i komentare)

https://web.facebook.com/fifana03/posts/800871049996079

Razmišljao sam da bi možda bilo zanimljivo organizovati razgovore sa naučnicima koji imaju određeno znanje koje nama treba (pao mi je na pamet Aleksandar Loma, on izgleda dovoljno intelektualno radoznao a znanje sigurno ima) a da mi ponudimo ono što mi imamo o genetičkom poreklu stanovništva u određenim oblastima i da onda u dva sata malo predavanja malo časkanja razmenimo misli, uspostavimo veze i eventualno pronađemo prostor za zajedničku saradnju. Ovako izgledamo pomalo kao subkulturna grupa koja komunicira jedino preko interneta pod različitim nikovima.
No možemo početi i sa političarima. Bilo bi odlično ako bi mogli organizovati susret Zukorlića i Šešelja uz našu moderaciju.  ;D
На мишљења оваквих људи се не треба обазирати. Узалудно је покушавати да им се објасни нешто што их апсолутно не занима.

''Чуј, истраживање порекла, кога још то занима у 21 веку.'' Видим да госпођа види у овоме Еугенику, то довољно говори о њој, а не о људима који се интересују за гг.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #604 послато: Септембар 10, 2017, 07:42:49 поподне »
Ја бих ипак њих избегао у широком луку. Извртање чињеница је њихов посао, а наука то не трпи.

Genetika će na ovaj ili onaj način ući u svakodnevni život, pa bi bilo bolje da to bude pod našim uslovima. One informacije koje prve dođu tu će i ostati i ako budu pogrešne biće vrlo teško promeniti svest javnosti o njima. Na portalu, mi već imamo dosta jasne ideje o poreklu pojedinih grana u našem društvu, podržane činjenicama, pa bi bilo vrlo teško od strane političara koji nisu vični genetici da izvrnu našu priču. To mogu jedino ako mi nismo sugovornici u tom dijalogu. U našoj državi ja ne znam nekog ko zna više o poreklu stanovništva i genetici od nas. O jednom od toga, stanovništvu ili genetici sigurno da, ali o to dvoje zajedno sigurno ne.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #605 послато: Септембар 10, 2017, 07:43:11 поподне »
Ovako izgledamo pomalo kao subkulturna grupa koja komunicira jedino preko interneta pod različitim nikovima.
Ово је тачно онако како се ја осећам кад некоме предложим да се тестира :)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #606 послато: Септембар 10, 2017, 07:48:14 поподне »
На мишљења оваквих људи се не треба обазирати. Узалудно је покушавати да им се објасни нешто што их апсолутно не занима.

''Чуј, истраживање порекла, кога још то занима у 21 веку.'' Видим да госпођа види у овоме Еугенику, то довољно говори о њој, а не о људима који се интересују за гг.

Istina, ali ta gospođa predstavlja razmišljanje jednog dela akademske zajednice o nama. Malo sam ju guglao i ispalo je da ima neke funkcije pri Etnografskom muzeju ili institutu. Znam da će neki ljudi uvek videti ono što žele da vide, no bilo bi dobro imati neku opoziciju. Ja sam u poslednje vreme od nekih ljudi sa kojima se dosta dugo znam doživeo da kažu da nisam Srbin zbog stavova koje sam zastupao a koji se tiču porekla stanovništva (u RL ne na forumu). Istorijski romantizam postaje maltene modalitet razmišljanja u određenim krugovima.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #607 послато: Септембар 10, 2017, 07:48:40 поподне »
Ово је тачно онако како се ја осећам кад некоме предложим да се тестира :)

Ма секташи. ;D

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #608 послато: Септембар 10, 2017, 07:48:50 поподне »
Ово је тачно онако како се ја осећам кад некоме предложим да се тестира :)

 ;)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #609 послато: Септембар 10, 2017, 07:51:11 поподне »
Istina, ali ta gospođa predstavlja razmišljanje jednog dela akademske zajednice o nama. Malo sam ju guglao i ispalo je da ima neke funkcije pri Etnografskom muzeju ili institutu. Znam da će neki ljudi uvek videti ono što žele da vide, no bilo bi dobro imati neku opoziciju. Ja sam u poslednje vreme od nekih ljudi sa kojima se dosta dugo znam doživeo da kažu da nisam Srbin zbog stavova koje sam zastupao a koji se tiču porekla stanovništva (u RL ne na forumu). Istorijski romantizam postaje maltene modalitet razmišljanja u određenim krugovima.

Видим да је у једном од коментара окачила студију од њеног колеге из САНУ-а који сарађује са Пореклом уз констатацију да је тако и хитлер почињао...
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #610 послато: Септембар 10, 2017, 08:06:15 поподне »
Видим да је у једном од коментара окачила студију од њеног колеге из САНУ-а који сарађује са Пореклом уз констатацију да је тако и хитлер почињао...

Ima tu profesionalne zavisti, no sa onim mračnijim prizvukom, no fora je kako je ocenila jedan naučni rad (a Aleksandrov rad ima sve kvalitete da bude priznat kao naučni rad). Mogu da pretpostavim kako je izgledalo njeno čitanje:"... ne razumem... ne razumem... Srbi... ne razumem... nisu Turci... HITLEEER!!!" :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #611 послато: Септембар 10, 2017, 08:09:48 поподне »
Видим да је у једном од коментара окачила студију од њеног колеге из САНУ-а који сарађује са Пореклом уз констатацију да је тако и хитлер почињао...

Претпостављам да део либералније академске заједнице сматра оваква истраживања непотребним. Неки се вероватно плаше да ће се опет створити неке нове претпоставке за поделу и категоризацију људи на основу генетских резултата.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #612 послато: Септембар 10, 2017, 08:13:33 поподне »
Претпостављам да део либералније академске заједнице сматра оваква истраживања непотребним. Неки се вероватно плаше да ће се опет створити неке нове претпоставке за поделу и категоризацију људи на основу генетских резултата.
Управо тако.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #613 послато: Септембар 10, 2017, 08:25:44 поподне »
Тестирање деце у основној школи? ???
Линк:
Primary school gives children DNA tests to show them how ‘connected’ we all are

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #614 послато: Септембар 10, 2017, 08:36:30 поподне »
Е, сад, кад ова научница коју сте помињали данас чује да се деца тестирају у UK има одмах да промени плочу. Јер, кад Британци нешто ураде, то је за наше кукавне научне кругове показатељ да је то оно право.

Не могу да се отргну од својих комплекса ниже вредности, никако. Само оно што долази из Лондона, Беча и Берлина за њих има значаја. Све остало, укључујући и нас овде, је за подсмех.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #615 послато: Септембар 10, 2017, 08:42:54 поподне »
Ja se nadam da bi ovo bila dobra prilika da GG i Poreklo više izađu na svetlo dana pošto o nama postoji gomila predrasuda, a ne vole nas ni autohtonisti niti oni koji u svakom istraživanju porekla vide eugeniku (pročitajte i komentare)



Гeнeтичкa гeнeaлoгиja je дeo гeнeaлoгиje, пoмoћнe иcтopиjcкe нaукe. И вpeмeнoм ћe пocтaти дeo звaничнe иcтopиoгpaфиje, кao нeзaoбилaзни дeo у pacвeтљaвaњу мигpaциja, нacтaнку нapoдa и cл. И дaн дaнac, иaкo je joш Pувapaц oбopиo тeзу o издajи Вукa Бpaнкoвићa, пpeкo 50% cмaтpa дa je Вук издao. Tpeбa ce cвaкaкo инcтитуaлизoвaти, aли нa пpeпpeкe, пpeдpacудe, пoгpeшнa тумaчeњa ћeмo увeк нaилaзити.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #616 послато: Септембар 10, 2017, 09:50:34 поподне »
Ja se nadam da bi ovo bila dobra prilika da GG i Poreklo više izađu na svetlo dana pošto o nama postoji gomila predrasuda, a ne vole nas ni autohtonisti niti oni koji u svakom istraživanju porekla vide eugeniku (pročitajte i komentare)

https://web.facebook.com/fifana03/posts/800871049996079

Razmišljao sam da bi možda bilo zanimljivo organizovati razgovore sa naučnicima koji imaju određeno znanje koje nama treba (pao mi je na pamet Aleksandar Loma, on izgleda dovoljno intelektualno radoznao a znanje sigurno ima) a da mi ponudimo ono što mi imamo o genetičkom poreklu stanovništva u određenim oblastima i da onda u dva sata malo predavanja malo časkanja razmenimo misli, uspostavimo veze i eventualno pronađemo prostor za zajedničku saradnju. Ovako izgledamo pomalo kao subkulturna grupa koja komunicira jedino preko interneta pod različitim nikovima.
No možemo početi i sa političarima. Bilo bi odlično ako bi mogli organizovati susret Zukorlića i Šešelja uz našu moderaciju.  ;D

Екстремисти су и једни и други, само што су ови којима припада дотична кудикамо опаснији јер су образованији. У суштини, ова два "супротна поларитета" се и не разликују толико, и једни и други су искључиви и идеолошки обојени, не желе да виде ништа ван својих зацртаних колосека, свако ко из њих излази макар центиметар је "чудак", "мрачњак" или с друге стране "издајник", "плаћеник" и слично. Иако се диче својом образованошћу која аутохтонистима углавном недостаје (и због тога се стално шегаче са њима, а ови због своје ограничености већином ни не разумеју отровне стрелице које им упућују), они нису прави научници јер им недостаје радозналост, жеља за новим сазнањима, спремност да коригују своје размишљање у складу са новим подацима и доказима; они се држе свог колосека и конформирају се према ономе што је у "светској академској заједници" у том тренутку популарно.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #617 послато: Септембар 10, 2017, 10:09:47 поподне »
Лично мислим да је то један од главних разлога због чега је одзив на југу и истоку Србије много мањи него у осталим српским пределима што се тиче тестирања.
Не слажем се. Основни проблем је новац. Поред тога и неинформисаност, као и недостатак свести.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #618 послато: Септембар 10, 2017, 10:21:31 поподне »
Није ствар у томе што је Шешељ побошњаченог Албанца прогласио исламизираним Србином, већ у томе што је то више превазиђена прича. Национални идентитети су се искристалисали, ко неће да буде Србин, тај Србин није и готово. Сулудо је више расправљати о томе ко је прије 200 година примио ислам или промијенио презиме или се призетио из неку њемачку породицу........Национална припадност је ствар личног осјећаја и генетика с тим нема никакве везе. Србин је онај ко себе сматра Србином, па макар припадао О3 хаплогрупи и имао прадједа из Шангаја.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #619 послато: Септембар 11, 2017, 05:07:04 поподне »
Istina, ali ta gospođa predstavlja razmišljanje jednog dela akademske zajednice o nama. Malo sam ju guglao i ispalo je da ima neke funkcije pri Etnografskom muzeju ili institutu. Znam da će neki ljudi uvek videti ono što žele da vide, no bilo bi dobro imati neku opoziciju. Ja sam u poslednje vreme od nekih ljudi sa kojima se dosta dugo znam doživeo da kažu da nisam Srbin zbog stavova koje sam zastupao a koji se tiču porekla stanovništva (u RL ne na forumu). Istorijski romantizam postaje maltene modalitet razmišljanja u određenim krugovima.
Шта сам ја све доживео док сам био модератор на једном форуму... само ѕа марсовца ме нису прогласили.
Ипак, држим се чињеница. Моје истраживање и прављење родослова ме је научило да верујем документима а не саморекламирању.
Ми ћемо да будемо добри када у просеку буду важније чињенице од мишљења о њима.