Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 361755 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #581 послато: Септембар 07, 2017, 12:53:49 поподне »
http://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/zasto-su-srbi-bosanci-i-crnogorci-toliko-visoki-odgovor-se-krije-ovde/7b33rdc

Интересантно. Нисам превише истраживао заступљеност I групе на северу, али на основу ових података (који делују доста тачно, бар за наше крајеве) у БиХ, тј. на западном Балкану би заиста могло бити највише I хаплогрупе.

Bosna i Hercegovina:55%

Crna Gora:37%

Srbija
:42.5%

Jelic

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #582 послато: Септембар 07, 2017, 12:55:40 поподне »
Интересантно. Нисам превише истраживао заступљеност I групе на северу, али на основу ових података (који делују доста тачно, бар за наше крајеве) у БиХ, тј. на западном Балкану би заиста могло бити највише I хаплогрупе.

Bosna i Hercegovina:55%

Crna Gora:37%

Srbija
:42.5%

Нема смисла појединачно повезивати И хаплогрупу са висином, јер су у динарским крајевима сви људи високи без обзира на хаплогрупу. Можда има у неком општем смислу то неке везе јер заиста има доста И хаплогрупе у тим крајевима.

А што се тиче других ствари у тексту попут динарика као староседелачког на Балкану... Но комент стварно.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #583 послато: Септембар 07, 2017, 01:18:13 поподне »
А што се тиче других ствари у тексту попут динарика као староседелачког на Балкану... Но комент стварно.

Зато сам и поставио  :D

Шалу на страну, занимљива претпоставка о израженој висини у крајевима где преовлађује спој I (I1 у скандинавским, а I2 у словенским земљама) и R1a.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #584 послато: Септембар 07, 2017, 10:11:12 поподне »
Зато сам и поставио  :D

Шалу на страну, занимљива претпоставка о израженој висини у крајевима где преовлађује спој I (I1 у скандинавским, а I2 у словенским земљама) и R1a.
Поставља се питање: шта има већу тежину, аутосомално или Y линија? :) Иако је текст поједностављен, не може да се каже да нема нечег у томе, а опет има и противаргумената...(у свакој генерацији може да се деси да неко ко је И2, повуче на мајкину страну и да му отац буде 190, а син 175, што је случај код мог деде по мајци и његовог сина, мог ујака...исто се дешава и обрнуто, отац 170, син 200, знам случајеве) ...
« Последња измена: Септембар 07, 2017, 10:19:29 поподне ДушанВучко »

Jelic

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #585 послато: Септембар 07, 2017, 10:16:04 поподне »
Поставља се питање: шта има већу тежину, аутосомално или Y линија? :) Иако је текст поједностављен, не може да се каже да нема нечег у томе, а опет има и противаргумената...(у свакој генерацији може да се деси да неко ко је И2, повуче на мајкину страну и да му отац буде 190, а син 175, што је случај код мог деде по мајци и његовог сина, мог ујака...исто се дешава и обрнуто, отац 170, син 200, знам случајеве) ...

Свакако стоји да висина очито није наследна особина, већ индивидуална ствар. За Карађорђа кажу да је био преко два метра висок, а ја нешто не видех неког Карађорђевића, његовог потомка данас да је толико висок.
« Последња измена: Септембар 07, 2017, 10:17:45 поподне Лука »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #586 послато: Септембар 07, 2017, 10:21:39 поподне »
Свакако стоји да висина очито није наследна особина, већ индивидуална ствар. За Карађорђа кажу да је био преко два метра висок, а ја нешто не видех неког Карађорђевића, његовог потомка данас да је толико висок.
Да, нико га није достигао од потомака по висини...али је само наслеђивање непредвидиво, чиста "лутрија"...Колико пута се деси неком да му кажу :"исти си као рођени брат твоје бабе по мајци :) "
« Последња измена: Септембар 07, 2017, 10:27:02 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #587 послато: Септембар 09, 2017, 02:44:18 поподне »
Утврђивање ДНК новим методама, сад колико су прецизне показаће време  ;), судећи по резултатима досадашњих тестирања старим методама утврђивања У хаплогрупе Шеки је промашио:

http://www.alo.rs/seselj-zukorlicu-srbine/122074


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #588 послато: Септембар 09, 2017, 02:59:08 поподне »
Утврђивање ДНК новим методама, сад колико су прецизне показаће време  ;), судећи по резултатима досадашњих тестирања старим методама утврђивања У хаплогрупе Шеки је промашио:

http://www.alo.rs/seselj-zukorlicu-srbine/122074

Мени се чини да он само промашује у последње време; и то не само кад је реч о пореклу и генетици.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #589 послато: Септембар 09, 2017, 03:12:13 поподне »
Мени се чини да он само промашује у последње време; и то не само кад је реч о пореклу и генетици.

Лоша срећа га прати од како се вратио! Није у току са дешавањима  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #590 послато: Септембар 10, 2017, 06:03:26 поподне »
Утврђивање ДНК новим методама, сад колико су прецизне показаће време  ;), судећи по резултатима досадашњих тестирања старим методама утврђивања У хаплогрупе Шеки је промашио:

http://www.alo.rs/seselj-zukorlicu-srbine/122074

http://ujedinjenje.com/2017/09/10/zukorlicev-dnk-test-potvrdio-da-nije-srbin-muftija-poziva-seselja-da-se-testira-i-uvjeri-da-ni-on-ne-pripada-srpskom-narodu/

Jelic

  • Гост

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #592 послато: Септембар 10, 2017, 06:08:23 поподне »
Мислим да ће ГГ доживети крах код нас, сада када су и политичари почели тиме да се баве. Ово је идеална прилика за манипулацију, препуцавање и остало чиме се они баве.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #593 послато: Септембар 10, 2017, 06:12:28 поподне »
http://ujedinjenje.com/2017/09/10/zukorlicev-dnk-test-potvrdio-da-nije-srbin-muftija-poziva-seselja-da-se-testira-i-uvjeri-da-ni-on-ne-pripada-srpskom-narodu/

Мислим да ће ГГ доживети крах код нас, сада када су и политичари почели тиме да се баве. Ово је идеална прилика за манипулацију, препуцавање и остало чиме се они баве.

Немој да си такав песимиста. :) Ова политичка препуцавања више промовишу генетско тестирање него Теша, Марић и Карађорђевићи заједно.  ;D Можда је ово најбољи начин ширења информација (путем политичко-таблоидних канала).  ;D ;D
« Последња измена: Септембар 10, 2017, 06:14:04 поподне Sergio »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #594 послато: Септембар 10, 2017, 06:13:32 поподне »
Мислим да ће ГГ доживети крах код нас, сада када су и политичари почели тиме да се баве. Ово је идеална прилика за манипулацију, препуцавање и остало чиме се они баве.

Апсолутно. Молим Бога да се они не дохвате тога.
Поделиће читав народ због најјефтинијих политичких поена код најнеобразованијег дела становништва, а ми Срби волимо да се делимо више него 'леба да једемо.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Jelic

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #595 послато: Септембар 10, 2017, 06:15:55 поподне »
Мислим да ће ГГ доживети крах код нас, сада када су и политичари почели тиме да се баве. Ово је идеална прилика за манипулацију, препуцавање и остало чиме се они баве.

Да, није требало да се дотле дође. Углавном уз ту манипулацију иде и пуно дезинформација, што може само утицати на то да се мање људи тестира.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #596 послато: Септембар 10, 2017, 06:17:42 поподне »
Да, није требало да се дотле дође. Углавном уз ту манипулацију иде и пуно дезинформација, што може само утицати на то да се мање људи тестира.

Може да пробуди страх код неких људи да ће можда бити "погрешна" хаплогрупа.

Jelic

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #597 послато: Септембар 10, 2017, 06:22:19 поподне »
Може да пробуди страх код неких људи да ће можда бити "погрешна" хаплогрупа.

Управо то.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #598 послато: Септембар 10, 2017, 06:28:20 поподне »
Управо то.

Лично мислим да је то један од главних разлога због чега је одзив на југу и истоку Србије много мањи него у осталим српским пределима што се тиче тестирања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #599 послато: Септембар 10, 2017, 06:30:57 поподне »
Наравно, као што је и ред, овакав тренд започеће највећи пајаци на српској политичкој сцени (а много их је таквих).

Чуј, генетски да доказујеш своје српство.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"