Науке и научне дисциплине > Хералдика

Новински чланак о хералдици

(1/7) > >>

Муњени Ћелић:
http://www.24sata.rs/naucite-da-citate-grbove-evo-kako-bi-izgledao-vas-a-kako-izgleda-grb-jednog-srpskog-internet-preduzetnika/3504

Небојша Дикић укратко о симболима у хералдици.

Amicus:
Када је у питању симболика у хералдици о томе је прилично незахвално говорити, јер у великом броју примера симболика истих шаржи се разликује од грба до грба. Ево рецимо у грбу Ненадовића, назубљена линија симболизује ознаку интернета "www", а у неком другом биће симбол нечег другог, посебно ако је реч о грбу старијем од интернета. А опет ако се упустимо у тумачење симболике грба која нам је у потпуности непозната, можемо изнети немало стотину могућих значења, а да на концу само једно од тих буде право, при чему ми нећемо знати ни које је то једно.

Sergio:
Прошло је већ доста времена од званичног објављивања овог предлога новог грба Македоније. Нажалост и даље се не зна да ли ће и када овај грб бити усвојен као званично хералдичко знамење македонске државе.  :-\


--- Цитат ---Владата со предлог за хералдички грб на Република Македонија

На седницата одржана на 5 декември 2014 година, Владата на Република Македонија усвои нацрт-закон за нов грб на Република Македонија. Предложениот грб е хералдички и содржи црвен разгневен лав на златен штит, со мурална круна со пет кули.

Предлогот е базиран на традицијата на грбови поврзани со Македонија, почнувајќи со грбот од грбовникот на Жером де Бара од 1581 година, кој преку Стематографиите на Витезовиќ (1694) и Жефаровиќ (1741) ќе стане и земски грб на Македонија.

Златната мурална круна, која е украсена со бисери и рубини, треба да го симболизира републиканското уредување на државата.

Причините кои се образложени во предлогот се враќање кон историските симболи. Сегашниот грб на Република Македонија е во целост дизајниран според грбот на Советскиот Сојуз, според кој беа дизајнирани и грбовите на сите Советски Републики. Република Македонија и Белорусија се единствените земји во Европа кои сѐ уште користат амблеми инспирирани од советската хералдика.

Со донесување на овој грб, Република Македонија ќе се вброи во семејството на европските земји, како земја со европски стремежи, кои се грижат за своето минато, но и за својата иднина, промовирајќи заедништво и врзувајќи се за симбол кој не носи никаква поделба по ниту еден основ во себе, туку напротив создава единство на сите што живеат на овие простори, се наведува во предлогот.

извор:
http://heraldika.stamatovski.com/vladata-so-predlog-za-heraldichki-grb/

--- Крај цитата ---

Amicus:
Према последњим инфомацијама, БЈР Македонија је на путу да усвоји нова знамења, нешто слично овоме?

Грбот на Македонија / Stema e Maqedonise



ПОЛИТИКА: Промена Устава, химне и заставе, услови Албанаца за македонску владу

У заједничком саопштењу ДУИ, покрета Беса и коалиције Алијанса за Албанце, тражи се, између осталог, увођење албанског као службеног језика, решавање спора око имена Македонија, отварање дебате о застави, химну и грбу Македоније, као и равномерну заступљеност Албанаца у државним структурама.

Sergio:

--- Цитат: Amicus  Март 12, 2017, 06:32:36 поподне ---Према последњим инфомацијама, БЈР Македонија је на путу да усвоји нова знамења, нешто слично овоме?

--- Крај цитата ---

Није далеко од истине.  ;D Време ће показати како ће се завршити ова криза у Македонији...

Када је представљен овај предлог пре пар година, мислим да су македонски Албанци били спремни да га подрже, или сам бар ја имао тај утисак... Али тај пројекат је стављен на лед.

Прошле године сам разменио пар реченица на ову тему са господином Јованом Јоновским (Македонско хералдичко здружение). Рекао ми је да се све врти око политике и због тога је иницијатива временом замрла.

Из хералдичког угла гледања, ово је много боље решење од данашњег амблема из доба социјализма (коме је само скинута црвена звезда, а све друго је остало исто).

Током историје македонски грб се јављао у две верзије: 1. жути (златни) пропети лав на црвеној подлози и 2. црвени пропети лав на жутој (златној) подлози. На табели у овом тексту се може видети однос: Однос између црвеног и златног лава у књизи "Грбови Македоније" академика Александра Матковског

Слике:

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију