Аутор Тема: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902  (Прочитано 20323 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #60 послато: Октобар 23, 2021, 10:22:48 поподне »
Na tog sto nije prosledio rezultate Yfull-u i mislim. Ne znam nista o njemu, ali ako je i daljim poreklom sa tog podrucja to znaci da je mutacija А20333 nastala u Zakarpatju, sto opet znaci starost oko 1500 godina
Како си ти дошо до тог броја кад незнамо број новела Украјинца?

Ван мреже Vasiljević

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #61 послато: Октобар 23, 2021, 10:37:44 поподне »
Како си ти дошо до тог броја кад незнамо број новела Украјинца?
Nije u pitanju broj novela nego procena da osnovu raspolozivih podataka za taj period i istoriografskog tumacenja tih podataka.
Seoba iz Deutsche Demokratische Republik na Balkan oko 630. god., dolazak u Deutsche Demokratische Republik  iz Zakarpatja verovatno sredinom 6. veka pod pritiskom Avara

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #62 послато: Октобар 23, 2021, 10:53:41 поподне »
Nije u pitanju broj novela nego procena da osnovu raspolozivih podataka za taj period i istoriografskog tumacenja tih podataka.
Seoba iz Deutsche Demokratische Republik na Balkan oko 630. god., dolazak u Deutsche Demokratische Republik  iz Zakarpatja verovatno sredinom 6. veka pod pritiskom Avara
Тумачењем историографије може да се дође до озбиљних закључака али овде би требало да се ради о тумачењу резултата а то је оно што бих волио да сазнам и то што је могуће тачније. Знам да процена никад није у бобу тачна али требала би бити приближно тачна...А можда кад се ова генеологија још усаврши дођемо до другачијих тумачења историје поготову те далеке...

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #63 послато: Октобар 23, 2021, 11:05:55 поподне »
Тумачењем историографије може да се дође до озбиљних закључака али овде би требало да се ради о тумачењу резултата а то је оно што бих волио да сазнам и то што је могуће тачније. Знам да процена никад није у бобу тачна али требала би бити приближно тачна...А можда кад се ова генеологија још усаврши дођемо до другачијих тумачења историје поготову те далеке...

Управо тако... Ако се генетика користи за критичку проверу историографских података о времену или матици миграције, онда је апсурдно да се истовремено иста та историографија користити за "ректификовање" генетичких резултата.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #64 послато: Октобар 23, 2021, 11:15:05 поподне »
Управо тако... Ако се генетика користи за критичку проверу историографских података о времену или матици миграције, онда је апсурдно да се истовремено иста та историографија користити за "ректификовање" генетичких резултата.
Ја хоћу да вјерујем у то па ћу виђети докле ћу стићи...

Ван мреже Vasiljević

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #65 послато: Октобар 24, 2021, 07:48:56 поподне »
Тумачењем историографије може да се дође до озбиљних закључака али овде би требало да се ради о тумачењу резултата а то је оно што бих волио да сазнам и то што је могуће тачније. Знам да процена никад није у бобу тачна али требала би бити приближно тачна...А можда кад се ова генеологија још усаврши дођемо до другачијих тумачења историје поготову те далеке...
Da se pojasnim. Kada kazem “raspolozivih podataka za taj period” mislim izmedju ostalog i na rezultate na polju geneticke genealogije vezane za druge grane ispod Ph908, pre svega na Z16983, najbolje profilisanu granu koja deli mutaciju DYS 561= 15 zajedno sa Y32084 .
Koliko pouzdan TMRCA proracun moze da bude dobro se vidi i iz primera ove grane,  A20333, gde ce pojava novog testiranog prilicno da utice na promenu starosti grane, kao sto si ti dobro uocio. To je donekle i razumljivo jer je uzorak za ovu granu dosta mali.
Medjutim, postoje tu i drugi problemi. Sad je vec ocigledno da postoji neotkriveni ne jedan, vec vise SNP—ova koji bi sve ove grane i pojedince ispod PH908 za mutacijom DYS 561= 15 objedinio na smislen nacin. Kvalitet testa Bigy700 i testova tog nivoa kod drugih firmi je takav da se javlja ta rupa u pokrivenosti. Nema razloga da se veruje da se ta rupa ne javlja i na drugim mestima, a ne samo neposredno ispod PH908. Vidim da su se kod nekih firmi pojavili novi testovi sa cenom circa 1000$, pa ce mozda situacija da se popravi kada dovoljan broj ljudi uradi ove testove.
Takodje, vremenski interval od 140+60 godina, koji pokriva jedan SNP kao osnova koju koristi Yfull prilikom izracunavanja starosti grane se pokazao u nekim slucajevima kao preveliki. Tako na primer znamo za potvrdjen slucaj da su se u intervalu od 150 godina javila cak 3 SNP-a, a da uzrok tome nije natprosecno veliki broj pasova,  naprotiv.
Zbog svega toga “rektifikovanje”, kako je to danas popularno da se kaze, mora da ide u oba smera, i prema i od geneticke genealogije. Ovo ne znaci da geneticka genealogija nije korisna. Naprotiv, vrlo je koristan alat, I bice sve korisniji (mada ne verujem da ce da dostigne preciznost dendrohronoloske analize) , ali moramo da znamo da je trenutno i vrlo nesavrsen alat.
A ja tebi zelim da sto pre i sto preciznije utvrdis svoje dalje i blize poreklo 🍻

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #66 послато: Октобар 24, 2021, 08:11:01 поподне »
Da se pojasnim. Kada kazem “raspolozivih podataka za taj period” mislim izmedju ostalog i na rezultate na polju geneticke genealogije vezane za druge grane ispod Ph908, pre svega na Z16983, najbolje profilisanu granu koja deli mutaciju DYS 561= 15 zajedno sa Y32084 .
Koliko pouzdan TMRCA proracun moze da bude dobro se vidi i iz primera ove grane,  A20333, gde ce pojava novog testiranog prilicno da utice na promenu starosti grane, kao sto si ti dobro uocio. To je donekle i razumljivo jer je uzorak za ovu granu dosta mali.
Medjutim, postoje tu i drugi problemi. Sad je vec ocigledno da postoji neotkriveni ne jedan, vec vise SNP—ova koji bi sve ove grane i pojedince ispod PH908 za mutacijom DYS 561= 15 objedinio na smislen nacin. Kvalitet testa Bigy700 i testova tog nivoa kod drugih firmi je takav da se javlja ta rupa u pokrivenosti. Nema razloga da se veruje da se ta rupa ne javlja i na drugim mestima, a ne samo neposredno ispod PH908. Vidim da su se kod nekih firmi pojavili novi testovi sa cenom circa 1000$, pa ce mozda situacija da se popravi kada dovoljan broj ljudi uradi ove testove.
Takodje, vremenski interval od 140+60 godina, koji pokriva jedan SNP kao osnova koju koristi Yfull prilikom izracunavanja starosti grane se pokazao u nekim slucajevima kao preveliki. Tako na primer znamo za potvrdjen slucaj da su se u intervalu od 150 godina javila cak 3 SNP-a, a da uzrok tome nije natprosecno veliki broj pasova,  naprotiv.
Zbog svega toga “rektifikovanje”, kako je to danas popularno da se kaze, mora da ide u oba smera, i prema i od geneticke genealogije. Ovo ne znaci da geneticka genealogija nije korisna. Naprotiv, vrlo je koristan alat, I bice sve korisniji (mada ne verujem da ce da dostigne preciznost dendrohronoloske analize) , ali moramo da znamo da je trenutno i vrlo nesavrsen alat.
A ja tebi zelim da sto pre i sto preciznije utvrdis svoje dalje i blize poreklo 🍻
Апсолутно се слажем и чак сам то и писо овде на форуму да до неке врсте рекомпозиције одмах испод ПХ908 мора доћи али ништа се не дешава а одавно је то постало јасно. Зато сам и у посту који се тиче роћкових новела написо да Небула можда има друге критеријуме,првенствено мислећи на шири опсег. А што се тиче одређивања старости грана само могу рећи то нам је што нам је, то су засад формуле израчунавања и ја на то тако и гледам,наравно да није свето писмо...А за конкретно А20333 мислим да ће процена бити и већа него што ти наговештаваш али сачекајмо...Живио🙂

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #67 послато: Октобар 24, 2021, 08:12:35 поподне »
Da se pojasnim. Kada kazem “raspolozivih podataka za taj period” mislim izmedju ostalog i na rezultate na polju geneticke genealogije vezane za druge grane ispod Ph908, pre svega na Z16983, najbolje profilisanu granu koja deli mutaciju DYS 561= 15 zajedno sa Y32084 .
Koliko pouzdan TMRCA proracun moze da bude dobro se vidi i iz primera ove grane,  A20333, gde ce pojava novog testiranog prilicno da utice na promenu starosti grane, kao sto si ti dobro uocio. To je donekle i razumljivo jer je uzorak za ovu granu dosta mali.
Medjutim, postoje tu i drugi problemi. Sad je vec ocigledno da postoji neotkriveni ne jedan, vec vise SNP—ova koji bi sve ove grane i pojedince ispod PH908 za mutacijom DYS 561= 15 objedinio na smislen nacin. Kvalitet testa Bigy700 i testova tog nivoa kod drugih firmi je takav da se javlja ta rupa u pokrivenosti. Nema razloga da se veruje da se ta rupa ne javlja i na drugim mestima, a ne samo neposredno ispod PH908. Vidim da su se kod nekih firmi pojavili novi testovi sa cenom circa 1000$, pa ce mozda situacija da se popravi kada dovoljan broj ljudi uradi ove testove.
Takodje, vremenski interval od 140+60 godina, koji pokriva jedan SNP kao osnova koju koristi Yfull prilikom izracunavanja starosti grane se pokazao u nekim slucajevima kao preveliki. Tako na primer znamo za potvrdjen slucaj da su se u intervalu od 150 godina javila cak 3 SNP-a, a da uzrok tome nije natprosecno veliki broj pasova,  naprotiv.
Zbog svega toga “rektifikovanje”, kako je to danas popularno da se kaze, mora da ide u oba smera, i prema i od geneticke genealogije. Ovo ne znaci da geneticka genealogija nije korisna. Naprotiv, vrlo je koristan alat, I bice sve korisniji (mada ne verujem da ce da dostigne preciznost dendrohronoloske analize) , ali moramo da znamo da je trenutno i vrlo nesavrsen alat.
A ja tebi zelim da sto pre i sto preciznije utvrdis svoje dalje i blize poreklo 🍻

Раније смо негде писали, изгледа да и FTDNA и Yfull 561=15 третирају као модалну вредност за PH908, па самим тим не мора да постоји неки заједнички СНП испод PH908 за оне гране које поседују ту вредност.
« Последња измена: Октобар 24, 2021, 09:42:06 поподне Милош »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #68 послато: Октобар 24, 2021, 09:30:37 поподне »
А што се тиче одређивања старости грана само могу рећи то нам је што нам је, то су засад формуле израчунавања и ја на то тако и гледам, наравно да није свето писмо...А за конкретно А20333 мислим да ће процена бити и већа него што ти наговештаваш али сачекајмо...Живио🙂

Формула за израчунавање TMRCA дефинитивно није свето писмо, али јесте изведена, односно "калибрисана" упаривањем резултата ДНК тестова са поузданим документарним подацима (матичне књиге), за велики број далеких сродника који поуздано знају када су у даљој прошлости имали заједничког мушког претка (тзв. "deep rooted" родослови).

Ако се добро сећам, стопа мутације је изведена из више од 44.000 кумулативних родословних година, у комбинацији са резултатима Y-ДНК тестова.

Такође, претпостављам да нема потребе посебно наглашавати ни да TMRCA не треба гледати као конкретан број, већ као опсег "од - до", чија средина се приказује као TMRCA. Колико тај интервал иде лево и десно од средине, зависи од броја тестираних и жељене поузданости процене (интервала поверења). Тако рецимо када YFULL напише да је TMRCA=1100 година, то у неким случајевима може значити врло велики опсег (не)поузданости, рецимо да је најскорији заједнички предак живео пре најмање 600 а највише 1750 година, као на примеру доле:



Углавном, заиста мислим оно што сам већ и написао - ако генетичку генеалогију користимо за додатну, критичку проверу неких теза из примарних историјских извора, онда није у складу са научним методом да се исти тај историјски извор који проверавамо користи за "кориговање" процене TMRCA, која нија упала у очекивани опсег.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #69 послато: Октобар 24, 2021, 09:55:37 поподне »
Ту смо ми сви, чини ми се, Драгане на истим или сличним  френквенцијама. И заиста и ја мислим да не треба прилагођавати процене старости историјским подацима, поготову оним непоузданим. Васиљевић је вечерас појаснио шта је заправо мислио синоћ а није написао..истина је да је оно синоћ звучало мало рогобатно. А што се тиче А20333 биће јако тешко утврдити, можда и највероватније никад, где је та грана рођена, старост да али локација не вјерујем...

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #70 послато: Октобар 24, 2021, 11:45:55 поподне »
 Постоји још један проблем кои се на сву срећу ријетко јавља. Проблем са СНП кои су са грешком или у непоузданој регији и.т.д.  Суштина ако се ови СНП појаве узастопно један до другог (мислим на редослед а не на позицију) јавља се временска шупљина од више стотина година. Нажалост ја тренутно имам три таква и сумњам да су један до другог.
Тако да слагање коцкица и преко YSEQ појединачних тестова СНП некада доведе у ,,ћорсокак".

Из овог такође произилази да и ТМРЦ може да гријеши јер колико схватам Yfull има исти стандард као YSEQ по питању прихватљивости СНП.

Али и ово ће да се ријеши следеће године са БигY тестовима.
Ово написах јер колико видим неке ријетке ситуције некад губе се из вида. По мени грану нема смисла слагати без три почетна БигY.

 Можда ће ово неком да користи ....

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #71 послато: Октобар 24, 2021, 11:55:00 поподне »
Постоји још један проблем кои се на сву срећу ријетко јавља. Проблем са СНП кои су са грешком или у непоузданој регији и.т.д.  Суштина ако се ови СНП појаве узастопно један до другог (мислим на редослед а не на позицију) јавља се временска шупљина од више стотина година. Нажалост ја тренутно имам три таква и сумњам да су један до другог.
Тако да слагање коцкица и преко YSEQ појединачних тестова СНП некада доведе у ,,ћорсокак".

Из овог такође произилази да и ТМРЦ може да гријеши јер колико схватам Yfull има исти стандард као YSEQ по питању прихватљивости СНП.

Али и ово ће да се ријеши следеће године са БигY тестовима.
Ово написах јер колико видим неке ријетке ситуције некад губе се из вида. По мени грану нема смисла слагати без три почетна БигY.

 Можда ће ово неком да користи ....
И ово је тачно и баш мој пример тачно осликава ту ситуацију. Савовић плус на сва моја четири а Видовић на два.Значи могу само да нагађам гранање... доћи ће то на своје мјесто али треба времена и пара...

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #72 послато: Октобар 24, 2021, 11:59:00 поподне »
И ово је тачно и баш мој пример тачно осликава ту ситуацију. Савовић плус на сва моја четири а Видовић на два.Значи могу само да нагађам гранање... доћи ће то на своје мјесто али треба времена и пара...
Изгледа да је код мене 3-4 узастопна , само сумњам... кад разријешим ситуацију објавићу.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #73 послато: Новембар 02, 2021, 03:56:12 поподне »
Breaking news🙂
Мршић из Госпића,слава Јовањдан је позитиван на ФТ25902. Ово сам заиста очекиво а сад ћу вам рећи и зашто...Ко што сте видели из мојих постова на овој теми моја претпоставка је да је гро наше гране на западним странама. Како једино Пурчари имају солидну причу о њиховој љубушкој старини тако сам се и фокусиро на тај крај...Елем, у попису из 1701. налазим Михаља Мршића као старог поседника у селу Сливањ,општина Читлук, прешо на непријатељску страну. У суседном селу Блатница налазим старог поседника спахију Хурема који је прешо у Мостар. Усуђујем се да прогнозирам да је Мршић старо презиме Хуремовића ако узмемо податак да се Мршићи појављују у списима још почетком 16. вијека. Наравно ово треба тестовима потврдити а надам се да сам у праву...Што уједно значи да је ово последњи снип који делим ја са Мршићем...Након овог резултата занимљив ми још више постаје Ждралић из Чапљине а поготово што их у неким изворима повезују са старим Риђанима...ето тако🙂

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #74 послато: Новембар 02, 2021, 04:06:24 поподне »
Breaking news🙂
Мршић из Госпића,слава Јовањдан је позитиван на ФТ25902. Ово сам заиста очекиво а сад ћу вам рећи и зашто...Ко што сте видели из мојих постова на овој теми моја претпоставка је да је гро наше гране на западним странама. Како једино Пурчари имају солидну причу о њиховој љубушкој старини тако сам се и фокусиро на тај крај...Елем, у попису из 1701. налазим Михаља Мршића као старог поседника у селу Сливањ,општина Читлук, прешо на непријатељску страну. У суседном селу Блатница налазим старог поседника спахију Хурема који је прешо у Мостар. Усуђујем се да прогнозирам да је Мршић старо презиме Хуремовића ако узмемо податак да се Мршићи појављују у списима још почетком 16. вијека. Наравно ово треба тестовима потврдити а надам се да сам у праву...Што уједно значи да је ово последњи снип који делим ја са Мршићем...Након овог резултата занимљив ми још више постаје Ждралић из Чапљине а поготово што их у неким изворима повезују са старим Риђанима...ето тако🙂


Бојане, свакако импресивно разоткривање одавно изгубљених и заборављених сродничкиих веза уз помоћ генетике, предања и литературе.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #75 послато: Новембар 02, 2021, 04:13:50 поподне »

Бојане, свакако импресивно разоткривање одавно изгубљених и заборављених сродничкиих веза уз помоћ генетике, предања и литературе.
Хвала здраво био🙂

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #76 послато: Новембар 02, 2021, 04:45:44 поподне »
Breaking news🙂
Мршић из Госпића,слава Јовањдан је позитиван на ФТ25902. Ово сам заиста очекиво а сад ћу вам рећи и зашто...Ко што сте видели из мојих постова на овој теми моја претпоставка је да је гро наше гране на западним странама. Како једино Пурчари имају солидну причу о њиховој љубушкој старини тако сам се и фокусиро на тај крај...Елем, у попису из 1701. налазим Михаља Мршића као старог поседника у селу Сливањ,општина Читлук, прешо на непријатељску страну. У суседном селу Блатница налазим старог поседника спахију Хурема који је прешо у Мостар. Усуђујем се да прогнозирам да је Мршић старо презиме Хуремовића ако узмемо податак да се Мршићи појављују у списима још почетком 16. вијека. Наравно ово треба тестовима потврдити а надам се да сам у праву...Што уједно значи да је ово последњи снип који делим ја са Мршићем...Након овог резултата занимљив ми још више постаје Ждралић из Чапљине а поготово што их у неким изворима повезују са старим Риђанима...ето тако🙂
Изгријеших ове називе села ко кад милион информација треба обрадити...Село Служањ а не Сливањ и ради се о Вионици а не Блатници...

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #77 послато: Новембар 02, 2021, 04:49:30 поподне »
Breaking news🙂
Мршић из Госпића,слава Јовањдан је позитиван на ФТ25902. Ово сам заиста очекиво а сад ћу вам рећи и зашто...Ко што сте видели из мојих постова на овој теми моја претпоставка је да је гро наше гране на западним странама. Како једино Пурчари имају солидну причу о њиховој љубушкој старини тако сам се и фокусиро на тај крај...Елем, у попису из 1701. налазим Михаља Мршића као старог поседника у селу Сливањ,општина Читлук, прешо на непријатељску страну. У суседном селу Блатница налазим старог поседника спахију Хурема који је прешо у Мостар. Усуђујем се да прогнозирам да је Мршић старо презиме Хуремовића ако узмемо податак да се Мршићи појављују у списима још почетком 16. вијека. Наравно ово треба тестовима потврдити а надам се да сам у праву...Што уједно значи да је ово последњи снип који делим ја са Мршићем...Након овог резултата занимљив ми још више постаје Ждралић из Чапљине а поготово што их у неким изворима повезују са старим Риђанима...ето тако🙂

А одакле је тестирани Мршић заправо пореклом? Колико видим, 1915. године у Госпићу нема Срба Мршића, већ се ради искључиво о Хрватима са подручја Сења, Перушића и Госпића. Слична је ситуација и на попису из 1948. године. Тестирани у упитнику помиње и Шипово, мада је и то упитно с обзиром да Мршићи из околине Шипова (Јањ) славе Св. Григорија Чудотворца. Једино ако се ради о Мршићима пописаним 1991. године у пар села око Јајца, они би могли славити Јовањдан (помињу се 1882. у шематизму неке Мрше у парохији Љуша са Јовањданом).

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #78 послато: Новембар 02, 2021, 04:56:07 поподне »
А одакле је тестирани Мршић заправо пореклом? Колико видим, 1915. године у Госпићу нема Срба Мршића, већ се ради искључиво о Хрватима са подручја Сења, Перушића и Госпића. Слична је ситуација и на попису из 1948. године. Тестирани у упитнику помиње и Шипово, мада је и то упитно с обзиром да Мршићи из околине Шипова (Јањ) славе Св. Григорија Чудотворца. Једино ако се ради о Мршићима пописаним 1991. године у пар села око Јајца, они би могли славити Јовањдан (помињу се 1882. у шематизму неке Мрше у парохији Љуша са Јовањданом).
Из Госпића ваљда тако му и стоји на табели пројекта, заиста га нисам пито то јер се то подразумјевало...а питаћу га...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902
« Одговор #79 послато: Новембар 02, 2021, 08:32:31 поподне »
Постављам збирно филогенетско стабло за хаплогрупу I2-Y32084. Ово стабло је нека врста пилот стабла која би се требала одрађивати и за друге гране.

Плави нивои су они који постоје на YFull стаблу, а црвени они којих има само на FTDNA стаблу. Нивои без боје и са исцртаном линијом су они које смо формирали на СДП-у независно од других стабала. Црвеном су означени SNP-ови којих нема на YFull стаблу, а присутни су на FTDNA стаблу. Ознакама B5, B7; D, N, S означени су тестови које су радили тестирани, а истим ознакама поред SNP-ова означено је из које покривености је који SNP. Италик словима су означени тестирани који су радили тестирање појединачних СНП-ова.

Напишите ако примјетите да је нешто пропуштено у стаблу.

 
« Последња измена: Новембар 02, 2021, 08:47:28 поподне drajver »