Аутор Тема: I2-PH908 (Динарик Југ)  (Прочитано 421566 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1820 послато: Децембар 26, 2020, 06:10:43 поподне »
А ха. Битна је она мутација која је пренета

А шта ако код оца који је старијег сина добио у 20 години живота дође до неке нове мутације услед прележане инфективне болести " у 80 години  и који тада добије млађег сина који онда наследи и ту мутацију и ону мутацију коју је наследио његов старији брат?

Па се сада рођена браћа по оцу (полубраћа) разликују за ту једну мутацију?

Али ако грешим - исправићу оно моје писаније које је писано на брзину и по "надахнућу".

Креирање сваког појединачног гамета је подложно настајању SNP-a, односно "грешци у фотокопирању". То се односи како на сперматозоид, тако и на јајну ћелију. Два близанца који нису једнојајчани могу поседовати различите SNP-ове у свом Y хромозому, не мора се чекати 80 година. Оно што се ипак чини да је тачно је да су "грешке у фотокопирању" изгледа учесталије код мушкараца у познијим годинама. У том смислу, код мушкараца који потомство добијају у познијим годинама постоје веће шансе да њихов наследник добије више SNP-ова. Тако барем говоре нека истраживања о којима сам доста давно читао.

Мени је много фасцинантније преношење и настајање снипова на mtDNA. Оне нам се преносе од мајки, односно путем јајне ћелије од које настајемо. Е сад, за разлику од сперматозоида, који се стварају током живота мушкараца "по потреби", жена се рађа са свим јајним ћелијама које ће икад имати. Зато се често каже да је прва ћелија од које смо настали била још у телу наших бака (по мајци). Другим речима, девојчица пре него што се роди, и док је још увек у утроби своје мајке, већ тада у себи носи јајну ћелију из које ће се родити њено дете. Због овог раног формирања јајних ћелија, практично још у фази ембрионалног развоја женског детета, оне су мање подложне настанку SNP мутација, него што је то случај са сперматозоидима мушкараца који настају касније. Једном формирана јајна ћелија не може више да мутира. Због тога је и mtDNA филогенетско стабло много слабије разгранато у поређењу са Y-DNA стаблом.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1821 послато: Децембар 26, 2020, 06:15:19 поподне »
А ха. Битна је она мутација која је пренета

А шта ако код оца који је старијег сина добио у 20 години живота дође до неке нове мутације услед прележане инфективне болести у  80 години  и који тада добије млађег сина који онда наследи и ту мутацију и ону мутацију коју је наследио његов старији брат?

Па се сада рођена браћа по оцу (полубраћа) разликују за ту једну мутацију?

Али ако грешим - исправићу оно моје писаније које је писано на брзину и по "надахнућу".

Рођена браћа наравно да могу да се разликују за неку мутацију, чак и близанци, ако су двојајчани.

Углавном, свеједно је да ли је до мутације дошло случајном грешком у гаметогенези полне ћелије (што је најчешће), због штетних ефеката пушења, због рада у нуклеарној електрани, хемијској индустрији, услед космичког зрачења или вирусне инфекције код оца - мутација DNK у неком сперматозоиду, се или јесте десила или се није десила.

Другим речима, међу милион мушких полних ћелија, одређен промил ће носити мутације, и то не само на Y хромозому, већ и на другим хромозомима. Међу тим милионима полних ћелија при томе може бити присутно на хиљаде потпуно различитих мутација.

Е сад, у зависности од тога који тачно сперматозоид се "први пробије", конкретна мутација коју он носи ће се пренети на потомство.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1822 послато: Децембар 26, 2020, 06:18:43 поподне »
У том смислу, код мушкараца који потомство добијају у познијим годинама постоје веће шансе да њихов наследник добије више SNP-ова. Тако барем говоре нека истраживања о којима сам доста давно читао.

Управо то сам и ја чуо од пријатељице, која је молекуларни биолог. Посебно вероватноћа да дође до тризомије (Даунов синдром) расте код родитеља у позним годинама.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1823 послато: Децембар 26, 2020, 06:24:10 поподне »
...
Углавном, свеједно је да ли је до мутације дошло случајном грешком у гаметогенези полне ћелије (што је најчешће), због штетних ефеката пушења, због рада у нуклеарној електрани, хемијској индустрији, услед космичког зрачења или вирусне инфекције код оца - мутација DNK у неком сперматозоиду, се или јесте десила или се није десила.
...

Само да овде разјаснимо нешто: ако причамо о разликама које настану у ДНК-у сперматозоида у односу на основни ДНК особе чији је сперматозоид у питању, све оне настају у процесу гаметогенезе.  А разлози због којих до њих долази могу бити ти које си навео - пушење, рад у нуклеарној електрани, хемијској индустрији, услед космичког зрачења, вирусне инфекције - или неки други. Али као што си рекао, најчешће је у питању чиста случајност, која је вишеструко чешћи узрок мутација него сви остали фактори заједно.
« Последња измена: Децембар 26, 2020, 06:27:12 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1824 послато: Децембар 26, 2020, 06:30:33 поподне »
Убисмо тему начисто  :P
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1825 послато: Децембар 26, 2020, 06:54:00 поподне »
Убисмо тему начисто  :P

Нек се пребаци у неку другу. Иначе треба смислити како лаицима приближити ГГ.

Ви сте први кренули са "садницама". Ту сте ми баш "легли" с обзиром на избор моје фотографије на форуму. :D

А г. Батко, за кога се на крају испоставило да је начитан и све је већ знао о томе о чему смо се "расписали", је питао где је извориште ПХ908 ( и први "шумарак" који је направио на месту свог настанка) и на основу чега се долази до закључка о томе.
« Последња измена: Децембар 26, 2020, 06:56:17 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1826 послато: Децембар 26, 2020, 07:46:41 поподне »
Најстарије порекло рода нашег члана Стевановића иначе се везује за Битврђу, општина Сурдулица.
Из које породице је Стевановић потекао? У табели пише да је крсна слава Стевановића Аранђеловдан, а у селу Битврђи забележено је неколико породица са том славом, почетком прошлог века:
-Сланчани, Аранђеловдан.
-Гаљини и Алабаци, Аранђеловдан, су стари у селу. Имали су највише земље и Битврђи, неки веле да је сва земља у селу била њихова, па је распродали.
-Близнаци ( У Близначкој Мали), Аранђеловдан су били једна породица са Карадачанима на Власини. Данас су се разродили.
-Аризановић (Јордан), Аранђеловдан, је из Лисине; данас је чивчија на имању (Занога) породице Близнака. Отац му је пре 1878. године служио у селу.
-Клисурци, Аранђеловдан и Митровдан, има их четири куће и нису иста породица. Они су из Клисуре у Бугарској. Дошао Миша, дед човеку од 60 година. Био слуга са оцем и ту се заселио.
http://www.poreklo.rs/2016/07/07/poreklo-prezimena-selo-bitvrdja-surdulica/?fbclid=IwAR0wSBZIT-ftJo3NIazzNSdBAHMsjJG3YriCGari5L-YdZz2plh3xQZx2yA

Рекао бих да веза између ових породица и зоне динарика није постојала.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1827 послато: Децембар 26, 2020, 09:17:26 поподне »
Словени са Монте Гаргана и хаплогрупа I2-PH908>FT14506

https://www.poreklo.rs/2020/12/26/sloveni-sa-monte-gargana-i-haplogrupa-i2-ph908ft14506/

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1828 послато: Децембар 26, 2020, 09:22:02 поподне »
Словени са Монте Гаргана и хаплогрупа I2-PH908>FT14506

https://www.poreklo.rs/2020/12/26/sloveni-sa-monte-gargana-i-haplogrupa-i2-ph908ft14506/

Већ је поделио Број 1 пре десетак порука.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1829 послато: Децембар 26, 2020, 09:38:55 поподне »
Баш сам прегледао моја италијанска поклапања на 23 and me, али сем једног I-P109, не нађох друге I. А имам једну трачицу аутосомалних поклапања од Гаргана преко Фође до Напуља.

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1830 послато: Децембар 26, 2020, 10:23:43 поподне »
"Право да вам кажем и мени баш није 100% јасно."




"Али, за место "првог шумарка" за  сада верујем онима који о томе више знају."

Мени ништа није јасно. На конкретна питања сам добијао умотане одговоре у стилу: "Млад си, треба још да читаш, да научиш ово или оно...
 Хоћу ја да учим. Ви сте сви експерти у генетици у односу на мене. Само, то не даје одговор на питање о шумарку. У једном тренутку ми се учинило да идемо у добром правцу...  Конкретно ми откријете тајну о мјесту шумарка и ја тражим доказе! Гледаћу број тестираних у том крају, њихове хаплогрупе, тражићу припаднихе  I2 ph 908... На руским сајтовима је то прилично добро обрађено...

Реците и мени шта "они што више знају" кажу гдје је то мјесто! То је једини начин да утврдим све те старе гране и гранчице. Можда нађем и прво стабло, коријен... Желим то да нађем. Само тако ћу знати да сам нашао мјесто. Ја немам ни благе представе гдје је то. Помозите ми да га нађем!

« Последња измена: Децембар 26, 2020, 10:25:19 поподне Батко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1831 послато: Децембар 26, 2020, 11:55:59 поподне »
Мени ништа није јасно. На конкретна питања сам добијао умотане одговоре у стилу: "Млад си, треба још да читаш, да научиш ово или оно...
 Хоћу ја да учим. Ви сте сви експерти у генетици у односу на мене. Само, то не даје одговор на питање о шумарку. У једном тренутку ми се учинило да идемо у добром правцу...  Конкретно ми откријете тајну о мјесту шумарка и ја тражим доказе! Гледаћу број тестираних у том крају, њихове хаплогрупе, тражићу припаднихе  I2 ph 908... На руским сајтовима је то прилично добро обрађено...

Реците и мени шта "они што више знају" кажу гдје је то мјесто! То је једини начин да утврдим све те старе гране и гранчице. Можда нађем и прво стабло, коријен... Желим то да нађем. Само тако ћу знати да сам нашао мјесто. Ја немам ни благе представе гдје је то. Помозите ми да га нађем!
Тачну локацију матице немогуће је баш најпрецизније утврдити, али Милош је раније дао коментар где би могла матица да буде:
"Као и код PH908, тако и код Y4882, односно читаве S17250, се примећују обриси прапостојбине. То би могао бити национални парк Бешчади, на самој пољско-украјинској граници. Дакле тај појас од Високих Татра до ушћа Дњестра,односно појас између Карпата и Дњестра,представља исходиште целог динарика, где је S17250 нешто више северозападно од осталих."

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2512.msg88871#msg88871

(црвено поље на карти?)
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4822.msg125173#msg125173
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 12:05:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1832 послато: Децембар 27, 2020, 12:05:38 пре подне »
Мени ништа није јасно. На конкретна питања сам добијао умотане одговоре у стилу: "Млад си, треба још да читаш, да научиш ово или оно...
 Хоћу ја да учим. Ви сте сви експерти у генетици у односу на мене. Само, то не даје одговор на питање о шумарку. У једном тренутку ми се учинило да идемо у добром правцу...  Конкретно ми откријете тајну о мјесту шумарка и ја тражим доказе! Гледаћу број тестираних у том крају, њихове хаплогрупе, тражићу припаднихе  I2 ph 908... На руским сајтовима је то прилично добро обрађено...

Реците и мени шта "они што више знају" кажу гдје је то мјесто! То је једини начин да утврдим све те старе гране и гранчице. Можда нађем и прво стабло, коријен... Желим то да нађем. Само тако ћу знати да сам нашао мјесто. Ја немам ни благе представе гдје је то. Помозите ми да га нађем!




Мени се чини да су "они што више знају” уложили приличан напор да вам приближе једну комплексну дисциплину и да вас упуте како да брже уђете у материју да не бисте морали ићи од почетка као они што су. Варате се ако мислите да је овде неко дужан да вам даје било какве доказе јер ви не разумете или сумњате у истинитост онога што вам рекоше. Смернице сте добили, па крените са својим истраживањем са тим смерницама или без њих. На вама је.
Мој вам је савет да пустите мало да преноћи па поново прочитајте до сада написано.
На крају крајева сви смо овде добровољно и јер нас нешто вуче да сазнамо више.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1833 послато: Децембар 27, 2020, 12:13:18 пре подне »

 Хоћу ја да учим. Ви сте сви експерти у генетици у односу на мене. Само, то не даје одговор на питање о шумарку. У једном тренутку ми се учинило да идемо у добром правцу...  Конкретно ми откријете тајну о мјесту шумарка и ја тражим доказе!
Oво би могао да буде тај "шумарак" који је и наш предак гледао :)

Beskids
https://en.wikipedia.org/wiki/Beskids
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 12:16:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1834 послато: Децембар 27, 2020, 12:50:03 пре подне »
Oво би могао да буде тај "шумарак" који је и наш предак гледао :)

Beskids
https://en.wikipedia.org/wiki/Beskids
Tamo kod onog potoka desno je imao kucicu gdje je zivio. Iza one Breze.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1835 послато: Децембар 27, 2020, 01:13:49 пре подне »
Tamo kod onog potoka desno je imao kucicu gdje je zivio. Iza one Breze.
Остави нешто и Батку да нађе, довољно смо му рекли  :)

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1836 послато: Децембар 27, 2020, 09:50:11 пре подне »
За сада имамо четири могућа мјеста нашег "шумарка":

Сунце:     Бохемија или данашња Чешка
 
Ојлер:      тромеђа Бјелорусија-Пољска-Украјина

Душан:    Национални парк Бешчади на тромеђи Пољска-Словачка-Украјина

Нашао сам још и : Сјевероисточни обод Карпата, подручје Буковине и области Черњевци,  Подручје западно  од Дњепра...

Питање гласи:

На основу чега се врше те претпоставке?

Мени све ово мало личи на наше љекаре који коментаришу корону. Један каже ово, други оно...коме да вјерујем? Зашто да вјерујем без доказа? На образ?
Ја сам техничко лице, нисам историчар. Вјерујем чињеницама, а не претпоставкама и  бајкама. Ако немамо доказ за нешто, просто кажемо: "Не зна се тачно. Испитивања су у току".
Разлика друштвених и техничких наука је у томе што је у друштвеним наукама важно КО нешто каже, колики ауторитет то каже, а у техници се гледа ШТА каже и КАКО ТО ДОКАЗУЈЕ.

Ако се нисмо усагласили које је то тачно мјесто, како знамо колико грана, стабала и коријења тамо има?
Свако ко тврди да је то мјесто поријекла, треба да има доказе за то. У противном, могу и ја да кажем да нам је поријекло из Будимпеште јер и тамо има много различитих грана.

   

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1837 послато: Децембар 27, 2020, 10:20:46 пре подне »
За сада имамо четири могућа мјеста нашег "шумарка":

Сунце:     Бохемија или данашња Чешка
 
Ојлер:      тромеђа Бјелорусија-Пољска-Украјина

Душан:    Национални парк Бешчади на тромеђи Пољска-Словачка-Украјина

Нашао сам још и : Сјевероисточни обод Карпата, подручје Буковине и области Черњевци,  Подручје западно  од Дњепра...

Питање гласи:

На основу чега се врше те претпоставке?

Мени све ово мало личи на наше љекаре који коментаришу корону. Један каже ово, други оно...коме да вјерујем? Зашто да вјерујем без доказа? На образ?
Ја сам техничко лице, нисам историчар. Вјерујем чињеницама, а не претпоставкама и  бајкама. Ако немамо доказ за нешто, просто кажемо: "Не зна се тачно. Испитивања су у току".
Разлика друштвених и техничких наука је у томе што је у друштвеним наукама важно КО нешто каже, колики ауторитет то каже, а у техници се гледа ШТА каже и КАКО ТО ДОКАЗУЈЕ.

Ако се нисмо усагласили које је то тачно мјесто, како знамо колико грана, стабала и коријења тамо има?
Свако ко тврди да је то мјесто поријекла, треба да има доказе за то. У противном, могу и ја да кажем да нам је поријекло из Будимпеште јер и тамо има много различитих грана.

 

Шумарак никад нисам лично тражио јер ме није претерано интересовало где се налазио. Навео сам оно што сам овде прочитао и што су људи у чији суд сам стекао поверење раније писали. Оно што разумем и што могу да аргументујем је да су карпатско-динарски огранци хаплогрупе I2a, који су присутни код нашег народа, на Балкан дошли са севера, са подручја данашњих словенских земаља. Да ли је то подручје Закарпатја, тромеђе коју сам помињао или "туда негде", стварно не знам. Ево, повлачим изјаву коју сам раније дао о позицији шумарка и немој да је наводиш и разматраш као опцију. На крају, без материјалних доказа и то су индиректно засноване претпоставке, изведене на основу сазнања којима располажемо. Drajver се више бавио тиме, па види са њим ако има времена, воље и жеље да ти детаљније објасни. Али ако очекујеш да ти неко у 100 квадрата одреди где се родио први носилац мутације настале пре више хиљада година, онда ћемо те морати разочарати. Уколико то некако ипак сазнаш, јави и нама и обавезно конкуриши за Нобелову награду.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1838 послато: Децембар 27, 2020, 10:28:22 пре подне »
За сада имамо четири могућа мјеста нашег "шумарка":

Сунце:     Бохемија или данашња Чешка
 
Ојлер:      тромеђа Бјелорусија-Пољска-Украјина

Душан:    Национални парк Бешчади на тромеђи Пољска-Словачка-Украјина

Нашао сам још и : Сјевероисточни обод Карпата, подручје Буковине и области Черњевци,  Подручје западно  од Дњепра...

Питање гласи:

На основу чега се врше те претпоставке?

Мени све ово мало личи на наше љекаре који коментаришу корону. Један каже ово, други оно...коме да вјерујем? Зашто да вјерујем без доказа? На образ?
Ја сам техничко лице, нисам историчар. Вјерујем чињеницама, а не претпоставкама и  бајкама. Ако немамо доказ за нешто, просто кажемо: "Не зна се тачно. Испитивања су у току".
Разлика друштвених и техничких наука је у томе што је у друштвеним наукама важно КО нешто каже, колики ауторитет то каже, а у техници се гледа ШТА каже и КАКО ТО ДОКАЗУЈЕ.

Ако се нисмо усагласили које је то тачно мјесто, како знамо колико грана, стабала и коријења тамо има?
Свако ко тврди да је то мјесто поријекла, треба да има доказе за то. У противном, могу и ја да кажем да нам је поријекло из Будимпеште јер и тамо има много различитих грана.

 

Најбоље би било да се прикључите или погледате Family DNAtree projects Србије, Чешке (затворен), Словачке (мислим да је затворен), Пољске (затворен), Белорусије, Русије, Украјине, Орудије, Немачке.

Није згорег погледати Молдавију (постоји пројекат), Румуније и Мађарске (ако постоји)

Кад напишем затворен - мислим да није сваком доступан.

И да, наравно, FamilyDNAtree project I2 haplogrupе.
Велика база података.

И незаобилазно база Порекла (врло велика по ширини али нема пуно тестираних по дубини). Али сасвим довољно. И више од тога.

Без оловке у рукама и записивања нема ништа од проучавања.

И да прочитате блогове о И2 хаплогрупи.


Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1839 послато: Децембар 27, 2020, 11:21:43 пре подне »
 Немој да мучите човјека. Урадиш БигY и све коцкице се сложе овако дође ти као зезање. А кад платиш знање, е то је сасвим друга прича.