Аутор Тема: Поријекло Патријарха Павла  (Прочитано 19304 пута)

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #40 послато: Новембар 08, 2020, 06:08:37 поподне »

Па ипак ово је први помен породице ОКРАЈНОВ као рођака патријарха Павла.
Он сам је у више интервјуа помињао да се школовао код стрица у Тузли који је био железничар, изузетно сиромашан, отац 8 деца, али коју је сву ишколовао, те да их има и др наука.



Овим сте Ви највероватније открили патријарховог оца.


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #41 послато: Новембар 08, 2020, 06:11:08 поподне »
Браво!

Још да неко писмен напише чланак, јер је фасцинантну да је порекло Патријарха до те мере непознато.
« Последња измена: Новембар 08, 2020, 06:12:47 поподне milpan »
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #42 послато: Новембар 08, 2020, 06:17:49 поподне »
Овим сте Ви највероватније открили патријарховог оца.



Па што сам више читала о томе мислим да су и новинари били на трагу томе.

https://www.google.com/amp/s/www.srbijadanas.com/vesti/drustvo/gde-je-sve-ziveo-patrijarh-pavle-i-koliko-cesto-se-selio-sve-podstanarske-adrese-od-cvetka-do-2020-06-30-0%3famp

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #43 послато: Новембар 08, 2020, 06:35:32 поподне »
А на два три места нађох податак да је породица патријарха Павла била са југа Србије (сад да ли очева или мајчина - не знамо).


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #44 послато: Новембар 08, 2020, 06:37:35 поподне »
Зна ли се која је слава породице Окрајнов?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #45 послато: Новембар 08, 2020, 06:51:09 поподне »
Зна ли се која је слава породице Окрајнов?

Покушала да нађем списак свечара у Бачком Брестовцу- али без успеха.
Имају они локални лист Бачки Брестовац или Брестовачке новине па се у бр.3 нпр обрађују фамилије Бељански и Шијак.

Али чак и да се дође до свих бројева могуће је да нема ништа о Окрајновима.

Извесни Мирослав  Младеновић је писао да су Оџаке и околину населиле фамилије из Црвене Јабуке (он је 2002 г.написао монографију о том месту) и Власине - али не знам на који период  мисли.
« Последња измена: Новембар 08, 2020, 06:53:48 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #46 послато: Новембар 08, 2020, 07:14:28 поподне »
Надам се да ће ми Хербез помоћи у откривању неких трагова моје породице.

Судбине људи су необичне и преплићу се.

Моји деда (из Бачке ) и баба (колониста у Бачку из Црне горе непосредно после Првог светског рата) по мајци (велика љубав) нису били у могућности да се венчају јер  се деда (и он  је био  Душан ) као младић потукао са неким ондашњим Швабама и крио се под туђим именом и тако и упознао бабу. Изродили су 4 кћерке од 1923-1933 у Белом Манастиру (Барања) које су све носиле мајчино презиме. Дедин отац (мој прадеда) је отишао још раније за УСА, тамо се неразведен од прабабе "приженио" са извесном госпођа Катом. Умро је пред Други светски рат у Пенсилванији, оставио имовину, али деда није могао да се легитимише као наследник. Остао је без очевине. Јавио се властима, одслужио казну, и пред сам рат деда и баба су се венчали. Сви су били срећни. Настрадао је у логору 1942/43. Ни једна кћерка после рата није успела (једна је умрла као дете, друга погинула у партизанима) или није хтела касније да промени мајчино презиме. Обожавале су оца. Моја мама је 1980. године наручила икону Светог Томе (дедина слава) коју ја чувам на зиду са осталим иконама.

Да иронија живота буде већа мајка мог деде (моја прабаба) коју је тај мој прадеда оставио саму са његове две кћерке из претходног брака и њихово двоје заједничке деце и " дигао сидро" отишавши за УСА - се "преудала" за једног удовца из Вуковара  и родила му две кћерке. Оне су носиле презиме не свог оца већ мајчиног мужа од којег мајка није могла да се разведе.

Дакле - неке тајне (ако су тајне) треба да остану тајне.

Наш блаженопочивши патријарх Павле је рекао да су му оба родитеља били Срби. И ја му верујем Али немам проблем са тим и ако му мајка није била Српкиња. Он је наша душа.

« Последња измена: Новембар 08, 2020, 07:24:28 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #47 послато: Новембар 08, 2020, 08:34:40 поподне »
Свака част на налазима. Окрајнов је прилично ријетко презиме, чини ми се бачко по поријеклу, нисам пуно Окрајнова нашао у списковима.

Нашао сам оригинални усељенички манифест Стевана Окрајнова из Кућанаца. Уписан је као самац (што с обзиром на невјенчани статус са мајком патријарха Павла, није чудно), име мајке му је Драга, што је донекле у складу са именом бабе по оцу патријарха Павла-Драгиња. Стеван је једини означен као NON IMIGRANT ALIEN и још нешто руком написано што нисам успио да прочитам. Ово би значило да је дошао привремено. И то је у складу са причом о његовом повратку из Америке. И заиста не појављује се у Америци ни у једном каснијем цензусу. Ово је дефиниција NON IMIGRANT ALIEN:

"A foreign national who is admitted to the United States on a temporary basis for a specific purpose is the definition of Nonimmigrant Alien.

Depending on their category, a nonimmigrat may be required to have permanent residence abroad. There are clear conditions on their stay. There are a large variety of nonimmigrant categories, and each exists for a specific purpose and has specific terms and conditions. Nonimmigrant categories include students, tourists, temporary workers, and treaty investors.

Most nonimmigrants can be accompanied or joined by spouses and unmarried minor (or dependent) children."

На списку има још Срба из Кућанаца, али и Мађара, изгледа да су сви кренули у Акрон, Охајо. Ово је тај манифест:



« Последња измена: Новембар 08, 2020, 08:42:01 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #48 послато: Новембар 08, 2020, 08:45:46 поподне »
име мајке му је Драга, што је донекле у складу са именом бабе по оцу патријарха Павла-Драгиња.

Сад видим да се негдје патријархова баба по оцу назива и Драга, тако да бих рекао да је ово скоро па сигурно патријархов отац.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #49 послато: Новембар 08, 2020, 09:47:05 поподне »
Мислила сам да ћу добити траг о партијарху у контакту са бившом ученицом Окрајнов, а испао је Бинго, јер је патријарх Павле стриц њеног оца! Крсна слава Окрајнова је Лазарева субота, а постојбина Бачки Брестовац.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #50 послато: Новембар 08, 2020, 09:59:19 поподне »
Још једном браво за све укључене у дешифровање! :)
Као што рекох, ово је зрело за чланак на сајту порекла ;)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #51 послато: Новембар 08, 2020, 10:01:44 поподне »
Свака част на налазима. Окрајнов је прилично ријетко презиме, чини ми се бачко по поријеклу, нисам пуно Окрајнова нашао у списковима.

Нашао сам оригинални усељенички манифест Стевана Окрајнова из Кућанаца. Уписан је као самац (што с обзиром на невјенчани статус са мајком патријарха Павла, није чудно), име мајке му је Драга, што је донекле у складу са именом бабе по оцу патријарха Павла-Драгиња. Стеван је једини означен као NON IMIGRANT ALIEN и још нешто руком написано што нисам успио да прочитам. Ово би значило да је дошао привремено. И то је у складу са причом о његовом повратку из Америке. И заиста не појављује се у Америци ни у једном каснијем цензусу. Ово је дефиниција NON IMIGRANT ALIEN:

"A foreign national who is admitted to the United States on a temporary basis for a specific purpose is the definition of Nonimmigrant Alien.

Depending on their category, a nonimmigrat may be required to have permanent residence abroad. There are clear conditions on their stay. There are a large variety of nonimmigrant categories, and each exists for a specific purpose and has specific terms and conditions. Nonimmigrant categories include students, tourists, temporary workers, and treaty investors.

Most nonimmigrants can be accompanied or joined by spouses and unmarried minor (or dependent) children."

На списку има још Срба из Кућанаца, али и Мађара, изгледа да су сви кренули у Акрон, Охајо. Ово је тај манифест:



Добила сам потврду, дефинитивно је тачно да је Стеван патријархов отац.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #52 послато: Новембар 08, 2020, 10:02:43 поподне »
Мислила сам да ћу добити траг о партијарху у контакту са бившом ученицом Окрајнов, а испао је Бинго, јер је патријарх Павле стриц њеног оца! Крсна слава Окрајнова је Лазарева субота, а постојбина Бачки Брестовац.

Толико ми је драго. А ја сам успела на ФБ да нађем јавну групу Бачки Брестовац, где постоји датотека која може да се скине са свим бројевима од 1993г. новина Бачки Брестовсц, има пуно тога.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #53 послато: Новембар 08, 2020, 10:06:09 поподне »
Још једном браво за све укључене у дешифровање! :)
Као што рекох, ово је зрело за чланак на сајту порекла ;)
Биће, биће :)

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #54 послато: Новембар 08, 2020, 10:09:02 поподне »
Толико ми је драго. А ја сам успела на ФБ да нађем јавну групу Бачки Брестовац, где постоји датотека која може да се скине са свим бројевима од 1993г. новина Бачки Брестовсц, има пуно тога.

Ништа без Вас, почетни траг је био кључни  :). Ваљда ћу ускоро добити информацију и о мајци.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #55 послато: Новембар 08, 2020, 10:10:20 поподне »
Сад видим да се негдје патријархова баба по оцу назива и Драга, тако да бих рекао да је ово скоро па сигурно патријархов отац.

Та његова баба Драгиња - Драга и тетка Сенка су заправо највећи хероји те саге о два мала дечака који рано устају без мајке и оца и које их пожртвовано  подижу у хришћанском духу, а потом стриц Лазар који уз своју многобројну чељад школује у тузланској гимназији и дете свог рано преминулог брата Стевана  (малог Гојка, потоњег српског патријарха Павла).

Мени ја апсолутно занимљив лик бабе Драгиње - Драге и било би лепо знати из које породице је она потицала.

Духовно и карактерно стамена жена.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #56 послато: Новембар 08, 2020, 10:11:38 поподне »
Биће, биће :)
Сјајно, још само да се тестира тај човек ком је Патријарх стриц ;)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #57 послато: Новембар 08, 2020, 10:12:59 поподне »
Svaka čast istraživačima Porekla!
Samo mi nije jasno da li je ovaj podatak bio skrivan ..od javnosti ....ili nije bilo volje da se obelodani.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #58 послато: Новембар 08, 2020, 10:16:34 поподне »
Ништа без Вас, почетни траг је био кључни  :). Ваљда ћу ускоро добити информацију и о мајци.

Све је повезано ...
Да није било ове приче о патријарховом пореклу ја не бих данас сазнала за те Брестовачке новине (породица моје мајке по оцу је снажно везана за Бачку - Сивац, Стапар, Бачки Брестовац и Барању).

Само примера ради- наиђох у једном од бројева на податак о Станку Русову из Бачког Брестовца (1920-1943) за кога је била удата рођена тетка моје мајке по оцу (његова сестра по оцу - била је суботарка како ми је мама причала).

А код те тетке и тече је моја мајка (рођ.1933) одлазила као дете на по неколико дана.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #59 послато: Новембар 08, 2020, 10:20:47 поподне »
Сјајно, још само да се тестира тај човек ком је Патријарх стриц ;)

Ја сам им послала линк ка сајту Порекла, да знају зашто питам, али и евентуално да им приближим целу причу. Било би добро да буде воље са њихове стране да се направи неки интервју, пошто су одлазили код патријатра у патријаршијски двор. А после...