Аутор Тема: Поријекло Патријарха Павла  (Прочитано 18817 пута)

Ван мреже Стакић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #100 послато: Новембар 10, 2020, 04:34:51 поподне »
Унео сам нову информацију о очевом презимену у чланак о патријарху Павлу на ср Википедији, наводећи као референцу чланак на Пореклу.

Мајка Снежане Милковић била је ћерка Павловог брата Душана. Снежанину мајку је усвојила Агица која није имала деце, иначе патријархова сестра од тетке Сенке која их је све одгајила. Често су га питали да ли му је Агица рођена сестра, а он је давао одговор "више него рођена", не желећи да лаже, а ни да умањи њен значај.

У једном свом интервју патријарх Павле је причао да је његова баба Драгиња (Драга) живела 85 година, а да је њему тада изгледало много и да се изброји толико.
« Последња измена: Новембар 10, 2020, 04:39:35 поподне Стакић »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #101 послато: Новембар 10, 2020, 05:05:45 поподне »
а мајка Ана је највероватније ово



Ако је ово патријархова мајка, онда имам једну грану њених предака.

Отац: Стојан Стојчевић, рођен 20. авгуса 1876. од оца Пантелејмона и мајке Ружице.
Мајка: Криста Максимовић из Сухе Млаке, рођена 1875. Венчао их кум Миле Војновић.

Е сад, проблем је што је као датум венчања уписан 7. јануар 1896, а Ана је рођена августа '95.

Да ствар буде занимљивија, у Попису жртава рата '41-45 је уписан Стојан (Пантелија) Стојчевић, из Капелне, рођен 1875, убијен у директном терору 1944.
Све упућује да је реч о патријарховом деди, мада ме чуди да тај податак није споменут у биографијама и сећањима.

Ван мреже Стакић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 27
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #102 послато: Новембар 10, 2020, 05:13:58 поподне »
Мајка Снежане Милковић се звала Драгиња и била је једно од троје деце Павловог брата Душана, то је допуна на претходно нацртано стабло. Живела је 60 година (линк)

Vlax: Колико могу да прочитам у овом документу Анина мајка је била Дмитра, могуће да је она била прва жена Стојана Стојчевића, или да су постојала два Стојана Стојчевића.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #103 послато: Новембар 10, 2020, 05:42:00 поподне »
Да, да, Дмитра је у питању. Не знам зашто сам написао Криста.  :o
Извињавам се

Хвала на исправци ;)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #104 послато: Новембар 10, 2020, 06:24:31 поподне »
Због опречних утисака које може изазвати текст о пореклу патриарха Павла можда је требало написати и да су истраживања Порекла, између осталог, подстакла и различити подаци на неким местима  да му је мајка била Хрватица - што се испоставило као  нетачно.

А иначе Матија Бећковић је још за живота патријарха Павла 2008 г. написао песму Мајка патриарха Павла
својим специфичним начином певања (заправо је то песма имо мајци која га је родила и о мајци која га је подигла)!

http://www.politika.rs/scc/clanak/31582/Balada-o-majci

<a href="https://youtu.be/WGtauIs7o_M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtu.be/WGtauIs7o_M</a>


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #105 послато: Новембар 10, 2020, 06:56:28 поподне »
Видим да на Куриру има свакојаких коментара на текст.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #106 послато: Новембар 10, 2020, 07:07:54 поподне »
Само да кажем капа доле свима који су учествовали у истраживању и открили нешто, што је за неверовати, али очигледно прошло незапажено од многих који су се бавили биографијом патријарха Павла. :)

Иначе, колико је пажње изазвао сам чланак, не би ме изненадило да га сутра објаве и неки штампани медији. :)



Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #107 послато: Новембар 10, 2020, 07:28:45 поподне »
Nisam primetila oprečne utiske, kojih će sigurno biti, ali ovo je zaista veliki uspeh Porekla i njegovih istraživača, forumaša i članova.
Verujem da ćemo još činjenica  istražiti vezano za porodicu Patrijarha Pavla ili ti Gojka Stojčevića.
Niko se do sada nije ozbiljnije pozabavio istraživanjem ovih podataka  ili možda jeste, ali nisu bili javno  objavljeni.
Zahvaljujući Poreklu, zna se malo više  :)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #108 послато: Новембар 10, 2020, 07:29:06 поподне »
Видим да на Куриру има свакојаких коментара на текст.

На жалост - то се могло и очекивати.
Многи људи не воле да се износи било шта из њихових живота, па ни живота оних који су им драги.

А има, наравно, и злонамерних

Иначе ја дуго већ пратим један занимљив блог - више као свакодневни дневник или хронику једног омањег места у Војводини (7000 становника).

Ту се прочита и ово и оно.

Али, осети се тај дух паланке у изношењу неких ситних "занимљивости " које су на граници укуса.

Привукао ме коментар једног члана шире породице патриарха Павла - као неки жал што нису могли да му се приближе.

Сви они који су хтели да дођу до њега - могли су. Говорим из личног искуства.

А сигурно је да су они чланови његове  породице који су били уз њега у муци и невољи и од раног детињства - имали и највише приступа до њега и када је постао патриарх.

Очигледно је да се његов деда Никола  иселио из Бачког Брестовца. И да га је подизала очева породица. И његовог брата. То све говори о значају то двоје деце за породицу и о самој породици.







Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #109 послато: Новембар 10, 2020, 08:00:13 поподне »
Ове опречне реакције указују на број функционално неписмених, који читају а не разумеју. Наравно увек има и негативаца, који у свакој вести траже нешто лоше да би коментарисали.

Све више сам уверен да ови подаци нису промакли биографима, већ да су их "заобишли"

Очигледно је да се његов деда Никола  иселио из Бачког Брестовца. И да га је подизала очева породица. И његовог брата. То све говори о значају то двоје деце за породицу и о самој породици.

То је и суштина чланка, да се баци светло на породицу Окрајнов, на све жртве које су поднели и несрећу која их је задесила. А како ће ко да схвати, то је лична ствар


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #110 послато: Новембар 10, 2020, 08:39:22 поподне »
Ало мртав ладан ископира текст без линка или напомене. Или ми је промакло да су навели одакле је текст?  :-\
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #111 послато: Новембар 10, 2020, 08:45:55 поподне »
Ало мртав ладан ископира текст без линка или напомене. Или ми је промакло да су навели одакле је текст?  :-\

Стоји једва видљиво испод самог наслова: AUTOR: Alo.rs/Poreklo/N.A.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #112 послато: Новембар 10, 2020, 08:47:40 поподне »
Стоји једва видљиво испод самог наслова: AUTOR: Alo.rs/Poreklo/N.A.

Чек да узмем лупу... А види стварно! :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #113 послато: Новембар 10, 2020, 09:07:51 поподне »
Генерално, и ја мислим да се за ове податке о пореклу патријарха знало, али да су се из неког разлога заобилазили. Можда је заиста за званичне црквене биографе била незгодна чињеница што родитељи нису били црквено вјенчани. Иако је заправо баш очева породица одиграла кључну улогу у одгајању Гојка и његовог брата. Остаје неодговорено питање, шта је била препрека да се родитељи и црквено вјенчају.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #114 послато: Новембар 10, 2020, 09:12:59 поподне »
Генерално, и ја мислим да се за ове податке о пореклу патријарха знало, али да су се из неког разлога заобилазили. Можда је заиста за званичне црквене биографе била незгодна чињеница што родитељи нису били црквено вјенчани. Иако је заправо баш очева породица одиграла кључну улогу у одгајању Гојка и његовог брата. Остаје неодговорено питање, шта је била препрека да се родитељи и црквено вјенчају.

Ја бих рекао да то није намерно изостављано, такав податак просто није од главног интереса за црквене биографе, али јесте за нас које занима порекло. А Патријарх сам није причао о томе и уопште није претерано причао о својој прошлости. Било како му драго, сад су нам јасније неке ствари :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #115 послато: Новембар 10, 2020, 09:13:06 поподне »
Генерално, и ја мислим да се за ове податке о пореклу патријарха знало, али да су се из неког разлога заобилазили. Можда је заиста за званичне црквене биографе била незгодна чињеница што родитељи нису били црквено вјенчани. Иако је заправо баш очева породица одиграла кључну улогу у одгајању Гојка и његовог брата. Остаје неодговорено питање, шта је била препрека да се родитељи и црквено вјенчају.
Можда мајка деце није била из неког разлога прихваћена од породице оца. А  биле су и ратне године....


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #116 послато: Новембар 10, 2020, 09:15:56 поподне »
Ја бих рекао да то није намерно изостављано, такав податак просто није од главног интереса за црквене биографе, али јесте за нас које занима порекло. А Патријарх сам није причао о томе и уопште није претерано причао о својој прошлости. Било како му драго, сад су нам јасније неке ствари :)

Дефинитивно - његови су од Окрајнових из Бачког Брестовца. Сад дођох до података да је неколико пута одлазио у Брестовац, а да су га неки његови његови рођаци посећивали док је био владика призренски....

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #117 послато: Новембар 10, 2020, 09:30:34 поподне »
Генерално, и ја мислим да се за ове податке о пореклу патријарха знало, али да су се из неког разлога заобилазили. Можда је заиста за званичне црквене биографе била незгодна чињеница што родитељи нису били црквено вјенчани. Иако је заправо баш очева породица одиграла кључну улогу у одгајању Гојка и његовог брата. Остаје неодговорено питање, шта је била препрека да се родитељи и црквено вјенчају.
Slažem se sa Vama, da se znalo za ove podatke, ali da nisu objavljeni.. ne ulazim u razloge.
Vremenom će se saznati i razlozi zašto nisu bili venčani. Mislim da su razlog godine majke.Jer ako je Ana Stojčević  rodjena 1895 god.a sina Dušana rodila 1911 ( 3 god.pre Gojka)znači da je bila trudna 1910 sa svojih 15 godina...

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #118 послато: Новембар 10, 2020, 09:31:36 поподне »
Slažem se sa Vama, da se znalo za ove podatke, ali da nisu objavljeni.. ne ulazim u razloge.
Vremenom će se saznati i razlozi zašto nisu bili venčani. Mislim da su razlog godine majke.Jer ako je Ana Stojčević  rodjena 1895 god.a sina Dušana rodila 1911 ( 3 god.pre Gojka)znači da je bila trudna 1910 sa svojih 15 godina...

Душан је три године млађи од Гојка.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #119 послато: Новембар 10, 2020, 09:33:22 поподне »
Душан је три године млађи од Гојка.
Da u pravu ste  :)