Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа R1b  (Прочитано 141862 пута)

Ван мреже Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #280 послато: Јануар 29, 2022, 08:58:26 поподне »
Човек је поставио сасвим рационално питање. Шта значе непоуздани извори? Хоћемо ли икада наћи неки писани извор како је тачно одређена подграна стигла на Балкан? "Тезирање", колико год некоме сметало, је често неопходно. Некада се покаже као погрешно, у другим случајевима окрене причу у праву страну.

Na temi o vrlickoj krjini izneto o je puno nepouzdanih podataka o poreklu rodova. Nepotrebno i zbunjujuce.
 Cemu zadatak dnk projekta ako ce se tamo nekim naklapanjima  (ma cija bila) dati prednost nad naucnim izvorom a to je ovo  sto radite.

Pouzdan izvor je naprimer arhivska gradja.Pa  dokle ona doseze...

"Racionalne" teza za U106 ili i1 mozemo  iznositi u besvest.Cuo sam ih puno i mnoge su tako mudre. Svapski rudari kod srpske gospode? A cemu sve  bez dokaza? Da bi zatrpali teme?

Dobro. Kad su to Petkovici i Kesici rudarili pa dosli u Dalmaciju?

« Последња измена: Јануар 29, 2022, 09:00:47 поподне Cvitkovac »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #281 послато: Јануар 29, 2022, 09:08:10 поподне »
Na temi o vrlickoj krjini izneto o je puno nepouzdanih podataka o poreklu rodova. Nepotrebno i zbunjujuce.
 Cemu zadatak dnk projekta ako ce se tamo nekim naklapanjima  (ma cija bila) dati prednost nad naucnim izvorom a to je ovo  sto radite.

Pouzdan izvor je naprimer arhivska gradja.Pa  dokle ona doseze...

"Racionalne" teza za U106 ili i1 mozemo  iznositi u besvest.Cuo sam ih puno i mnoge su tako mudre. Svapski rudari kod srpske gospode? A cemu sve  bez dokaza? Da bi zatrpali teme?

Dobro. Kad su to Petkovici i Kesici rudarili pa dosli u Dalmaciju?

Полако, Цвитковац. Кесиће и Петковиће нико није ни доводио у везу са рударима, већ се апострофирало присуство појединих подграна R1b-U106 на простору Затарја, Полимља и источне Босне, где су у историјским изворима забележени већи рударски центри, као и одређене групације рудара пореклом из западних крајева. Дакле није чак реч ни о истим подгранама у оквиру хаплогрупе.

Ако се појави неки резултат, сасвим је логично да ће се говорити и о добијеној подграни (у овом случају R-U106), а не само о пореклу тестиране породице.

Или мислите да се треба држати само млетачких извора и тестирања 20 истородних Цвитковаца?

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #282 послато: Јануар 29, 2022, 11:14:19 поподне »
Полако, Цвитковац. Кесиће и Петковиће нико није ни доводио у везу са рударима, већ се апострофирало присуство појединих подграна R1b-U106 на простору Затарја, Полимља и источне Босне, где су у историјским изворима забележени већи рударски центри, као и одређене групације рудара пореклом из западних крајева. Дакле није чак реч ни о истим подгранама у оквиру хаплогрупе.

Ако се појави неки резултат, сасвим је логично да ће се говорити и о добијеној подграни (у овом случају R-U106), а не само о пореклу тестиране породице.

Или мислите да се треба држати само млетачких извора и тестирања 20 истородних Цвитковаца?
Пошто видимо неке породице у Далмацији које су У106, које такође има и у Ријечкој Нахији и Црмници, што сте заборавили, постоји ли шанса да су то потомци Нормана исто као П109, због близине мора. Не делују ми све У106 уско корелисане Сасима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #283 послато: Јануар 29, 2022, 11:33:51 поподне »
Пошто видимо неке породице у Далмацији које су У106, које такође има и у Ријечкој Нахији и Црмници, што сте заборавили, постоји ли шанса да су то потомци Нормана исто као П109, због близине мора. Не делују ми све У106 уско корелисане Сасима.

Није искључено. Крајеве око Доњег Полимља, Старог Влаха и Затарја сам поменуо зато што гро становништва Крајине води порекло из ових области. Тамо је, судећи по резултатима са 23andMe, присутна управо R1b-Z326, која је узводно од R-Y6669. И Нормани, али и Саси, долазе доста пре покретања тог становништва на запад (16. век), тако да је било довољно времена да уђу у српски корпус и у склопу влашких миграција заврше на простору Крајине.

Ван мреже Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #284 послато: Јануар 30, 2022, 12:24:51 пре подне »
Полако, Цвитковац. Кесиће и Петковиће нико није ни доводио у везу са рударима, већ се апострофирало присуство појединих подграна R1b-U106 на простору Затарја, Полимља и источне Босне, где су у историјским изворима забележени већи рударски центри, као и одређене групације рудара пореклом из западних крајева. Дакле није чак реч ни о истим подгранама у оквиру хаплогрупе.

Ако се појави неки резултат, сасвим је логично да ће се говорити и о добијеној подграни (у овом случају R-U106), а не само о пореклу тестиране породице.

Или мислите да се треба држати само млетачких извора и тестирања 20 истородних Цвитковаца?

Gospodine Nebojsa, vi znate koja su haplogrupa ti rudari?

Hteo sam samo ukazati da se pise sto je moguce odgovornije i bez teziranja. Od projekta i strucnih  tumacenja ocekujemo da poveze rodove.
« Последња измена: Јануар 30, 2022, 12:26:23 пре подне Cvitkovac »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #285 послато: Јануар 30, 2022, 08:04:52 пре подне »
Gospodine Nebojsa, vi znate koja su haplogrupa ti rudari?

Hteo sam samo ukazati da se pise sto je moguce odgovornije i bez teziranja. Od projekta i strucnih  tumacenja ocekujemo da poveze rodove.

Као једна од карактеристичних хаплогрупа "западног" порекла, R1b-U106 је свакако један од најбољих кандидата. Или мислите да има толико других (бољих) опција? Или треба да откопамо неког средњовековног рудара, да би смели уопште да дискутујемо о томе.

Ван мреже Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #286 послато: Јануар 30, 2022, 10:47:59 пре подне »
Као једна од карактеристичних хаплогрупа "западног" порекла, R1b-U106 је свакако један од најбољих кандидата. Или мислите да има толико других (бољих) опција? Или треба да откопамо неког средњовековног рудара, да би смели уопште да дискутујемо о томе.
Samo malo verovatna teza.

Naravno da ne mislim da je smisleno tezirati tako napamet  na ovakvom jednom topiku. Ocekujem povezivanje rodova i iznosenje istorijskih fakata. Molim da se tema ne zatrpava. Hvala.
« Последња измена: Јануар 30, 2022, 10:58:03 пре подне Cvitkovac »

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #287 послато: Јануар 30, 2022, 05:43:05 поподне »
Nisam razumio ovo za Lutovce sa obzirom da sam ja Lutovac. Lutovci u Vasojevića slave Arandjelovdan a tu su i Lutovci iz Lozne koji slave Sv.Nikolu. Pretpostavljam da misliš na Miškoviće da alave Srdjevdan?

То је цитат из рада Михаила Драгића ”Гружа”:


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #288 послато: Јануар 30, 2022, 06:20:59 поподне »
Dobro. Kad su to Petkovici i Kesici rudarili pa dosli u Dalmaciju?

Они свакако нису "рударили по Далмацији", што не значи да њихови преци, на територији средњовековне српске државе, нису били рудари, и то саског порекла.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #289 послато: Јануар 30, 2022, 06:43:27 поподне »
Они свакако нису "рударили по Далмацији", што не значи да њихови преци, на територији средњовековне српске државе, нису били рудари, и то саског порекла.
Nikola molim da ni vi  ne  tezirate posebno ne o haplogrupama rudara. Imate neki dokaz da nisu ti rudari R1a?

Zbunjen sam neuvazavanjem roda.

Ako cemo da teziramo o poreklu roda  ima se ili Dalmatinsko poreklo, Vojna krajina ili  Ljubotinj/Cg.

Poreklo Petkovica, Kesica, Cokica, Papica, sad vidim i  Savica jeste nepoznanica. Petkovici imaju dugu vojnicku tradiciju. Verujem i ostali. Pravoslavni su ikavci kao i Cvitkovci, Maljkovici, Primetice pa je za ocekivati da su  u Dalmaciji u 17 stolecu. Ima i katolika po Sibeniku, Splitu, Solti, Korculi i mislim Metkovicu. Je li isti rod videcemo jednog dana valjda.

Ван мреже Psihodelija87

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #290 послато: Јануар 30, 2022, 07:13:14 поподне »
То је цитат из рада Михаила Драгића ”Гружа”:


Čuo sam da u Gruži ima neka lutovska česma, to je to onda. Hvala.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #291 послато: Јануар 30, 2022, 10:35:32 поподне »
Nikola molim da ni vi  ne  tezirate posebno ne o haplogrupama rudara. Imate neki dokaz da nisu ti rudari R1a?

Zbunjen sam neuvazavanjem roda.

Ako cemo da teziramo o poreklu roda  ima se ili Dalmatinsko poreklo, Vojna krajina ili  Ljubotinj/Cg.

Poreklo Petkovica, Kesica, Cokica, Papica, sad vidim i  Savica jeste nepoznanica. Petkovici imaju dugu vojnicku tradiciju. Verujem i ostali. Pravoslavni su ikavci kao i Cvitkovci, Maljkovici, Primetice pa je za ocekivati da su  u Dalmaciji u 17 stolecu. Ima i katolika po Sibeniku, Splitu, Solti, Korculi i mislim Metkovicu. Je li isti rod videcemo jednog dana valjda.

Форум управо и служи за "тезирање", а не за његово сузбијање.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #292 послато: Јануар 31, 2022, 12:03:35 пре подне »
Форум управо и служи за "тезирање", а не за његово сузбијање.
Мислим да је погрешно што је и нас из Љуботиња ставио у ову причу, јер смо ми друга грана У106. Али су у питању Далмација и Ријечка/Црмничка нахија а то је све близу мора, па сам мишљења да и ово могу бити од Нормана гране, а не од Саса. И постоји ли шанса о неком Фризијском пореклу можда?
« Последња измена: Јануар 31, 2022, 12:05:53 пре подне Grg »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #293 послато: Фебруар 13, 2022, 03:52:46 пре подне »
Приказ тренутног стања на https://www.yfull.com/tree/R-PH155/ , https://www.yfull.com/live/tree/R-PH155/ , https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/R;name=R-PH155 .

https://ibb.co/7Sgtj8h

https://www.haplotree.info/maps/ancient_dna/slideshow_samples.php?searchcolumn=Y_Haplotree_Variant&searchfor=R-M335&ybp=500000,0
Цитат
Vim2b - Viminacium-Više Grobalja   R-M335 (R1b)   H7   1400   Serbia - Medieval Gepid
https://www.haplotree.info/maps/ancient_dna/slideshow_samples.php?searchcolumn=Y_Haplotree_Variant&searchfor=R-PH155&ybp=500000,0
Цитат
SKT005 - Salkhityn Am, Khuvsgul   R-PH155 (R1b)   F1b1f   1955   Mongolia - Early Xiongnu

Поруке у којима се помињу R1b-PH155 и R1b-M335.
Гепидски узорак Vim_2 из Виминацијума припада хаплогрупи R1b1b-PH155.

https://anthrogenica.com/showthread.php?13793-Y-DNA-of-Roman-Soldier-FN2-buried-in-Germany&p=367827&viewfull=1#post367827

Потпуно неочекивана хаплогрупа, морам рећи, ова грана се налази узводно од M335, малоазијске R1b која се прва одвојила од "главног" стабла. Уз висок проценат источноазијске аутозомалне генетике, можда је овај "Гепид" ипак делимично или потпуно хунског порекла. Видим да је и Веренич сличног мишљења:

The guy's DNA is indicative of full Hunnic ancestry (assuming there was not a contamination in biological material)

Сетио сам се и Симовог коментара око одређених хрватских родова из западне (кајкавске) Славоније, који су испали управо R1b-M335, можда они представљају наследнике Гепида или Хуна?


И мени се чини да би овај "Гепид" уствари могао бити "прави" Хун, чини ми се да је ова грана прилично распрострањена у Централној и Источној Азији, додуше не у неком значајнијем проценту.


Покушао сam одрадити предикцију хаплогрупа за Сјеверну Хрватску на основу истраживања:Croatian national reference Y-STR haplotype database из 2012.

Испитано је  по 220 становника из пет хрватских регија. Нема посебних назанака да су узорци узимани искључиво од припадника хрватске националности. Регија сјеверне Хрватске од свих испитаних зона најмање захвата штокавски дио хрватске популације. Обухвата жупаније Крапинско-Загорску, Вараждинску, Копривничко-крижевачку и Међимурску. То би требала бити најчистија кајкавска зона од свих испитаних области. Мање штокавске оазе постоје у дијелу око Крижеваца и Копривнице. На карти је приказан обухват подручја Сјеверне Хрватске.

Сјеверна Хрватска n=220:

хаплогрупа број постотак

R1b-PH155>M335   2   0,91

У Сјеверној Хрватској има читав низ "егзотичних" хаплогрупа: C2-M217, G1, I2-L415, I2-L38, L-M317, N1c, T. Посебно је интересантно присуство једне старе, изоловане гране хаплогрупе R1b: R1b-PH155>M335 чијим су вриједностима најближа два хаплотипа из овог истраживања.


Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #294 послато: Фебруар 13, 2022, 03:54:18 пре подне »

То је једна доста компликована тема. За "праве" Аваре се говори да су туркијско племе које је дошло у Европу у 6- веку. Пре тога им је база била на простору Северног Кавказа, односно Хазарије, где се мешају са староседелачким становништвом. Ми немамо податке колико је међу њима било "оригиналних" Авара а колико је међу њима било "кавказаца". Врло је занимљиво да народ који се данас назива Аварима није имао тај назив док није постао део Русије. Авари се више воле називати Кабардинцима. Што се тиче њихове генетике, једино би овај R1b (PH155) могли повезати са туркијским племенима али је питање да ли се ради о остацима монголоидних Авара. Не знам колико овај J1 има подударност са резултатима Мађарској.
  • J1 — 58 %
  • R1b1b2 — 15 %
  • G2a3b1 — 9 %
  • J2 — 5 %
  • L2 — 3 %
  • R1a1a — 2 %
  • N1* — 2 %
  • Q — 1 %
  • J2a4b* — 1 %
  • J1e — 1 %
  • I2a — 1 %
  • I* — 1 %
  • G2a3a — 1 %
  • G2a1a — 1 %

Око порекла R1b пре индоевропске степске експанзије видим да си се придржавао Еупедијиног наратива, међутим неки новији резултати су га углавном демантовали. Тако нпр. имаш палеолитске R1* узорке из североисточног дела Сибира, такође најраније одвојена грана R1b>PH155, за коју се раније мислило да је стара на простору источне Анадолије и Кавказа, уствари потиче из централне Азије и представља један од главних генетских маркера Хуна, потом грана R1b>M73 која се исто врло рано одвојила од "остатка" R1b а има је прилично међу Монголима итд. Присуство R1b>V88 међу мезолитским становницима Лепенског вира, пре контакта са неолитским земљорадницима из Анадолије, би такође говорило у прилог тога да се та рано одвојена грана "спустила" на Дунав из источне Европе а не са Блиског истока, још у мезолитском или палеолитском периоду.

Линк ка раду о археогенетским узорцима из хунског, аварског и раномађарског периода:

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/597997v1

Такође, објаве на форуму у вези овог чланка:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1791.msg112390#msg112390

Што се тиче гепидских узорака, колико ми је познато, до сад је тестиран само један археогенетски узорак из V века са виминацијумске некрополе, који је имао вештачки деформисану лобању типичну за тадашњу хунску, аланску и источногерманску "моду идентитета". Он припада реткој и рано издвојеној R1b-PH155>PH200 која се у овом контексту најпре може повезати са Хунима, тако да се ту изгледа уопште и не ради о Гепиду, барем не што се тиче порекла по директној мушкој линији.

https://yfull.com/tree/R-PH155/

Коментари на нови рад о генетици Тохараца (говорника изоловане индо-европске гране, тзв. тохарске, који су живели на подручју данашње Ујгурије-Синкјанга):

R1b1a1a2-M269 Tocharians?
No, R1b2-PH155 Huns!
The complete set of aligned Y SNP calls from the Tianshan individuals:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/15ecXQf2gRYNfMELt4H5lYuN5G9NXXIWTAhscqvfOPR0/edit?usp=sharing
• M15-2: R-PH200
https://yfull.com/tree/R-PH200/
• MO12: R-PH155
 https://yfull.com/tree/R-PH155/
• M15-1: Q-M120
https://yfull.com/tree/Q-M120/
• X3:       Q-F5400
https://yfull.com/tree/Q-F5400/
R-PH200 under R-PH155 was found in a supposed "Gepid" (VIM_2, ERS2374341 on the YFull tree) from Serbia from the 6th century CE with an artificially deformed skull who was autosomally at least 20% East Asian, and therefore likely a Hun or with a Hun father, and also a Tian Shan Hun from Uzbekistan from about the year 260 CE. Both Q-M120 and Q-F5400 are East Asian.
Autosomally, these 4 individuals from China are substantially East Asian.
https://eurogenes.blogspot.com/2019/07/they-mixed-up-tocharians-with-huns.html
This raises some interesting questions about the origins of this earliest branch of R1b, which doesn't appear to have migrated westward from the R* homeland until historic period. The first westward movement of R1b appears to have taken place after the LGM, not before 17,100 ybp, and likely later after the Bolling Interstadial ("the End of the Ice Age") at 14,700 ybp.
https://yfull.com/tree/R1b/

Изгледа да се овде ипак ради о "Прото-Хунима", а не о Тохарцима.

У новом раду тестирано је 36 раносредњовековних узорака из Баварске (5-6. век), један ранији узорак (~300 н.е.) са истог подручја (римски војник), затим два узорка која се везују за Сармате, један са Крима који се везује за Остроготе, и један из Србије који се везује за Гепиде (~550 н.е, налазиште Виминацијум). Нажалост, у раду нису тестиране ипсилон хаплогрупе, али сазнаће се и то када буду објављени сирови подаци. Оно што је најзанимљивије код овог узорка је да има прилично велики удео источноазијске генетике, у К=8 анализи скоро 25%, а од модерних популација најбоље се уклапа у кавкаске Ногаје, што би можда могло указивати да је био део неке хунске популације која се утопила у Гепиде, или нека рана аварска придошлица. С обзиром да су Гепиди дуго времена били под хунском влашћу вероватније ми делује прва опција.

Population genomic analysis of elongated skulls
reveals extensive female-biased immigration in Early Medieval Bavaria


Додатни материјал

Ван мреже Ilija P.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #295 послато: Март 01, 2022, 09:33:32 поподне »
Dobar dan, izvinjavam se što upadam ovako, nadam se da je ovo odgovarajući topic.
Naime, odradio sam nedavno test preko myliving dna i ispao mi je R1b U106 DF98.
U bazi sam našao samo jednog pod imenom Ličanin, dok generalno ovih U106 ima jako malo.
Elem, moji su sa Banije iz okoline Dvora i kao što je u kontekstu haplogrupe spomenuto, slavili smo Nikoljdan.
Sada, mene zanima šta vi mislite kako je ova grupa dospjela na Balkan. Da li je to stanovništvo došlo u srednjem vijeku, kao recimo spomenuti saski rudari ili je ovo možda neki ogranak dok su prolazili dolinom Dunava prije 3-4 hiljade godina?
Meni nije problem da mi je predak bio neki rudar. To je onda bilo pristojno zanimanje, a ne robovski rad kao koji vijek kasnije.  ;D
Evo dodajem i dvije karte gdje je išla ta navodna ruta.

Hvala unaprijed




Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #296 послато: Март 01, 2022, 11:27:59 поподне »
Илија, ако сте нови у генетичкој генеалогији, верујем да сте тренутно прилично збуњени, па ћу покушати онако "пластично" да вам дочарам све ово.

Тестом на 23 STR маркера који сте ви радили, процењено је да носите на свом Y хромозому једну мутацију (R-DF98) стару око 4000 година, односно да припадате "хаплогрупи" R1b-U106 > R-DF98. Данас има на десетине хиљада потомака човека који је први понео ту мутацију, а живео још у бронзаном доба. Десетине хиљада његових потомака данас живе од Велике Британије, преко Немачке и Мађарске па чак до Узбекистана.

Мапа и "рута" коју сте окачили показује средњу вредност координата где данас живе тестирани људи који носе ову мутацију и такође усредњену миграторну руту. То не значи чак ни да је носилац мутације R-DF98 поникао околини оне тачке, нити да је ваш предак одатле дошао на Балкан, већ само да данас у тој регији живи највише носилаца поменуте мутације.

У каквим околностима, када и којим путевима Господњим је конкретно неки ваш пра-пра-...прадеда (који је опет пра-пра-...праунук човека који је први понео мутацију R-DF98) дошао до Балкана, практично је немогуће утврдити. Могао је заиста бити и саски рудар као што сте претпоставили, али ништа мање вероватно није и да је то био неки римски легионар који је "службовао" негде на Балкану па по завршетку војне каријере овде засновао породицу. Могао је бити антички или средњовековни трговац, занатлија, неки неимар, крсташки ратник итд. па чак и доћи на на Балкан током Словенских миграција!.

Иако се данас одређене подгране хаплогрупа R1a i I2 сматрају типично Словенским, а R1b-U106 хаплогрупа сматра претежно германском, тешко да је икада у историји неки народ/етнос био сачињен од хомогених мушких лоза. Обзиром да су Словени и Германи били у непосредном контакту, без икакве сумње је и међу Словенским племенима у петом, шестом, седмом веку био и неки проценат припадника R1b-U106 хаплогрупе, који су себе сматрали Словенима/Србима, носили словенско име, говорили словенским језиком итд. тако да као што рекох ни таква могућност вашег даљег порекла се не може искључити, али то није ни битно у крајњем случају.

То што припадате хаплогрупи R1b-U106 > R-DF98 гледајте као једну занимљиву околност која показује како се гранала мушка лоза од оног "генетског Адама" из Африке, па до вас овде на Балкану. То што данас највише носилаца мутације R-DF98 има у Енглеској, Немачкој или Шведској, не значи да сте ви Енглез, Немац или Швеђанин.

Препоручујем, ако вам финансијске могућности дозвољавају, да урадите велики тест Y хромозома (Big Y-700 или WGS), не да бисте открили одакле је ваш предак дошao на Балкан, већ да расветлите ближе филогенетске везе са српским родовима/презименима која такође припадају вашој кровној мушкој лози. Такви тестови јесу нешто скупљи, али што се више људи уради велики тест Y хромозома, прецизније и боље ћемо разумети где су вероватно биле матице српских родова и братстава и како су ти родови мигрирали кроз векове до данашњих дана.

Пуно среће у даљем истраживању!

Ван мреже Ilija P.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #297 послато: Март 02, 2022, 01:28:15 поподне »
Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru.

Naravno da nisam pomislio da sam ovim nalazom automatski Nijemac, Sas ili što već. Razumijem šta znači dnk porijeklo, a što nacionalnost odnosno pleme na mikrorazini. Na koncu, tu je i autosomalna koja me komotno smješta na istočni Balkan, tako da neću mijenjati Petrović u Petersen.
Zanimalo me prvenstveno da li je taj predak došao iz pravca Rumunije, preko istočne Hercegovine ili je došao sa zapada na jug.
Izgleda ipak sa zapada, pošto sam našao da je ova mutacija najvjerojatnije nastala za Unjetičke kulture na prostoru današnje Češke.
Sad, je li predak došao sa Srbima/Slavenima ili kasnije kao rudarski kolon mi je nebitno. Čisto me zanimalo zbog ove autosomalne da li se počeo miješati sa starosjediocima Balkana već prije 2-3 hiljade godina ili tek od starog ili srednjeg vijeka.
Ali, kako rekoste, to samo gledam kao zanimljivu okolnost.
Za veliki Y-700 nemam toliko interesa da bih izdvojio toliko novaca, ali da je jeftinije, svakako bih, čisto da se nadopuni baza.
Tako da ću je i učiniti, čim cijena padne na neki prihvatljiv nivo.

Hvala još jednom i lijepi pozdrav.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #298 послато: Мај 27, 2022, 05:48:15 пре подне »
Иљић, Ђурђевдан, Смолућа, Лукавац; R1b-U152>Z36>A7970>A12417/A7981* (тестирао U152 панел код Yseq-a)
Иљићу из Смолуће, Лукавац/БиХ су завршени BigY700 резултати и припада грани

R1b-U152>BY32273>BY50762>BY50732

Ова грана није још изолована на YFullu, тамо се најдаље дошло до BY32273 https://www.yfull.com/tree/R-BY32273/

Промјену BY50732 Иљић дијели са Норвежанином и Нијемцем. Немам увид у њихове резултате, али на основу Иљићевих новела и СТР резултата рекао бих да је ова веза сеже до античког периода.

Иначе цијела подграна BY32273 више упућује у правцу Њемачке и сјеверозападне Европе. У сваком случају, необичан резултат за наше крајеве.
Додаћу пуни низ за ову грану, пошто га нема на YFull.

R1b-U152>BY32273>BY32259>FT59861>BY42730>BY50762>BY50732
Иљић испод BY50732 формира млађу грану са Нијемцем, дефинисану СНП-ом FT261025.

Филогенетски низ је: R1b-M269>L23>L51>P312>U152>Z36>BY50732>FT261025

Нијемац је поријеклом из Баден Виртемберга ( мјесто Gingen an der Fils), презиме Schauffele
Иљић је спуштен још један ниво ниже. Дијели FT259523 и сљедеће СНП-ове
FT258290
FT258748
FT259348
FT259465
FT260203
FT261181
FT262605
FT393200

са Румуном Ilie. Занимљива подударност патронима иако је веза вјероватно средњовјековна. У просјеку им остаје по 13 СНП-ова сваком. С обзиром да Румун у родослову има саксонских презимена из Трансилваније, питам се да ли би се овдје могло радити о саској грани? Филогенетски гледано грана више вуче на ту сјеверозападну страну.

На Yfull-у се појавио Немац из Хесена, тестиран код Небуле.
https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/R;name=R-BY42730
https://www.yfull.com/live/tree/R-BY42730/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа R1b
« Одговор #299 послато: Јун 12, 2022, 04:33:33 поподне »
Из Небуле је стигао још један резултат, у питању је Малетин из Бачке Паланке (слава Никољдан). Он је раније урадио основни тест на 23 маркера, где је утврђено да највероватније припада хаплогрупи R1b-Z2103.

Малетин, Никољдан, Бачка Паланка, R1b

Породица Малетин је староседелачка у Бачкој Паланци, могуће чак и пре тзв. Сеобе Срба.

Малетин припада некој од старијих R1b L23 грана. Сличних хаплотипова нема много на нашим просторима, али постоје, па тако у истраживању САНУ један сличан хаплотип је с југа Србије а други из Срема, што можда указује на миграциони правац.

Тестом целог генома је утврђено да Малетин припада грани R1b-Z2103>Z2110>Y36455>Y92152. У овој грани су се до сада налазила само два Италијана (један из Агриђента на Сицилији а други из Барија), који су један од другог удаљени око 4600 година, колика је и процењена старост гране Y92152.

https://www.yfull.com/tree/R-Y92152/

Малетинов ID на Yfull-у је YF104954. Видећемо како ће се ситуација развијати када му комплетирају анализу, да ли ће формирати неку нижу подграну са неким од Италијана или ће остати на нивоу Y92152.
Чињеницама против самоувереног незнања.