Аутор Тема: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба  (Прочитано 38822 пута)

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 907
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #360 послато: Септембар 16, 2022, 03:50:17 поподне »
Ako uvažimo teoriju koja trenutno cirkuliše, a to je da su potomci Kumana, neki scenario bi bio da ih je kralj Dragutin prebacio iz Braničeva na zapad i verovatno ubrzo pokrstio. Razlog tog prebacivanja bi mogao biti, ovo je sve naučna fantastika, da ih je namerno dislocirao kako im ne bi na pamet padala neka pobuna i slično. Ovo je samo teorija naravno. Ono što je čudno je da oni važe za jedne od najviših ljudi međ Srbima (reče mi neko) pa mi se to nikako ne uklapa sa to N (znam, znam, haplogrupa nema veze sa fenotipom ;D ). Fascinantna je ta grupa, sigurno dolazi iz neke konsolidovane populacije inače ne bi opstali kao pleme, raspršili bi se. Što je najčudnije i tmrca se poklapa sa periodom vladavine kralja Dragutina.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #361 послато: Септембар 16, 2022, 04:12:10 поподне »
Ako uvažimo teoriju koja trenutno cirkuliše, a to je da su potomci Kumana, neki scenario bi bio da ih je kralj Dragutin prebacio iz Braničeva na zapad i verovatno ubrzo pokrstio. Razlog tog prebacivanja bi mogao biti, ovo je sve naučna fantastika, da ih je namerno dislocirao kako im ne bi na pamet padala neka pobuna i slično. Ovo je samo teorija naravno. Ono što je čudno je da oni važe za jedne od najviših ljudi međ Srbima (reče mi neko) pa mi se to nikako ne uklapa sa to N (znam, znam, haplogrupa nema veze sa fenotipom ;D ). Fascinantna je ta grupa, sigurno dolazi iz neke konsolidovane populacije inače ne bi opstali kao pleme, raspršili bi se. Što je najčudnije i tmrca se poklapa sa periodom vladavine kralja Dragutina.

e mnogo brzas; kad si se pojavio rekao sam ti za banjane - nisu kumani nego je teorija da su ih kumani pokupili sa karpata (ako sam dobro razumeo sinisu) najbliza poklapanja su kod karpatskih rusina, rumuna, madjara. ali N-P189.2 ima i francuz, englez, italijan, holandjanin - znaci dugo su u evropi, od neke stare sibirske populacije davno pre kumana. a za haplotip i fenotip - ne gresis, nego nemam vremena da pisem po sto puta ono sto sam pisao, da te branim od purista i bukvalista. ukratko, naravno da ima veze jer se od dva E crnaca nikad nece roditi nista belo. niti ce se kose oci javljati gde nema C, O, Q i N (R1a-Z93 ili D taman za puriste)

PS nemojte me samo za ovo od dva E crnaca opet bukvalno :)
« Последња измена: Септембар 16, 2022, 04:16:14 поподне dko »

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 907
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #362 послато: Септембар 16, 2022, 04:23:22 поподне »
Hvala na odgovoru i pojašnjenju, dobio sam takvu informaciju pa brže bolje iskonstruisao nešto sto mi se na prvu učinilo logičnim. Opet Karpati  ;D Karpati su izgleda veciti argument kada treba objasniti nesto složeno. Ima li starih N uzoraka sa tog prostora, da li se uklapaju sa ovim uzorcima iz ranog Avarskog perioda (Y-chromosome haplogroups from Hun, Avar and conquering Hungarian period nomadic people of the Carpathian Basin)? Unapred se izvinjavam ako sam nešto pogrešio, fascinantno mi je pre svega to da su se održali u okviru jednog konkretnog plemena.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #363 послато: Септембар 16, 2022, 04:30:29 поподне »
Испаде да је Конан Варварин Кимеријац  -  E-V13?!  :)   ;)


https://rs.rbth.com/arts/94954-konan-varvarin-potice-iz-rusije

Мислим да је CosicZ хтио рећи да су Кимеријци који су се населили око Карпата погурнули дио Трачана на миграције према западу.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #364 послато: Септембар 16, 2022, 04:57:30 поподне »
Hvala na odgovoru i pojašnjenju, dobio sam takvu informaciju pa brže bolje iskonstruisao nešto sto mi se na prvu učinilo logičnim. Opet Karpati  ;D Karpati su izgleda veciti argument kada treba objasniti nesto složeno. Ima li starih N uzoraka sa tog prostora, da li se uklapaju sa ovim uzorcima iz ranog Avarskog perioda (Y-chromosome haplogroups from Hun, Avar and conquering Hungarian period nomadic people of the Carpathian Basin)? Unapred se izvinjavam ako sam nešto pogrešio, fascinantno mi je pre svega to da su se održali u okviru jednog konkretnog plemena.

N2 гране сродне бањанској су за сада пронађене само у централноазијским културама Botai (3000 п.н.е), Mereke (2000 п.н.е), и Sargat (300 п.н.е), и код овог узорка из Молдавије, није радиокарбонски датиран, неки су претпоставили да је Сармат (око 200 п.н.е.)

Дакле, ова хаплогрупа је имала дуго присуство у централној Азији, Питање је да ли бањански N2 долази на Балкан заједно са Сарматима, или можда раније (Кимеријци) или касније (Кумани).
« Последња измена: Септембар 16, 2022, 05:01:32 поподне Никац »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #365 послато: Септембар 16, 2022, 05:12:42 поподне »
Hvala na odgovoru i pojašnjenju, dobio sam takvu informaciju pa brže bolje iskonstruisao nešto sto mi se na prvu učinilo logičnim. Opet Karpati  ;D Karpati su izgleda veciti argument kada treba objasniti nesto složeno. Ima li starih N uzoraka sa tog prostora, da li se uklapaju sa ovim uzorcima iz ranog Avarskog perioda (Y-chromosome haplogroups from Hun, Avar and conquering Hungarian period nomadic people of the Carpathian Basin)? Unapred se izvinjavam ako sam nešto pogrešio, fascinantno mi je pre svega to da su se održali u okviru jednog konkretnog plemena.

e ja nista ne znam o genetici - samo pamtim i kontekstualizijem. secam se imena, odavde sa foruma,  ovih slicnih N iz zapadne evrope - di cezare, puliblank, itd... sto pokazuje da su u evropi dugo... drajver (a to bi trebalo da je sinisa jerkovic i simo) je pisao na nekoliko tema o banjanima i jos neki ljudi odgovarali. jedna mogunost ovo kumani a druga je bila transfer iz madjarske u nemanjicku drzavu u vlaskom statusu. pogledaj malo pod nekim vlaskim temama. ne tvojih vlaha nego ovo nase statusno. ali vidis kako si tu uboo - da su se odrzali u okviru jednog plemena, fazon jaka organizacija. e da... ima i ono za pivljane predanje da su od dva mala turska ropceta (ako se dobro secam) - sto opet moze da se tumaci kao nesto sto se odigrava posle bitke sa kumanima, taman komplementarno uz predanje banjana o kosovu.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #366 послато: Септембар 16, 2022, 08:14:00 поподне »
Зар нису сви тестирани на yfull-y поријеклом из племена Бањани?

Већина јесте, али сви нису.

Можда би се са тестирањем неких припадника N2 с Косова, одакле су Бањани наводно дошли, или рецимо ових из источне Србије, повећала разгранатост ове гране код Срба.

На Космету ове хаплогрупе нема код староседелачких родова, тако да то бањанско предање о Косову као матици највероватније није тачно. Не само на Космету, већ се уопште не јавља на моравско-вардарском миграционом правцу. N2-FT182494 је ексклузивно динарска.

С којим народом из тог периода повезујеш ову хаплогрупу? Тешко ми је замислити да и се било ко извана пењао на Голију и тамо оснивао племе  :) осим локалних Влаха, или евентуално Словена.

Тренутно ми је најизгледнија "куманска" хипотеза, о којој је, као што сам поменуо, доста дискутовано на теми о N-P189.2:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=216.msg134371#msg134371

Читај од ове поруке па на доле, има неколико страница дискусије.  :)

Ako uvažimo teoriju koja trenutno cirkuliše, a to je da su potomci Kumana, neki scenario bi bio da ih je kralj Dragutin prebacio iz Braničeva na zapad i verovatno ubrzo pokrstio. Razlog tog prebacivanja bi mogao biti, ovo je sve naučna fantastika, da ih je namerno dislocirao kako im ne bi na pamet padala neka pobuna i slično. Ovo je samo teorija naravno. Ono što je čudno je da oni važe za jedne od najviših ljudi međ Srbima (reče mi neko) pa mi se to nikako ne uklapa sa to N (znam, znam, haplogrupa nema veze sa fenotipom ;D ). Fascinantna je ta grupa, sigurno dolazi iz neke konsolidovane populacije inače ne bi opstali kao pleme, raspršili bi se. Što je najčudnije i tmrca se poklapa sa periodom vladavine kralja Dragutina.

Заправо не, по тој хипотези јесу дошли као испомоћ Драгутину, али не из Браничева већ директно из Угарске, у виду помоћних одреда које му је мађарски краљ послао приликом његовог сукоба са својим оцем Урошем I, што се завршило његовим свргавањем са престола у Битки на Гатачком пољу 1276. године. Заједничка акција Драгутина и Милутина против бугарских великаша куманског порекла Дрмана и Куделина, који су држали Браничево, се догодила коју деценију након ове битке.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #367 послато: Септембар 16, 2022, 11:50:39 поподне »
Само да додам, пошто се то некако лако заборавља, да српски N2 имају најближе поклапање са Русима из Ростовске области, то јест граном BY35494. Грану BY35494 је даље поцепала особа са руским пореклом (тестиран директним тестом преко YSEQ), па се тако зна да је у ствари BY35522 старија мутација од BY35494 и да је та грана најразноврснија на подрулју (југо-западне) Русије. Секељ не припада тој грани. Од Русина нико није детаљније тестиран па се незна којој грани припадају, претпоставља се да би могли бити део BY35522 гране, али то је само претпоставка.

Теорија о Куманима је на климавим ногама, али за сада боље нема.

https://www.yfull.com/live/tree/N-Y7313/

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #368 послато: Септембар 17, 2022, 07:52:02 поподне »
Само да додам, пошто се то некако лако заборавља, да српски N2 имају најближе поклапање са Русима из Ростовске области, то јест граном BY35494. Грану BY35494 је даље поцепала особа са руским пореклом (тестиран директним тестом преко YSEQ), па се тако зна да је у ствари BY35522 старија мутација од BY35494 и да је та грана најразноврснија на подрулју (југо-западне) Русије. Секељ не припада тој грани. Од Русина нико није детаљније тестиран па се незна којој грани припадају, претпоставља се да би могли бити део BY35522 гране, али то је само претпоставка.

Теорија о Куманима је на климавим ногама, али за сада боље нема.

https://www.yfull.com/live/tree/N-Y7313/

како то изгледа на стаблу? Словак Варгер је у својој грани, а Кочканов и тај други Рус имају своју грану која је сестринска Варгеровој? Или некако другачије?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #369 послато: Септембар 18, 2022, 01:21:25 пре подне »
како то изгледа на стаблу? Словак Варгер је у својој грани, а Кочканов и тај други Рус имају своју грану која је сестринска Варгеровој? Или некако другачије?

Кочканов и Варгер су припадници BY35494 гране, овај други који је руског порекла је поцепао ту грану. Иначе Варгер би могао пореклом бити Русин али за сада се још води под непознато, јер се једноставно незна одакле тачно му се прадеда доселио у Америку.

На стаблу то изгледа овако:

Y7313>BY35522* тестирани руског порекла
Y7313>BY35522>BY35494 Кочканов (Рус), Варгер (непознато)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #370 послато: Септембар 18, 2022, 03:50:09 поподне »
Кочканов и Варгер су припадници BY35494 гране, овај други који је руског порекла је поцепао ту грану. Иначе Варгер би могао пореклом бити Русин али за сада се још води под непознато, јер се једноставно незна одакле тачно му се прадеда доселио у Америку.

На стаблу то изгледа овако:

Y7313>BY35522* тестирани руског порекла
Y7313>BY35522>BY35494 Кочканов (Рус), Варгер (непознато)

хвала на објашњењима. Да ли се зна из којег је дијела Русије тај други Рус?

Ростов на Дону, као и већина територија данашње Украјине и јужне Русије спада у тзв. "Дивља поља", простор који је био готово ненасељен до 18. вијека. Насељавање је текло највише управо из западне Украјине, а долазили су и Срби, и поготово Румуни. тако да је ова BY35522 у Русији прије западнијег поријекла, него некакав остатак старијих степских народа као што су Кумани.

Ако је Кочканов баш прави Козак, тим још више, јер Козаци су исто са запада, бјежали су с пољске територије због кметских обавеза и насељавали се у Дивља поља.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #371 послато: Септембар 18, 2022, 05:21:12 поподне »
хвала на објашњењима. Да ли се зна из којег је дијела Русије тај други Рус?

Ростов на Дону, као и већина територија данашње Украјине и јужне Русије спада у тзв. "Дивља поља", простор који је био готово ненасељен до 18. вијека. Насељавање је текло највише управо из западне Украјине, а долазили су и Срби, и поготово Румуни. тако да је ова BY35522 у Русији прије западнијег поријекла, него некакав остатак старијих степских народа као што су Кумани.

Ако је Кочканов баш прави Козак, тим још више, јер Козаци су исто са запада, бјежали су с пољске територије због кметских обавеза и насељавали се у Дивља поља.

Први пут чујем да су Дон Козаци из западних крајева, можда из Донбаса или Запорожја још некако али западна Украјина баш и не, пре бих рекао да је правац миграција ишао обрнутим путем.

https://factsanddetails.com/russia/Places/sub9_9d/entry-7058.html#chapter-3

Ово ме свакако подсећа на један од могућих начина доласка N2 у Немањићку Србију: "They originated as a band of mercenaries.."

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #372 послато: Септембар 18, 2022, 06:04:17 поподне »
Први пут чујем да су Дон Козаци из западних крајева, можда из Донбаса или Запорожја још некако али западна Украјина баш и не, пре бих рекао да је правац миграција ишао обрнутим путем.

https://factsanddetails.com/russia/Places/sub9_9d/entry-7058.html#chapter-3

Ово ме свакако подсећа на један од могућих начина доласка N2 у Немањићку Србију: "They originated as a band of mercenaries.."

Имаш право, изгледа да се ова информација односи на Запорошке Козаке, они су се спуштали према Запорожју с Придњепровља, и евентуално неких западнијих крајева под пољском влашћу.

Кочканов је Донски Козак, они су се спуштали из руских кнежевина, Рјазан и сјеверније, али и дио њих је дошао с Дњепра, тј. Запорожја. Мислим да су управо овим путем могли доћи преци Кочканова, појаснићу ово детаљније на теми о српском Н2.

Из Донбаса тешко, тај дио је већину средњег и раног новог вијека био без неког сталног становништва.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #373 послато: Септембар 18, 2022, 06:20:03 поподне »
хвала на објашњењима. Да ли се зна из којег је дијела Русије тај други Рус?

Ростов на Дону, као и већина територија данашње Украјине и јужне Русије спада у тзв. "Дивља поља", простор који је био готово ненасељен до 18. вијека. Насељавање је текло највише управо из западне Украјине, а долазили су и Срби, и поготово Румуни. тако да је ова BY35522 у Русији прије западнијег поријекла, него некакав остатак старијих степских народа као што су Кумани.

Ако је Кочканов баш прави Козак, тим још више, јер Козаци су исто са запада, бјежали су с пољске територије због кметских обавеза и насељавали се у Дивља поља.

Да, козаци су били прилично хетерогена група, поред тих са запада данашње Украјине, на простор где су се козаци формирали су долазили и беземљаши или одбегли кметови са простора данашње Вороњешке и Белгородске области, односно са јужних граница тадашње Русије (Московске кнежевине, каснијег Руског Царства). Запорошци су већином били из данашње централне и западне Украјине, док су донски козаци били већином из јужних области Русије. Међутим, осим тих источнословенских досељеника, треба рачунати и на локално становништво данашње јужне Украјине и Русије, које је вероватно садржавало прилично куманских, татарских и других елемената степских народа. Управо због тога мислим да резултат Кочканова иде у прилог пореклу FT182494 од неког од тих степских народа из средњовековног периода, можда најпре Кумана.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #374 послато: Септембар 18, 2022, 08:09:11 поподне »
Имаш право, изгледа да се ова информација односи на Запорошке Козаке, они су се спуштали према Запорожју с Придњепровља, и евентуално неких западнијих крајева под пољском влашћу.

Кочканов је Донски Козак, они су се спуштали из руских кнежевина, Рјазан и сјеверније, али и дио њих је дошао с Дњепра, тј. Запорожја. Мислим да су управо овим путем могли доћи преци Кочканова, појаснићу ово детаљније на теми о српском Н2.

Из Донбаса тешко, тај дио је већину средњег и раног новог вијека био без неког сталног становништва.

Ја имам информацију да су једни Кочканови служили у Сибирском одреду као станичници у Архангелску.

У Краснодарском Крају има горица с назвањем Кочканов, а подно које је насеље Кочкањан, насеље Јермена избјеглих из Турске почетком ⲬⲬ вијека. Кочкан на турском значи "бјегунац".

http://budetinteresno.info/geo/toponim_id.php?id=1825

Будући да кочкан значи бјегунац или избјеглица, то презиме се јавља у многих родова узајамно независно. Већина су туркијскога поријекла и носе имена каконо су Абдулабаб, Рашид, Азамат, Охунжан, Мустафо и слично, мада има и неки риједак случај када се човјек зове нпр. Александар и изгледа као просјечни Русак.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #375 послато: Септембар 18, 2022, 08:47:24 поподне »
  Јел стоји још она хипотеза да је N2 можда пореклом из околине Прибоја старином?

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #376 послато: Октобар 09, 2022, 06:45:57 пре подне »
Ал ти је пример, ако нађу неког сродног мом деди по мајци међу Србима (сем на крајњем југоистоку, одакле смо), ја скидам гаће на вашару на Тресијама. А знам да неће, јер знам одакле смо  :D Евентуално Македонија, да је сравним са дедином причом. За сада сви сродници у Бугарској и верујем да ће тако и остати, а тако би и требало знајући моје порекло, осим као што рекох Македонија. Ми смо и технички из Бугарске ако узмемо каснија померања границе. А да је занимљива грана, јесте.

<a href="https://www.youtube.com/v/uK5LcI_TbYY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/uK5LcI_TbYY</a>


На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 907
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #377 послато: Октобар 09, 2022, 10:49:44 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/uK5LcI_TbYY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/uK5LcI_TbYY</a>



Sulmuesi Flamurtari  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #378 послато: Новембар 16, 2022, 04:04:37 поподне »
Sulmuesi Flamurtari  ;D
Која је етимологија Касидола? Буна ђиминаца, :D

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #379 послато: Децембар 14, 2022, 07:22:26 поподне »
Отварам ову тему као пандан теми која постоји на форуму, а зове се: Словенски идентитет код Срба.

Чини ми се да је прича о словенској страна нашег идентитета на форуму већ дуже вријеме свеприсутна, па се у неку руку и већ истрошила. Са друге стране, наш старобалкански идентитет, који укључује и најраније хришћанске коријене, прилично је запостављен. Без обзира на то ко од нас носио коју Y-днк хаплогрупу, сасвим је јасно да смо аутосомално вјероватно више старобалканци него Словени.

Да бих то показао, приказаћу своје аутосомалне резултате у поређењу са старом днк позне антике и средњег вијека. У сет су укључени и досад познати старословенски аутосомални резултати: из Чешке, Русије, Мађарске. Из прегледа је сасвим јасно да су ми аутосомално далеко ближи романски старосједиоци Паноније и Италије, него старословенски узорци из истог периода (први словенски се налазе тека на 42.мјесту). Без обзира на словенску Y хаплогрупу, аутосомално сам више Роман ( у најширем смислу те ријечи). Претпостављам да је и код осталих Срба слична ситуација. Ако неко има Global25 scaled резултате нека их пошаље па да видимо.



драјверу, да ли добиваш неки централноазисјки утицај у G25?

Чини се да је највиши код крајишких Срба, и показује корелацију с N-P189.2.