Аутор Тема: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?  (Прочитано 14764 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #20 послато: Август 30, 2020, 03:20:55 пре подне »
Колико Y-хаплогрупа утиче на физички изглед се може лијепо видјети на примјеру дотичног господина из Њу Јорка који припада I-CTS10228, Dinaric North




Мој другар из Крагујевца је оженио црнкињу, и дете му је "црнац", и оно носи његову хаплогупу (која може бити било која од оних које су заступљене код нас, пошто се није тестирао)...Исто има случајева у Крагујевцу, да је наш оженио Кинескињу, па и то дете носи неку од хаплогрупа које су код нас, а дете је косооко...Међутим, то су неке друге ствари (увек је јачи однос у изгледу у корист било које друге "расе" која се мења са "белцима")...Неки обриси ипак мислим да постоје уколико се не ради о "мешању раса" (барем у случају одређеног временског периода по мушкој линији, наравно , има и дисконтинуитета по мушкој линији, када дете повуче изразито на мајку)
« Последња измена: Август 30, 2020, 03:31:27 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #21 послато: Август 30, 2020, 03:35:03 пре подне »
Мој другар из Крагујевца је оженио црнкињу, и дете му је "црнац", и оно носи његову хаплогупу (која може бити било која од оних које су заступљене код нас, пошто се није тестирао)...Исто има случајева у Крагујевцу, да је наш оженио Кинескињу, па и то дете носи неку од хаплогрупа које су код нас, а дете је косооко...Међутим, то су неке друге ствари (увек је јачи однос у изгледу у корист било које друге "расе" која се мења са "белцима")...Неки обриси ипак мислим да постоје уколико се не ради о "мешању раса" (барем у случају одређеног временског периода по мушкој линији, наравно , има и дисконтинуитета по мушкој линији, када дете повуче изразито на мајку)
Чисто да се не оде у другу крајност, да се не потцењује Y ДНК у изгледу...Мислим да је тај фактор мало већи него процентуална учесталост само мушких предака у укупној генетици

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #22 послато: Август 30, 2020, 04:09:59 пре подне »
Друга ствар, која није везана за изглед, су и душевне особине, које се преносе кроз Y ДНК, па су били и етнолози који су обрађивали и карактерне особине племена или људи одређених области...Да је све подређено математичкој статистици укупног броја предака, онда би сви били неки "бућкуриш" , нешто неодређено и не би било никаквих карактеристичности...Mислим да би резиме био: 1. област у којој се живи у одређеном периоду са аутосомалном генетиком која утиче у само пар генерација, 2. Y ДНК на коју се "калеми" та аутосомална генетика у тих пар генерација...То би значило да је Y ДНК "кичма" на коју се "калеми" аутосомална генетика у одређеном периоду на неком простору
« Последња измена: Август 30, 2020, 04:20:40 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #23 послато: Август 30, 2020, 04:23:28 пре подне »
То би значило да је Y ДНК "кичма" на коју се "калеми" аутосомална генетика у одређеном периоду на неком простору
И то би значило да је утицај Y ДНК далеко већи од пуког математичког процента учешћа само мушкох предака у укупној генетици
« Последња измена: Август 30, 2020, 04:30:23 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #24 послато: Август 30, 2020, 04:40:34 пре подне »
Друга ствар, која није везана за изглед, су и душевне особине, које се преносе кроз Y ДНК, па су били и етнолози који су обрађивали и карактерне особине племена или људи одређених области...Да је све подређено математичкој статистици укупног броја предака, онда би сви били неки "бућкуриш" , нешто неодређено и не би било никаквих карактеристичности...
У причама мог оца о мом прадеди напр, сам препознао и неке своје особине (начин на који је решавао неки проблем, као да сече "Гордијев чвор"...огромна трпељивост , али "сечка" кад пређе границу)...То су три генерације разлика, али се пренео тај "живац" ...срећа па сам "фегма" па нећу тај "потенцијал" надам се да реализујем ако налетим на неког "амзу" са којим ћу морати да будем у дужем контакту (без обзира што имам од прадеде до мене много других предака по аутосомалној линији)...Утицај Y ДНК, далеко је од потцењивања :)
« Последња измена: Август 30, 2020, 04:52:45 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #25 послато: Август 30, 2020, 10:03:04 пре подне »
Поставих на неку другу тему давно неђе питање па ми нико не одговори.
На физички изглед утиче гени са свих страна. Ок њих одређујемо преко аутосомалних тестова ( укупне генетике).
Мене занима докле могу да иду далеко уназад ти аутосомални тестови.
Неки људи кажи да иду до седам генерација уназад што значи да твоја халпогрупа ( директна по мушкој линији) учествује око 1 % гентике у укупној генетици.
Међутим наилазио сам да неким људима испада на аутосомални тест 99.1 % одређене генетике, што значи да иду можда и преко седам генерација.

Пажљиво прочитај први пост на овој теми, па ћеш доћи до одговора

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.msg128318#msg128318
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #26 послато: Август 30, 2020, 10:05:49 пре подне »
У причама мог оца о мом прадеди напр, сам препознао и неке своје особине (начин на који је решавао неки проблем, као да сече "Гордијев чвор"...огромна трпељивост , али "сечка" кад пређе границу)...То су три генерације разлика, али се пренео тај "живац" ...срећа па сам "фегма" па нећу тај "потенцијал" надам се да реализујем ако налетим на неког "амзу" са којим ћу морати да будем у дужем контакту (без обзира што имам од прадеде до мене много других предака по аутосомалној линији)...Утицај Y ДНК, далеко је од потцењивања :)

А утицај васпитања? Сви ми личимо на наше родитеље (а они на своје) можда и више него што бисмо желели. То је пре свега утицај средине, а не генетике.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #27 послато: Август 30, 2020, 10:15:18 пре подне »
И то би значило да је утицај Y ДНК далеко већи од пуког математичког процента учешћа само мушкох предака у укупној генетици
Ево гледај код мене ситуацију
Са очеве стране:
Дрецун R1b U106 Љуботињ , Црна Гора
Вучковић R1b U106 Љуботињ , Црна Гора
Бакић R1b U106 Колашин , Црна Гора
Барјактаревић I2a M 223 Беране , Црна Гора
Са мајчине стране :
Гојаковић (Имате тестираног из Гробница са I2a PH908 , али моја ујчевина је из Комарана и давно се један тестирао и испало је ЕV-13 ) Гојаковићи , Пријепоље
Мрдак G2a-L497 Пљевља , Црна Гора
Цмиљановић R1b U106 , Јабука , Пријепоље
Дивац R1b BY611 , Ивање , Пријепоље
Иначе живим у Немачкој , иако сам доста таман , нико али нико не изваљује да сам странац , док не проговорим . Ја и нисам говорио да само У-DNK утиче на физиономију , али да укупна генетика да . Кад сам био у основној у БГД , био сам најтамнији , око мене у разреду , све Херцеговци , Личани , плави , светли , али када је требало да се једном глуми негде , иако то нисам волео , био сам приморан да глумим Швабу , јер како је рекла неописиво подсећам , иако сам изразито црн, док су сви други били доста светли , али опет словенолики .Моја поента је била да људи који у просеку имају другачије распореде гена , имаће и другачије црте лица и погледе , а ту уопште не рачунам грађу и пигментацију.
« Последња измена: Август 30, 2020, 10:17:57 пре подне Amicus »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #28 послато: Август 30, 2020, 10:29:28 пре подне »
Колико је банална ова прича о изгледу и Y-ДНК може се видети на примеру. Када би поставили слике петорице Срба R1a и петорице R1b. Вероватно би сви били различити, а опет помало и слични (пошто су сви Срби).

Колико је примера да је један брат плав, други црн. Која је ту хаплогрупа/страна превагнула? Или има ситуација да је син исти свој отац, а отац исти као своја мајка. Како рећи онда да је син повукао на своју мушку линију, итд. ;)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #29 послато: Август 30, 2020, 10:34:41 пре подне »
Пажљиво прочитај први пост на овој теми, па ћеш доћи до одговора

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.msg128318#msg128318

Значи испада да може да се иде до 99.1 % и више генерација, само не може да се одреди побочна сродност са неким преко 7 генерације због малог процента ( мада ми опет чудно зашто то генетика као јако егзактна наука не може кад већ може да иде у 0.1 %). Исправите ме ако гријешим.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #30 послато: Август 30, 2020, 10:35:53 пре подне »
Колико је банална ова прича о изгледу и Y-ДНК може се видети на примеру. Када би поставили слике петорице Срба R1a и петорице R1b. Вероватно би сви били различити, а опет помало и слични (пошто су сви Срби).

Колико је примера да је један брат плав, други црн. Која је ту хаплогрупа/страна превагнула? Или има ситуација да је син исти свој отац, а отац исти као своја мајка. Како рећи онда да је син повукао на своју мушку линију, итд. ;)
Слажем се ја све то , али види хаплогрупе мојих предака што сам ти послао , људе са Екс Ју простора у 90% случајева препознаш са улице , али код мене то није случај . Многи Западни Немци и Холанђани не верују да нисам њихов , иако сам баш црн , мада и њих има солидно баш тамних . 

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #31 послато: Август 30, 2020, 10:37:24 пре подне »
Колико је банална ова прича о изгледу и Y-ДНК може се видети на примеру. Када би поставили слике петорице Срба R1a и петорице R1b. Вероватно би сви били различити, а опет помало и слични (пошто су сви Срби).

A ако би упоредио 5-орицу Сјеничана или Пазараца или Тутинаца са Е-V13 (муслиманске вероисповести) са 5-орицом Срба са Е-V13 из рецимо Шумадије? Да ли би били слични?

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #32 послато: Август 30, 2020, 10:38:58 пре подне »
То би значило да је Y ДНК "кичма" на коју се "калеми" аутосомална генетика у одређеном периоду на неком простору
И то би значило да је утицај Y ДНК далеко већи од пуког математичког процента учешћа само мушкох предака у укупној генетици

Ma, jok. Nema govora o tome u egzaktnom, racionalnom, empirijskom smislu. Y hromozom je manje od trećine veličine X hromozoma i ima 13 puta manje genetskih informacija. Osim toga, kako bi se gradila ta tobožnja kičma kod osoba ženskog pola?

Ne, nego je X hromozom od majke kičma svega, a drugi X, onaj koji žene dobijaju od oca i koji nosi mnogo više informacija nego što ga nosi Y za muške potomke, ali u principu ni za ženu jednako onoliko koliko X od majke, ili Y koji dobijaju muškarci, samo je furnir na fasadi, ali kičma zgrade, njeni betonski blokovi, to je majčin X hromozom. 

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #33 послато: Август 30, 2020, 10:42:49 пре подне »
A ако би упоредио 5-орицу Сјеничана или Пазараца или Тутинаца са Е-V13 (муслиманске вероисповести) са 5-орицом Срба са Е-V13 из рецимо Шумадије? Да ли би били слични?
Зависи од осталих фактора  , превасходно какве су остале хг играле улогу у генези тих петоро . Види генетика можда не значи пуно за изглед , нисам експерт , али генерално кад гледам просек , Геге , Санџаклије и источни Црногорци одударају од окружења изгледом , ја сам иначе са истока ЦГ пореклом , и док сам живео у Бг , пуно сам одударао фацијално од својих вршњака Херцеговаца и Личана .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #34 послато: Август 30, 2020, 10:44:27 пре подне »
A ако би упоредио 5-орицу Сјеничана или Пазараца или Тутинаца са Е-V13 (муслиманске вероисповести) са 5-орицом Срба са Е-V13 из рецимо Шумадије? Да ли би били слични?

Не би, али ту већ поредимо припаднике различитих народа. Срби ће бити сличнији међусобно. Али то опет нема везе са E-V13, већ са аутосомалном (укупна мешавина).

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #35 послато: Август 30, 2020, 10:50:24 пре подне »
Не би, али ту већ поредимо припаднике различитих народа. Срби ће бити сличнији међусобно. Али то опет нема везе са E-V13, већ са аутосомалном (укупна мешавина).
Ту те чекам  :) јер аутосомална је оставила утицаја код Срба са E-V13 али не и код муслимана у Рашкој области, дакле код њих је већи утицај на изглед оставио Y-хромозом, што значи да је и код било које друге изоловане скупине/племена/народа (небитно које хаплогрупе) већи његов утицај.
« Последња измена: Август 30, 2020, 10:54:10 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #36 послато: Август 30, 2020, 10:55:05 пре подне »
Ту те чекам  :) јер аутосомална је оставила утицаја код Срба са E-V13 али не и код муслимана у Рашкој области, дакле код њих је већи утицај на изглед оставио Y-хромозом, што значи да је и код било које друге изоловане скупине или племена (небитно које хаплогрупе) већи његов утицај.

Па ниси ме сачекао нешто. То опет нема везе са Y-ДНК, већ са аутосомалном. Код изолованијих скупина су људи сличнији опет због аутосомалне, не због Y-ДНК. Мени је јасно да је људима занимљиво то повезивање, али ако гентичари кажу да Y-ДНК не оставља "трага" у том смислу, ако на логичним примерима видимо да то нема смисла, зашто форсирати? Ја оно текстова што сам читао на ту тему, сви кажу да мајчина линија заправо више утиче на физички изглед појединца.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #37 послато: Август 30, 2020, 11:05:54 пре подне »
Па ниси ме сачекао нешто. То опет нема везе са Y-ДНК, већ са аутосомалном. Код изолованијих скупина су људи сличнији опет због аутосомалне, не због Y-ДНК. Мени је јасно да је људима занимљиво то повезивање, али ако гентичари кажу да Y-ДНК не оставља "трага" у том смислу, ако на логичним примерима видимо да то нема смисла, зашто форсирати? Ја оно текстова што сам читао на ту тему, сви кажу да мајчина линија заправо више утиче на физички изглед појединца.
Па нисам стекао утисак да се то негде форсира, напротив.

Мени је ипак логичан пример овај што сам навео, а сад, ти га можеш тумачити по твом али факт је да је аутосомална генетика код њих "сиромашна", па отуд и јесу сличнији једни другима (болдован део), што опет иде у прилог јачем утицају Y-DNK.

Да се не би вртели круг, то је све од мене (што се ове теме тиче).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #38 послато: Август 30, 2020, 11:14:26 пре подне »
Па нисам стекао утисак да се то негде форсира, напротив.

Мени је ипак логичан пример овај што сам навео, а сад, ти га можеш тумачити по твом али факт је да је аутосомална генетика код њих "сиромашна", па отуд и јесу сличнији једни другима (болдован део), што опет иде у прилог јачем утицају Y-DNK.

Да се не би вртели круг, то је све од мене (што се ове теме тиче).

Једино ако полазиш од тога да су Санџаклије и Албанци типични (физички) припадници E-V13, па као у том смислу код њих се више очувао тај "E-V13 изглед" (који не постоји). По мени погрешно становиште, пошто ми не знамо како су припадници E-V13 изгледали пре уласка у албански корпус и сл. Аутосомална је крива за све, окрени-обрни.

Кад поменусмо E-V13, сетих се запажања Ј. Ердељановића како је у Брдима (Кучи претежно) најдоминатнији "плави, балтички тип". Y-ДНК Куча нам је позната, па се опет доводи у питање та веза изгледа и мушког хромозома. Али опет, и не знамо како су припадници појединих хаплогрупа изгледали у прошлости.

Апропо ове теме, мени једина "логична" ситуација, када очева хаплогрупа може да покаже траг, је ако је реч о некој скоријој сеоби (до 300 год) из неке удаљене области, типа Алжир, Либан у средину где те хаплогрупе нема, или где нема те миграционе струје (примера ради Србија). Али ако тај ожени неку плавојку овде и деца повуку на мајку, онда опет све пада у воду. :)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #39 послато: Август 30, 2020, 11:18:25 пре подне »
Цитат
Бакић R1b U106 Колашин , Црна Гора

Немамо потврђено која су грана Бакићи, тако да је могуће да буду и нека дуга грана R1b, најпре U152.