Науке и научне дисциплине > Први светски рат

Крајишници као добровољци у ратовима 1912-1918

<< < (2/3) > >>

crni:

--- Цитат: Зрно  Новембар 12, 2019, 02:20:30 поподне ---Никад се није ни израчунало колико је добровољаца било на Солунском фронту, у односу на остатак српске војске.

Ваљда би Американци требали имати неку евиденцију. Много Крајишника се пријавило и отишло.

--- Крај цитата ---

Примјетих неке оквирне бројеве добровољаца на Солунском фронту из извјештаја Данка Перића са свечане академије УРД одржане у Руском дому "12. novembra, kada se završilo tačno osam decenija  od dana kada je vojvoda Živojin Mišić raportirao regentu Aleksandru Karađorđeviću da u Srbiji više nema neprijateljskih vojnika". Неколико занимљивијих детаља преписујем овдје:

"Na akademiji je istaknuto da su najveći broj Srba dobrovoljaca bili Ličani, Bosanci, Hercegovci, Banaćani i Sremci. ... Zahvaljujući vojnoj misiji potpukovnika Pribićevića na Solunski front je otišlo oko 4.000 srpskih, oko 200 hrvatskih i još neznatniji broj slovenačkih iseljenika. ... Srpsko ministarstvo vojno objavilo je krajem ljeta 1918 - pred početak proboja Solunskog fronta - podatak o 21.000 dobrovoljaca, od kojih oko 2.500 iz Hrvatske (uglavnom Srbi), 7.000 iz Bosne i Hercegovine i blizu 5.200 iz Banata i Bačke. ... Samo iz SAD na Solunski front došlo je 4.000 dobrovoljaca, među kojima i više od 900 rodom iz Like, 720 iz BiH, 194 iz Slavonije, 193 iz Dalmacije. Prema podacima prof. dr Svetozara Livade iz Zagreba, samo iz Korduna u proboju Solunskog fronta 1918. godine učestvovalo je oko 1.000  dobrovoljaca, uglavnom Srba."

Ови Перићеви извјештајни подаци углавном се могу поредити са подацима из дјела Душана Узелца, а придододао бих и једно моје "откриће" јединог? солунског ратника мога краја Далмације, Тоде Вуцеља (1892-?) из Биочића, својевремено запаженог приликом прелиставања рада, на прикупљању фолклорне грађе у околици Дрниша 1958. године, етнологиње Маје Бошковић Стули.

Зрно:
Не знам шта је тај Узелац писао, али из околине Дрниша ја могу именом и презименом да наведем бар 20 који су пробијали Солунски фронт, без детаљног удубљивања и итраживања, а то би показало већу цифру.

Каменсрамен:
Нажалост као што је и рекао Душан Узелац у својој књизи списак добровољаца са тих простора у књизи није комплетан, већ у коментарима овде на самом форуму видимо да нису сви пописани такође имам пар
примерака из своје фамилије којих нема на списковима за неке је неизвесна погибија на којој су уопште страни погинули јер су мобилисани као војници АУ а неки који су чак добили земљу у Војводини након краја  1 св.рата нису такође на списку.

Антонин:
Ја покушавам да дођем до неке потврде да је Миланко Кљајић из Курјака у Лици био добровољац српске војске, као што је породично предање, али га у публикацијама нигде не налазим, иако сам наишао на неколико Кљајића из Курјака и Плоче у Лики. Да ли неко зна нешто?

Барјактаревић:
Можда је као и многи био припадник АУ војске па се предао и послат на солунски фронт, већина тих људи није пописана.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију