Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361446 пута)

Ван мреже ЈЗПоповић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1140 послато: Јул 05, 2021, 01:55:33 поподне »
Поздрав од још једног члана породице I1-P109!

Припадам породици Поповић, родом из Ужица, пореклом из места Горња Бела Река у општини Нова Варош. Пре тога претпостављено порекло место Гоња код Сјенице (данас Божов Поток), а пре тога има више могућности које бих волео да разјасним и због чега сам и ступио у истраживање порекла.
Славимо Ђурђевдан.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1141 послато: Јул 05, 2021, 02:58:51 поподне »
Поздрав Поповићу!

Код Љ. Мићића у одељку о Бјелој Рјеци пише

"Пре 300 година досељени су .... , и Џамбаси (Луковићи, Бумбовићи, Думоњићи, Костићи, Милинковићи и Поповићи) из Дробњака (сл. Ђурђев-дан), има их у Јасенови (Недовићи), Кућанима и Семегњеву",

генетским тестирањем је потврђено даље порекло из Дробњака

Ван мреже ЈЗПоповић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1142 послато: Јул 05, 2021, 03:34:08 поподне »
Поздрав, Ђорђо!

 Хвала на цитату, те књиге су ми биле једне од почетних тачака.

 Проблем је што у Горњој и Доњој Белој Реци, као и у Кућанима и Јасенову, постоје две гране Поповића које су се населиле у приближно исто време. Обзиром да не постоје генетски маркери за добар део породица у том крају, морао сам да се бавим изучавањем извора који су упутили у пар смерова: породица старовлашког војводе М(и)јаила, брата Хаџи Продановог, линија из Тепаца према Међужваљи али не и сроднички односи са осталим породицама, могуће одвајање од Петровића у никшићкој Трепчи или Србљановића из Бањана... имам још пуно питања, а изгледа да немају намеру да се смање.
 
 Укрштеном анализом сам дошао до пар закључака за сада (не могу да гарантујем потпуну тачност, али то је на основу писаних докумената): хаплогрупа I1-P109, слава Ђурђевдан и списак промена презимена су искључили као могућност порекло од Трепчана, Тепчана, Радуловића, Џабасановића, Џамбасановића, Булатовића са којима је породица делила простор у неком делу историје или миграторно кретање. Није вероватно порекло из Самобора, не може се одбацити опција порекла из Загоре код Требиња.

 План ми је да у неком предстојећем периоду посетим опет Горњу Белу Реку и Кућане, испитам родбину и посетим гробља, потврдим име прапрачукундеде, пронађем црквене и архивске књиге које су највероватније сада у Сјеници или Новом Пазару (а не у Новој Вароши) и да по потреби узмем пар узорака за анализу ДНК као ексклузиони приступ.

 Сваки савет или указивање на грешку више него добродошли, уштедело би ми времена и мука!  :D

PS: ово је нека скица досадашњег истраживања путем књига. Наравно да има пуно грешака али се надам да ћу одстрањивањем нетачног сузити пут ка истини.

Popovići Gornja Bela Reka – u prvoj polovini 18.veka u Kućanima - predak đakon Mijailo iz Ganje (Gonje?) kod Sjenice, od porodice Hadži – Prodana. Starovlaškog vojvodu Mijaila je uputio sjenički vladika na poziv Gojgića da im bude sveštenik u selu, jer se od njih bio oženio. Potomci su mu poštovali sve do danas: (sin mu Aksentije, za tim Đorđe, Nikola, Vasilije i dr.). Ima ih u Bjeloj Rjeci, slave Đurđevdan (možda od Kolarevića Vasojevića) - okolina Sjenice oko 1720. (selo Gonja/Božov potok kasnije) ili bliže – Bjelo Polje (verovatno i Pljevlja) - uz Džambasane poreklom iz Tepaca – Međužvalja - moguća kratkotrajna naseobina u Grabovici kao iseljenici sa katunima u Pašinoj Vodi - pre toga poreklom iz Nikšićkih Trepči (Donje) – nastali odvajanjem od Petrovića (Donja Trepča Nikšićka) ili Srbljanovića (Timar,Mokro?,Zukva,verovatnije od ovog plemena uz Bogosavljeviće) iz Banjana (gde su se naselili krajem 14.veka)
Potencijalno poreklo iz trebinjske Zagore ispitati.
« Последња измена: Јул 05, 2021, 03:38:56 поподне ЈЗПоповић »

Ван мреже RajkoK

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1143 послато: Јул 05, 2021, 08:07:53 поподне »
Dobardan Popovic

koji dnk test si uradio ?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1144 послато: Јул 06, 2021, 09:46:41 пре подне »
Данас су комплетирани BiGY700 резултати за још једног Бараћа, што као резултат даје издвајање SNP гране за  Бараће. Нови тестирани Бараћ није оставио податке о мјесту поријекла, али претпостављам да је као и претходно тестирани Бараћ(Сврачково село, Удбина), са којим има поклапање, из Лике.

Досад се Бараћ налазио на нивоу I1>P109>FGC22045>FGC22054* док ће нова грана бити дефинисана са три промјене:
13151464   A>C Y50461
16500747 C>A    Y54671
17334991 C>A  Y55899

Видјећемо у наредним данима коју од ове три промјене ће FTDNA изабрати да именује грану.

Обојици Бараћа остаје још неких 5 до 7 приватних новела, што уз маркерну удаљеност, смјешта период живљења заједничког претка у отприлике 16. вијек.

Бараћи (поред двојице BIGY700, присутан је и трећи са 111 маркера) немају неких карактеристичних маркера у односу на модални дробњачки хаплотип. Једино карактеристичније што сам примјетио јесу повишене вриједности 26 и 27 на DYS712.

« Последња измена: Јул 06, 2021, 09:55:22 пре подне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1145 послато: Јул 06, 2021, 10:27:55 пре подне »
Иначе сад видим да су на FTDNA тестирани неки муслимани Париповићи, који имају дробњачки хаплотип. Претпостављам да се ради о Париповићима са подручја Црне Горе. Они би требали бити из групе тзв. Херцеговаца, муслимана који су се из Боке повукли у Никшић након оснивања никшићког града. Крајем 18. вијека су се из Никшића иселили у Звијезд/Пљевља и Беране.

Познат је из народних пјесама Зуко Париповић од Никшића.

Чини ми се да је у Боки било и православних Париповића.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1146 послато: Јул 06, 2021, 10:36:54 пре подне »
Иначе сад видим да су на FTDNA тестирани неки муслимани Париповићи, који имају дробњачки хаплотип. Претпостављам да се ради о Париповићима са подручја Црне Горе. Они би требали бити из групе тзв. Херцеговаца, муслимана који су се из Боке повукли у Никшић након оснивања никшићког града. Крајем 18. вијека су се из Никшића иселили у Звијезд/Пљевља и Беране.

Познат је из народних пјесама Зуко Париповић од Никшића.

Чини ми се да је у Боки било и православних Париповића.

Колико сам успио схватити ради се о беранским Париповићима.

"И ако је тада Беране постало гранично место, ипак је престала бојазан за муслиманско становништво и оно се почело досељавати у већем броју из разних крајева. Управо тада се јављају три струје у досељавању. Прву чине досељеници из црногорских вароши, у којима муслимани нису хтели да остану, пошто је Црна Гора освојила та места, не хотећи да им раја суди.

Тада су досељени из ...
из Никшића: Аџиомеровићи, Париповићи, Феризовићи и Никшићи", према студији Милисава Лутовца “Беране” из 1932. године"

А ево једне од анегдоте о Зуки Париповићу из Никшића, тј. о његовој погибији:

"ПЛАНА ТОМАШЕВА
Године 1795. похарали Турци Горњу Морачу. Воде робље Никшићу. Међу заробљенима је и Плана, жена Томаша Драговића. Заробио је чувени никшићки јунак Зуко Париповић. Отео јој из наручје сина и бацио у воду Морачу. Плана врисну:
 
-A ђе си, Томашу, хоће ли ти пушка пуста остат'? Ја робиња, а јединца сина прогута Морача?

Томаш се из бијега врати, опали свој џефердар и посред срца убије Зука. Плана притрча и скине са њега оружје. Турци се покомбесаше да је ухвате. Она опали два пиштоља: уби двојицу Турака, скочи у ријеку и срећно је преброди.

Ha поклич притрчали су Ровчани и Доњоморачани, разбили Турке и грдне натраг повратили.

Петар Први, господар Црне Горе, послао је Плани Томашевој на дар велики и
сребрни ћемер и стотину златнијех дуката.

(Из „Антологије црногорских анегдота“ проф. Радосав  Меденица)"
« Последња измена: Јул 06, 2021, 10:45:07 пре подне drajver »

Ван мреже ЈЗПоповић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1147 послато: Јул 06, 2021, 06:06:08 поподне »
Dobardan Popovic

koji dnk test si uradio ?

Добар дан РајкоК

Y-STR на 23 маркера.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1148 послато: Јул 06, 2021, 10:02:06 поподне »
Поздрав, Ђорђо!

 Хвала на цитату, те књиге су ми биле једне од почетних тачака.

 Проблем је што у Горњој и Доњој Белој Реци, као и у Кућанима и Јасенову, постоје две гране Поповића које су се населиле у приближно исто време. Обзиром да не постоје генетски маркери за добар део породица у том крају, морао сам да се бавим изучавањем извора који су упутили у пар смерова: породица старовлашког војводе М(и)јаила, брата Хаџи Продановог, линија из Тепаца према Међужваљи али не и сроднички односи са осталим породицама, могуће одвајање од Петровића у никшићкој Трепчи или Србљановића из Бањана... имам још пуно питања, а изгледа да немају намеру да се смање.
 
 Укрштеном анализом сам дошао до пар закључака за сада (не могу да гарантујем потпуну тачност, али то је на основу писаних докумената): хаплогрупа I1-P109, слава Ђурђевдан и списак промена презимена су искључили као могућност порекло од Трепчана, Тепчана, Радуловића, Џабасановића, Џамбасановића, Булатовића са којима је породица делила простор у неком делу историје или миграторно кретање. Није вероватно порекло из Самобора, не може се одбацити опција порекла из Загоре код Требиња.

 План ми је да у неком предстојећем периоду посетим опет Горњу Белу Реку и Кућане, испитам родбину и посетим гробља, потврдим име прапрачукундеде, пронађем црквене и архивске књиге које су највероватније сада у Сјеници или Новом Пазару (а не у Новој Вароши) и да по потреби узмем пар узорака за анализу ДНК као ексклузиони приступ.

 Сваки савет или указивање на грешку више него добродошли, уштедело би ми времена и мука!  :D

PS: ово је нека скица досадашњег истраживања путем књига. Наравно да има пуно грешака али се надам да ћу одстрањивањем нетачног сузити пут ка истини.

Popovići Gornja Bela Reka – u prvoj polovini 18.veka u Kućanima - predak đakon Mijailo iz Ganje (Gonje?) kod Sjenice, od porodice Hadži – Prodana. Starovlaškog vojvodu Mijaila je uputio sjenički vladika na poziv Gojgića da im bude sveštenik u selu, jer se od njih bio oženio. Potomci su mu poštovali sve do danas: (sin mu Aksentije, za tim Đorđe, Nikola, Vasilije i dr.). Ima ih u Bjeloj Rjeci, slave Đurđevdan (možda od Kolarevića Vasojevića) - okolina Sjenice oko 1720. (selo Gonja/Božov potok kasnije) ili bliže – Bjelo Polje (verovatno i Pljevlja) - uz Džambasane poreklom iz Tepaca – Međužvalja - moguća kratkotrajna naseobina u Grabovici kao iseljenici sa katunima u Pašinoj Vodi - pre toga poreklom iz Nikšićkih Trepči (Donje) – nastali odvajanjem od Petrovića (Donja Trepča Nikšićka) ili Srbljanovića (Timar,Mokro?,Zukva,verovatnije od ovog plemena uz Bogosavljeviće) iz Banjana (gde su se naselili krajem 14.veka)
Potencijalno poreklo iz trebinjske Zagore ispitati.

Како Вам се зове најстарији предак за којег знате и у које време је отприлике живео?

Ван мреже ЈЗПоповић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1149 послато: Јул 06, 2021, 10:51:41 поподне »
Како Вам се зове најстарији предак за којег знате и у које време је отприлике живео?

Даћу Вам имена колико су позната уназад, почевши са мојим: Јован, Зоран, Радивоје, Дмитар, Јаков (Јaко,али је могуће и Јосиф јер је исписано Јoко нечитко), Јован, потом његов отац за чије име је 4 могућности  ::) . За Јакова и Јована је питање редоследа, отац није у потпуности сигуран ни у имена сасвим (lapsus memoriae propter senii), због чега морам да идем у Горњу Белу Реку да испитам то са стопостотном сигурношћу. Знам да је Перо Поповић Ага, један од седам секретара СКОЈ-а прадедин брат од стрица. Прадеда Дмитар је рођен 1888. у Горњој Белој Реци. Чим откријем или потврдим нове информације, или оповргнем старе, исписаћу. Хвала Вам на интересовању. Још једном - свака помоћ је добродошла!

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1150 послато: Јул 07, 2021, 07:25:13 пре подне »
Ово је била кућа Поповића у Бјелој Рјеци , ово је из арачког тефтера не знам из које је тачно године, вероватно из друге половине 1830-их

Матеја Поповић 60
Алекса син         28
Јевђеније син    26
Аксентије син     12
Дамњан унук      8
Антоније унук     5
Јовица? унук      2


У попису из 1863 има неколико кућа Поповића али упада у очи да им се поприлично не слажу године живота, има и неких имена која се не могу повезати са именима из арачког тефтера... тако да ми је ту поприлична конфузија.

Дамњан Поповић 46
жена Миросанда 30
син Матија 12
син Јоко 6
синовац Милован 1/2
отац Аксентије 71
брат Јован 29
сна Љубица 25
кћер Марија 13
сестра Јована 13


Марко Поповић, свештеник 67
син Ристо, свештеник 26
ђак Тодор 20
унука Јелена 5


Стеван Поповић 26
жена Стана 22
син Јевђеније 1/2
брат Степан 20
мајка Станица 60


Аксентије Поповић 49
жена Гвозденија 40
син Атанасије 22
син Недељко 11
кћер Деспа 14
Иконија 12
Стоја 8


Ђорђе Поповић 44
жена Мара 40
син Павле 20
Вучко 8
кћер Иконија 15
кћер Стана 13
Стамена 10

Ван мреже ЈЗПоповић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1151 послато: Јул 07, 2021, 03:06:46 поподне »
Хвала Вам Ђорђо за сав труд који сте уложили! Ово ће ми умного помоћи у даљем раду и истраживању!

Писаћу о напретку.

Ван мреже RajkoK

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1152 послато: Јул 07, 2021, 06:33:51 поподне »
ja imam match sa jedan PARIPOVIC na FTDNA sajt sa 25 Markera .

Gospodjo POPOVIC , zelim vas raditi test na FTDNA , zbog ima nase tamo . Veliki Pozdrav

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1153 послато: Јул 07, 2021, 07:05:12 поподне »
ja imam match sa jedan PARIPOVIC na FTDNA sajt sa 25 Markera .

Gospodjo POPOVIC , zelim vas raditi test na FTDNA , zbog ima nase tamo . Veliki Pozdrav

RajkoK, s'il vous plaît écrivez en anglais ou en français et nous le traduirons, car les traductions de Google en serbe sont très mauvaises et le sens est perdu. Merci.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже RajkoK

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1154 послато: Јул 13, 2021, 11:38:19 пре подне »
Bonjour
je match avec un PARIPOVIC sur 25 Marqueurs .
est ce que tout le monde match avec lui sur FTDNA ?


Ван мреже abmunteanu

Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1155 послато: Јул 13, 2021, 07:35:09 поподне »
Mon père (Constantin Munteanu) est correspondance ADN-Y avec E. Paripovic sur 12 et 25 marqueurs.

My father (Constantin Munteanu) is a Y-DNA match with E. Paripovic on 12 and 25 markers.

Ван мреже abmunteanu

Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1156 послато: Јул 15, 2021, 06:18:08 поподне »
Toutes les correspondances ADN Big Y de mon père ont des origines Balcaniques à l'exception d'une seule. Il s'agit de E. Reid, la plus distante (580658 variantes partagées) correspondance Big Y de mon père, qui est aussi correspondance Y-67 (7 pas). Mais le E. (je ne donne pas son prénom complet) designe un prénom de femme. J'ai fait quelques recherches sur internet et il s'est avéré que E. Reid est bien une femme, et le test Big Y en son nom est en fait le test de son père, E. Garno II. Le plus intéressant est que le haplogroupe découvert par FTDNA pour E. Garno II après le test Big Y était I-P109, et pourtant E. Garno II était donné comme correspondance Big Y de mon pére, qui a le haplogroupe I-PH3895 (une sous-branche de I-FGC33034 d'aprés FTDNA). Les haplogroupes I-P109 et I-FGC33034 sont bien éloignés l'un de l'autre, et ce serait improbable que deux personnes les ayant pourraient être des correspondances Big Y.

J'ai échangé quelques courriels avec Zeljko qui voulait me convaincre de télécharger les données brutes du résultat Big Y de mon père et de les introduire chez Yfull. Je lui ai parlé de la situation de E. Reid et je lui ai dit que le père de celle-ci serait un mieux candidat pour Yfull, parce que son haplogroupe découvert par FTDNA n'avait pas de sens en vertu de la correspondance Big Y avec mon père. Yfull pourrait découvrir la vrai haplogroupe et E. Reid pourrait alors contacter FTDNA et leur demander de refaire le test Big Y de E. Garno II. Je pouvais contacter E. Reid moi-même, mais le fait que Zeljko était déjà présent sur Yfull serait un avantage pour convaincre E. Reid de dépenser les 150 dollars requis.

Zeljko a contacté E. Reid et lui a expliqué la situation. Je crois que ensuite elle a contacté FTDNA et solicité une révision du haplogroupe de son père. Je dis ça parce que aujourd'hui le haplogroupe en cause a été changé de I-P109 en I-FTB2019 (voir ci-dessous), ce qui a beaucoup plus de sens.

I-P109>I-S14887>I-FGC69943>I-S18218>I-FT3562>I-BY187070>I-FTB2019

Enfin, ma question pour ceux qui lisent cette discussion est:

Est-ce que des autres ayant le haplogroupe I-FGC33034 ou une de ses sous-branches ont aussi des correspondances Big Y d'origine non-Balcanique? Cela pourrait nous aider à comprendre comment ce haplogroupe d'origine Scandinave est arrivé dans la Péninsule Balcanique.


---------------------------


All the Big Y matches of my father have a Balkan origin, with only one exception. I'm speaking about E. Reid, the most distant (580658 shared variants) Big Y match of my father, who is also a Y-67 match (7 steps). But E. (I'm not giving her full first name) is a woman's name. I did some research on the internet and found that she is indeed a woman and the Big Y test is of her father, E. Garno II. Most interesting is the fact that the haplogroup discovered by FTDNA for E. Garno II was I-P109, but somehow he is a Big Y match for my father, who has the I-PH3895 haplogroup (a sub-branch of I-FGC33034 according to FTDNA). The I-P109 and I-FGC33034 are far-off from one another, and it would be improbable if two persons having these haplogroups would appear as Big Y matches.

I exchanged some e-mails with Zeljko who wanted to convince me to download the raw Big Y data of my father from FTDNA and upload it to Yfull. I told him about E. Reid and of my opinion that her father would be a better candidate for Yfull, because his Y haplogroup discovered by FTDNA doesn't make sense when considering that he's a Big Y match with my father. Yfull could discover the true haplogroup of E. Garno II and then E. Reid could contact FTDNA and ask that her father's haplogroup be reevaluated. I could have contacted E. Reid myself, but the fact that Zeljko was already present on Yfull would be an advantage in convincing E. Reid to spend the required 150 dollars.

Zeljko has contacted E. Reid and explained the situation. I think that after that she contacted FTDNA and asked for a reevaluation of her father's haplogroup. I say this because today the haplogroup was changed from I-P109 to I-FTB2019 (see below), which makes more sense.

I-P109>I-S14887>I-FGC69943>I-S18218>I-FT3562>I-BY187070>I-FTB2019

Finally, my question for those that read this forum thread is:

Are there any others having the I-FGC33034 haplogroup or any of its sub-branches who have Big Y matches who are not of Balkan origin? This could help us understand how this haplogroup of Scandinavian origin arrived in the Balkans.
« Последња измена: Јул 18, 2021, 03:06:42 поподне Број 1 »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1157 послато: Јул 15, 2021, 06:20:08 поподне »
Француски да се уведе као други службени на теми :)

Ван мреже abmunteanu

Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1158 послато: Јул 16, 2021, 06:12:35 поподне »
Француски да се уведе као други службени на теми :)

Je sais que le message cité dessus était une blague, mais je vais m'expliquer quand-même.

J'écris en Français et en Anglais parce je ne sais pas la langue Serbo-Croate et je pense qu'il y a beaucoup de lecteurs de cette discussion qui connaissent une de ces deux langues. On peut répondre à mes messages en Serbo-Croate, et je vais utiliser le traducteur automatique de Google pour comprendre les réponses. C'est d'ailleurs ce que j'ai fait pour lire cette discussion à partir de sa prèmiere page.

Mais à part cela, je crois que la langue Française a sa place dans cette discussion. On a parlé de l'hypothèse Normande à propos de l'arivée du haplogroupe I-FGC33034 dans les Balkans. Si elle est vraie, alors la langue Française (langue maternelle pour les Normands) fait partie de l'héritage culturel lointain de ceux qui ont le haplogroupe I-FGC33034 ou l'une de ses sous-branches. Bien-sûr, cet héritage culturel contient aussi la langue Scandinave Vieille (Vieux Norrois), parlée par les Vikings qui étaient les âncetres des Normands. Et il n'y a pas seulement l'héritage culturel Français, mais aussi celui génétique, parce les Normands étaient les descendants des Scandinaves installés en Normandie et des Françaises qu'ils ont epousé là-bas.

-----------------------------

I know that the message quoted above was a joke, but I will explain myself anyway.

I write in French and English because I don't know the Serbo-Croatian language and I think that there are a lot of readers of this thread that know one of these two languages. Anyone can reply to my messages in Serbo-Croatian, and I will use the automatic Google translator to understand these replies. This is what I've done to read this thread from its first page.

But that aside, I think that the French language has its place in this discussion. It was talked in the first pages of the thread about the Norman hypothesis concerning the arrival of the haplogroup I-FGC33034 in the Balkans. If this hypothesis is true, then the French language (the maternal language of the Normans) is a part of the distant cultural heritage of those that have the I-FGC33034 haplogroup or one of its sub-branches. Of course, this cultural heritage contains also the Old Scandinavian language (Old Norse), spoken by the Vikings who were the ancestors of the Normans. But it's not only a French cultural heritage, but also a genetic one, because the Normans were the descendants of Scandinavians settled in Normandy and of the French women they married there.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1159 послато: Јул 16, 2021, 06:36:24 поподне »
Je sais que le message cité dessus était une blague, mais je vais m'expliquer quand-même.

J'écris en Français et en Anglais parce je ne sais pas la langue Serbo-Croate et je pense qu'il y a beaucoup de lecteurs de cette discussion qui connaissent une de ces deux langues. On peut répondre à mes messages en Serbo-Croate, et je vais utiliser le traducteur automatique de Google pour comprendre les réponses. C'est d'ailleurs ce que j'ai fait pour lire cette discussion à partir de sa prèmiere page.

Mais à part cela, je crois que la langue Française a sa place dans cette discussion. On a parlé de l'hypothèse Normande à propos de l'arivée du haplogroupe I-FGC33034 dans les Balkans. Si elle est vraie, alors la langue Française (langue maternelle pour les Normands) fait partie de l'héritage culturel lointain de ceux qui ont le haplogroupe I-FGC33034 ou l'une de ses sous-branches. Bien-sûr, cet héritage culturel contient aussi la langue Scandinave Vieille (Vieux Norrois), parlée par les Vikings qui étaient les âncetres des Normands. Et il n'y a pas seulement l'héritage culturel Français, mais aussi celui génétique, parce les Normands étaient les descendants des Scandinaves installés en Normandie et des Françaises qu'ils ont epousé là-bas.

-----------------------------

I know that the message quoted above was a joke, but I will explain myself anyway.

I write in French and English because I don't know the Serbo-Croatian language and I think that there are a lot of readers of this thread that know one of these two languages. Anyone can reply to my messages in Serbo-Croatian, and I will use the automatic Google translator to understand these replies. This is what I've done to read this thread from its first page.

But that aside, I think that the French language has its place in this discussion. It was talked in the first pages of the thread about the Norman hypothesis concerning the arrival of the haplogroup I-FGC33034 in the Balkans. If this hypothesis is true, then the French language (the maternal language of the Normans) is a part of the distant cultural heritage of those that have the I-FGC33034 haplogroup or one of its sub-branches. Of course, this cultural heritage contains also the Old Scandinavian language (Old Norse), spoken by the Vikings who were the ancestors of the Normans. But it's not only a French cultural heritage, but also a genetic one, because the Normans were the descendants of Scandinavians settled in Normandy and of the French women they married there.
I know :) Becouse of this, I wrote it :) (ancestors of Drobnjaks were francophone, becouse of Normans, but probably also italian language was spoken in latter period of Drobnjak ancestors, before they came to Balkan)
Language history of Drobnjaks could be:
1. skandinavian (old swedish?)
2. french
3. italian
4. serbian
(polyglot history in last 1200 years, or more precisely , in just 300 years (800 to 1100? ):) )
« Последња измена: Јул 16, 2021, 06:46:35 поподне ДушанВучко »