Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 368062 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1080 послато: Децембар 02, 2020, 11:24:21 поподне »
Честитам Сеаду на резултату! :)

Ево неколико занимљивих сазнања које ми је тестирани Кајевић испричао:

-   Предање везују за Куче, што добри познаваоци кучког племена, са којима је тестриани контактирао, не негирају. Мада, има и оних огранака Кајевића који своје предање везују за долазак из Турске.

-   Кајевића је било у Колашину, што потврђује Кајевића махала поред Колашинске куле.

-   Кајевића има и у Никшићу где су били насељени у Кучкој махали.

-   Поља поред Мојковца су се до средине 19. века звала Кајевића поља и Мартиновића поља (Мартиновићи муслимани), што потврђује тапија коју Кајевићи поседују и која је недавно преведена са турског.

-   Предање говори и о томе да су Кајевићи имали своје пашњаке на Сињајевини...

Хвала drajveru на помоћи! :)
Pisah ja skoro neđe da odgonetanju novljanskog porijekla mogu pomoći rezultati Bošnjaka, no nemam legitimitet, pominjah i nekakvu plemenogenezu koja nemože nipošto biti bazirana na homogenosti, što je ovde često slučaj, eto tako, naravno pozdrav za sajdžiju...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1081 послато: Децембар 02, 2020, 11:32:42 поподне »
Pisah ja skoro neđe da odgonetanju novljanskog porijekla mogu pomoći rezultati Bošnjaka, no nemam legitimitet, pominjah i nekakvu plemenogenezu koja nemože nipošto biti bazirana na homogenosti, što je ovde često slučaj, eto tako, naravno pozdrav za sajdžiju...

Ето, што би рекла наша браћа Рваћани, урар може да потврди да сам типовао на +22054 :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1082 послато: Децембар 02, 2020, 11:53:23 поподне »
Честитам Сеаду на резултату! :)

Ево неколико занимљивих сазнања које ми је тестирани Кајевић испричао:

-   Предање везују за Куче, што добри познаваоци кучког племена, са којима је тестриани контактирао, не негирају. Мада, има и оних огранака Кајевића који своје предање везују за долазак из Турске.

-   Кајевића је било у Колашину, што потврђује Кајевића махала поред Колашинске куле.

-   Кајевића има и у Никшићу где су били насељени у Кучкој махали.

-   Поља поред Мојковца су се до средине 19. века звала Кајевића поља и Мартиновића поља (Мартиновићи муслимани), што потврђује тапија коју Кајевићи поседују и која је недавно преведена са турског.

-   Предање говори и о томе да су Кајевићи имали своје пашњаке на Сињајевини...

Хвала drajveru на помоћи! :)
Ako би се FGC22054 везивао за Полимље као матицу, можда су сва ова места боравка Кајевића, које је навео, везани за миграције у оквиру османске власти (планско насељавање Колашина, Никшића као турских гарнизона) , а да су предање о Кучима преузели боравком у Кучкој махали у Никшићу...Мада Кучи су једино племе које је у контексту предања популарно и код Срба и код муслимана...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1083 послато: Децембар 02, 2020, 11:58:14 поподне »
Ako би се FGC22054 везивао за Полимље као матицу, можда су сва ова места боравка Кајевића које је навео, везани за миграције у оквиру османске власти (планско насељавање Колашина, Никшића) , а да су предање о Кучима преузели боравком у махали Куча у Никшићу...Мада Кучи су једино племе које је у контексту предања популарно и код Срба и код муслимана...
Види ја мислим да та предања о Кучима су узимана у Колашину или Мојковцу, то јест Ровачком крају, јер је био стециште за Куче након похара. Врло могуће да су Новљани неки населили ту суседну област и ту се збратимили. Оно што чуди како баш у ПП толико погрешних предања. Ниједно православно братство није крвно кучко за сад, мада ујчевина је послала Данте лабсу узорак, али они не одговарају...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1084 послато: Децембар 03, 2020, 12:31:14 пре подне »
Види ја мислим да та предања о Кучима су узимана у Колашину или Мојковцу, то јест Ровачком крају, јер је био стециште за Куче након похара. Врло могуће да су Новљани неки населили ту суседну област и ту се збратимили. Оно што чуди како баш у ПП толико погрешних предања. Ниједно православно братство није крвно кучко за сад, мада ујчевина је послала Данте лабсу узорак, али они не одговарају...
За сада изгледа да је FGC22054 рођен у Полимљу као потомак исељеника из Дробњака (рођен барем 100 година након насељавања Новљана у Дробњак), тако да је то предање вероватно преузето приликом боравка на тим подручјима касније, за време Османске власти (можда планско насељавање тих места које је Кајевић навео, исламизованим родовима од стране Османлија )...Једино што боравак на више места и топоними, могу да укажу да је само презиме постојало још у Полимљу, пре "прекоманде" у Колашин, Мојковац, Никшић...или је то , или има више Кајевића који нису сродни...Свакако, Кајевићево предање о Кучима (или друга опција "из Турске") је релевантно као и предање Кургаша да су "из Мале Азије"
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 12:39:40 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1085 послато: Децембар 03, 2020, 12:40:42 пре подне »
За сада изгледа је FGC22054 рођен у Полимљу као потомак исељеника из Дробњака (рођен барем 100 година након насељавања Новљана у Дробњак), тако да је то предање вероватно преузето приликом боравка на тим подручјима касније, за време Османске власти (можда планско насељавање тих места које је Кајевић навео, исламизованим родовима од стране Османлија )...Једино што боравак на више места и топоними, могу да укажу да је само презиме постојало још у Полимљу, пре "прекоманде" у Колашин, Мојковац, Никшић...или је то , или има више Кајевића који нису сродни
Пошто ми је мајка из Пријепољског краја, знам поуздано да су већина житеља поуздано дошла у те крајеве из Мојковца,Колашина и околине око Мораче. Е сад одакле су пре тога дошли у Ровачки и Морачки крај, благи Бог ће га знати. А сви знамо да су Ровци били прихватилиште Кучима. Зато мислим да су тако узимана предања. Мени је скроз нереално да баш ниједан Србин у тим крајевима не испадне Куч.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1086 послато: Децембар 03, 2020, 12:44:13 пре подне »
Мени је скроз нереално да баш ниједан Србин у тим крајевима не испадне Куч.
Има и "правих" Куча, али силни резултати су показали да има и много прихваћеног предања о Кучима а да нису Кучи, или где генетика није доказала присуство тих резултата у области Куча (можда и више него где су генетски резултати то показали)
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 12:46:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1087 послато: Децембар 03, 2020, 12:49:28 пре подне »
Има и "правих" Куча, али силни резултати су показали да има и много прихваћеног предања о Кучима а да нису Кучи, или где генетика није доказала присуство тих резултата у области Куча (можда и више него где су генетски резултати то показали)
Муслимана имаш масу Куча у ПП, ја причам о православнима. Имам утисак да више i1a p109 има предање о Кучима него о Дробњацима.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1088 послато: Децембар 03, 2020, 12:52:07 пре подне »
Имам утисак да више i1a p109 има предање о Кучима него о Дробњацима.
То је занимљиво ако је тако...
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 12:58:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1089 послато: Децембар 03, 2020, 01:09:10 пре подне »
Сећате ли се помена Божидара Куча међу житељима нахије Комарнице (тада се још не назива Дробњак, барем не у османском дефтеру) из 1477. године? Писали смо раније о томе.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1090 послато: Децембар 03, 2020, 01:18:03 пре подне »
Сећате ли се помена Божидара Куча међу житељима нахије Комарнице (тада се још не назива Дробњак, барем не у османском дефтеру) из 1477. године? Писали смо раније о томе.
Ако би ово заокружило причу , то би било одлично...једини проблем је што имамо дисконтинуитет у предању, јер у Дробњаку као матици Новљана, немамо предање о Кучима, а код њихових исељеника у Полимље, имамо (да се памте Кучи а не Дробњак)...то "прескакање" у предању ми је нелогично
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 01:20:52 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1091 послато: Децембар 03, 2020, 01:51:45 пре подне »
Ако би ово заокружило причу , то би било одлично...једини проблем је што имамо дисконтинуитет у предању, јер у Дробњаку као матици Новљана, немамо предање о Кучима, а код њихових исељеника у Полимље, имамо (да се памте Кучи а не Дробњак)...то "прескакање" у предању ми је нелогично
Јер овде није у питању само предање полимских родова I1P908 који имају предање о Кучима, него би се то тицало свих Новљана као могућој рути...Да ли је могуће да је део полимских новљанских родова, само "прошао" кроз Дробњак, одмах наставиo даље, па нису ни задржали предање о Дробњаку, већ су очували неку ранију станицу у том предању (област Куча напр), док они који су се стационирали у Дробњаку, су временом избрисали то предање о Кучима? Да ли на само предање утиче и време боравка на неком простору? (мада овде се ради о даљој прошлости, а то би стварно било фасцинантно, ако би се на реалној основи заснивало предање полимских Новљана о Кучима, јер би обухватао онда период пре настанка саме гране FGC22054)
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 02:02:13 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1092 послато: Децембар 03, 2020, 02:28:55 пре подне »
Једина опција да је код полимских родова I1P109 предање о Кучима валидно, је уколико је старо бар 600 година (с тим да су само кратко боравили у Дробњаку или нису уопште, пошто немају предање о Дробњаку) или је то предање погрешно ( тј. да се касније "накалемило")
« Последња измена: Децембар 03, 2020, 02:34:47 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1093 послато: Децембар 03, 2020, 02:36:47 пре подне »
Јер овде није у питању само предање полимских родова I1P908 који имају предање о Кучима, него би се то тицало свих Новљана као могућој рути...
I1P109, грешка

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1094 послато: Децембар 03, 2020, 03:21:20 пре подне »
Pretpostavke da su neke porodice pokupile predanje o porijeklu iz Kuča u Kolašinu ili Nikšiću imaju smisla. Takođe može biti da je naziv iz Kriča vremenom zamijenjen sa iz Kuča. Međutim mi ne znamo koji su rodovi živjeli na području Meduna, Vrbice, Zlatice i drugih sela koja nisu pripadala nahiji Kuči prilikom osnivanja plemena. Ta su mjesta definitivno bila naseljena i ranije. Je li moguće da je za vrijeme despotovine na Medunu bio stacioniran dio Drobnjaka. Da su neki prešli na Islam prilikom  zauzimanja grada Medina od strane Kuča napustili Medun?

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1095 послато: Децембар 03, 2020, 08:36:29 пре подне »
Честитам Сеаду на резултату! :)

Ево неколико занимљивих сазнања које ми је тестирани Кајевић испричао:

-   Предање везују за Куче, што добри познаваоци кучког племена, са којима је тестриани контактирао, не негирају. Мада, има и оних огранака Кајевића који своје предање везују за долазак из Турске.

-   Кајевића је било у Колашину, што потврђује Кајевића махала поред Колашинске куле.

-   Кајевића има и у Никшићу где су били насељени у Кучкој махали.

-   Поља поред Мојковца су се до средине 19. века звала Кајевића поља и Мартиновића поља (Мартиновићи муслимани), што потврђује тапија коју Кајевићи поседују и која је недавно преведена са турског.

-   Предање говори и о томе да су Кајевићи имали своје пашњаке на Сињајевини...

Хвала drajveru на помоћи! :)



Додао бих и то да је тестиран још један огранак Кајевића (Бијело Поље) са којим Сеад има пуно поклапање на 17 маркера и са којим дели заједничко предање о пореклу али га у смислу родослова не доводи у везу.

Рожајски Кајевићи нису тестирани и њихово предање се разликује од тестираних огранака.

Тестирани наглашава да су сви Кајевићи, осим Рожајских, до недавно били КајОвићи, као и то да су се многе породице падом Колашина, а после и Никшића, одселиле у Турску.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1096 послато: Децембар 03, 2020, 09:16:42 пре подне »
Јер овде није у питању само предање полимских родова I1P908 који имају предање о Кучима, него би се то тицало свих Новљана као могућој рути...Да ли је могуће да је део полимских новљанских родова, само "прошао" кроз Дробњак, одмах наставиo даље, па нису ни задржали предање о Дробњаку, већ су очували неку ранију станицу у том предању (област Куча напр), док они који су се стационирали у Дробњаку, су временом избрисали то предање о Кучима? Да ли на само предање утиче и време боравка на неком простору? (мада овде се ради о даљој прошлости, а то би стварно било фасцинантно, ако би се на реалној основи заснивало предање полимских Новљана о Кучима, јер би обухватао онда период пре настанка саме гране FGC22054)
Ово не мора ништа да значи, али сам чуо пар пута од неких људи из Дурмиторског краја да су се одређене породице досељавале из Климената,Куча и Зете у те крајеве. Сад наравно не мора ништа да значи, али сам некада давно прочитао пар чланака о томе. Ја бих ту увезао Климентску хаплогрупу, али и присуство r1b u106 на простору око Скадарског језера(Љуботињ и Црмница). Не бих да причам неповезано, али можда су се одређене групације са простора севера Европе стационирале на простор Зете и Дукађина па се касније шириле у разним правцима. Опет ништа ово не мора да значи, али није лоше размотрити и у том правцу.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1097 послато: Децембар 03, 2020, 09:38:28 пре подне »
Стигли су и резултати Dante Labs резултата Кајевића из Велике Жупе/Пријепоља. Припада грани I1>P109>FGC33034>FGC22054*. Ово је трећа муслиманска породица са ширег подручја Полимља која припада овој грани и што је још интересантније није ближе повезана са претходне двије, као ни оне међусобно. Ово иде у прилог нешто већој старости ове гране на подручју Полимља и не би ме чудило да се ради о оним Дробњацима који су забиљежени у околини Пријепоља још у историјским изворима средњег вијека. Тргови у долини Лима били су одредишно мјесто за многе караване који су из Приморја превозили со преко дробњачке територије, а треба размислити о могућој старини Дробњака у самом Полимљу и њиховој евентуалној вези са манастиром Милешева. Старост ове гране се процејњује на око 600 година, 15. вијек дјелује реално.

Грани I1>P109>FGC33034>FGC22054 припадају и српске породице Ђукић, непознатог поријекла и Бараћ из Лике. Прије ће бити да су преци Бараћа у 16. вијеку доспјели из Полимља, што такође иде у прилог старини ове хаплогрупе на поменутом матичном? подручју. Грани FGC22054 припада и Италијан Корадело непознатог очинства.

Мислим да резултат Кајевића (занемарујући причу о Кучима, са којом се годинама вртимо у круг) иде у прилог тези, да су Вранеши заиста били I1-P109, тачније FGC33034>FGC22054, блиски Новљанима.

У Добриловинском катастиху у оквиру племена Вранеши имамо записане Кочовиће у селу Соколац, код Бијелог Поља. Кочовићи из Гошева код Сјенице су исто I1-P109.  Ту су и оне породице које славе Цвете и који такође припадају I1-P109 хаплогрупи, попут Рутовића из Бијелог Поља (Рутовића врхови изнад села Потрка), Јоксимовићи из Пријепоља, пореклом из Горица у Вранешима и др. Њихова матица би била Павино поље са околином. Тако да се за тај вранешки крај могу везати пре свега они I1-P109 родови који славе Аранђеловдан и Цвете.

Када бих се кладио којој је хаплогрупи припадао Херак Вранеш, рекао бих I1-P109.  Мада постоји могућност да су и они разнородни (Херак Вранеш је имао сина Ибрахима, од кога наводно потичу Љубовићи, беговска породица. На FTDNA постоји један Љубовић, који припада хаплогрупи R1b)

Заборавио сам да споменем и I1-P109 род, који славе Савиндан. Они су такође раширени по вранешкој области, попут Коњевића у Павином Пољу, Миликића и Мандићи од Пријепоља до Сјенице (Милика и Манда су пописани у ДК у селу Вергашевићи, које је изгледа било најбројније у 17. веку у области Вранеши. Мада се ова два имена јављају и у селима Граб и Соколац).

У Горици, одакле су Јоксимовићи из Пријепоља, живе и Којовићи, који славе Цвете. Можда нека вез, због сличног презимена, Којовића и Кајовића постоји.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1098 послато: Децембар 03, 2020, 10:32:21 пре подне »
Мислим да резултат Кајевића (занемарујући причу о Кучима, са којом се годинама вртимо у круг) иде у прилог тези, да су Вранеши заиста били I1-P109, тачније FGC33034>FGC22054, блиски Новљанима.

У Горици, одакле су Јоксимовићи из Пријепоља, живе и Којовићи, који славе Цвете. Можда нека вез, због сличног презимена, Којовића и Кајовића постоји.
Dautovići koji su bliski Kajevićima imaju predanje da su od Joksimovića iz Vraneša,  samo ih treba sve naći da gađaju Kajevićeve novele...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1099 послато: Децембар 03, 2020, 11:11:20 пре подне »
Jednu stvar bi još dodao a to je zašto se, recimo, ne dozvoljava nekim pripadnicima l1 P109 da budu deo novljanskog plemena, kao što jesu, a u isto vreme da ne pripadaju Drobnjacima.Mislim da nas u principu ovde kolje hronologija...