Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 367379 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1060 послато: Новембар 23, 2020, 01:18:21 пре подне »
A можда и код потомака Нормана има поклапања са Скандинавцима? :)

 Поента да су дошли као војска освајача (сигурно нису водили своје даме да одмарају на врховима Црне Горе). И на тим тестовима постоји ТМРЦ .  Из тог се види период. Ако има поклапања онда је правац миграција неки други...   Све си ти схватио па ево и ја качим смајли само за тебе.  :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1061 послато: Новембар 23, 2020, 01:31:37 пре подне »
Поента да су дошли као војска освајача (сигурно нису водили своје даме да одмарају на врховима Црне Горе). И на тим тестовима постоји ТМРЦ .  Из тог се види период. Ако има поклапања онда је правац миграција неки други...   Све си ти схватио па ево и ја качим смајли само за тебе.  :D
Мислиш да постоји генетичка метода која може да одреди правац миграције наших Новљана, а која би нам донела одговоре који би били прецизнији него на основу Y тестова?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1062 послато: Новембар 23, 2020, 01:34:08 пре подне »
Онда има логике да су једно време и на Балкану неговали такав идендитет. Имена из пописа могу, али и не морају да буду потврда тога.

na ovo sto kazu dusan i milos sam i mislio - da veljkovic mozda moze da uocio njihovo 'romansko' - kroz to sto su doneli iz normandije, to jest, to proto-francusko-latinsko...
« Последња измена: Новембар 23, 2020, 01:36:11 пре подне dko »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1063 послато: Новембар 23, 2020, 01:59:20 пре подне »
Мислиш да постоји генетичка метода која може да одреди правац миграције наших Новљана, а која би нам донела одговоре који би били прецизнији него на основу Y тестова?

 Нема те науке која данас даје одговор на неко питање без помоћи неке друге. Тако ни Y сам за себе ријетко даје одговоре. Ако се вратиш у претходне постове ја сам написао да би на тај начин отпала та варијанта без тврдње о правцу миграције.  ;)

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1064 послато: Новембар 23, 2020, 07:59:51 пре подне »




Аламани ке Франги, то јест Алемани и Франки.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8508
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1065 послато: Новембар 23, 2020, 12:45:14 поподне »
na ovo sto kazu dusan i milos sam i mislio - da veljkovic mozda moze da uocio njihovo 'romansko' - kroz to sto su doneli iz normandije, to jest, to proto-francusko-latinsko...

Знајући какав је однос дотичног аутора према резултатима генетичке генеалогије, који је најблаже речено ниподаштавајући, рекао бих да није мислио на Нормандију већ баш на старобалканско-романско порекло Дробњака. Тај закључак је вероватно извукао ослањајући се искључиво на сопствене интерпретације неких лингвистичких података.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1066 послато: Новембар 23, 2020, 01:12:41 поподне »
Знајући какав је однос дотичног аутора према резултатима генетичке генеалогије, који је најблаже речено ниподаштавајући, рекао бих да није мислио на Нормандију већ баш на старобалканско-романско порекло Дробњака. Тај закључак је вероватно извукао ослањајући се искључиво на сопствене интерпретације неких лингвистичких података.

da, lik je simpatican i iritantan, naizmenicno to jest, istovremeno... ali, posto je ocigledno strucnjak, mozda ta njegova starobalkanska interpretacija moze da posluzi nama koji ne-negiramo geneticku genealogiju - kao svojevrsno svedocenje o zapadno-romanskoj jezickoj bazi proto-drobnjaka

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1067 послато: Новембар 23, 2020, 01:52:43 поподне »
Све док не буде некаквих археогенетских резултата вртићемо се у круг. Како смо танки са финансијама до неких коначних закључака ћемо се начекати. Мене у овом трену занима да ли би налази Алтомановића бацили ново свјетло на поријекло Новљана?!?!🙂

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1068 послато: Новембар 23, 2020, 07:50:27 поподне »
Све док не буде некаквих археогенетских резултата вртићемо се у круг. Како смо танки са финансијама до неких коначних закључака ћемо се начекати. Мене у овом трену занима да ли би налази Алтомановића бацили ново свјетло на поријекло Новљана?!?!🙂

Мала је вероватноћа да су Војиновићи Дрбоњаци:
прво Дробњаци су почетком 20. вијека у доба кад је писменост била на неком минимум, држали предање да су били са Лазаром против жупана и да их је вој. Мандић предводио у том сукобу ( дакле могућност индукције не постоји);
друго, у Церници је кнез Никола Рашковић сахрањен уз цркву Јелене Лазаревић што је својеврсна потврда предања;
треће Дробњаци не славе Св. Николу или Госпојину којима су посвећене њихове ктиторске цркве (Св.Николу као секундарни ктитори, а Госпојинску цркву су они сазидали);
четврто, старосједилачке заступљености око Гацка, нема.
« Последња измена: Новембар 23, 2020, 07:56:04 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1069 послато: Новембар 23, 2020, 08:29:43 поподне »
Мала је вероватноћа да су Војиновићи Дрбоњаци:
прво Дробњаци су почетком 20. вијека у доба кад је писменост била на неком минимум, држали предање да су били са Лазаром против жупана и да их је вој. Мандић предводио у том сукобу ( дакле могућност индукције не постоји);
друго, у Церници је кнез Никола Рашковић сахрањен уз цркву Јелене Лазаревић што је својеврсна потврда предања;
треће Дробњаци не славе Св. Николу или Госпојину којима су посвећене њихове ктиторске цркве (Св.Николу као секундарни ктитори, а Госпојинску цркву су они сазидали);
четврто, старосједилачке заступљености око Гацка, нема.
У прве двије тачке се ради о некаквим предањима, знаш шта нам је чинити с предањима Четврту тачку нисам разумео ич, једино трећу видим као неко разложно објашњење. Ја нисам историјски поткован, само покушавам да нађем неку копчу за коју бих се ухватио.У овом случају је то презиме, ја корен тог презимена у српском језику не препознајем..

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1070 послато: Новембар 23, 2020, 09:14:21 поподне »
У прве двије тачке се ради о некаквим предањима, знаш шта нам је чинити с предањима Четврту тачку нисам разумео ич, једино трећу видим као неко разложно објашњење. Ја нисам историјски поткован, само покушавам да нађем неку копчу за коју бих се ухватио.У овом случају је то презиме, ја корен тог презимена у српском језику не препознајем..

Олако одбацујеш предања, а ово је више него интересантно с обзиром да Николе Алтомановића нема у наредном сјећању, а у доба кад су се биљежила та предања узимана су од људи који нису имали школе. Тако да овде нема говора о индукцији. Друго, није предање за Николу Рашковића стварно се његов гроб налази уз цркву у Церници.

Четврто значи да немају ама баш ниједног буразера који је из Гацка старином, а од оних који се јављају у Гацку сви су скорашњи или релативно скорашњи досељеници. Гацко је матично подручје Војиновића.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1071 послато: Новембар 23, 2020, 09:46:15 поподне »
Олако одбацујеш предања, а ово је више него интересантно с обзиром да Николе Алтомановића нема у наредном сјећању, а у доба кад су се биљежила та предања узимана су од људи који нису имали школе. Тако да овде нема говора о индукцији. Друго, није предање за Николу Рашковића стварно се његов гроб налази уз цркву у Церници.

Четврто значи да немају ама баш ниједног буразера који је из Гацка старином, а од оних који се јављају у Гацку сви су скорашњи или релативно скорашњи досељеници. Гацко је матично подручје Војиновића.
Не одбацујем ја предања, одбацују она мене🙂 Знам за Рашковића и гроб му и знам да је потврђен I1, али то није никаква гаранција против кога је или за кога је био...Моја идеја је ова, нису Новљани завршили у врлетим дробњачким заљубљени у љепоте горских очију него вјероватно су се скрајнули ту јербо ко ће их по планинчугама јурити. То ти је нешто као ђе ћеш на Русију без бунде. То што их нема у Гацку није никакав доказ да их тамо није било, џематиле напустили...Није тема али да приупитам, која хг су Војиновићи?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1072 послато: Новембар 23, 2020, 09:54:57 поподне »
Не одбацујем ја предања, одбацују она мене🙂 Знам за Рашковића и гроб му и знам да је потврђен I1, али то није никаква гаранција против кога је или за кога је био...Моја идеја је ова, нису Новљани завршили у врлетим дробњачким заљубљени у љепоте горских очију него вјероватно су се скрајнули ту јербо ко ће их по планинчугама јурити. То ти је нешто као ђе ћеш на Русију без бунде. То што их нема у Гацку није никакав доказ да их тамо није било, џематиле напустили...Није тема али да приупитам, која хг су Војиновићи?

Сигурно нису I2-Y135653 - Војинићи Љешани, немају ниједнога буразера у Херцеговини, а славе Ћириловдан;

А нису ни R1b-FT48939 Вујовићи са Љуботиња, јер ова хгс није заступљена у Херцеговини, а славе Аранђеловдан.

Војиновиће треба тражити у старосједилачким родовима Гацка.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1073 послато: Новембар 23, 2020, 10:06:19 поподне »
Сигурно нису I2-Y135653 - Војинићи Љешани, немају ниједнога буразера у Херцеговини, а славе Ћириловдан;

А нису ни R1b-FT48939 Вујовићи са Љуботиња, јер ова хгс није заступљена у Херцеговини, а славе Аранђеловдан.

Војиновиће треба тражити у старосједилачким родовима Гацка.
А за ту потврду коју тражимо међу старосједиоцима биће нам потребна осим предања и понеки археогенетички налаз, надам се да се слажеш...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1074 послато: Новембар 23, 2020, 10:11:06 поподне »
А за ту потврду коју тражимо међу старосједиоцима биће нам потребна осим предања и понеки археогенетички налаз, надам се да се слажеш...
Потпуно се слажем али треба имати у виду да нема њихових посмртних остатака. Оно што је на Бањи нађено су само њихове надгробне плоче које су биле секундарно употребљене за поплочање велике цркве Св. Николе. Они нису сахрањени у цркви Св. Николе.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1075 послато: Новембар 24, 2020, 01:34:00 поподне »
I normanni nel territorio dell’Albania del Sud. Il caso di Gurëzeza

https://journals.openedition.org/cem/15820?lang=en

Рад се фокусира на Нормане у јужној Албанији и њихове археолошке трагове.

Па кога занима може да прочита.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5148
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1076 послато: Децембар 02, 2020, 09:49:39 поподне »
Стигли су и резултати Dante Labs резултата Кајевића из Велике Жупе/Пријепоља. Припада грани I1>P109>FGC33034>FGC22054*. Ово је трећа муслиманска породица са ширег подручја Полимља која припада овој грани и што је још интересантније није ближе повезана са претходне двије, као ни оне међусобно. Ово иде у прилог нешто већој старости ове гране на подручју Полимља и не би ме чудило да се ради о оним Дробњацима који су забиљежени у околини Пријепоља још у историјским изворима средњег вијека. Тргови у долини Лима били су одредишно мјесто за многе караване који су из Приморја превозили со преко дробњачке територије, а треба размислити о могућој старини Дробњака у самом Полимљу и њиховој евентуалној вези са манастиром Милешева. Старост ове гране се процејњује на око 600 година, 15. вијек дјелује реално.

Грани I1>P109>FGC33034>FGC22054 припадају и српске породице Ђукић, непознатог поријекла и Бараћ из Лике. Прије ће бити да су преци Бараћа у 16. вијеку доспјели из Полимља, што такође иде у прилог старини ове хаплогрупе на поменутом матичном? подручју. Грани FGC22054 припада и Италијан Корадело непознатог очинства.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5148
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1077 послато: Децембар 02, 2020, 10:01:48 поподне »
Гиле ми је малоприје послао податак да је Кајевићима матица до 19. вијека била ипак нешто јужније, око Мојковца, данашња Поља, некадашња Мартиновића и Кајевића поља.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1078 послато: Децембар 02, 2020, 10:13:18 поподне »
Стигли су и резултати Dante Labs резултата Кајевића из Велике Жупе/Пријепоља. Припада грани I1>P109>FGC33034>FGC22054*. Ово је трећа муслиманска породица са ширег подручја Полимља која припада овој грани и што је још интересантније није ближе повезана са претходне двије, као ни оне међусобно. Ово иде у прилог нешто већој старости ове гране на подручју Полимља и не би ме чудило да се ради о оним Дробњацима који су забиљежени у околини Пријепоља још у историјским изворима средњег вијека. Тргови у долини Лима били су одредишно мјесто за многе караване који су из Приморја превозили со преко дробњачке територије, а треба размислити о могућој старини Дробњака у самом Полимљу и њиховој евентуалној вези са манастиром Милешева. Старост ове гране се процејњује на око 600 година, 15. вијек дјелује реално.

Грани I1>P109>FGC33034>FGC22054 припадају и српске породице Ђукић, непознатог поријекла и Бараћ из Лике. Прије ће бити да су преци Бараћа у 16. вијеку доспјели из Полимља, што такође иде у прилог старини ове хаплогрупе на поменутом матичном? подручју. Грани FGC22054 припада и Италијан Корадело непознатог очинства.
Baš sam se pito šta bi sa rezultatom mog zemljaka,načekasmo se🙂 Elem, biće još rezultata koji će baciti malo drugačije svjetlo na već ustaljene premise glede Drobnjaka. Ja imam jednu molbu, mada ne vjerujem da će te je uvažiti ali osećam da treba da je kažem, ako bi mogli da ovu HG ne zovete drobnjačkom nego novljanskom radi izbjegavanja konfuzije...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #1079 послато: Децембар 02, 2020, 11:08:25 поподне »
Честитам Сеаду на резултату! :)

Ево неколико занимљивих сазнања које ми је тестирани Кајевић испричао:

-   Предање везују за Куче, што добри познаваоци кучког племена, са којима је тестриани контактирао, не негирају. Мада, има и оних огранака Кајевића који своје предање везују за долазак из Турске.

-   Кајевића је било у Колашину, што потврђује Кајевића махала поред Колашинске куле.

-   Кајевића има и у Никшићу где су били насељени у Кучкој махали.

-   Поља поред Мојковца су се до средине 19. века звала Кајевића поља и Мартиновића поља (Мартиновићи муслимани), што потврђује тапија коју Кајевићи поседују и која је недавно преведена са турског.

-   Предање говори и о томе да су Кајевићи имали своје пашњаке на Сињајевини...

Хвала drajveru на помоћи! :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.