Порекло становништва > Опште

Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки

<< < (2/8) > >>

Делија:

--- Цитат: Број 1  Фебруар 23, 2018, 07:21:48 поподне ---Станислав Бинички је пореклом из Лике. Његов отац Стеван је рођен у селу Мушалук код Госпићa, из католичке породице.
Ево текста о Стевану Биничком: http://www.gospic.rs/stevan-binicki-oficir-srpske-vojske/

--- Крај цитата ---

Хвала на овом тексту.Било ми је испрва чудно што има презиме са таквим наставком а рођен је у Кнежевини Србији јер оно није баш карактеристично за крајеве јужно од Саве и Дунава а како сам видео да постоји село Биниће у Рашкој помислио сам како би то могло бити место одакле је даљим пореклом.

Делија:
Интересантан текст(део књиге Бојана Ђорђевића) о Милошу Црњанском и његовом професорском раду,између осталог и у гимназији у Панчеву(некада мешовито мушко-женској гимназији).Гласине о томе како је био професор физичког су се показале делимично тачним јер је осим одређеног фонда часова из српског и историје,такође имао и за фискултуру и гимнастику..ипак је тога врло брзо ослобођен а једно време је предавао и земљоопис.
http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0350-6673/2012/0350-66731278147D.pdf

Много великих имена је прошло кроз гимназију па између осталог Михаило Пупин,Урош Предић,Васа Живковић.
http://www.gimnazijaurospredic.edu.rs/O%20nama.htm

Делија:
Списак српских презимена на ски,цки,чки и шки.
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BA_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%BC_-%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%86%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%88%D0%BA%D0%B8

Ivan:

--- Цитат: Делија  Мај 06, 2018, 01:37:50 пре подне ---Списак српских презимена на ски,цки,чки и шки.
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BA_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%BC_-%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%86%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%88%D0%BA%D0%B8

--- Крај цитата ---
Да ли је презиме Џигурски  Српско? Видим да није у овој евиденцији? игром случаја,баба ми је девојачки рођена Џигурски, а рођена је у селу Кумане -Банат, они се помињу у цитату Јована Ердељановића  –  “СРБИ У БАНАТУ“ или Порекло презимена Нови Бечеј

Цитат: Порекло становништва Новог Бечеја (Горњи Банат), према истраживању етнолога Јована Ердељановића „Срби у Бечеју“. Приредио сарадник портала Порекло Александар Маринковић

НАПОМЕНА: Нови Бечеј настао је спајањем два насеља: Врањево и Нови Бечеј.  До 1952. године носи име Волошиново, када добија данашњи назив – Нови Бечеј (А. М.)

Када је била “немачка влада“, звало се најпре Нови Бечеј, па тек од 1868. године Мађари су га назвали Турски Бечеј.

Ово село је постојало још у турско доба. На пример, зна се за фамилије које су биле под Турцима: Штефкићи (њихова се деца потуку са турском децом и убију једно турско дете, те они зато промене славу да их не пронађу Турци), затим Јоксимовићи, Ђигурски, Рајићи, Перићи, Поповићи, Гуцаковићи, Стефкићи и Луцићи, а дошле су из Пећи још пре Чарнојевића. Луцићи су – кажу – били немеши. “Пет браћа“ Луцића су дошли и једни су отишли у Госпођинце у Бачку, где их и сад има, само имају друго крсно име – Св. Николу, а ови у Бечеју Св. Јована (не знају ко га је променио); Луцићи (5, Св. Јован), стара фамилија, кућа им је била код “намастира“ на брегу и за њу су везивани кадгод чамци. Да ли постоји још неко сазнање или још неки извор о овој породици? Потребно ми је због састављања породичног стабла,хвала у напред за сваку информацију....

Делија:

--- Цитат: Ivan  Мај 06, 2018, 09:03:06 поподне ---Да ли је презиме Џигурски  Српско? Видим да није у овој евиденцији? игром случаја,баба ми је девојачки рођена Џигурски, а рођена је у селу Кумане -Банат, они се помињу у цитату Јована Ердељановића  –  “СРБИ У БАНАТУ“ или Порекло презимена Нови Бечеј

Цитат: Порекло становништва Новог Бечеја (Горњи Банат), према истраживању етнолога Јована Ердељановића „Срби у Бечеју“. Приредио сарадник портала Порекло Александар Маринковић

НАПОМЕНА: Нови Бечеј настао је спајањем два насеља: Врањево и Нови Бечеј.  До 1952. године носи име Волошиново, када добија данашњи назив – Нови Бечеј (А. М.)

Када је била “немачка влада“, звало се најпре Нови Бечеј, па тек од 1868. године Мађари су га назвали Турски Бечеј.

Ово село је постојало још у турско доба. На пример, зна се за фамилије које су биле под Турцима: Штефкићи (њихова се деца потуку са турском децом и убију једно турско дете, те они зато промене славу да их не пронађу Турци), затим Јоксимовићи, Ђигурски, Рајићи, Перићи, Поповићи, Гуцаковићи, Стефкићи и Луцићи, а дошле су из Пећи још пре Чарнојевића. Луцићи су – кажу – били немеши. “Пет браћа“ Луцића су дошли и једни су отишли у Госпођинце у Бачку, где их и сад има, само имају друго крсно име – Св. Николу, а ови у Бечеју Св. Јована (не знају ко га је променио); Луцићи (5, Св. Јован), стара фамилија, кућа им је била код “намастира“ на брегу и за њу су везивани кадгод чамци. Да ли постоји још неко сазнање или још неки извор о овој породици? Потребно ми је због састављања породичног стабла,хвала у напред за сваку информацију....

--- Крај цитата ---
Поздрав за мог Банаћанина :) Ваљда ће ти ово бити од помоћи,свакако ће ти бити занимљиво да прочиташ нешто о породицама Џигурски за које би било сигурно да су ти род тек у случају поклапања слава,видим да славу твојих Џигурских ниси навео.
Ако мене питаш ја бих рекао да је то српска породица,јер се види да је један део помађарен-што се да закључити по неким именима које ћу написати испод овога,али презиме је топонимско и води порекло од места Џигура поред Чуруга. Лако може бити да се ради о староседелачкој породици Срба још пре Велике Сеобе патријарха Чарнојевића 1690.године.
Искрено најбоље би било да се тестира неко од мушких са мајчине стране,дал твоји ујаци,дедови ,можда би тиме могло да се види даље порекло твоје породице и евентуална повезаност са неком од скоро 2 хиљаде тестираних српских породица широм српског етничког простора.
Ако сам добро схватио тражиш податке само за породицу Џигурски?
Оно што сам ја нашао је следеће-
1.у књизи Чуруг кроз историју помињу се-породица Џигурски са надимцима Папагајеви,Лачини,Богареви,Милош Џигурски као добровољац на Солунском фронту ,Милан Џигурски као члан позоришта,као жртва фашизма у Другом Светском Рату-Милош Милана Џигурског земљорадник страдао у Рацији 1942.године и стрељан/умро у затвору или логору Бошко Душана Џигурског син ,такође земљорадник а као један од бораца за кога се не наводи да ли је погинуо помиње се и Јоца Џигурски.
2.Башаид кроз векове-Душан Д.Влајков-Ержебет Џигурски из Новог Бечеја власник продавнице прехрамбених производа-Башаидски дућан и продавница ради од 1988.године,Башаидски дућан 2 од 1996.године ради.
3.Ономатолошки прилози 17,2004-врло лако је презиме Џигурски могло настати од презимена Жигурски
4.Ономатолошки прилози 8,1987-презимена Хрвата у Старим Лединцима-Џигурски-Рајић се наводи као пример.
5.Презимена у Црној Гори-Вукота Миљанић-презиме Чигураш,Бечеј из Чигура код Чуруга као Џигурски,други у Новом и Старом Бечеју као Чигурашев,раније је Јанком Јанковићем из Црне Горе
6.Српска православна митрополија Карловачка по подацима из 1906-Веселин Џигурски као књиговођа Српске штедионице у Инђији
7.Речник презимена Шајкашке-18. и 19.век-Џигурски као типично топонимско презиме настало по насељу Џигура а данас пустари у околини Чуруга
8.Војводина Српска 1918-Илија Петровић-као посланик из Велике народне скупштине Срба,Буњеваца у Банату ,Бачкој и Барањи у месту Бечеју помиње се Шандор Џигурски
9.Помађаривање народа у бившој Угарској-Др Добрица Кириловић помиње породицу Џигурски у Старом Бечеју као мађаризовану породицу која је задржала презиме,што је доказ о неприпадању мађарској нацији
10.Геноцид над Србима у 20.веку-Јован Џигурски из Старог Бечеја је издвојен из гомиле и убијен у селу Грабовцима-било је то током Првог Светског Рата
11.Србобранци од 1338-1945-као борац НОБ-а из Србобрана помиње се Сима Џигурски
12.Жарково-Спасоје Влајић-помиње се у матицмама умрлих Коста Џигурски умро са 76 година 1983.године.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију