Аутор Тема: Споменици  (Прочитано 10706 пута)

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Споменици
« Одговор #20 послато: Август 24, 2019, 02:15:32 поподне »
Боже ме сачувај... Испао је као неко сироче, ђаче-прваче са брадом...

Онај у Ивањици је по мени много успешнији

Дашта је. Видиш живог човека, иако нема неких грандиозних уметничких домета.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Споменици
« Одговор #21 послато: Август 24, 2019, 02:21:06 поподне »
Чини ми се да је аутор у Билећи намерно хтео да евоцира крајпуташе и да тиме повеже Дражу са тим 'скромним' и 'наивним' приказом народне војске. Та наивност му онда даје и тај 'аниме' угао, иако аутор то, вероватно, није био наумио. Свакако, вредан подухват, ако сам у праву за крајпутше, можда чак и може да прође, иако се генерално слажем са Јосифом.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Споменици
« Одговор #22 послато: Август 24, 2019, 02:34:09 поподне »
Хм... Биће да си ти у праву... Дража јесте  остао "крај пута" наше историографије. Али не знам да ли имамо право да га тако и јавно приказујемо, крајпуташки.
Како год, увек се дотакнемо питања нашег идентитета.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Споменици
« Одговор #23 послато: Август 24, 2019, 02:36:51 поподне »
Дража јесте  остао "крај пута" наше историографије

 :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #24 послато: Август 24, 2019, 11:18:08 поподне »

Онај у Ивањици је по мени много успешнији:


Ма, ни ово не ваља. Пре изгледа као доброћудни сакупљач печурака у некој планини, а не високи краљевски официр и вођ покрета отпора Срба у Другом рату.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Споменици
« Одговор #25 послато: Август 25, 2019, 07:29:10 пре подне »
Ма, ни ово не ваља. Пре изгледа као доброћудни сакупљач печурака у некој планини, а не високи краљевски официр и вођ покрета отпора Срба у Другом рату.

 ;D

Руку на срце, Дража и јесте изгледао некако доброћудно. А није био ни неке импозантне грађе, тако да овај споменик подсећа на оног Дражу ког памтимо са слика и снимака.

Могло је додуше да се направи да изгледа мало ауторитативније, са неким огрнутим мантилом војним, итд.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Споменици
« Одговор #26 послато: Август 25, 2019, 11:04:24 пре подне »
Нама Србима Бог не би удовољио. Какво је такво је, наше је, о утисцима и укусима се не расправља :)

Мени су симпатична оба споменика Дражи, сваки је одрађен по другачијем укусу и другачијим мотивима. Мада ако ћемо искрено мени се више допада овај из Ивањице, јер управо таквог Дражу и ја памтим, као доброћудног сакупљача печурака :D


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Споменици
« Одговор #27 послато: Август 25, 2019, 05:23:39 поподне »
Боља Билећа. Ако ће да га учини скромним боље да то чини кроз стил и да га веже за постојећу традицију (крајпуташи) а може и да се наслања на локалне стећке. А Ивањица је, Дража скроман а реалистичан. У Билећи ни не може него скромно ако је већ изабрао скромни народски стил.

А на Палама је интересантно...види се колико су Јапанци прецизни уметници...Само да му није овако фацу изоријенталисао, поготово из доњег ракурса не изгледа романијски. У сваком случају и Пале и Билећа интересантнији, ако ништа друго, од свега у Београду.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #28 послато: Август 25, 2019, 10:32:11 поподне »
У сваком случају и Пале и Билећа интересантнији, ако ништа друго, од свега у Београду.

Да, врло реалан поглед на свет  ::)

Но, хајде, немојмо претеривати. Упоредити ова три споменика (два Дражи и онај Новаку) са споменицима као што су: Победник на Калемегдану, Кнез Михаило на коњу на Тргу Републике, Свети Сава и Карађорђе на Врачарском платоу, Никола Тесла испред зграде Техничких факултета, помињани споменик Цару Николају, Кнез Милош у Финансијском парку, Захвалност Француској у Калемегданском парку, итд, итд...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #29 послато: Август 25, 2019, 10:42:00 поподне »
Што се тиче споменика Дражи, ту недостаје тог војничког става, чврстине, оштрих црта...

Ту су непревазиђени споменици из комунистичког доба. Један који је веома упечатљив - споменик палим борцима Чукарице, у парку на Бановом брду (1954):


са: http://beogradskevesti.info
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Споменици
« Одговор #30 послато: Август 25, 2019, 11:11:02 поподне »
Да, врло реалан поглед на свет  ::)

Но, хајде, немојмо претеривати. Упоредити ова три споменика (два Дражи и онај Новаку) са споменицима као што су: Победник на Калемегдану, Кнез Михаило на коњу на Тргу Републике, Свети Сава и Карађорђе на Врачарском платоу, Никола Тесла испред зграде Техничких факултета, помињани споменик Цару Николају, Кнез Милош у Финансијском парку, Захвалност Француској у Калемегданском парку, итд, итд...

А што колуташ очима? Говорио сам о новим споменицима о којима смо већ причали на теми о Павлу. Све је у Београду смешно...а Свети Сава испред Храма Светог Саве и поред цркве Светог Саве, најсмешнији и најтужнији.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #31 послато: Август 25, 2019, 11:25:20 поподне »
а Свети Сава испред Храма Светог Саве и поред цркве Светог Саве, најсмешнији и најтужнији.

Поштујем твоје право на овакво мишљење. Даћу и себи за право да кажем - жалосно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Споменици
« Одговор #32 послато: Август 25, 2019, 11:37:23 поподне »
Жалосно и против православне традиције, и блам за СПЦ да се дижу споменици светитељима, а поготово Светом Сави, а поготово испред храма, чиме се 'признаје' да храм није довољан, него, ето мора и споменик.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Споменици
« Одговор #33 послато: Август 26, 2019, 08:33:42 пре подне »
Што се тиче споменика Дражи, ту недостаје тог војничког става, чврстине, оштрих црта...

Ту су непревазиђени споменици из комунистичког доба. Један који је веома упечатљив - споменик палим борцима Чукарице, у парку на Бановом брду (1954):


са: http://beogradskevesti.info

Поента је да Дража није имао ништа од тога. Барем када је у питању спољашњост, која битна за изглед самог споменика (упоредимо га са Ђујићем, Калабићем, или Ђуришићем нпр.). Тако да би се могло додати само мало војничке ауторитативности.

Друго су ови фанатични партизани, њих је лако урадити. :)

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Споменици
« Одговор #34 послато: Август 26, 2019, 09:28:10 пре подне »
Већина оваквих партизанских споменика нема скоро никакве уметничке вредности. Њихова сврха је била не толико мементо, колико ширење једне идеологије о Новом Човеку, а што не бих рекао и - комунистичком Иберменшу. Многи су зато и дехуманизовани у својој монументалности која невешто опонаша ону совјетског типа. Увек сам се јежио пролазећи кроз Батајницу крај оног чуда. Видите ви на шта то личи - какве ручерде, какав торзо, а уста ко да ће прогутати Хитлера лично.


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Споменици
« Одговор #35 послато: Август 26, 2019, 09:38:31 пре подне »
Већина оваквих партизанских споменика нема скоро никакве уметничке вредности. Њихова сврха је била не толико мементо, колико ширење једне идеологије о Новом Човеку, а што не бих рекао и - комунистичком Иберменшу. Многи су зато и дехуманизовани у својој монументалности која невешто опонаша ону совјетског типа. Увек сам се јежио пролазећи кроз Батајницу крај оног чуда. Видите ви на шта то личи - какве ручерде, какав торзо, а уста ко да ће прогутати Хитлера лично.



Слажем се и додао бих да им је уметничка вредност отприлике као код ових споменика:



Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Споменици
« Одговор #36 послато: Август 26, 2019, 09:51:22 пре подне »
Партизани су у неким крајевима били прилично фанатични, па овакви споменици донекле осликавају карактер те борбе. Нпр. народ је у Поткозарју често голорук јуришао на непријатеља. О томе има доста сведочења, чак и од стране Немаца (герилски начин ратовања).

Никола, без обзира ко заступа овде коју идеологију, мислим да је срамотно поредити споменике наших палих бораца из Другог светског рата и споменике албанских терориста. То нема смисла, најблаже речено.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Споменици
« Одговор #37 послато: Август 26, 2019, 09:58:18 пре подне »
Никола, без обзира ко заступа овде коју идеологију, мислим да је срамотно поредити споменике наших палих бораца из Другог светског рата и споменике албанских терориста. То нема смисла, најблаже речено.

Ја сам коментарисао само са уметничке стране, тј. какав утисак остављају на посматрача. У суштини, чисто идеолошко оруђе са циљем романтизирања њиховог ратовања, и у првом и у другом случају.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Споменици
« Одговор #38 послато: Август 26, 2019, 10:08:46 пре подне »
Ја сам коментарисао само са уметничке стране, тј. какав утисак остављају на посматрача. У суштини, чисто идеолошко оруђе са циљем романтизирања њиховог ратовања, и у првом и у другом случају.

Знам, али није у реду поредити са њима. Има и других примера. Друго, каква год да је та идеологија, сам народ (њима су ти споменици најчешће подизани) није ништа крив и не треба прилазити са те стране. Они о идеологији представу нису имали. Били су то Срби који су се борили за слободу и голи живот најчешће. У неким крајевима партизани, у неким члетници, ту не треба правити разлику.

Дакле, колико год се говорило о "уметничком утиску", мислим да је било и осуђивачког погледа, стога и поређење са Албанцима.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Споменици
« Одговор #39 послато: Август 26, 2019, 10:16:09 пре подне »
Дакле, колико год се говорило о "уметничком утиску", мислим да је било и осуђивачког погледа, стога и поређење са Албанцима.

Нисам потпуно сигуран али мислим да су ови ОВК споменици чак и рађени по предлошку споменика из комунистичког периода, сад да ли према споменицима Енвер Хоџине Албаније или СФРЈ, питање је. Да не улазим у политику превише, наравно да нико не осуђује народ који се борио за опстанак и био заведен али идеја о овим споменицима односно о њиховом изгледу није ни потекла из самог народа већ од партијске врхушке и комесара.
Чињеницама против самоувереног незнања.