Аутор Тема: Срби у аустроугарској војсци  (Прочитано 17077 пута)

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Срби у аустроугарској војсци
« послато: Март 08, 2018, 09:41:23 поподне »
Једна од тема које би се требало дотакнути је и учешће Срба у аустроугарској војсци. Велики број Срба је био мобилисан са подручја Војводине, Босне и Херцеговине, Лике, Баније, Кордуна, Славоније и Далмације. Били су слани на српски, италијански, или на источни фронт против Руске Империје. Многи су дезертирали, поготову они на српском или руском фронту. Велики број наших људи је био осакаћен или погинуо и оставио кости по Алпима или Карпатима, или што је најтужније на Церу, Колубари. Како су били на страни непријатеља, ријетко се данас помињу. Број Срба у аустругарској војсци није уопште био мали. Док су обични војници били присилно мобилисани, изложени сталној присмотри, терору, или чак и стријељани за најмањи непослух, велики број Срба официра, нарочито из некадашње Војне Крајине, је вјерно служио Ћесара све до краја рата. Довољно је поменути само фелдмаршала Светозара Боројевића, јединог фелдмаршала који није био њемачког поријекла и генерала Милана Узелца, команданта аустроугарског ваздухпловства. Највећи број ових официра се након рата нашао у војсци нове државе, Краљевине СХС задржавајући чинове и привилегије. На жалост неки од њих су се ставили на располагање НДХ и имали високе чинове у хрватском домобранству или чак усташкој војници.

фелдмаршал Светозар Боројевић:


генерал Милан (Емил) Узелац:


фелдмаршал Емануел Цвјетићанин:


Милош Црњански:


Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #1 послато: Март 09, 2018, 04:47:13 пре подне »
Тужно је то што се дешавало.Ал ево неколико интересантних чињеница.Прво чуо сам да је могло да се избегне служење војног рока тј. одлазак на ратиште али уколико би се дал сва или део земље преписао директно држави.Друга ствар,ово сам чуо за једног Сремца што се предао у Русији и једно време је боравио са Русима,претпостављам док нису створили добровољачке одреде и послали их на Солунски фронт да помогну својој браћи.Ради се о томе да је боравећи у неком руском селу приметио да уместо класичног начина припреме пернатих животиња шурењем,они би прво петла или шта год друго уваљали у блато и после претпостављам  перје скидали неким ножем или на неки други начин.Када им је открио  технику шурења није било срећнијих људи од њих. ;D

Ево и тужног примера из своје породице-Радивој Јаић,није близак род у питању али је из фамилије свакако..срећа у несрећи па макар Србе из Срема,Баната нису слали на наше,него против Руса,делом и против Италијана ако не грешим.За Бачване и Барањце не знам како су они са распоредом прошли.


На споменику све пише-погинуо у овом светском рату на румунској граници 1916.године-у 28. години.
Скоро сам баш набавио књигу од Тоше Искруљева-Распеће српског народа у Срему 1914. и Маџари са маџарске границе-Бајски Трокут,Сент-Андреја и она се бави проблематиком претњи и терора над нашим живљем у Војводини-конкретно Срему за време Првог Светског Рата.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #2 послато: Март 09, 2018, 08:32:37 пре подне »
Мој прадјед је био аустро-угарски војник и није се никад вратио кући. Стигло је ваљда некакво писмо у којем се породица обавјештава да је погинуо, али нема више информација, јер нико није био писмен, па је то писмо прочитао неко из села. Његово име сам нашао на оном списку заробљених и раљених, након опсаде Пшемисла. Помиње се у више тих спискова, па бих рекао да није размијењен, види се да су га Руси задржали, али није пребачен с другим српским војницима (као нпр. прадјед по мајци) на Солунски фронт, вјероватно је преминуо од посљедица рањавања.

Да ли Руси имају каквих евиденција? Јер и ове "Verlustliste" су састављене на бази података од руског Црвеног крста.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #3 послато: Март 09, 2018, 03:13:23 поподне »
Мој прадјед је био аустро-угарски војник и није се никад вратио кући. Стигло је ваљда некакво писмо у којем се породица обавјештава да је погинуо, али нема више информација, јер нико није био писмен, па је то писмо прочитао неко из села. Његово име сам нашао на оном списку заробљених и раљених, након опсаде Пшемисла. Помиње се у више тих спискова, па бих рекао да није размијењен, види се да су га Руси задржали, али није пребачен с другим српским војницима (као нпр. прадјед по мајци) на Солунски фронт, вјероватно је преминуо од посљедица рањавања.

Да ли Руси имају каквих евиденција? Јер и ове "Verlustliste" су састављене на бази података од руског Црвеног крста.

Ја сам тражио по више основа неке податке за губитке и заробљене на руској страни у Првом и Другом свестком рату, али на мрежи нема ничега. Мислим да сам и писао некој њиховој установи, где сам претпоставио да нешто знају, али није ми стигао никакав одговор... Ваљало би кад бисмо имали неког њиховог човека, упућеног у архивску грађу везану за велике ратове... претпостављам да спискови ипак постоје, поготово заробљеника из оба рата.



Демића страна

  • Гост
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #4 послато: Март 09, 2018, 03:52:03 поподне »
Што се тиче мојих Демића, памти се судбина двојице који су били аустроугарски војници.

Први од њих је Мирослав Демић пл. Брубноградски, капетан 18. чешке пјешадијске регименте.
Те 1914. године, капетан Мирослав Демић од Брубнограда био је командант седме чете другог батаљона 18. чешке пјешадијске регименте распоређене у Фојници код Гацка. Дана 10.08.1914. године, након добијања наређења да са својом јединицом нападне црногорску војску, Мирослав је у Шипачну извршио самоубиство, не желећи ударити на браћу. Према војној документацији, сахрањен је истог дана у Фојници и он је прва жртва 18. чешке пјешадијске регименте у Првом свјетском рату. Ови подаци могу се пронаћи у дневнику официра 18. чешке пјешадијске регименте Бохумила Паздерке.

Други од њих је Мојсије Демић, поручник 96. пјешадијске регименте. Он се на Карпатима предао Русима, након чега је укључен у састав 1. српске добровољачке дивизије у Одеси. Погинуо је 1916. године у борби против Бугара на подручју Добруџе. Одликован је румунским ратним крстом са натписом "Добруџа".

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #5 послато: Март 09, 2018, 04:22:32 поподне »
Мој прадјед Петар Васић из Горњег Детлака код Дервенте је служио у Другој "Бошњачкој" регименти (пуку). Умро је у дубокој старости 1975. године и причао је о времену када је његова јединица била на италијанском фронту. У Лебрингу, Аустрија постоји гробље гдје је покопано 805 припадника ове јединице што најбоље говори о губитцима током рата на терену који је неприступачан, и гдје је велики број војника изгубио живот у лавинама или због смрзавања а не само у борби. Наравно сада постоји тенденција да се све јединице аустроугарске војске које су назване Бошњачке представе као екслузивно попуњене Бошњацима, муслиманима.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #6 послато: Март 13, 2018, 10:22:04 поподне »

фелдмаршал Емануел Цвјетићанин:



Емануел-Манојло је рођен 27. јула 1833 по старом календару (по новом 8. августа), од оца Александра Цвјетићанина и мајке Василије Трбуховић. Отац му је рођен у Садиловци 1807 године и био је официр у Војној Крајини.

Цвјетићани су живели у Садиловцу и пре потпадања овог дела Кордуна под Војну Крајину 1791 године. Цвјетићана је било још у Смољанцу и Трновачи, сви су један род. У II. св. рату тешко су пострадали од хрвато-усташа.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #7 послато: Јун 03, 2018, 08:54:24 пре подне »
Цвјетићани су живели у Садиловцу и пре потпадања овог дела Кордуна под Војну Крајину 1791 године. Цвјетићана је било још у Смољанцу и Трновачи, сви су један род. У II. св. рату тешко су пострадали од хрвато-усташа.

Било их је и у селу Растовача које је до 2.Св.Рата било мјешовито, касније се Цвјетичани селе у Заклопачу изнад Личког Петровог Села . . . и опет су дали једног официра који је служио у 15.Личком корпусу СВК
бити Србин је светиња

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #8 послато: Август 24, 2018, 07:00:35 поподне »
Можда баш и није сасвим одговарајућа тема, али с обзиром да је, између осталог, био и Србин у АУ војсци у Првом светском рату, а и не знајући где бих друго ово поставио, препоручујем свима занимљиву вечерашњу емисију ОКО Магазин на РТС 1, о Алекси Дундићу.

Биће постављено на јутјубу ускоро, сасвим сигурно. Или на страници РТС-а. Јако занимљива прича, нарочито о пореклу Дундића. Човек о којем је снимљен филм у совјетско-југословенској копродукцији.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0_%D0%94%D1%83%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%9B

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #9 послато: Август 24, 2018, 07:38:10 поподне »
U Velikoj Sovjetskoj enciklopediji piše izričito da je Dundić Hrvat.  I da je iz Grabovca kod Imotskog. 

http://bse.sci-lib.com/article034755.html

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #10 послато: Август 24, 2018, 08:17:41 поподне »
Да, и ја сам сад погледао по изворима.

Дундићево крштено име било је Иван. Алекса је "револуционарно".
Међутим, према црвеноармејским документима, сви су га звали Србин Дундич.
Можда је знао своју праву старину... Или је то био још један револуционарни "фазон" (као што су Благоја Паровића у Шпанском грађанском рату писали као Хрвата).

Према наводима из рада Николе Мандића "Подријетло хрватских родова сјеверне околице Мостара", порекло Дундића је, укратко, следеће:

30-их година 15. века у Требињу се, у дубровачким документима, помињу Ђурђевићи. Неки прелазе у Зажабље и Слано, где има више помена о њима у дубровачким и млетачким документима у раздобљу 1498-1672. године, некад Ђурђевић, некад Јурјевић. У том раздобљу су, по свој прилици, прешли у РК вероисповест. Напоредо са Ђурђевић/Јурјевић, за овај род се користи и презиме Мустапић.
1683. године извесни Петар Мустапић се насељава у Хутово. Током 18. века, неки његови потомци се селе у млетачку границу, у област између Имотског и Макарске. Они тамо добијају презимена: Дундић, Јакир и Шамија. Недалеко од Загвозда је село Грабовац из кога су Алексини Дундићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #11 послато: Август 24, 2018, 08:27:29 поподне »
Православних Дундића има у источној Босни, у селу Мркаљи код Хан Пијеска, на путу за Соколац. Славе Светог Луку. Можда је ово навело неке ауторе на закључак да је Алекса био са ове стране.

Неки, опет, сматрали су да је Алекса био од Чолића из околине Ужица. Мада, онда би било сасвим нејасно како је био мобилисан у аустро-угарску војску...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #12 послато: Август 24, 2018, 08:34:49 поподне »
Imotski Mustapići nisu mogli doći iz Hutova u XVIII stoljeću jer se u Brelima među izbjeglicama iz Grabovca 1686. bilježe Jure, Duje, Mate, Mijo i Stipan Mustapić sa sve skupa 35 duša u njihovim domaćinstvima.  Općenito nema dokaza da su ova dva roda Mustapića povezana.  Samo prezime je patronimičko, pa istovjetnost ne znači puno. 

Dundići jesu ogranak grabovačkih Mustapića.  Prvi put se prezime samostalno pojavljuje krajem XVIII stoljeća.  Šime Dundić sa suprugom i bez djece 1792. ima pola kanapa zemlje.  Da je starije prezime Mustapić, vidi se iz upisa u maticu umrlih iz 1776. kad umire Šime Mustapić zvani Dundić. 


Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #13 послато: Август 24, 2018, 08:55:06 поподне »
Ne mogu verovati da dokle idu ova svojatanja, tipican primer je Tesla koga hrvati svojataju iako su mu ustase pobile celu familiju sa prezimenom Tesla. Uzasna je ta agresivnost i licemerstvo. Vi pisite sta hocete jedna je istina a to je da su Dundici su iz Kosjerica, ima dosta njegovih rodjaka po Beogradu, a sve ostalo su ljudske gluposti ili je ljudska zloba. Povlacim se sa foruma jer ovo ocigledno nije bas Srpski forum, 50% je Srpski forum a 50% protiv Srbski..

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #14 послато: Август 24, 2018, 09:05:11 поподне »
Оде...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #15 послато: Август 24, 2018, 09:19:47 поподне »
Оде...
Али је фер што је рекао да одлази, јер да није то рекао, ни би ни приметили да је отишао  :'(  :D
« Последња измена: Август 24, 2018, 09:23:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #16 послато: Август 24, 2018, 09:38:46 поподне »
Баш безвезе...
Нисам могао помислити да ће ово отићи овако далеко.
Само сам, укратко, пренео оно што је речено у емисији.
С друге стране, нема логике да је Дундић из Косјерића. Како би онда био регрутован у АУ војску?
Да неко напише да је од ових из Мркаља, па и некако...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #17 послато: Август 24, 2018, 09:45:41 поподне »
Imotski Mustapići nisu mogli doći iz Hutova u XVIII stoljeću jer se u Brelima među izbjeglicama iz Grabovca 1686. bilježe Jure, Duje, Mate, Mijo i Stipan Mustapić sa sve skupa 35 duša u njihovim domaćinstvima.  Općenito nema dokaza da su ova dva roda Mustapića povezana.  Samo prezime je patronimičko, pa istovjetnost ne znači puno. 

Moja грешка. Мустапићи су ипак раније дошли у Имотску крајину (вероватно 1љ7. век).
Нема доказа да је у питању исти род, мада презиме није баш тако учестало, а и близина подручја у којима живе можда указује на истородно порекло.
Тог мишљења је и аутор рада који наведох.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #18 послато: Август 24, 2018, 09:55:43 поподне »
Невезано за ову полемику,можда ће бити занимљиво да продискутујемо о нечему што до сада нисмо спомињали.У питању је избегавање регрутације Срба из Војводине,БиХ и Крајине у ћесареву војску непосредно.пред и током Великог Рата.
Било је примера да су се људи скривали(један од обнављача новина Панчевац и велики аутошовиниста Бошковић је то учинио скривајући се у торњу православне цркве па га је српски народ после Великог рата у току његових митинга и борбе против  свега српског исмејавао).
Било је и законски могуће избећи регрутацију,тако што би се породица одрекла великог ако не и целокупног дела земље које поседује у корист Аустро-Угарске државе.Не знам како се то тачно зове али знам да има неки назив и чини ми се да је на мађарском.
Било је и незаконитих и изненадних промена боравка и на овакав начин заметања трага што се може наслутити тиме да је одреена породица уписивана у православне књиге новог места а прегледом документације из тог периода за нову и стару месну заједницу недостаје молба и дозвола за пресељење која је у то време морала да се поднесе да би породица прешла из старог у ново место.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #19 послато: Август 24, 2018, 09:59:18 поподне »
Moja грешка. Мустапићи су ипак раније дошли у Имотску крајину (вероватно 1љ7. век).
Нема доказа да је у питању исти род, мада презиме није баш тако учестало, а и близина подручја у којима живе можда указује на истородно порекло.
Тог мишљења је и аутор рада који наведох.

Mandić ima običaj povezivati razne rodove na osnovu prezimena.  Inače je čovjek koji "sve zna".  Išao sam mu jednom u kuću u predgrađu Mostara kupiti ove knjige koje sam i skenirao.  Mislim da je i danas živ a tad je imao 87 godina.  Ne možeš doći do riječi a ne daj bože da ukažeš na moguću grešku ili nedoslijednost.  Onda je bukvica od 20 minuta. :D 

Zaboravih spomenuti i da se Luka Mustapić iz Grabovca spominje u matičnim knjigama u Podgori kod Makarske 1660-ih.  Mustapića je bilo i na nekim drugim mjestima u Dalmaciji, uključujući okolicu Metkovića gdje vjerojatno jesu od hutovskog roda.  Metković i Hutovo jesu blizu, ali Grabovac i Hutovo baš i nisu.  Preko 24 sata hoda.  Za ta vremena, to je dosta.



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #20 послато: Август 24, 2018, 10:01:35 поподне »
A i ovaj Aleksa je baš neki lik o kojeg se vrijedi sporiti.  Niti je zadužio čim Srbe niti Hrvate.  Ako je nekog zadužio, to bi bili Rusi, a ne znam koliko oni drže danas do tekovina Oktobarske revolucije.  U svakom slučaju, da nije bilo važno nakon Staljinove smrti opet stvarati bratstvo sa Sovjetima, teško da bi ikad film o njemu bio snimljen u Jugoslaviji i teško da bi tko od nas znao za Dundića. 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #21 послато: Август 24, 2018, 10:06:36 поподне »
Невезано за ову полемику,можда ће бити занимљиво да продискутујемо о нечему што до сада нисмо спомињали.У питању је избегавање регрутације Срба из Војводине,БиХ и Крајине у ћесареву војску непосредно.пред и током Великог Рата.
Било је примера да су се људи скривали(један од обнављача новина Панчевац и велики аутошовиниста Бошковић је то учинио скривајући се у торњу православне цркве па га је српски народ после Великог рата у току његових митинга и борбе против  свега српског исмејавао).
Било је и законски могуће избећи регрутацију,тако што би се породица одрекла великог ако не и целокупног дела земље које поседује у корист Аустро-Угарске државе.Не знам како се то тачно зове али знам да има неки назив и чини ми се да је на мађарском.
Било је и незаконитих и изненадних промена боравка и на овакав начин заметања трага што се може наслутити тиме да је одреена породица уписивана у православне књиге новог места а прегледом документације из тог периода за нову и стару месну заједницу недостаје молба и дозвола за пресељење која је у то време морала да се поднесе да би породица прешла из старог у ново место.

Ја знам и за пример једног Банаћанина из Опова који је избегао мобилизацију, прешао преко Дунава и ступио у четнички одред војводе Вука, да би затим са њима прошао све битке и ратишта поставши на крају "солунац". Аустроугарске власти су знале да је избегао мобилизацију а мислим да су дознали и да је у одреду војводе Вука те је због тога био осуђен на смрт у одсуству.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #22 послато: Август 24, 2018, 10:23:05 поподне »
A i ovaj Aleksa je baš neki lik o kojeg se vrijedi sporiti.  Niti je zadužio čim Srbe niti Hrvate.  Ako je nekog zadužio, to bi bili Rusi, a ne znam koliko oni drže danas do tekovina Oktobarske revolucije.  U svakom slučaju, da nije bilo važno nakon Staljinove smrti opet stvarati bratstvo sa Sovjetima, teško da bi ikad film o njemu bio snimljen u Jugoslaviji i teško da bi tko od nas znao za Dundića.

Из тог угла гледано - уопште није занимљив.
Мислим да није задужио чак ни Русе. У прилогу се наводи како је у неком окршају успео са коња сабљом убити чак 24 белогардејска војника. Не верујем да је то детаљ који би се допао иједном руском патриоти. Он је задужио искључиво совјетски војни и политички врх.

Са друге стране, цела његова животна прича јесте занимљива. Као дечак је отишао у Аргентину код стрица, гаучоса, где је до савршенства научио јахање и све вештине у седлу и из седла. Враћа се у завичај уочи Светског рата и бива мобилисан, послат на Руски фронт, заробљен, итд, итд.
Вреди погледати прилог.

Да завршим: поставио сам причу о њему овде, иако, очито, није био Србин, али су га Србином, документовано, звали његови саборци из Црвене армије... Кога занимају детаљи, нека погледа прилог.

Иначе, ја сам за њега чуо због коњичког клуба у Београду, који и данас носи његово име и поред којег сам прошао више хиљада пута.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #23 послато: Август 24, 2018, 10:32:33 поподне »
Православних Дундића има у источној Босни, у селу Мркаљи код Хан Пијеска, на путу за Соколац. Славе Светог Луку. Можда је ово навело неке ауторе на закључак да је Алекса био са ове стране.

Неки, опет, сматрали су да је Алекса био од Чолића из околине Ужица. Мада, онда би било сасвим нејасно како је био мобилисан у аустро-угарску војску...
И Мустапићи из Херцеговине славе односно славили су Св. Луку. Мислим да су ту славу донијели из Поповог поља село Пољице, гдје има и данас топонима Ђурђевића. Знамо да у Попову има родова који славе Св. Луку.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #24 послато: Август 24, 2018, 10:43:54 поподне »
Ја знам и за пример једног Банаћанина из Опова који је избегао мобилизацију, прешао преко Дунава и ступио у четнички одред војводе Вука, да би затим са њима прошао све битке и ратишта поставши на крају "солунац". Аустроугарске власти су знале да је избегао мобилизацију а мислим да су дознали и да је у одреду војводе Вука те је због тога био осуђен на смрт у одсуству.

Видиш чуо сам и ја за такве приче,чак и да су они Срби који су прешли Дунав из разних разлога и које је рат дочекао ван домова у Банату и Срему приступили након тога српској војсци.Нажалост база података на оном сајту више не постоји али знам да сам претражујући базу налетао на  Србе(Стојкови из Долова нпр) из Баната и Срема,за доста њих је писало да су били баш у одреду Војводе Вука.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #25 послато: Август 24, 2018, 10:44:48 поподне »
И Мустапићи из Херцеговине славе односно славили су Св. Луку. Мислим да су ту славу донијели из Поповог поља село Пољице, гдје има и данас топонима Ђурђевића. Знамо да у Попову има родова који славе Св. Луку.

Nisu je mogli donijeti jer slava kod katolika u istočnoj Hercegovini nije bila prijenosna i rodovska, bar ne do prije 200 godina.  Sveti Luka je slava sela Hutovo uopće, kao što i svako drugo katoličko selo u Hrasnu i Popovu ima jednu slavu, neovisno o srodstvu rodova u njemu. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #26 послато: Август 24, 2018, 10:50:31 поподне »
И Мустапићи из Херцеговине славе односно славили су Св. Луку.

Онда ту можда и има нечега. Два не тако уобичајена презимена, Мустапић и Дундић, иста слава.
Ко зна какви су све правци сеоба били, поготово на не тако великом простору где налазимо ове родове.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #27 послато: Август 24, 2018, 10:54:17 поподне »
Mandić ima običaj povezivati razne rodove na osnovu prezimena.  Inače je čovjek koji "sve zna".  Išao sam mu jednom u kuću u predgrađu Mostara kupiti ove knjige koje sam i skenirao.  Mislim da je i danas živ a tad je imao 87 godina.  Ne možeš doći do riječi a ne daj bože da ukažeš na moguću grešku ili nedoslijednost.  Onda je bukvica od 20 minuta. :D 
...

По опису бих се заклео да се дотични у Србији одазива на име Божидар Кљајевић  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #28 послато: Август 24, 2018, 10:56:42 поподне »
Видиш чуо сам и ја за такве приче,чак и да су они Срби који су прешли Дунав из разних разлога и које је рат дочекао ван домова у Банату и Срему приступили након тога српској војсци.Нажалост база података на оном сајту више не постоји али знам да сам претражујући базу налетао на  Србе(Стојкови из Долова нпр) из Баната и Срема,за доста њих је писало да су били баш у одреду Војводе Вука.

Овај човек се презивао Стајић, славе не могу да се сетим. Можда знаш нешто више о тим оповским Стајићима?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #29 послато: Август 24, 2018, 10:57:37 поподне »
Иначе, презиме Дундић је изведено од далматинског и херцеговачког локализма - дундо, што значи или стриц или старији човек, у смислу обраћања млађег старијем. Попут онога - чика. Обично се повезује са латинским dominus.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #30 послато: Август 24, 2018, 11:00:00 поподне »
Ако смо много отишли ван теме са целом овом причом о Алекси Дундићу, нека мој драги друг уредник пребаци ово писаније на посебну тему о Дундићу / Дундићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #31 послато: Август 24, 2018, 11:01:02 поподне »
По опису бих се заклео да се дотични у Србији одазива на име Божидар Кљајевић  ::)

Их, да је само Кљајевић...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #32 послато: Август 24, 2018, 11:02:45 поподне »
Да Паво баш jе тако каорошеш, да нийе тако небитно ти неби тако ни писао. Врло jе позната у овим модерним временма те тенденциjа... Због тога срби имаjу све више свойе историjе кojа постоjи иста таква или слична пртежно код хрвата и албанаца само што jе хрватска и албанска само ниjе Србска а заправо je Српска. Доста дуго сам био на овом форуму да бих вдео и прелистао баш све теме, тако да не желим да губим време овде. Прилчно jе дбар форум, али има прилчан броj особа коjи даjу помисао да су ту само да би нешто оспоравали баш тамо где им одговара не би ли убацили "црв" да ли jе нешто Србско или не. А Дундић jе из Косјерића, то што су неки имали потребу да то оспоре то jе друга ствар. Ви са бавите пореклом, претресите црквене записе па нешто утврдите и приложите доказ. Толко, сада се баш повачим са форума да не трошим соjу енергиjу и на овакве као што jе паво и слични ... имам битиjих ствари у жвоту и ниje моjе да са борим са таквима Поздрав ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #33 послато: Август 24, 2018, 11:20:19 поподне »
Мој чукундеда је мобилисан у аустро-угарску војску 1914. године и послат је на Цер. Тамо је пребегао на српску страну, а да би доказао да је Србин морао је да каже неке православне молитве.  Прешао је Албанији и учествовао је у пробоју Солунског фронта. Вратио се кући жив.

Други чукундеда је био у аустро-угарској морнарици 10 година. За њега нисам сигуран да ли је учестовао у Првом светском рату. Знам само да је док је био у аустро-угарској морнарици боравио на Дарданелима, Суецу, Гибралтару... и широм Медитерана. Рођен је 1879. године у Плавну, а умро је 1954. године такође у Плавну.

Чукундедин брат је као аустро-угарски војник послат у Тирол да ратује против Италијана. Причао је како тамо је знало да напада по неколико метара снега.  Италијани су га заробили и пребацили на Сицилију. Тамо је био неко време у заробљеништву (не знам тачно колико). И он се вратио кући жив.
 
« Последња измена: Август 24, 2018, 11:23:33 поподне Свевлад »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #34 послато: Август 24, 2018, 11:25:38 поподне »
Са друге стране, цела његова животна прича јесте занимљива. Као дечак је отишао у Аргентину код стрица, гаучоса, где је до савршенства научио јахање и све вештине у седлу и из седла. Враћа се у завичај уочи Светског рата и бива мобилисан, послат на Руски фронт, заробљен, итд, итд.
Вреди погледати прилог.

To je pretpostavljam, ovo. 

<a href="https://www.youtube.com/v/UkSMg8lYSJw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/UkSMg8lYSJw</a>

Priča je vrlo zanimljiva, pogotovu na neki romantičan način u smislu da je neki anonimus iz Dalmacije mogao prvo biti unovačen u AU vojsku, pa onda pasti u zarobljeništvo(ili pobjeći, jer uopće nije jasno što se dogodilo) pa onda u carsku vojsku, pa onda u crvenu vojsku, pa na kraju gine i postaje heroj novog režima.  Teško mi je zamisliti danas, 100 godina kasnije, da se nešto tako dogodi običnoj osobi. 
« Последња измена: Август 24, 2018, 11:30:16 поподне НиколаВук »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #35 послато: Август 24, 2018, 11:31:33 поподне »
To je pretpostavljam, ovo. 

https://www.youtube.com/v/UkSMg8lYSJw

Priča je vrlo zanimljiva, pogotovu na neki romantičan način u smislu da je neki anonimus iz Dalmacije mogao prvo biti unovačen u AU vojsku, pa onda pasti u zarobljeništvo(ili pobjeći, jer uopće nije jasno što se dogodilo) pa onda u carsku vojsku, pa onda u crvenu vojsku, pa na kraju gine i postaje heroj novog režima.  Teško mi je zamisliti danas, 100 godina kasnije, da se nešto tako dogodi običnoj osobi.

Да, то је то.

Притом, све то је стигао да уради за, по званичној верзији (година рођења варира пар година горе - доле), непуних 23 године живота (1897 - 1920).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #36 послато: Август 24, 2018, 11:57:09 поподне »
Да се вратимо на Србе у АУ војсци.

Мој чукундјед (по женске линије) Саво (1881-1955), Славонац, био је подофицир у АУ војсци.
1914-те био је на фронту према ЦГ војсци у југоисточној Босни. 1915-те је пребачен на Руски фронт, где је искористио прву прилику да се преда Русима. Затим је био у Одеси, где је ушао у Српски добровољачки одред. Потом је пребачен у Солун и учествовао је у пробоју Солунског фронта.

Касније је преживео и усташе и мирно се упокојио.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #37 послато: Август 25, 2018, 12:02:54 пре подне »
Овај човек се презивао Стајић, славе не могу да се сетим. Можда знаш нешто више о тим оповским Стајићима?  :)
Знам Стајиће.из Долова.Презиме важи за доста старо ,практично су у Банату од Велике Сеобе.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #38 послато: Август 25, 2018, 12:07:44 пре подне »
Када сам се обратио ратном архиву у Будимпешти поводом спискова регрутованих Срба из Војводе током Великог рата добио сам овај одговор:
Drafting and Recruitment Lists and Military Registers of soldiers born in Hungary between 1850 and 1900 served in the Austro-Hungarian Army were totally destroyed during the Second World War.
There are only the Decoration Proposals of the Hungarian WWI-soldiers at our keeping and preservation, here, at the War History Archives in Budapest. Among them we did not find his name.

Не знам само.шта значи Decoration Proposals?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #39 послато: Август 25, 2018, 12:19:13 пре подне »
Не знам само.шта значи Decoration Proposals?

Предлози за добијање ратног одликовања.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #40 послато: Август 25, 2018, 09:22:58 поподне »
Сазнао сам детаљније податке о Стајићу кога сам спомињао - није из Опова већ из Сефкерина (у Опову му је ваљда заведена крштеница и остале ствари) а крсна слава му је била Никољдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #41 послато: Август 25, 2018, 09:25:40 поподне »
Сазнао сам детаљније податке о Стајићу кога сам спомињао - није из Опова већ из Сефкерина (у Опову му је ваљда заведена крштеница и остале ствари) а крсна слава му је била Никољдан.
Мислим да је то слава и код Стајића Доловаца,пише то.код Ердељановића у књизи Срби у Банату ал.ми.кије при руци. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #42 послато: Август 25, 2018, 09:31:34 поподне »
Мислим да је то слава и код Стајића Доловаца,пише то.код Ердељановића у књизи Срби у Банату ал.ми.кије при руци. :)

У сваком случају, информације о даљем пореклу су да су дошли из јужне Србије, из врањског краја око 1760, жена која је то истраживала је успела да дође до имена од свог чукундеде, а мисли да је наврдеда тај који се преселио у Банат.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #43 послато: Август 28, 2018, 01:46:35 поподне »
У сваком случају, информације о даљем пореклу су да су дошли из јужне Србије, из врањског краја око 1760, жена која је то истраживала је успела да дође до имена од свог чукундеде, а мисли да је наврдеда тај који се преселио у Банат.

Занимљиво је ово што си написао јер по први пут за једну породицу која је дуго у Банату постоји траг до пређашњег места порекла.Када сам гледао матице Црепаје за 1790.годину(архивски радници уопште не знају да имају грађу за тај период па су они означили да књиге крштених почињу 1798,умрлих и венчаних 1820.године) јавља се доста презимена за које пише одакле су пореклом..јер је тада током Кочине Крајине доста породица ,углавном из Шумадије прешло у Банат.Тако имамо Војновиће/Војиновиће-данас Војнове/Војинове за које пише да су из Гроцке..то чак ни Ердељановић не наводи у својим записима.

Иначе теже мало да је у питању наврндеда..зависи наравно од тога када је та жена рођена,али би то пре био курђуп или сукурдов него наврндеда. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #44 послато: Август 28, 2018, 02:04:05 поподне »
Иначе теже мало да је у питању наврндеда..зависи наравно од тога када је та жена рођена,али би то пре био курђуп или сукурдов него наврндеда. :)

Жена је 1950. годиште а отац ју је добио у позним годинама, с обзиром да је био младић када је почео Први светски рат. Можда је и неки старији од наврдеде, мада је она то подробно проучила у црквеним списима из Опова па с обзиром на све наведено, није искључено да је баш наврдеда у питању.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #45 послато: Август 28, 2018, 02:10:34 поподне »
Мени су оба прадеда били у АУ војсци што ме мало нервира! Један је погинуо кажу код Чачка негде ваљда, а други је био само коњовођа неком лекару па не знам ни колико је акције видео, али ми је баба причала да је он научио да пише и чита тамо код тог типа, па је и њих децу кући научио. Ћирилица само. Баба је била 1914. годиште и латиницу није знала уопште.
Сећам се њених прича, да су после рата ти што су се вратили причали о злочинима по Србији шта су видели и радили чак и неки Срби заједно са Хрватима.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #46 послато: Август 28, 2018, 02:29:52 поподне »
Жена је 1950. годиште а отац ју је добио у позним годинама, с обзиром да је био младић када је почео Први светски рат. Можда је и неки старији од наврдеде, мада је она то подробно проучила у црквеним списима из Опова па с обзиром на све наведено, није искључено да је баш наврдеда у питању.  ;)

Е па добро онда,неуобичајено је помало али верујем. ;)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #47 послато: Новембар 22, 2018, 08:49:40 поподне »
Моја два прадједа Јован (Мијо) и Стојан(Мијо)  Црнчевић из Рељина села/Гламоч ,су били војници АУ регименти.Оба су погинула (један се води као нестао, а други је подлегао ранама у болници у Боргу/сј.Италија).Интересантно је да су командири (од најнижег чина до највишег), били невјероватно одани ћесару.врло ријетко , готово да нема официра (односи се и на најниже) који је пребјегао или се предао русима или српској војсци.Са обичним војницима је баш супротно, ако је постојала могућност, велики број  је то искористио.Да ли су ови први имали неку плату (новац) или друге привилегије, немам појма , предпостављам- да.Такође је интересантно да из мог села из богатих кућа нико није мобилисан, док из сиромашних сви који су могли (ето понавља се).Сама структура јединица у АУ војсци је била таква да одговара територијалном принципу, због великог броја нација и језика.Нижи официри су били са територије са које је јединица регрутована, искључиво због комуникације говором.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #48 послато: Децембар 23, 2019, 12:12:43 поподне »
Поздрав добри људи.

Мој чукундеда је био аустроугарски војник, мобилисали су га јер смо живели у краљевини Далмацији (то је наша постојбина), ништа о њему нисам знао до имена, које ми је прабаба пренела, после трагајући нашао сам га на списку ратних губитака 1914-1918 год. , регрутован је 1915. године у 23. домобранску пјешадиску пуковнију и вероватно послат на Италијански фронт. По списку, уклоњен је са ратишта (9. јануара.1916. - дал тај датум могу узети као меритум нисам сигуран), да ли је рањен па пребачен у болницу или ја на бојишту погинуо то не знам, али ме занима..Иза себе је оставио двоје сирочића самих тек рођених по избијању рата, тако да од прадеде нисам ни могао да добијем неке информације јер ништа није знао сем да му отац није дошао кући. Трагам за њим већ 6-7 година, константно волео бих бар хумку да му нађем и да одем да запалим свећу. О његовој 23. домобранској има јако мало по архивама и по интернету, једва по која раченица (на моју велику жалост), да ли неко зна ишта о овој пуковнији, има ли икаквих слика од ове пуковније и да ли можете да ме саветујете како да потражим бар место где је сахрањен, рањен или отпремњен у неку болницу ( то би за мене било веома емотивно искуство). Наиме, он се звао Прокоп, рођен 1881. године. Можда нешто више о њему могу да сазнам у неким списима када је био на служењу редовног војног рока у аустроугарској, да ли постоје такви списи на интернету? Предпостављам да се са 20 година одлазило у војску, па са том предпоставком могу да предпоставим да је он негде 1901. год служио војску. Да ли може нека помоћ? Био бих свакоме веома захвалан, ако сте из околине Новог Сада и частио бих :))))

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #49 послато: Децембар 23, 2019, 04:10:35 поподне »
Поздрав добри људи.

Мој чукундеда је био аустроугарски војник, мобилисали су га јер смо живели у краљевини Далмацији (то је наша постојбина), ништа о њему нисам знао до имена, које ми је прабаба пренела, после трагајући нашао сам га на списку ратних губитака 1914-1918 год. , регрутован је 1915. године у 23. домобранску пјешадиску пуковнију и вероватно послат на Италијански фронт. По списку, уклоњен је са ратишта (9. јануара.1916. - дал тај датум могу узети као меритум нисам сигуран), да ли је рањен па пребачен у болницу или ја на бојишту погинуо то не знам, али ме занима..Иза себе је оставио двоје сирочића самих тек рођених по избијању рата, тако да од прадеде нисам ни могао да добијем неке информације јер ништа није знао сем да му отац није дошао кући. Трагам за њим већ 6-7 година, константно волео бих бар хумку да му нађем и да одем да запалим свећу. О његовој 23. домобранској има јако мало по архивама и по интернету, једва по која раченица (на моју велику жалост), да ли неко зна ишта о овој пуковнији, има ли икаквих слика од ове пуковније и да ли можете да ме саветујете како да потражим бар место где је сахрањен, рањен или отпремњен у неку болницу ( то би за мене било веома емотивно искуство). Наиме, он се звао Прокоп, рођен 1881. године. Можда нешто више о њему могу да сазнам у неким списима када је био на служењу редовног војног рока у аустроугарској, да ли постоје такви списи на интернету? Предпостављам да се са 20 година одлазило у војску, па са том предпоставком могу да предпоставим да је он негде 1901. год служио војску. Да ли може нека помоћ? Био бих свакоме веома захвалан, ако сте из околине Новог Сада и частио бих :))))


1. Како се презивао тај Прокопије?
2. Одакле податак да је уклоњен са ратишта тог одређеног датума? Ако је са списка губитака, онда би морао да пише и разлог - рањен, мртав, заробљен.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #50 послато: Децембар 23, 2019, 10:02:01 поподне »

1. Како се презивао тај Прокопије?
2. Одакле податак да је уклоњен са ратишта тог одређеног датума? Ако је са списка губитака, онда би морао да пише и разлог - рањен, мртав, заробљен.
Презивао се Добрић.  Почетник сам на форуму и не знам како да окачим слику листу на којој је он заведен. Углавном, овако је написано:

"Dobrić Prokop, Tragtierfuhrer, k. k. LIR. Nr. 23, Train, Dalmatien, Benkovac, Kozlovac, 1881; verw."

Koliko je meni poznato, podaci idu ovim redosledom : 1) Ime i prezime , 2) konjovodac, 3) pripadao 23. domobranskoj 4) Train (ne znam šta je) 5) Dalmacija, Opština Benkovac i selo Kožlovac - da li mu je to mesto stanovanja pri mobilizaciji ili mesto rođenja? (Pošto ja mislim da je rođen u selu Dobropoljci), ovo ostalo mu je godina rođenja i na kraju "verw." - ranjen, nestao.. ??

Листајући даље, има лист на којем пише датум 9. јануар. 1916. год под тим датумом је заведен као појединац који је тог дана уклоњен са фронта.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #51 послато: Децембар 24, 2019, 12:20:35 пре подне »
Рањен је и враћен кући. То је то.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #52 послато: Децембар 24, 2019, 12:28:02 пре подне »
Рањен је и враћен кући. То је то.
Како знаш да је рањен и враћен кући? Са сигурношћу знамо да је умро од последица рањавања али није сигурно да је умро код куће..Прадеда је тада имао мање од 2 год, а њефов рођени брат 3 год, мати им је умрла док је овај био на ратишту, живели су са очевом бабом, она је умрла 1920их и она је једина могла знати шта се десило, али је она ту тајну одела са собом у гроб.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #53 послато: Децембар 24, 2019, 12:54:27 пре подне »
У сваком случају, није погинуо у бици, него је рањен. Да је погинуо, писало би - tot.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #54 послато: Децембар 24, 2019, 12:56:41 пре подне »
У сваком случају, није погинуо у бици, него је рањен. Да је погинуо, писало би - tot.
Одлично. Да ли знаш куда су опремани рањеници са тог фронта? Нашао сам га на тим листама 10.јануара.1916. колико је то поуздан податак?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #55 послато: Децембар 24, 2019, 01:05:45 пре подне »
Не знам те детаље. У оним дигитализованим новинама из Шибеника су писали кад се нека група рањеника враћала кући (сви под именом, презименом и другим подацима). Можда има и њега.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #56 послато: Децембар 24, 2019, 01:10:31 пре подне »
Не знам те детаље. У оним дигитализованим новинама из Шибеника су писали кад се нека група рањеника враћала кући (сви под именом, презименом и другим подацима). Можда има и њега.
Могу ли добити линк?

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #57 послато: Децембар 24, 2019, 01:12:49 пре подне »
Проверићу да ли га има тамо..Али постоји могућност ако је био теже рањен онда је сигурно хоспитализиран у близи фронта, мислим да су војнике који су били слабијих повреда и рана а опет не способни за ратиште слали кућама.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #58 послато: Децембар 24, 2019, 01:21:11 пре подне »
Сасвим реална претпоставка да никад није ни дошао кући. И не верујем да је могуће ископати све што те занима. Нажалост.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #59 послато: Децембар 24, 2019, 01:23:10 пре подне »
Сасвим реална претпоставка да никад није ни дошао кући. И не верујем да је могуће ископати све што те занима. Нажалост.
Tачно ал опет волим да проверим кад сам већ у могућности.. Могу ли добити линк тих шибеничких новина које су обавештавале долазак рањеника кући?
Био бих ти веома захвалан на томе.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #60 послато: Децембар 24, 2019, 01:33:24 пре подне »
http://www.knjiznica-sibenik.hr/

Мислим да је оним новинама које имају до 1915. тако да ти не значи.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #61 послато: Децембар 25, 2019, 02:39:21 поподне »
Да ли неко зна како могу погледати на интернету попис становништва аустроугарске 1900. год и 1910?

Ван мреже Каменсрамен

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #62 послато: Фебруар 09, 2020, 12:44:26 пре подне »
Takoђе иста мука ме мучи,наиме сродник тј прадедин рођени брат је такође мобилисан као војник АУ пореклом из Лике по штурим породичним инф. борба затекао се у тадашњој Галицији на руском фронту ,оно што буни нема га ама баш ни на једном списку губитака /(ако сам добро тражио) АУ војске досад претраживим на форуму датим а ни у одговору војног архива његовог имена нема као припадника Српског добровољачког корпуса у Одеси нити настрадалог  у некој другој формацији јер је наводно била предаја Русима. у питању је 
Манојловић Д. Илија-Грачац Омсица год. рођ. око 1890г
колико сам могао видети по списковима у питању је 79 Личка пуковнија,да ли можда постоји неки предратни списак војника Ау царства или неки други смер за тражење?

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #63 послато: Март 08, 2020, 01:05:50 пре подне »
Da li postoji neki spisak Srba koji su iz austro-ugarske vojske presli u srpsku?

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #64 послато: Март 08, 2020, 03:35:20 поподне »
Da li postoji neki spisak Srba koji su iz austro-ugarske vojske presli u srpsku?
Ima ovaj https://www.poreklo.rs/2014/03/31/46861/

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #65 послато: Март 08, 2020, 07:34:08 поподне »
Цитат
Ima ovaj https://www.poreklo.rs/2014/03/31/46861/

Hvala, ali meni treba za BiH. Da li, mozda, znate za neki takav?

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #66 послато: Фебруар 19, 2022, 07:02:36 поподне »
Добар дан. Мало да активирам тему.
За ове четири године доста тога сам пронашао о мом чукундеди Прокопу.
Нашао сам у Бечкој војном архиву лист из његовог војног картора на ком пише да је сахрањен у Горици, у улици Via Cappucini, гробно место 144.
Ја сам се одмах обрадовао, а када сам погледао на интернету - та улица се у Горици исто тако данас зове. Погледавши схватио сам да се на том локалитету тренутно налази јавна површина тј. градски парк.

Онда сазнам да је гробље између два светска рата премештено на неке локације. Распитујем се ко ових код оних.
Дођем до места Палманове у Италији. Тамо постоји велико аустроугарско гробље, погинулих војника из 1 светског рата. Уђем на њихову званичну страницу и куцам име и презиме мог чукундеде, у свим могућим фразама и налетим на нешто овако: PROCOPH DOBUIC, а мој чукундед је ПРОКОП ДОБРИЋ. То ми да некакву наду.
Питам њих да ли имају неке податке о њему, они ме упуте на министарство унутрашњих послова - пошаљем њима мејл они ми кажу да податке о том покојнику пробам добити у аустријској организацији ЦРНИ КРСТ. Пошаљем им мејл. Они ми одговоре да немају никакве податке.. И ту се моја потрага заврши. Не знам куд даље.
Шеткају ме од Италијана, Мађара до Словенаца и Аустријанаца - ја разумем да се држава мењала и да су папири ко зна где.. Али не знам више где да тражим.
Рекли су ми италијани ако се утврди да је то заиста он могао бих да за не тако велики новац добијем његов прах који се чува на гробљу од сваког покојника.

Али како да утврдим да ли је то заиста он: Када не знамо да ли су случајно приликом уписивања Добрић написали Добуић и кад не знам када је тај покојник рођен ни погинуо, ни из које је регименте био. Кад би бар имао неки траг: неку годину рођења, или име родитеља, или датум погибије или нешто са чиме би могао да утврдим да ли је то заиста он... Али ми је дало наду.
Шта би сте ви урадили на мом месту?

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #67 послато: Фебруар 21, 2022, 03:07:19 поподне »
Разумем проблематику и верум ми да ћеш тешко отићи даље и пронаћи неке чвршће доказе осим тог са именом. Име се поклапа са именом твог деде, а презиме прилично асоцира на презиме Добрић. С обзиром да сам имао прилико да већ обрађујем један списак страдалника у Првом св. рату, знам колико је грешака уношено приликом писања српских имена и презимена и мислим да се у твом случају ради заиста о твом покојном ђеду. Наравно, не постоји 100% гаранција.

Варијанта је евентуално да покушаш да пронађеш нешто о том Прокопу Добуићу (мислим да се овде ипак ради о слову V а не о слову U, па би уствари било Добвић, што опет указује на Добрић јер у писаној латиници r и v лако могу да се замене). Ако не пронађеш ништа о евентуалном Прокопу Добвићу онда је то још један доказ да је у питању Прокоп Добрић. 
« Последња измена: Фебруар 21, 2022, 03:11:47 поподне Malesevic »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #68 послато: Фебруар 21, 2022, 03:11:20 поподне »
https://ibb.co/3NTbr3V

Спомен-плоча страдалих Срба из Ловре у Првом св. рату. Мислим да су сви страдали као војници КуК-монархије, али не могу засигурно да гарантујем да је тако.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #69 послато: Фебруар 22, 2022, 08:27:28 поподне »
Добар дан. Мало да активирам тему.
За ове четири године доста тога сам пронашао о мом чукундеди Прокопу.
Нашао сам у Бечкој војном архиву лист из његовог војног картора на ком пише да је сахрањен у Горици, у улици Via Cappucini, гробно место 144.
Ја сам се одмах обрадовао, а када сам погледао на интернету - та улица се у Горици исто тако данас зове. Погледавши схватио сам да се на том локалитету тренутно налази јавна површина тј. градски парк.

Онда сазнам да је гробље између два светска рата премештено на неке локације. Распитујем се ко ових код оних.
Дођем до места Палманове у Италији. Тамо постоји велико аустроугарско гробље, погинулих војника из 1 светског рата. Уђем на њихову званичну страницу и куцам име и презиме мог чукундеде, у свим могућим фразама и налетим на нешто овако: PROCOPH DOBUIC, а мој чукундед је ПРОКОП ДОБРИЋ. То ми да некакву наду.
Питам њих да ли имају неке податке о њему, они ме упуте на министарство унутрашњих послова - пошаљем њима мејл они ми кажу да податке о том покојнику пробам добити у аустријској организацији ЦРНИ КРСТ. Пошаљем им мејл. Они ми одговоре да немају никакве податке.. И ту се моја потрага заврши. Не знам куд даље.
Шеткају ме од Италијана, Мађара до Словенаца и Аустријанаца - ја разумем да се држава мењала и да су папири ко зна где.. Али не знам више где да тражим.
Рекли су ми италијани ако се утврди да је то заиста он могао бих да за не тако велики новац добијем његов прах који се чува на гробљу од сваког покојника.

Али како да утврдим да ли је то заиста он: Када не знамо да ли су случајно приликом уписивања Добрић написали Добуић и кад не знам када је тај покојник рођен ни погинуо, ни из које је регименте био. Кад би бар имао неки траг: неку годину рођења, или име родитеља, или датум погибије или нешто са чиме би могао да утврдим да ли је то заиста он... Али ми је дало наду.
Шта би сте ви урадили на мом месту?
шта је са овим Добрићем:https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0353/13/LOG_0013/

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #70 послато: Фебруар 22, 2022, 08:42:08 поподне »
Сад видим да је то већ било на тапету, ако је рањен или нестао, велика је разлика.Рањен иде у болницу на лијеченје(пољску или неку већу и треба да има картон болнички-постоји начин да се нађе, мораш имати неког у бечу, да то чепрка),ако је погинуо и нема три свједока о погибији или изјаву мртвозорника, води се нестао без обзира што је реално настрадао-такво је било правило у КуК војсци.Ја сам успио доћи да болнићког картона прадеде ,узрока смрти, мјеста покопа, а даље захваљујућу пукој срећи и интуицији преко неког историчара из Салзбурга, сазнати и за пемјештање првобитног војничког гробља.Наиме аустријанци су своје однијели у Аустрију у војничка гробља, а остали оставили широм бивше АУ.Землје насљеднице војничких гробаља, у првом реду Италија су направиули централне костурнице и на два три мјеста похранили све кости из појединачних гробаља.Вјероватно да општина у којој је првобитно био гроб има у архиви списак гробних мјеста која су премјештена у заједничку костурницу

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #71 послато: Фебруар 22, 2022, 08:43:53 поподне »
извините за грешке у куцању,нисам баш за секретарице ;D ;D

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #72 послато: Фебруар 23, 2022, 12:00:52 пре подне »
Сад видим да је то већ било на тапету, ако је рањен или нестао, велика је разлика.Рањен иде у болницу на лијеченје(пољску или неку већу и треба да има картон болнички-постоји начин да се нађе, мораш имати неког у бечу, да то чепрка),ако је погинуо и нема три свједока о погибији или изјаву мртвозорника, води се нестао без обзира што је реално настрадао-такво је било правило у КуК војсци.Ја сам успио доћи да болнићког картона прадеде ,узрока смрти, мјеста покопа, а даље захваљујућу пукој срећи и интуицији преко неког историчара из Салзбурга, сазнати и за пемјештање првобитног војничког гробља.Наиме аустријанци су своје однијели у Аустрију у војничка гробља, а остали оставили широм бивше АУ.Землје насљеднице војничких гробаља, у првом реду Италија су направиули централне костурнице и на два три мјеста похранили све кости из појединачних гробаља.Вјероватно да општина у којој је првобитно био гроб има у архиви списак гробних мјеста која су премјештена у заједничку костурницу
Hvala na odgovoru. On je bas zaveden kao ranjen. Ja imam dokument iz Bečkog arhiva koji su mi dostavili mejlom - na kojem se nalazi njegovo ime i prezime, rod vojske, regimenta i pise odvezen u bolnicu - pogodjen u stomak, grkbno mesto 144 u toj i toj ulici u tom gradu. Dakle ne verujem da bi nesto detaljnije uspeo da nadjem u bečkom arhivu od toga.. Ne verujem da su sačuvana neka detaljnija dokumenta o lečenju pacijenta i sl.

Na koji arhiv u Beču konkretno mislite? Koliko bih mi trebalo vremena da obavim to sam u arhivu i pronađem? Ja bih naravno voleo da znam još neke detalje sto se tiče bolnice u kojoj je bio i lečenja, nekih ličnih stvari, fotografija ili bilo čega sličnog... A što se tiče opštine u gradu Gorici i tog arhiva ko zna da li tako nesto uopste postoji. Kontaktirao sam sluzbu zaduzenu za groblja u tom mestu da oni provere, pitao sam ministarstvo, pitao muzeje i pitao neki vojni generalštab ili kako vec da pogledaju u arhivu - ali niko ništa nema.. Mene sve kopla da je on tu u Palmanovi.

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #73 послато: Фебруар 23, 2022, 12:02:58 пре подне »
шта је са овим Добрићем:https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0353/13/LOG_0013/
To je on... To je moj čukundeda. Njega tražim.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #74 послато: Фебруар 23, 2022, 11:33:53 поподне »
У бечу у ратном архиву КуК, имају документацију о губицима, која је подијељена на групе:погинули,рањени, нестали,заробљени итд.У подгрупи су прво слово презимена, па редом други и тако даље.На крају је фасцикла са свим подацима о војнику(коју имају), односно траг до болничких архива ,са бројем документа гдје то заведено.[/img]

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #75 послато: Фебруар 24, 2022, 12:17:16 пре подне »
Шта вреди кад немам никог у Бечу и кад не знам Немачки... :(
Могу само ко теле да бленем у то, не могу чак ни да се споразумем шта ми треба..
Шта конкретно пише у тим рубрикама о твом претку? Шта си интересантно пронашао? - Има ли место лечења? Терапије? И тако неки записи како се пацијент понашао и то?
Личне ствари његове или фотографије знам да је тешко пронаћи и да тако нешто сигурно нема у архиву, али имаш ли их ти?

Која је процедура одласка у КуК архив, колико се плаћа и шта мислиш за колико временски бих то успео да нађем?

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #76 послато: Фебруар 24, 2022, 12:27:22 пре подне »
У бечу у ратном архиву КуК, имају документацију о губицима, која је подијељена на групе:погинули,рањени, нестали,заробљени итд.У подгрупи су прво слово презимена, па редом други и тако даље.На крају је фасцикла са свим подацима о војнику(коју имају), односно траг до болничких архива ,са бројем документа гдје то заведено.[/img]
Imam ja jednu sliku da okačim koju sam dobio iz arhiva. Kako se ovde na ovom forumu kače fotografije.. Ne mogu da se snađem uopšte..

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #77 послато: Фебруар 24, 2022, 01:10:01 пре подне »
Ја сам пронашао за једног претка да је рањен у бици код Пшемисла, али нисам знао да може даље да се истражује. Интересује ме како пошто бих и ја волио да видим шта се са њим даље десило.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #78 послато: Фебруар 24, 2022, 08:53:43 поподне »
Да ли у овим списковима из Архива постоје неке разлике у односу на Верлуст листе које су нам доступне у дигиталном формату?

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #79 послато: Фебруар 28, 2022, 11:07:47 поподне »
Да ли у овим списковима из Архива постоје неке разлике у односу на Верлуст листе које су нам доступне у дигиталном формату?
Ја сам пронашао за једног претка да је рањен у бици код Пшемисла, али нисам знао да може даље да се истражује. Интересује ме како пошто бих и ја волио да видим шта се са њим даље десило.
Што се тиче знања њемачког, не треба пуно, ни ја немам појма  :-X.Потребан је неко ко живи у Бечу, а жели вам помоћи.Укратко ја сам преко неког форума који се бави првим св.ратом, "кибицовао" неког типа,који ми се учинио зналцем.Упутио му неколико порука
на "мом" њемачком и на крају ми чова одговори, и не само то него и упути у начин претраге у ратном архиву са ријечима :То већ сигурно имаш неког у Бечу да ради (зна колико је срба горе).Касније се испоставило да се бави историјом, и ја сам му се одужио око неких италијанских нишких заробљеника.
Углавном кад се јавите у Архив, постоји дио за погинуле и умрле,рањење и нестале,у тим одјељцима тражите јединицу-регименту или ловачки батаљон,потом фасциклу са почетним словом презимена.Значи фасциклу наручите за гледање у Архиву, и дођете за седам дана и то вас чека тамо,не можете носити ван архива.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #80 послато: Фебруар 28, 2022, 11:26:45 поподне »
Шта вреди кад немам никог у Бечу и кад не знам Немачки... :(
Могу само ко теле да бленем у то, не могу чак ни да се споразумем шта ми треба..
Шта конкретно пише у тим рубрикама о твом претку? Шта си интересантно пронашао? - Има ли место лечења? Терапије? И тако неки записи како се пацијент понашао и то?
Личне ствари његове или фотографије знам да је тешко пронаћи и да тако нешто сигурно нема у архиву, али имаш ли их ти?

Која је процедура одласка у КуК архив, колико се плаћа и шта мислиш за колико временски бих то успео да нађем?
У овом картону пише ,мјесто рођења,ожењен ,занимање(бауер-сељак),јединица 4.бх пјешадијска  регимента,4чета(компанија,што значи да је био 1 батаљон (батаљон има 4 чете , регимента 4 батаљона),повреда -рана и узрок смрти,поломљена бутна кост, промрзлине и на крају сепса, датум смрти 18.02.2018,мјесто Борго (сад је у сј.Италији)гроблје и број гробног мјеста, потпис мртвозорника и капелана .
Посебно је интересантно да сам ове информације добио тачно на стогодишњицу његове смрти и то сам тад био у селу гдје је рођен,до тада нико није знао у породици ништа о његовој судбини.

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #81 послато: Март 01, 2022, 09:57:54 пре подне »
Ista stvar. I ja sam pronašao prve podatke o mom čukundedi na njegovu stogodišnjicu smrti, a do tada niko ništa os mojih nije znao o njemu. Žao mi je što ne znam gde mi je pola familije sahranjeno u tim silnim ratovima.
Ako je on na tom groblju u Italiji u Palmanovi, sigurno je kremiran, posto vidim da su ih masovno kremirirali. A sad mene zanima dal je izvršeno opelo nad njim..Ako nije voleo bih to da uradim..

Ван мреже B.A.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #82 послато: Новембар 03, 2022, 08:53:36 поподне »
Поздрав, надам се да пишем на правом месту. Да ли неко може да ме упути ка Аустроугарским архивама, где могу пронаћи неки податак о мом чукундеди који се борио на страни Аустроугарске? Ерор (или Вучковић, како где) Јанко, од оца Ерор Ђурађа, рођен 1897 на Кордуну у Хрватској, село Рајић Брдо, парохија Дуњак. Био заробљен негде на истоку, вероватно Галиција или неки сличан део Источног Фронта, и провео неколико година у заробљеништву (вероватно Руском). По мом прорачуну заробљен 1914, кући се вратио (пешке) 1919. Који би био најбољи сајт где могу пронаћи помен о њему? Или можда неко зна нешто више о Србима Крајине из тог краја, где су углавном били распоређени у акцији?
Унапред хвала свима на било каквој помоћи!  :)

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #83 послато: Новембар 04, 2022, 11:23:31 пре подне »
Поздрав, надам се да пишем на правом месту. Да ли неко може да ме упути ка Аустроугарским архивама, где могу пронаћи неки податак о мом чукундеди који се борио на страни Аустроугарске? Ерор (или Вучковић, како где) Јанко, од оца Ерор Ђурађа, рођен 1897 на Кордуну у Хрватској, село Рајић Брдо, парохија Дуњак. Био заробљен негде на истоку, вероватно Галиција или неки сличан део Источног Фронта, и провео неколико година у заробљеништву (вероватно Руском). По мом прорачуну заробљен 1914, кући се вратио (пешке) 1919. Који би био најбољи сајт где могу пронаћи помен о њему? Или можда неко зна нешто више о Србима Крајине из тог краја, где су углавном били распоређени у акцији?
Унапред хвала свима на било каквој помоћи!  :)

Najbolje da pogledaš Verlustenliste i da ga tu potražiš. Mislim da neko ovde može link da ti postavi. Bilo je nekoliko linkova sa tim listama.