Аутор Тема: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180  (Прочитано 7817 пута)

Ван мреже Mitar

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« послато: Фебруар 24, 2018, 09:30:40 пре подне »
Pozdrav. Prezivam se Bozovic. Iz Drobnjackoga plemena sam iz Crne Gore. Selo Dubrovsko. Tu smo sa sigurnoscu doselili 1807 godine i orezivali smo se Adzici. Doselili smo iz sela Lisina iz Pive. Scepan Bozov Adzic je doselio sa 3 sina koji uzese prezime po djedu Bozu i prozvase se Bozovic. Slavimo kao i Adzici Svetoga Jovana krstitelja 20 januar. To je ono sto je i moj otac znao o nasem porijeklu i da su ti Adzici porjeklom iz Zete. A od Vas sam procitao da su u 14 vjeku u Zetu dosli sa Kosova i Metohije. E sad bih volio znati jos blize nesto o tim Adzicima sa Kosova i Metohije i njihovoj genetici. Obavjestavajte me i zivjeli svako dobro.
« Последња измена: Јул 18, 2018, 05:49:43 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #1 послато: Фебруар 24, 2018, 11:43:19 пре подне »
Pozdrav. Prezivam se Bozovic. Iz Drobnjackoga plemena sam iz Crne Gore. Selo Dubrovsko. Tu smo sa sigurnoscu doselili 1807 godine i orezivali smo se Adzici. Doselili smo iz sela Lisina iz Pive. Scepan Bozov Adzic je doselio sa 3 sina koji uzese prezime po djedu Bozu i prozvase se Bozovic. Slavimo kao i Adzici Svetoga Jovana krstitelja 20 januar. To je ono sto je i moj otac znao o nasem porijeklu i da su ti Adzici porjeklom iz Zete. A od Vas sam procitao da su u 14 vjeku u Zetu dosli sa Kosova i Metohije. E sad bih volio znati jos blize nesto o tim Adzicima sa Kosova i Metohije i njihovoj genetici. Obavjestavajte me i zivjeli svako dobro.

Dobro došao rođače!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #2 послато: Фебруар 24, 2018, 01:46:03 поподне »
Поздрав Митре, и добродошао на форум Порекла.

Аџићи су велико братство, тако да је добро што је покренута ова тема. О њима је писало више аутора.

Андрија Јовићевић о Аџићима у Косијерима:

Аџићи (16 д.) су старином из Зете. Предак њихов се иселио из Зете по одласку Ивана Црнојевића из Жабљака на Цетиње и настани се на Орашане (засеок Косијера, моја примедба), где сагради цркву. Ту је његово потомство стојало за дуго, али наступише рђаве године и сви се Аџићи преселише у Далмацију. То је било прије 180 до 200 г. Осим Аџића тамо су предигли многи са старих ђиновићких села, а преселио се био и Латко са синовима (родоначелник Латковића из Косијера, моја примедба). Ови су исељеници живјели по равним мјестима Далмације, а Аџићи код Книна. Послије извесног времена четири брата Аџића, чија је мајка била кћер Латкова, преселе се из Книна и Далмације и пођу, да траже боље мјесто, и населе се у Пиви. Један од њих, који се звао Вукосав, поврати се на Орашане, да продадне своју очевину, па да сде опет код браће врати. Некоји Ђиновићи се бјеху вратили из Далмације и казаше Вукосаву, да му се ђед Латко са синовима преселио у Бар, за то Вукосав пође у бар, да види ујака и ђеда. Кад дође код њих, ујаци га наговорише, да се и он устави ту, и погоди се у дворбу код барског бега. Лааткови синови били су зликовци и чинили су Турцима свакојака зла, за то бег нареди, да их убију. Вукосав то дојави ујацима, да бјеже, па и сам, када бег с Турцима пође, да оне убије, украде бегу једну скрињицу с парама и утече уза Суторман за ујацима. Кад су се вратили у Ђиновиће, населе се сви у Студеном Долу, гдје се и Вукосав Аџић остани. Од украдених пара није дао дијела ујацима, и они и њихово потомство за дуго су бијли ијетки на Вукосава и његово потомство због тога. Можда су се паре и учиниле, да се Вукосав не поврати код браће, да и њима не дадне дијела. Од тога Вукосава воде поријекло Аџићи у Ђиновићима и сви су се раселили из Студеног Дола, као и Латковићи; од она три брата у Пиви воде поријекло Аџићи у Пиви; Аџића има и код Книна, који су изостали тамо од оних, који се тамо иселише. Ово је могло бити прије 180 год., јер Аџићи броје до Вукосава 7 пасова. Аџићи су славили Вељи Госпођин-дан, а сада славе Мали Госпођин-дан, као и сви Косијери. Тако и Латковићи. Аџићи у Пиви славе Јовањ-дан (7.I.), који су стари Аџићи послуживали. Предак Аџића ишао је у Јерусалим, по томе су се тако и прозвали.

Светозар Томић о Аџићима у Пиви:

Аџићи (20 к., св. Јован). Аџићи су стара породица. Старином су из Метохије или са Косова, па се после пропасти, негде крајем XIV или око почетка XV века, отселили у Зету; из Зете се отселили у Косијере у Катунској нахији (окр. цетињски). Ту један део остане где их има и данас, а други оду у Далмацију и живели су у Книну. У Книну им није било добро и крену се на југ да траже боље место. Дођу у Бањане и настане се под Тупан (село у Бањанима). Одатле су издизали на Недајно у Пивској Планини. Звали су се Зечевићи и сви су славили прво Вел. Госпођу, а затим Малу Госпођу, што и данас славе сви Косијери. На Недајном, у катуну, остали су да. зимују и стално да живе два брата Зечевића: Бора, који је био добар човек, и Кривача, који је био зао и рђав човек. Народ је хтео да убије Кривачу, који је био као неки старешина у катуну. Овај потури брата Бору и народ га стави под гомилу. Тада се Мара, Борина удовица, са децом и Кривача отселе са Недајнога у Жупу и Кривача добије за насеље Лисину, а Мара заселак Коваче код Стабна. Од овога Криваче су, по предању, сви Аџићи, тако прозвани по неком претку аџији; а од Борине удовице Маре су: Радојичићи, Тијанићи, Туфегџићи и Кандићи. Сви су стару славу напустили и примили општу пивску славу св. Јована. Њихово досељење у Пиву могло је бити пре једно 230 до 260 година. Једни Аџићи су се отселили у Србију и од њих су Демировићи.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #3 послато: Фебруар 24, 2018, 01:47:04 поподне »
Обрен Благојевић о Аџићима у Пиви:

Аџићи. То је велико и старо братство, чија је основна база у Пиви село Лисина, али су се одатле много расељавали, па их сада и у самој Пиви има у низу других села: Плужинама, Милошевићима, Брљеву, Стабнима, Седларима, Горанску и Војиновићима, у свему око 50 кућа. Славили су Јовањдан.
По предању, преци Аџића су поријеклом из Зете, из околине Жабљака, па су се одатле одселили у Катунску нахију, а затим преко Бањана дошли у Пиву. Бранилови потомци, браћа Кривача и Боро (Борило) населили су се на свој првобитни катун у селу Недајном. Боро се одметнуо у хајдуке, али је био ухваћен и каменован, а Кривача се са Боровом удовицом Маром преселио у Жупу, и то Мара, која је, по предању прва наложила ватру, у Стабна („Марин крш“), а Кривача у Лисину („Кривачина план”). Ту су се намножили и много расељавали. Садашње презиме добили су по неком претку, аџији.
У вријеме напада босанског везира Селим-паше на Махмут-пашу Бушатлију и херцеговачка племена која су га подржавала погинуо је кнез Сава Аџић са још шесторицом других Аџића. С њима је био и зет им Симо Тијанић-Брадара, који је са младим Јованом (касније Јован Демир) успио да умакне из запаљене куле, док је мали Драгић остао код оваца и касније је имао 7 синова. Један од њих Зеко, са синовима: Јаковом, Нинком, Јездом и Мијатом, преселио се у Седларе, на земљу Љешевића, а узму на обраду и земљу Алај-бега Ченгића. У Плужине се шездесетих година населио Вуле и још двије куће, а у Брљево на купљену земљу доселио се Јездо, који је имао сина Тривка, а он 7 синова. У Војиновиће се, такође шездесетих година, населио Мићо Аџић, на земљу овога таста Шћепана Ђаковића.
Аџићи на Горанску дошли су 1889. године из Кокорине, гдје су се око 1840. године из Лисине били одселили синови Мијајлови Остоја, Стојан, Глигор и Аћим. На Горанско су се населили Тривко, на земљу Јола Љешевића, и Лука, на земљу манастирску. У Србију су се, око 1866. године, одселили из Лисине Ристо и Танасије, а од Аџића су и Моћевићи, код Сарајева, гдје су се једне гладне године одселили такође из Лисине.
Из овог великог братства је чувени пивски јунак и један од вођа устанка из 1875. године, Вуле Аџић и његов син Јоко, бригадир Дурмиторске бригаде. Јоков син Михаило био је посланик у Народној скупштини Краљевине Југославије, 1938—1941. године, као што је и раније Благоје Николин Аџић био посланик у црногорској Народној скупштини, 1907—1915. године.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #4 послато: Фебруар 24, 2018, 02:05:21 поподне »
Благојевић спомиње да су преци Аџића у Пиви, Бора и Кривача, потомци Бранила, родоначелника Браниловића у Пиви. То међутим није тачно јер Браниловићи припадају роду Бањана и N хаплогрупи, док је за Аџиће из Пиве утврђено да припадају следећој грани:
E-V13>Z1057>CTS5856>Z5018>S2979>Z16659>L241
Сродне су им Копривице, једно од пар највећих братстава из Црне Горе, иако не постоји предање о заједничком пореклу. Копривице највероватније потичу од Аџића који су привремено боравили у Бањанима. У том племену, конкретно у селу Кленак, живе Зечевићи, а Томић спомиње да су се Аџићи тако раније презивали. Зечевића још увек нема тестираних, сем уколико R1a Зечевић са 23andMe није из Бањана (на шта указују неки подаци које је тестирани тамо оставио), а у том случају би се веза са Аџићима могла отписати.

На основу предања која су записали аутори, правац миграција Аџића је следећи:
Косово или Метохија > Зета > Косијери > Далмација > Бањани > Пива > Косијери

Тему би требало преименовати у "Аџићи E-V13>Z5018>L241" и преместити у секцију "Родови и њихове хаплогрупе".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #5 послато: Фебруар 24, 2018, 03:45:27 поподне »
Ево, и један Божидар Аџић ових дана истражује своје порекло:

https://www.poreklo.rs/2015/11/20/pleme-cetinje-poreklo-stanovnistva/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #6 послато: Фебруар 24, 2018, 04:30:25 поподне »
Браћа Боро и Кривача нису били Бранилови потомци, мислим да је то исконструисао Благојевић како би сва виђенија Пивска братства изједначио по пореклу. По причи појединих Аџића, Радојичића и Тијанића од Криваче су Аџићи и Ушћумлићи (као огранак), а од Бора Тијанићи и Радојичићи. Док се не тестирају ова два братства нећемо знати сигурно. Старије презиме је наводно Зечевић а некада смо живјели у Бањанима. Иначе, Копривице које су нам генетски сродне су издизале са стоком на Латично у Пиви што може бити и начин на који смо се ми преселили из Бањана у Пиву. У Пиви смо минимум 300 година јер ја до Драгића (кнеза Саве син) бројим 8 кољена а имамо извод из дефтера са почетка 18-ог вијека за Лисину  гдје се помиње Савин дјед. Овај Драгић је мој директан предак, по њему се наш огранак презива Драгићевић (на уже).
У бајке о Вукосаву и крађи злата од бега не вјерујем  :)
По нашем хаплотипу рекао бих да ја правац досељења из Бањана извјестан, нама сродни Копривице и Богутовићи такође потичу из Бањана.

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #7 послато: Фебруар 24, 2018, 04:33:05 поподне »
Надам се рођаче да смо ти помогли  ;)

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #8 послато: Јун 07, 2018, 11:05:20 поподне »
Lijep pozdrav za sve!
Istrazujem korijene   Ev13-Z5018>L241 G     a posto sam totalna  neznalica trebam  pomoc . Da li smo u nekoj  vezi ovi   L 241 sa mnom L241 G?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #9 послато: Јун 08, 2018, 01:06:13 поподне »
Lijep pozdrav za sve!
Istrazujem korijene   Ev13-Z5018>L241 G     a posto sam totalna  neznalica trebam  pomoc . Da li smo u nekoj  vezi ovi   L 241 sa mnom L241 G?

На шта мислиш под "L241 G"?

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #10 послато: Јун 08, 2018, 01:19:28 поподне »
Da li je  to podgrana od L241 ili  nova grana ?Zna li  se porijeklo L241G?Postoji li mogucnost da je od plemena Komana ili?

Vrijednosti  su:
                      23 24 13 10 17 18 11 13 11 31 16

                      14 20 12 15 17 21 10 23 12 12 23 13
« Последња измена: Јун 08, 2018, 01:31:12 поподне merima »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #11 послато: Јун 08, 2018, 01:32:49 поподне »
Lijep pozdrav za sve!
Istrazujem korijene   Ev13-Z5018>L241 G     a posto sam totalna  neznalica trebam  pomoc . Da li smo u nekoj  vezi ovi   L 241 sa mnom L241 G?

Ја бих рекао да би врло корисно било да се припадност роду E-V13-Z5018>L241 G за почетак потврди такозваним SNP тестом. Имајте на уму да се сви тренутно сврстани у тај род тамо налазе на основу предвиђања/процене а не на основу резултата одговарајућег теста. Администратор пројекта врло добри ради поменута предвиђања али хтео не хтео непрецизности су могуће.

Иначе сви они који јесу потврђени L241 имају заједничког мушког предка који је живео пре неколико хиљада година - према неким проценама пре око 3500 година.

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #12 послато: Јун 08, 2018, 01:46:05 поподне »
Da, to  sam  vidjela ovdje 

      https://www.yfull.com/tree/E-Z5018/ 

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #13 послато: Јун 08, 2018, 04:41:55 поподне »
Сродне су им Копривице, једно од пар највећих братстава из Црне Горе, иако не постоји предање о заједничком пореклу. Копривице највероватније потичу од Аџића који су привремено боравили у Бањанима. У том племену, конкретно у селу Кленак, живе Зечевићи, а Томић спомиње да су се Аџићи тако раније презивали. Зечевића још увек нема тестираних, сем уколико R1a Зечевић са 23andMe није из Бањана (на шта указују неки подаци које је тестирани тамо оставио), а у том случају би се веза са Аџићима могла отписати.


Предање да су од Аџића имају Тракиловићи из Пожарнице код Тузле, слава Јовањдан. Досељени негдје око 1830. Помињани на другим темама. Међутим, један који се тестирао на ftdna, добио је резултат R1a (Z280 YP237>YP951), близак групи крајишких родова, што му је ''поништило'' везу са тестираним Аџићем (али близак и Бајовићу из Пиве, Никољдан). Али ако тај Зечевић R1a по предању има везу са Аџићима, онда то чини ствар занимљивом. Штета што људи не знају гдје да се тестирају, па добију резултате непотпуне за ово истраживање.

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #14 послато: Јун 08, 2018, 05:05:51 поподне »
Koliko kosta taj SNP-test preko vas?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #15 послато: Јун 08, 2018, 06:22:02 поподне »
Koliko kosta taj SNP-test preko vas?

Ако је питање упућено Српском ДНК пројекту онда питање није за мене. :)
Али оно што ја могу да напишем је да тренутно SNP тест не може да се уради нигде у Србији.
А колико је мени познато најповољније је код компаније која се зове YSEQ. Обзиром да се ради о узорку за који није сасвим сигурно да је L241+ имаш по мени две опције:

1. L241 SNP тест: https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2232
2. E1b-V13 Panel који је неколико пута скупљи али сасвим поуздано одређује терминални SNP тестиране особе: http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2486

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #16 послато: Јун 08, 2018, 06:24:03 поподне »
Hvala lijepo na odgovoru.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #17 послато: Јун 08, 2018, 08:22:29 поподне »
Предање да су од Аџића имају Тракиловићи из Пожарнице код Тузле, слава Јовањдан. Досељени негдје око 1830. Помињани на другим темама. Међутим, један који се тестирао на ftdna, добио је резултат R1a (Z280 YP237>YP951), близак групи крајишких родова, што му је ''поништило'' везу са тестираним Аџићем (али близак и Бајовићу из Пиве, Никољдан). Али ако тај Зечевић R1a по предању има везу са Аџићима, онда то чини ствар занимљивом. Штета што људи не знају гдје да се тестирају, па добију резултате непотпуне за ово истраживање.

У презимену Тракиловић се са временом могла згодити метатеза из - Трикала (главни град Тессалије) у -> Тракило.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #18 послато: Јун 08, 2018, 08:56:21 поподне »
У презимену Тракиловић се са временом могла згодити метатеза из - Трикала (главни град Тессалије) у -> Тракило.

Они кажу да су од неке бабе Траке.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #19 послато: Јун 08, 2018, 09:47:47 поподне »
Они кажу да су од неке бабе Траке.

Штета што нису од деке Траке :) BTW,  при спомену Трикале увек ми на ум пада немили догађај у Вучитрну 1462. године.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1761.0
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Дамјан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
  • E1b-V13>PH2180
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #20 послато: Фебруар 23, 2022, 06:37:17 поподне »
Ако сам добро разумео, иако по предањима ова братства немају никакве везе, испоставило се да су генетички сродна (па спојена у један род). Постоји ли неких конкретнијих детаља о сродствима, мене лично највише интересује рецимо однос Аџића (од којих је настало моје презиме) и Копривица на пример. Ко је настао од кога? Када? Постоји ли уопште начин да се овакве ствари утврде (из ДНК мислим, ако већ нема познатих писаних трагова)? Нов сам у овој причи па не замерите за можда банална питања.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #21 послато: Фебруар 23, 2022, 07:25:01 поподне »
Не постоји ниједно предање које везује Копривице и Аџиће, а притом и славе различите славе. Матица првих је у селу Копривице у Бањанима, а других у Пиви, с тим што Аџићи потичу са Тупана у Бањанима. Истом генетичком роду припадају и Комненовићи из Ластве (заселак Кленка у Бањанима), који такође потичу са Тупана.

Дакле, два матична села овог рода су Копривице и Тупан. Овом генетичком роду припадају и Мирковићи из Мацавара у Бањанима, али они живе у засеоку Мирковићи који је одмах до села Копривице, па су би могли бити ближе повезани са Копривицама.

Ван мреже Дамјан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
  • E1b-V13>PH2180
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #22 послато: Фебруар 23, 2022, 07:27:43 поподне »
Разумео, хвала!
Чињеница да су "сродни" значи да имају заједничког "скоријег" претка. Може ли се на основу сличности маркера проценити када су имали заједничког претка?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #23 послато: Фебруар 23, 2022, 07:57:03 поподне »
Разумео, хвала!
Чињеница да су "сродни" значи да имају заједничког "скоријег" претка. Може ли се на основу сличности маркера проценити када су имали заједничког претка?

Није могуће на основу хаплотипова од 23 маркера одредити када је живео њихов заједнички предак. Род је вероватно настао крајем средњег века, али је неопходно да један Копривица и један припадник неког братства које потиче са Тупана ураде дубље тестове да би имали прецизније податке.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #24 послато: Фебруар 23, 2022, 08:53:39 поподне »
Ових дана сам баш разгледао табелу Српског ДНК пројекта и уочио да је род "Копривице и Тупањци" један од највећих родова (ако не и највећи у табели СДНКП) који нема ни једног јединог представника да је урадио неки велики тест, па чак ни панел или појединачни СНП тест, што је заиста штета.

Ван мреже Дамјан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
  • E1b-V13>PH2180
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #25 послато: Фебруар 23, 2022, 08:57:12 поподне »
Ја бих био рад да помогнем у том делу, али ми морате помоћи како јер као што рекох, нов сам у овој причи. Нити знам где могу урадити већи тест ни да ли би то служило нечему. 🙂

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #26 послато: Фебруар 23, 2022, 09:36:09 поподне »
Ја бих био рад да помогнем у том делу, али ми морате помоћи како јер као што рекох, нов сам у овој причи. Нити знам где могу урадити већи тест ни да ли би то служило нечему. 🙂

Одговор на питање да ли би служило нечему, зависи од тога шта су ваша очекивања.

Ако очекујете да тим тестом добијете родослов са именима предака 20 генерација уназад и информацијама где су они живели у како су мигрирали кроз историју - то нећете добити.

Оно што ћете добити јесте списак свих мутација на Y хромозому које носите, у односу на тзв. референтни Y хромозом. Вероватно већ знате да се Y хромозом мање више непромењен "фотокопира" са оца на сина од памтивека, уз повремене мутације које се десе и онда даље преносе с колена на колено.

Упоређивањем списка мутација које ви носите на свом Y хромозому, са мутацијама свих других тестираних људи у бази руске фирме YFull, сазнаћете где се налазите на филогенетичком стаблу комплетног људског рода, другим речима видећете како се разгранавала мушка лоза "од Адама до Дамјана".

Велики тест Y хромозома није добар за откривање блиског сродства, то је далекометна артиљерија за "копање" мало даље у прошлост. Такође, велики тестови спадају у тимске спортове - добро је да се ви тестирате, али још боље је да се тестира барем још један припадник рода Корпвица и Тупањаца, по могућности што удаљенији од вас. Најбоље неко ко је урадио тест на 23 маркера и потврдио да припада вашем роду + има и потврду преко предање, али носи друго презиме и можда живи географски даље од вас.

Ако се вас двојица тестирате, моћи ћете да добијете и процену пре колико година/генерација је живео човек који је вама обојици био предак, а сазнаћете и хаплогрупу која је карактеристична баш конкретно за род/племе Копривице и Тупањци.

Како се временом још људи буде тестирало, сазнаваћете и ближе филогенетске односе унутар свог рода.

А што се тиче питања где урадити тест, имамо на форуму специјализовану тему баш са тим питањем:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=39.0
« Последња измена: Фебруар 23, 2022, 09:43:55 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже Дамјан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
  • E1b-V13>PH2180
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #27 послато: Фебруар 24, 2022, 02:04:31 поподне »
Екстра, хвала на одговору!
Па добро, ето ја сам Дакић (који су директна линија од Аџића), па нек се јави још неко из рода ако би радио неки велики тест, да мало више сазнамо о овом роду.

Ван мреже Дамјан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
  • E1b-V13>PH2180
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #28 послато: Март 17, 2022, 12:06:11 поподне »
Одрадио сам FTDNA Big Y-700 тест (послао сам брис данас), тако да ће ускоро бити бар један из рода са већим тестом, а радим на томе да пронађем још неког расположеног за ово.
Где шаљем резултате кад стигну?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #29 послато: Март 17, 2022, 12:15:06 поподне »
Одрадио сам FTDNA Big Y-700 тест (послао сам брис данас), тако да ће ускоро бити бар један из рода са већим тестом, а радим на томе да пронађем још неког расположеног за ово.
Где шаљем резултате кад стигну?

Само се придружите Српском ДНК Пројекту на FTDNA.

https://www.familytreedna.com/groups/serbian-dna-project/about

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #30 послато: Март 17, 2022, 06:44:40 поподне »
Тупан је данас само заселак, неколико кућа, а Штрпци, непосредно изнад Тупана, имају цркву Светог Георгија, и гробље. Вујадиновићи су стара породица која је живјела у Доњем Тупану. Остало је предање да су они градили стару цркву св. Ђорђа, па им је то вероватно била и слава. У Херцеговини има Вујадиновића који славе Ђурђевдан, па би они могли бити од ове старе породице. Село Штрпци је део села Тупана око старе цркве св. Ђорђа. Владика Јоаникије је служио службу у цркви у Штрпцу 2011. године. Он је из Велимља, а то је северно од Тупана.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #31 послато: Март 17, 2022, 07:38:12 поподне »
Тупан је данас само заселак, неколико кућа, а Штрпци, непосредно изнад Тупана, имају цркву Светог Георгија, и гробље. Вујадиновићи су стара породица која је живјела у Доњем Тупану. Остало је предање да су они градили стару цркву св. Ђорђа, па им је то вероватно била и слава. У Херцеговини има Вујадиновића који славе Ђурђевдан, па би они могли бити од ове старе породице. Село Штрпци је део села Тупана око старе цркве св. Ђорђа. Владика Јоаникије је служио службу у цркви у Штрпцу 2011. године. Он је из Велимља, а то је северно од Тупана.
Ђе поменусте владику, шта би са Мићовићима ,јесу ли потврђени N2a или би нешто друго?

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #32 послато: Март 18, 2022, 04:17:24 поподне »
Пратите страницу eparhija.me. А датум 26. 9. 2011. А као друго, и питање о Мићовићима. Митрополит Јоаникије Мићовић је као и остали Мићовићи из Дробњака, од Мандића, од којих је један предак прешао у Бањане. Слава је Аранђеловдан. Мајка му је из породице Копривица из Бањана. Ово све може да се прочита и из неких интервјуа које је сам владика/митрополит повремено давао.



На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #33 послато: Март 18, 2022, 04:49:25 поподне »
Пратите страницу eparhija.me. А датум 26. 9. 2011. А као друго, и питање о Мићовићима. Митрополит Јоаникије Мићовић је као и остали Мићовићи из Дробњака, од Мандића, од којих је један предак прешао у Бањане. Слава је Аранђеловдан. Мајка му је из породице Копривица из Бањана. Ово све може да се прочита и из неких интервјуа које је сам владика/митрополит повремено давао.
Ја сам пито за хаплогрупу али нема везе, хвала вам на одговору.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #34 послато: Март 19, 2022, 12:21:17 пре подне »
Пратите страницу eparhija.me. А датум 26. 9. 2011. А као друго, и питање о Мићовићима. Митрополит Јоаникије Мићовић је као и остали Мићовићи из Дробњака, од Мандића, од којих је један предак прешао у Бањане. Слава је Аранђеловдан. Мајка му је из породице Копривица из Бањана. Ово све може да се прочита и из неких интервјуа које је сам владика/митрополит повремено давао.

Мићовићи нису генетички сродни Јауковићима, чији је резултат најмеродавнији за Мандиће. Предање о пореклу Мићовића из Дробњака нема упориште у генетици. Чак шта више, оборено је.

Ја сам пито за хаплогрупу али нема везе, хвала вам на одговору.

Књига о генетичком пореклу Херцеговаца је тренутно у штампи, па чим званично изађе, прокоментарисаћемо јавно и тај резултат.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #35 послато: Март 19, 2022, 12:27:42 пре подне »
Теме "Аџићи E-V13>Z5018>L241" и "Копривице и Тупањци" су спојене у јединствену тему под називом "Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180", која се налази у делу форума посвећеном генетичким родовима.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #36 послато: Март 19, 2022, 12:37:10 пре подне »
Прошле недеље смо добили резултат Комненовића из Ластве, који насупрот очекивањима не припада роду Копривица и Тупањаца.

Комненовић, Јовањдан, Кленак (заселак Ластва), Никшић, E-V13>Z1057

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера YGATAH4=12 и DYS481=24. Од модалног хаплотипа одступа и вредност маркера DYS385a=17. Најближе поклапање (19/23) има са хаплотипом Петијевића из засеока Лазаревићи у Мокринама код Херцег Новог, који такође слави Јовањдан. Међутим, како се од хаплотипа Петијевића разликује на сва три претходно поменута маркера, мало је вероватно да су ближе повезани.

Светозар Томић је забележио следеће о Комненовићима у свом раду о Бањанима:

Остатак Комненовића са Тупана су потисли Ераковићи и Килибарде и ено их и данас у засеоку Ластви при планини Обљају. Комненовићи су зидали цркву Св. Јована на Горњем Тупану а цркву Св. Ђорђа у Доњем Тупану зидали су Вујадиновићи, од којих данас нема никог у Бањанима.
...
Комненовића има 16 к. славе Јован-дан по Божићу а прислужују Јован-дан 24. јуна.


Момчило Мићовић у свом раду о Бањанима наводи знатно више података о овом староседелачком братству из Бањана:

Комненовићи су врло старо бањско братство, а легенде их везују за српско средњовјековно племство. По једној причи, они су од кћери кнеза Лазара која је била удата за неког Комнена. По другој, преци овог братства, браћа Бећо и Зећо, били су синови Балше Зећанина и кћери кнеза Лазара. Они су дошли из Зете у Бањане код бана Русена, који је по њиховом понашању оцијено да су племићи па је дао своју кћер за Бећа и населио браћу на Тупану. (У овом селу, према Кленку, а недалеко од Цркве Комненовића, на једној масивној гробној плочи урезан је натпис Комнен Барјактар.) Са почетком шеснаестог вијека помиње се Дамјан Комненовић, који је имао девет синова, а његова два брата по седам. Дамјан је саградио Цркву на Тупану (1510). Његова сестра Комненија, уда се за сина бана Пилата из Рудина, а од ње су, како се прича, рудинско братство Комненићи. Пошто је дошло до сукоба у браку, заваде се Комненовићи са Пилатовцима, али се ипак помире на Мирај (Мириној) гомили у Мацаварама. Предање зна за браћу Вида и Симата Комненовића, који је био обор-кнез у племену. Но, пошто није испуњавао наређења Турака, везир га смијени и нови кнез постане Грујица Копривица. Више Комненовића било је у чети Баја Пивљанина, а неки од њих изгинули су на Грдијевићима. Мијат Комненовић је водио Бањане, као помоћ Млечанима, на освајање Херцег Новог од Турака 1687. године. Сава Комненовић је био игуман Косијерева. Народне пјесме опјевапе су, поред Дамјана – Панта и Срдана, који су живјели од средине седамнаестог до почетка осамнаестог вијека. Предање каже да су Комненовићи пресријетали дубровачке караване који су се кретали друмом за Никшић и тако се богатили. Изнајмили су и терзију Павла из Новог да им кроји одјећу од отете чохе. Проширили су се по Тупану са својим кућама, а стада су напасали по Заљутој, Ластви и О6љају. Имали су и катуне на Дурмитору, а тамо гдје су издизали један се локалитет зове Коци Комненовића. Градили су велику воду на Тупану, но посвађају се са мајсторима, који су били „Латини“ из Боке, те их побију. Турци су настојали да се обрачунају са Комненовићима, као и Црногорци. У једном боју са Турцима погинуо им је и терзија Павле, по коме се зове један локалитет – Лавље. Зато су морали да се расељавају. Неки су се помјерили са Тупана на своје катуне у Ластви. Крајем деветнаестог вијека са попом Вулом Глиговићем пренијели су кости побијених мајстора код своје Цркве. Уочи Другог свјетског рата било је 16 домова овог братства у Ластви. Сматра се да су сви од Видовог сина Јова. Има их у Херцеговини. У Херцег Новом је била угледна породица Комненовић, поријеклом из Бањана, од које је Мирко Комненовић, политичар. Од Комненовића је херцеговачка породица Тупањац и личка Тупањанин. Братство слави Јовањдан и прислужју Јовањдан љетњи.

Овај резултат је поприлично изненађење с обзиром да је за поједина братства из Билећких Рудина, која су према предању род са Комненовићима и такође потичу са Тупана у Бањанима, утврђено да припадају роду Копривица и Тупањаца. Иако овај род такође припада хаплогрупи E-V13, Комненовићи готово извесно не припадају том роду с обзиром на заиста велику разлику у хаплотиповима.

Препорука за даље тестирање: WGS/BigY тест или E-V13 панел.

Остаје отворено да ли је овај резултат меродаван за цело братство Комненовића, с обзиром да су исељени огранци овог братства генетички сродни Аџићима, који такође потичу са Тупана.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #37 послато: Март 19, 2022, 09:57:26 пре подне »
Мићовићи нису генетички сродни Јауковићима, чији је резултат најмеродавнији за Мандиће. Предање о пореклу Мићовића из Дробњака нема упориште у генетици. Чак шта више, оборено је.

Књига о генетичком пореклу Херцеговаца је тренутно у штампи, па чим званично изађе, прокоментарисаћемо јавно и тај резултат.
Јели то значи да ће резултати Херцеговаца бити и у табели СДП након објаве књиге?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #38 послато: Март 23, 2022, 04:49:19 поподне »
Јели то значи да ће резултати Херцеговаца бити и у табели СДП након објаве књиге?

Хоће, али вероватно не одмах по издавању књиге, већ након што се прода већи део тиража. Али ништа још није прецизирано око тога.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #39 послато: Јун 15, 2022, 11:05:50 пре подне »
Стигли су резултати BIGY700 теста Дакића, Јовањдан, Мала Црна Гора/Жабљак. Дакићи су огранак пивских Аџића.

Ово је иначе први дубински тестиран припадник овог рода. Потврдила се ранија претпоствака да сав овај род припада грани E-V13>L241>PH2180, а која се заснивала на хаплотипу и SNP резултатима анонимног Србина из истраживања Pile Hallast 2015. На FTDNA стаблу Дакић је терминално одређен као PH2180, међутим YFull стабло за ову грану је потпуније, па је Дакић позитиван и на FT178289 који се налази испод PH2180. Грана PH2180>FT178289 има још један нижи огранак дефинисан SNP-овима FT176420, FT172864, на које је Дакић негативан. У овом огранку FT176420 су Краснићи-Понар из Тропоје у с. Албанији и Бушати из Скадра (ово би требала бити беговска породица Бушатлија). Са друге стране, Дакић испод PH2180>FT178289 дијели SNP PH1954 са Србином из студије Hallast али и са Маврићем из Подујева. Овај Маврић из Подујева требао би бити повезан са Маврићима муслиманима из Тутина и Пећи. Маврићи би требали бити најближа филогенетска веза рода Копривица и Тупањаца. Дакле, коначан низ за род Копривица и Тупањаца би требао да изгледа овако:

E-PH2180>FT178289 Албанија (Кукеш округ- Тропоја?)
E-PH2180>FT178289>PH1954 Копривице и Тупањци, Маврићи
E-PH2180>FT178289>FT176420 Бушати (Скадар), Краснићи (Тропоја)

Сва PH2180 је стара око 1600 година, прије тога је имала уско грло. Веома је разноврсна мељу сјевернолабанским племенима у Пуки и Дукађину и јавља се код сљедећих племена: Краснићи, Гаши, Тачи. Добар дио тих племена и појединачних братстава у својим предањима помињу југозападније поријекло, из околине Скадарског језера. Није искључено да је управо на том подручју својеврсна матица PH2180 у касном античком периоду. По њеном садашњем распореду, чини се да би могла бити старија на том подручју. Старија генеза, у гвозденом добу, упућује више у сјеверозападном правцу према Панонији, Чешкој.

Могуће да Дакић са Србином из студије Hallast дијели још који SNP. Провјерићу па ћу допунити. Углавном Маврићи су позитивни на PH1954 и још један SNP из студије Hallast (не знам о ком другом SNP се ради).

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #40 послато: Јун 15, 2022, 12:27:05 поподне »
Укратко, можемо закључити да је овај старохерцеговачки род, барем што се тиче Дакића, дефинитивно гегијског поријекла?
Можда би се и за цијелу PH2180 то могло рећи.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #41 послато: Јун 15, 2022, 12:38:09 поподне »
Укратко, можемо закључити да је овај старохерцеговачки род, барем што се тиче Дакића, дефинитивно гегијског поријекла?
Можда би се и за цијелу PH2180 то могло рећи.

Судећи по генетичким резултатима, прије свега разноврсности PH2180 међу гегијском полулацијом, рекао бих да је тако.

Мислим да се заправо ради о дословенској популацији присутној око Скадарској језера, која је у неком моменту, можда у раном средњем вијеку албанизована, исто као што су неки њени огранци могли бити и словенизовани. Веза рода Тупањаца и Копривица са албанским Краснићијима и Бушатима је из периода прије око 1500 година. Нешто је млађа са Маврићима, али питање је да ли су Маврићи албанофони или србофони.

Постоји и један Румун у грани PH2180. Тренутно је на нивоу PH2180*.
« Последња измена: Јун 15, 2022, 12:46:06 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #42 послато: Јун 15, 2022, 02:56:57 поподне »
Провјерио сам новеле узорка ser-26 из студије Hallast и дијели три новела са Дакићем. Већ споменути PH1954 и још PH2428 и PH4871. С обзиром да су PH1954 и PH2428 доступни за тестирање код YSeqa претпостављам да је PH2428 други SNP поред PH1954 на који је позитиван и Маврић. Мислим да Маврић није радио дубински тест већ SNP тест код YSeq. Самим тим непознат је његов статус на PH4871.

У суштини на основу овог ништа ново се не може закључити о евентуално нижим гранама испод PH1954, јер треба још неко да уради дубински тест. Ни Маврић ни Hallast узорак немају урађен стандардни дубински тест.

Ову информацију о позитивности Маврића на PH1954 сам нашао на страници која обрађује грану PH2180.
https://rrenjet.com/e-ph2180/
https://rrenjet.com/wp-content/uploads/2021/09/E-PH2180-09.2021.png

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #43 послато: Новембар 16, 2023, 11:17:42 пре подне »
Стигли су резултати BIGY700 теста Дакића, Јовањдан, Мала Црна Гора/Жабљак. Дакићи су огранак пивских Аџића.

Ово је иначе први дубински тестиран припадник овог рода. Потврдила се ранија претпоствака да сав овај род припада грани E-V13>L241>PH2180, а која се заснивала на хаплотипу и SNP резултатима анонимног Србина из истраживања Pile Hallast 2015. На FTDNA стаблу Дакић је терминално одређен као PH2180, међутим YFull стабло за ову грану је потпуније, па је Дакић позитиван и на FT178289 који се налази испод PH2180. Грана PH2180>FT178289 има још један нижи огранак дефинисан SNP-овима FT176420, FT172864, на које је Дакић негативан. У овом огранку FT176420 су Краснићи-Понар из Тропоје у с. Албанији и Бушати из Скадра (ово би требала бити беговска породица Бушатлија). Са друге стране, Дакић испод PH2180>FT178289 дијели SNP PH1954 са Србином из студије Hallast али и са Маврићем из Подујева. Овај Маврић из Подујева требао би бити повезан са Маврићима муслиманима из Тутина и Пећи. Маврићи би требали бити најближа филогенетска веза рода Копривица и Тупањаца. Дакле, коначан низ за род Копривица и Тупањаца би требао да изгледа овако:

E-PH2180>FT178289 Албанија (Кукеш округ- Тропоја?)
E-PH2180>FT178289>PH1954 Копривице и Тупањци, Маврићи
E-PH2180>FT178289>FT176420 Бушати (Скадар), Краснићи (Тропоја)

Сва PH2180 је стара око 1600 година, прије тога је имала уско грло. Веома је разноврсна мељу сјевернолабанским племенима у Пуки и Дукађину и јавља се код сљедећих племена: Краснићи, Гаши, Тачи. Добар дио тих племена и појединачних братстава у својим предањима помињу југозападније поријекло, из околине Скадарског језера. Није искључено да је управо на том подручју својеврсна матица PH2180 у касном античком периоду. По њеном садашњем распореду, чини се да би могла бити старија на том подручју. Старија генеза, у гвозденом добу, упућује више у сјеверозападном правцу према Панонији, Чешкој.

Могуће да Дакић са Србином из студије Hallast дијели још који SNP. Провјерићу па ћу допунити. Углавном Маврићи су позитивни на PH1954 и још један SNP из студије Hallast (не знам о ком другом SNP се ради).

Провјерио сам новеле узорка ser-26 из студије Hallast и дијели три новела са Дакићем. Већ споменути PH1954 и још PH2428 и PH4871. С обзиром да су PH1954 и PH2428 доступни за тестирање код YSeqa претпостављам да је PH2428 други SNP поред PH1954 на који је позитиван и Маврић. Мислим да Маврић није радио дубински тест већ SNP тест код YSeq. Самим тим непознат је његов статус на PH4871.

У суштини на основу овог ништа ново се не може закључити о евентуално нижим гранама испод PH1954, јер треба још неко да уради дубински тест. Ни Маврић ни Hallast узорак немају урађен стандардни дубински тест.

Ову информацију о позитивности Маврића на PH1954 сам нашао на страници која обрађује грану PH2180.
https://rrenjet.com/e-ph2180/
https://rrenjet.com/wp-content/uploads/2021/09/E-PH2180-09.2021.png

У међувремену се на FTDNA појавио и резултат Румуна Folia, који са родом Тупањаца и Копривица и Маврића дијели четири заједничке мутације: FT151956, FTA33706, FTC72844, FTC72845. Веза би се могла процијенити на раносредњевјековни период.

E-PH2180>FT178289>FT151956 Folia, Румунија
E-PH2180>FT178289>FT151956>PH1954 Копривице и Тупањци, Маврићи, Србин из студије Hallast 2015