Науке и научне дисциплине > Језикословље

Порекло имена Кулин

<< < (2/5) > >>

Be like Bill:
Mene je to ime najpre asociralo na kulen ;D Pa sam potražio nešto o poreklu imena za taj proizvod:


--- Цитат ---Alemko Gluhak u svom Hrvatskom etimološkom rječniku navodi oblike kulen, kuljen, kulijen, kulin u značenju „trbuh, drob, djevenica, kobasica“ upućujući na praslavenski polazni oblik. Za kobasicu (kobasa) navodi polazno značenje „ želudac nadijeven mesom “, crijevo u koje se nadijeva svašta.

Opća i nacionalna enciklopedija o kulenu kaže;

kulen, trajna kobasica od finih dijelova svinjetine, dosta začinjena (sol, češnjak, crvena paprika), sušena u crijevu na dimu i zraku. Smatra se izvornim hrv. (slavonskim) proizvodom. Javljaju se i nazivi kulijen, kulin, a riječ vjerojatno potječe od latinskog culleus, crijevo.
--- Крај цитата ---

https://zupanjac.net/gdje-i-kako-je-nastao-kulin-kulen-crtice-iz-povijesti

Izgleda da i kod njih postoji nedoumica oko porekla imena, ali pre verujem da je poreklo odatle nego iz turskih jezika

Sa druge strane Sandalj bi moglo biti iz bugarskog jezika. Postoji vođa Utrigura Sandilich

https://en.wikipedia.org/wiki/Sandilch

A našao sam i jedan rad koji se bavi pozajmljenicama iz hunsko-bugarskih jezika u slavenske:

https://www.academia.edu/683028/Classification_of_the_Hunno-Bulgarian_Loan-Words_in_Slavonic


--- Цитат --- sanß- Rank, status, dignity,
--- Крај цитата ---

Zor:
 И прије ме занимало поријекло имена Кулин, а сад ме посебно занима.:)


--- Цитат: НиколаВук  Новембар 07, 2017, 10:29:45 поподне ---Можда има везе са Куманима, или још раније, са Аварима, али треба нам још доказа да бисмо могли било шта смислено да тврдимо.

--- Крај цитата ---

 Ево до једног се релативно лако може доћи.:)

 Жичка повеља (1222—1228).


--- Цитат ---А ово су Власи које смо дали овој цркви – ово су имена: Грд кнез с децом, Радота, Влкослав, Тихомир, Станимир, Војихна, Драгшан, Његослав, Злина, Мирош, Брајен, Његуш, Његота, Сина, Радомир, Драган, Братин, Војило, Држихна, Пачемил, Батина, Братмир, Драгуш, Тихомир, Братеш, Грдош, Гостило, Поп, Пачен, Бун, Стан, Драгоман, Стан, Десислав, Купљен, Дајша, Берило, Њег, Бунило, Драгомир, Братен, Станимир, Братоњег, Његота, с децом, Драгуш, Братило, Радослав, Тудор, Луцан, Добромир, Драгослав, Мужило, Тихоч, Драгомир, Драгуш, Куман, Милобрат, Драгуш, Драгослав, Брапа, Предило, Драга, Првослав, Драгуш, Полиград, Радиш, Тихомир, с таштом и децом, Злата, Стан, Драган, Поп, Мик, Добриша, Берило са децом, Гостимир, Рад, Гостимирова мати, Чуч, Куман, Братослав, Бута, Њег, Васил, Братеш, Братослав, Добрц, Љев, Драгомир, Сраштан, Тудор, Тихомир, Бунило, Браја, Гостило, Војмир, Божаја, Турјак, Предимир, Буч, Красимир, Братило, Будислав, Тихослав, Мргела, Радуш, Купљен, Братан, Бун, Продан, Војихна, Братохна, Гостиша, Илија, Букор, Рад, Братина, Бала, Срацин, Хреља, Милац, Добромир, Сина, Влад, Десило, Доброслав, Тешемир, Будин, Божица, Куман, Букор, Рад, Влад, Стан, Поњег, Руг, Грдош, Злата, Стан, Драгут, Влксан, Богдан, Братослав, Бегота, с децом, Толак, Драгун, Лубота, Кулин, Велимир, Брзеј, Тудор, Букор, Нанота, Сина, Њег, Братеша, Берислав, Првослав, Буцкат, Црномуж, Грдан, Никола, Драгош, Драгослав, Војин, Гугота, Вусин, Скоромир, Пружин, Војислав, Дода, Радота, Велимир, Повржен, Војислав, Берило, Мирош, Вељен, Срацин, Андрија, Бегота, Гостило, Чврњега, Гргур, Букор, Богдан, Стан, Десимир, Бежан, Пљен, Вратиша, Дедол, удовица Драгушла и Тус с мајком, Грипон, Чрнота, Стан, Шарбан, Војњег, Белота, Војила, Мирош, Славко, Гостило, Њеж, Продан, Бун, Дјед, Драгуш, Гуња, Братимир, Вокосав, Гостимир, Ходиша, Предихна, Букор, Трусен, Нерад, Сингур, Драгуш.
--- Крај цитата ---

 Дакле тројица имају носе име Куман а један Кулин, дакле ова имена се код ове заједнице/катуна јављају заједно. За неке влашке групације посебно Мегленорумуне се говори да су имали значајан уплив Печенега, Кумана..

 Занимљиво Ракоњци имају рођака E-Z17107 на анонимном истраживању из Тузланског кантона. Рекао бих око 500-800 г, удаљен.
 Ту је због оваквих конотација позната Калесија али постоји и село Кулина близу Калесије. Знам и за село Кулина код Дервенте.
 Јелисавета Куманка је била регент Угарске 1272-1277, а носила је титулу и војвоткиње Мачве и Босне (у којој су били Усора и Соли).

 Као што сам спомињао код Бијелог Поља постоје најмање три топонима Кулина, постоји и на пештеру село Кулина сјеверозападно од Новог Пазара. затим Кулиновци код Чачка. У попису 1455. земаља Бранковића у Вучитрну се јавља лично име Кулин, и послије исто неки Ранко Кулиш.
 Дакле ово име је далеко од специфичног за Босну. Тек сам загребао Бугарску, али знам нпр. за побуњеника из Видина кнеза Ивана Кулина у 19 вијеку. Затим Село Кулина-вода у Плевенској области.

 Презиме Кулин се среће и по Украјини и Русији.
 Постоји ријека на југу Хантије-Мансије Кульёган, а једна од њених притока је Кулинъёган.

 Иначе деспот Шишман, оснивач династије Шишмана, је из Видина. На подручју Монтане се јавља и у анонимном истраживању и на фтдна код Бугара R-Z94->Z2123->Y934->Y15121->Y19715->YP5271, па сам помислио да могуће има везе са Куманима. Њен далеки рођак R-Y934->YP451 представља значајан дио генетике Карачај-Балкара код којих је јак R1a, скоро сав Z93, а од више Z93 грана YP451 је најјачи. Имају рођака код Руса из Костромскаје области. Мада још тражим дефинитивну солуцију за YP451. Размишљам наравно и о Сарматима/Аланима.

Сол:
У куманском контексту ие и име Гугота занимљиво. Zor недавно постави слику ногометаша (фудбалера) сличног имена - Гогита Гогуа. (можда ие све ово случаиност)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1720.msg70136#msg70136


--- Цитат ---Добриша, Берило са децом, Гостимир, Рад, Гостимирова мати, Чуч, Куман, Братослав, Бута, Њег, Васил, Братеш, Братослав, Добрц, Љев, Драгомир, Сраштан, Тудор, Тихомир, Бунило, Браја, Гостило, Војмир, Божаја, Турјак, Предимир, Буч, Красимир, Братило, Будислав, Тихослав, Мргела, Радуш, Купљен, Братан, Бун, Продан, Војихна, Братохна, Гостиша, Илија, Букор, Рад, Братина, Бала, Срацин, Хреља, Милац, Добромир, Сина, Влад, Десило, Доброслав, Тешемир, Будин, Божица, Куман, Букор, Рад, Влад, Стан, Поњег, Руг, Грдош, Злата, Стан, Драгут, Влксан, Богдан, Братослав, Бегота, с децом, Толак, Драгун, Лубота, Кулин, Велимир, Брзеј, Тудор, Букор, Нанота, Сина, Њег, Братеша, Берислав, Првослав, Буцкат, Црномуж, Грдан, Никола, Драгош, Драгослав, Војин, Гугота, Вусин, Скоромир, Пружин, Војислав, Дода, Радота, Велимир, Повржен, Војислав, Берило, Мирош, Вељен, Срацин, Андрија, Бегота, Гостило, Чврњега, Гргур, Букор, Богдан, Стан, Десимир, Бежан, Пљен, Вратиша, Дедол, удовица Драгушла и Тус с мајком, Грипон, Чрнота, Стан, Шарбан, Војњег, Белота, Војила, Мирош, Славко, Гостило, Њеж, Продан, Бун, Дјед, Драгуш, Гуња, Братимир, Вокосав, Гостимир, Ходиша, Предихна, Букор, Трусен, Нерад, Сингур, Драгуш.
--- Крај цитата ---

Locked:

--- Цитат: НиколаВук  Новембар 07, 2017, 09:42:46 поподне ---Занимају ме мишљења око постанка овог имена. Његов најпознатији носилац је свакако бан Кулин, владар Босне (1180-1204) и аутор Повеље Кулина бана која је регулисала трговину између Босне и Дубровника. Варијанте овог имена су и Кула, Куле и Кулиша. Према Милици Грковић у "Речнику личних имена код Срба" (стр. 116), ово име би могло бити варијанта имена Никола, а напомиње да је познат и облик Куломир који се јавља 1071. године. Мени лично се ова интерпретација не чини изгледном, јер би захтевало велику трансформацију (од Николе до Кулина), а чини ми се да у то време (рани и развијени средњи век) име Никола није било нарочито раширено међу Србима. Сол је својевремено (док је био у хуно-куманској фази, сада је у келтској, мислим да му је она прва фаза била много занимљивија и плодотворнија) изнео хипотезу да би лично име Кула (које потиче од Кулин) могло да има везе са туркијским именом Кул (са значењем "роб" или "слуга"); један од познатијих носилаца овог имена је Кул Тигин (684-731), млађи брат Билге Кагана, владара Туркијског Каганата. Иако је ова хипотеза "на дугом канапу", занимљива је као још једно могуће виђење овог загонетног имена.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Kul_Tigin

--- Крај цитата ---

С обзиром да је и сама титула "бан" највероватније туркијскога порекла, није тешко поставити хипотезу да је и само име можда од истога.

Zor:
 Печенешко име.

 Први спомен овог личног имена је Кулин син Кегена, печенешког вође из средине 11 в. који је на крају постао византијски патрициј. Према Шчербаку (експерт за Печенеге) значење имена Кулин је "ждријебе".

 Већ сам спомињао у Босни средњевјековни род Сабанчић, Бућак (Бучак, Буџак ?) Сабанчић.. Бан Кулин има печенешко име..

 Босна = илирска Bathinus. Да нема можда везе са Бешењима? ;D Први спомен је средина 10 в. кад су они већ били активни.. Bathinus јесте наравно извјеснији но Сабанчићи и Кулин одају неки страни утицај, који су могуће послали Маћари..

 Видим има топонима "Кулина", "Кулине", је ли то по неким "кулама" или?? Ако је по кулама требало би да су близу неке градине.

 Мислим да и "Кул" основа вјероватно има нешто туркијско.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију