Науке и научне дисциплине > Језикословље

Порекло имена Кулин

(1/5) > >>

НиколаВук:
Занимају ме мишљења око постанка овог имена. Његов најпознатији носилац је свакако бан Кулин, владар Босне (1180-1204) и аутор Повеље Кулина бана која је регулисала трговину између Босне и Дубровника. Варијанте овог имена су и Кула, Куле и Кулиша. Према Милици Грковић у "Речнику личних имена код Срба" (стр. 116), ово име би могло бити варијанта имена Никола, а напомиње да је познат и облик Куломир који се јавља 1071. године. Мени лично се ова интерпретација не чини изгледном, јер би захтевало велику трансформацију (од Николе до Кулина), а чини ми се да у то време (рани и развијени средњи век) име Никола није било нарочито раширено међу Србима. Сол је својевремено (док је био у хуно-куманској фази, сада је у келтској, мислим да му је она прва фаза била много занимљивија и плодотворнија) изнео хипотезу да би лично име Кула (које потиче од Кулин) могло да има везе са туркијским именом Кул (са значењем "роб" или "слуга"); један од познатијих носилаца овог имена је Кул Тигин (684-731), млађи брат Билге Кагана, владара Туркијског Каганата. Иако је ова хипотеза "на дугом канапу", занимљива је као још једно могуће виђење овог загонетног имена.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Kul_Tigin

симо:

--- Цитат: НиколаВук  Новембар 07, 2017, 09:42:46 поподне ---Занимају ме мишљења око постанка овог имена. Његов најпознатији носилац је свакако бан Кулин, владар Босне (1180-1204) и аутор Повеље Кулина бана која је регулисала трговину између Босне и Дубровника. Варијанте овог имена су и Кула, Куле и Кулиша. Према Милици Грковић у "Речнику личних имена код Срба" (стр. 116), ово име би могло бити варијанта имена Никола, а напомиње да је познат и облик Куломир који се јавља 1071. године. Мени лично се ова интерпретација не чини изгледном, јер би захтевало велику трансформацију (од Николе до Кулина), а чини ми се да у то време (рани и развијени средњи век) име Никола није било нарочито раширено међу Србима. Сол је својевремено (док је био у хуно-куманској фази, сада је у келтској, мислим да му је она прва фаза била много занимљивија и плодотворнија) изнео хипотезу да би лично име Кула (које потиче од Кулин) могло да има везе са туркијским именом Кул (са значењем "роб" или "слуга"); један од познатијих носиоца овог имена је Кул Тигин (684-731), млађи брат Билге Кагана, владара Туркијског Каганата. Иако је ова хипотеза "на дугом канапу", занимљива је као још једно могуће виђење овог загонетног имена.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Kul_Tigin


--- Крај цитата ---

Име заиста јесте необично за словенског владара, али има још таквих имена, поготово у Босни, која нису баш најјаснијег поријекла, рецимо Сандаљ.Можда би у објашњењу имена Кулин помогло и одгонетање поријекла самог бана Кулина тј. да ли је био син бана Борића ( у неким транскрипцијам ово име се може читати као Борис), да ли је био поријеклом из Славоније. Не знам зашто ми ово Кулин вуче на бугарско име, можда га повезујем са скоро помињаним Куделином.

Можда је банална повезница, али треба видјети и какво је поријекло ријечи кулен/кулин (кобасица) коју видим углавном сматрају за ријеч поријеклом са наших простора, мада ми не дјелује тако.

Селаковић:
Иако није везано непосредно за тему, споменућу шта се каже за ваљевске Кулинчевиће:

-Кулинци су се доселили кад и Божићи од Горажда у Херцеговини, названи по томе што им је предак направио кулу у којој је седео и од које се и данас виде избе и доње одаје. Кулинаца има данас 7 кућа и славе Ђурђевдан.

-Буковци: Стари Кулинац је населио поред себе и Антонија Буковца, досељеног после њега годину дана из Буковице у Полимљу избегавши крвну освету, има их 6 кућа и славе Јова

НиколаВук:

--- Цитат: симо  Новембар 07, 2017, 09:59:44 поподне ---Име заиста јесте необично за словенског владара, али има још таквих имена, поготово у Босни, која нису баш најјаснијег поријекла, рецимо Сандаљ.Можда би у објашњењу имена Кулин помогло и одгонетање поријекла самог бана Кулина тј. да ли је био син бана Борића ( у неким транскрипцијам ово име се може читати као Борис), да ли је био поријеклом из Славоније. Не знам зашто ми ово Кулин вуче на бугарско име, можда га повезујем са скоро помињаним Куделином.

Можда је банална повезница, али треба видјети и какво је поријекло ријечи кулен/кулин (кобасица) коју видим углавном сматрају за ријеч поријеклом са наших простора, мада ми не дјелује тако.

--- Крај цитата ---

Зор је скоро на теми о Ракоњцима поменуо да је Кул куманско име, а већ знамо да се оно јавља код припадника каганске породице Туркијског Каганата из 7-8. века н.е. Можда има везе са Куманима, или још раније, са Аварима, али треба нам још доказа да бисмо могли било шта смислено да тврдимо.

НиколаВук:

--- Цитат: Селаковић  Новембар 07, 2017, 10:22:43 поподне ---Иако није везано непосредно за тему, споменућу шта се каже за ваљевске Кулинчевиће:

-Кулинци су се доселили кад и Божићи од Горажда у Херцеговини, названи по томе што им је предак направио кулу у којој је седео и од које се и данас виде избе и доње одаје. Кулинаца има данас 7 кућа и славе Ђурђевдан.

-Буковци: Стари Кулинац је населио поред себе и Антонија Буковца, досељеног после њега годину дана из Буковице у Полимљу избегавши крвну освету, има их 6 кућа и славе Јова

--- Крај цитата ---

За пивљанске Кулиће се обично мисли да презиме носе по некој кули, али ово се показало погрешним, јер је село Кулићи у Пиви забележено још у другој половини 15. века у турском дефтеру Херцеговине, па је самим тим мало вероватно да су могли да понесу име (и презиме) по том турцизму арапског порекла. Не гарантујем да је код свих Кулића тај случај, постоје једни у Косовском Поморављу који су изгледа заиста добили то презиме по некој кули.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију