Науке и научне дисциплине > Хералдика

Хералдичке вести

(1/5) > >>

Бакс:
Паде ми на памет да отворим тему у којој можемо постављати најновије хералдичке вести, било из српске хералдике, било из иностране.


За ово до сад нисам чуо, али изгледа да ће Херцег Нови добити нови грб:

https://www.cdm.me/politika/uskoro-novi-simboli-herceg-novog-grb-zastava-za-tri-namjene/


Аутор предлога је Срђан Марловић, нама већ познати аутор.

Само ми није јасно зашто није искоришћен стари, традиционални грб Херцег Новог, или бар некако инкорпориран у овај предлог?

Amicus:
Дај Боже да ово прође!

Херцег Нови заслужује симболе достојне имена његовог оснивача и онога коме је град посвећен! ;)

У том смислу, љиљани уместо чемпреса, одличан су избор! 8)

Radul:
Ова и стара верзија грба су исувише просте и без маште.


--- Цитат: Amicus  Октобар 08, 2017, 09:29:39 поподне ---Дај Боже да ово прође!

Херцег Нови заслужује симболе достојне имена његовог оснивача и онога коме је град посвећен! ;)

У том смислу, љиљани уместо чемпреса, одличан су избор! 8)

--- Крај цитата ---


Апсолутно.

Amicus:
Него да још једном подсетим и хералдичку јавност овог форума, да се у Галерији САНУ поред осталог налази и чувена Парусија манастира Дечана из 1818. године (рад Алексија Лазовића).



На документу димензија отприлике 130х40 cm налази 24 грба, очигледно рађених према узору Жефаровићеве Стематографије, са немалим одступањем у бојама.

Моје фотографије нису најбоље, али то је што је, за сада. Ко је у могућности, нека изволи прошетати, изложба траје до 12. новембра, а улаз је као и увек, бесплатан. И то није једино занимљиво за љубитеље хералдике, има и неких других детаља, које вреди видети уживо. ;)

Бакс:
Е, ово сигурно до сад нисмо имали.
Нешто потпуно ново, необично, помало и чудно.

Канада је држава са богатом хералдичком традицијом, и код њих је обичај да сваки нови генерални гувернер Канаде (званични намесник британског монарха, који је и даље на челу државе) добије грб.

Недавно је на овај положај дошла Џули Пајет.
Она је бивши астронаут!


А ово је њен грб:



Прво што упада у очи је астронаутска кацига уместо средњовековне.
А држачи грба стоје на планети Земљи.

Не знам шта ће други рећи, али мени се ово допада. Бити астронаут или космонаут је велика ствар, и мало њих може тиме да се подичи.
Зашто то не показати и у личном грбу?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију