Аутор Тема: "Ендогено" кумство  (Прочитано 6456 пута)

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
"Ендогено" кумство
« послато: Септембар 11, 2017, 02:42:19 поподне »
Један обичај који се до пре тридесетак година одржао у мом роду јесте специфичан али знам да није изолован случај и да се јавља код још неких родова у других крајевима.

Наиме, у мом роду је сигурно више стотина гиодина владао обичај да се „кумство“ држи унутар рода. Шта то у практичном смислу значи – децу су „држале“ или су им кумовале тетке које су рођене у роду а сведоци су на венчањима (мушких припадника рода) били тетке и/или ујаци.

Дакле, ни један „екстерни“ род нам није кумовао док смо ми кумовали и кумујемо другим родовима и то су најчешће стара, вишевековна кумства.

Када сам размишљао о овом обичају, прво што ми је пало на памет јесте да би могао бити реакција на околности које су владале у верски мешовитим срединама. Међутим, подробнијим размишљањем сам установио да је мој род бар последњих 300 година живео у срединама у којима су итекако доминирали Срби православне вероисповести  што ме је поново довело до изворном питања о пореклу и смислу овог обичаја и његовој распрострањености.
Уколико неко од чланова има неких имформација или сличан обичај, молио бих да га подели да овој теми. 
Иначе, овај обичај је присутан код појединих родова у Топлици који су досељени из Гоњег Ибра, на потезу од Лепосавића до Рашке

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #1 послато: Септембар 11, 2017, 03:28:32 поподне »
Овај обичај постајао је и у мојој фамилији. Нпр. моју мајку и њену браћу крстиле су њихове тетке, тј. биле су им куме. Мојој тетки по оцу је кума била њена прабаба. Мом прадеди и прабаби је кум на венчању био прадедин брат од стрица. Он је био и венчани кум и прадедином рођеној браћи. Иначе, ради се о Поморављу које није етнички мешовита средина.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #2 послато: Септембар 11, 2017, 03:32:30 поподне »
Meнe je тeткa кpcтилa, aли мajчинa cecтpa. Инaчe je кoд мajчинe poдбинe тo биo oбичaj. Cлaвe Mpaтиндaн и xг je R1b-U106, пa ce мoждa нeштo нa ocнoву тoгa мoжe зaкључити.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #3 послато: Септембар 11, 2017, 03:43:37 поподне »
Meнe je тeткa кpcтилa, aли мajчинa cecтpa. Инaчe je кoд мajчинe poдбинe тo биo oбичaj. Cлaвe Mpaтиндaн и xг je R1b-U106, пa ce мoждa нeштo нa ocнoву тoгa мoжe зaкључити.

Од тебе ме, Милоше, ово није ни мало изненадило 😁
Јел знаш можда колико је чест обичај данас?

Овај обичај постајао је и у мојој фамилији. Нпр. моју мајку и њену браћу крстиле су њихове тетке, тј. биле су им куме. Мојој тетки по оцу је кума била њена прабаба. Мом прадеди и прабаби је кум на венчању био прадедин брат од стрица. Он је био и венчани кум и прадедином рођеној браћи. Иначе, ради се о Поморављу које није етнички мешовита средина.

Етнички није мешовита средина, Дробњак, али сам сигуран да постоји нека културолошка разлика тог конкретног краја или уже средине у односу на остатак Поморавља. О којом делу се ради?

Мене, оца и брата је у истој води крстила очева тетка, која му је заједно са његовим ујаком била сведок на венчању. Тетке ми је држала иста та тетка која држала и мене а моја баба, очева мајка је држала све своје братанце и братанице. И тако даље...

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #4 послато: Септембар 11, 2017, 03:43:41 поподне »
 Kod Nemaca ali i kod Rusa ovo je sasvim uobičajeno.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #5 послато: Септембар 11, 2017, 03:50:43 поподне »
Етнички није мешовита средина, Дробњак, али сам сигуран да постоји нека културолошка разлика тог конкретног краја или уже средине у односу на остатак Поморавља. О којом делу се ради?
Ради се о околини Јагодине и Ћуприје. Не знам колико је то учестало. Има таквих примера и у Дробњаку. Моја прабаба је крстила свог сестрића. Он ју је увек заво "кумо" а никада тетка. Ми се и данас са њима држимо прво као са кумовима а после као са родбином. Мислим да у Дробњаку то има неке везе са смртношћу деце. Бар сам тако ја схватио деду. Није ни он сигуран.
« Последња измена: Септембар 11, 2017, 03:52:24 поподне Дробњак »
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #6 послато: Септембар 11, 2017, 03:51:32 поподне »
Ово је код нас непознато. Нешто најсличније је кад се мушкарац  коме је прва жена умрла, жени други пут,  он често зове бившег шуру за кума да би се пријатељство сачувало. У нас су и сада актуелна древна кумства, мада се то полако губи.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #7 послато: Септембар 11, 2017, 03:54:13 поподне »
Из ове занимљиве теме само треба бити опрезан и уклонити слој "обичаја" крштавања из времена комунизма, јер знам више примера оваквог "ендогеног" кумства када су бабе кришом крштавале унуке исл, а кумови су били неки ближи сродници.

Иначе, у мом крају у Западној Србији није ми познато да је било "ендогеног" кумства, што не значи да га није било. 

Jelic

  • Гост
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #8 послато: Септембар 11, 2017, 04:00:11 поподне »
Из ове занимљиве теме само треба бити опрезан и уклонити слој "обичаја" крштавања из времена комунизма, јер знам више примера оваквог "ендогеног" кумства када су бабе кришом крштавале унуке исл, а кумови су били неки ближи сродници.

Иначе, у мом крају у Западној Србији није ми познато да је било "ендогеног" кумства, што не значи да га није било.

Тачно, у западној Србији нека кумства између двеју породица знају бити јако стара, на пример неки од Глишића из Брђана код Г. Милановца су још увек кумови са фамилијом Гавриловић из Горобиља код Пожеге, то кумство траје више од 200. година сигурно.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #9 послато: Септембар 11, 2017, 04:04:27 поподне »
Од тебе ме, Милоше, ово није ни мало изненадило 😁
Јел знаш можда колико је чест обичај данас?


Вpлo чecт биo у пpoшлocти и тo блиcкoj... Бpaћу oд cтpичeвa cвe кpcтилe тeткe, дpугa бpaћa oд cтpичeвa, уjaци... Дaнac je тo peђe.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #10 послато: Септембар 11, 2017, 04:10:53 поподне »
Из ове занимљиве теме само треба бити опрезан и уклонити слој "обичаја" крштавања из времена комунизма, јер знам више примера оваквог "ендогеног" кумства када су бабе кришом крштавале унуке исл, а кумови су били неки ближи сродници.

Иначе, у мом крају у Западној Србији није ми познато да је било "ендогеног" кумства, што не значи да га није било.

Дa, имa и тoгa, aли знaм дa je дeдa кpштeн 1912. oд cтpaнe уjaкa. Taкo дa ce мoждa тo пpeнeлo joш oд туpcкoг пepиoдa, збoг cтpaxa, кao и у кoмунизму. Taкoђe и cлaвљeњe cлaвe уoчи cлaвe, кoje пpaктикуjeмo и дaнac, мoжe бити из иcтoг paзлoгa.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #11 послато: Септембар 11, 2017, 06:02:45 поподне »
Ово је код нас непознато. Нешто најсличније је кад се мушкарац  коме је прва жена умрла, жени други пут,  он често зове бившег шуру за кума да би се пријатељство сачувало. У нас су и сада актуелна древна кумства, мада се то полако губи.

Код мене с прошлом генерацијом нестало то древно кумство. Мој отац има синове, а кум нема већ има само ћерку.
Дакле, ја ћу морати тражити новог кума, јер је код нас "непојмљиво" да неко има женског кума.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #12 послато: Септембар 11, 2017, 06:07:31 поподне »
Код мене с прошлом генерацијом нестало то древно кумство. Мој отац има синове, а кум нема већ има само ћерку.
Дакле, ја ћу морати тражити новог кума, јер је код нас "непојмљиво" да неко има женског кума.

Код мене у фамилији је кумство било обавезно одржати, ако треба и по женској линији. Тако је у мојој грани кумство било у рукама Петровића од прве половине 19. века, да би пред Други светски рат "прешло" на друго презиме, удајом куме која је била једини наследник у тој грани.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #13 послато: Септембар 11, 2017, 06:21:03 поподне »
Код мене у фамилији је кумство било обавезно одржати, ако треба и по женској линији. Тако је у мојој грани кумство било у рукама Петровића од прве половине 19. века, да би пред Други светски рат "прешло" на друго презиме, удајом куме која је била једини наследник у тој грани.

Код мене ни то не би било могуће, јер је кумица још дете.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #14 послато: Септембар 12, 2017, 08:19:16 пре подне »
Један обичај који се до пре тридесетак година одржао у мом роду јесте специфичан али знам да није изолован случај и да се јавља код још неких родова у других крајевима.

Наиме, у мом роду је сигурно више стотина гиодина владао обичај да се „кумство“ држи унутар рода. Шта то у практичном смислу значи – децу су „држале“ или су им кумовале тетке које су рођене у роду а сведоци су на венчањима (мушких припадника рода) били тетке и/или ујаци.

Дакле, ни један „екстерни“ род нам није кумовао док смо ми кумовали и кумујемо другим родовима и то су најчешће стара, вишевековна кумства.

Када сам размишљао о овом обичају, прво што ми је пало на памет јесте да би могао бити реакција на околности које су владале у верски мешовитим срединама. Међутим, подробнијим размишљањем сам установио да је мој род бар последњих 300 година живео у срединама у којима су итекако доминирали Срби православне вероисповести  што ме је поново довело до изворном питања о пореклу и смислу овог обичаја и његовој распрострањености.
Уколико неко од чланова има неких имформација или сличан обичај, молио бих да га подели да овој теми. 
Иначе, овај обичај је присутан код појединих родова у Топлици који су досељени из Гоњег Ибра, на потезу од Лепосавића до Рашке

Синоћ сам се након више година видео са једним бившим колегом и пријатељем из Америке који припада другој генерацији исељеника са југа Италије који су се родили у Њујорку и из радозналости сам га питао о њиховим обичајима око кумства и морам дс признам да ме је помало изнендало да је управо описао њихов традиционални обичај скоро идентично као у мојој првој поруци, с тим што код њих венчани кум, који је обично стриц, најчешће држи дете из брака. Код њих је врло честа појава да тетке крсте децу а исто тако ми је рекао да се дешава да старија браћа крсте млађу, када је веће разлика у годинама међу њима.

Искрено, мислим да обичаји слични овом немају баш много везе са конфесионалном припадношћу јер сам јуче чуо да српска православна црква не забрањује оваква кумства, мада их не подстиче и не гледа на њих најпозитивније.
Мислим да овај обичај пре има везе са неким локалним традиционалним веровањима која су интегрисана у хришћанске обичаје али би заиста било интересантно када би могло порекло овог обичаја да се локализује јер би нам вероватно указало на правац из кога је дошло у поједине наше крајеве.
Не знам да ли овај обичај био присутан у приморској Далмацији?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #15 послато: Септембар 12, 2017, 09:39:26 пре подне »
Синоћ сам се након више година видео са једним бившим колегом и пријатељем из Америке који припада другој генерацији исељеника са југа Италије који су се родили у Њујорку и из радозналости сам га питао о њиховим обичајима око кумства и морам дс признам да ме је помало изнендало да је управо описао њихов традиционални обичај скоро идентично као у мојој првој поруци, с тим што код њих венчани кум, који је обично стриц, најчешће држи дете из брака. Код њих је врло честа појава да тетке крсте децу а исто тако ми је рекао да се дешава да старија браћа крсте млађу, када је веће разлика у годинама међу њима.

Искрено, мислим да обичаји слични овом немају баш много везе са конфесионалном припадношћу јер сам јуче чуо да српска православна црква не забрањује оваква кумства, мада их не подстиче и не гледа на њих најпозитивније.
Мислим да овај обичај пре има везе са неким локалним традиционалним веровањима која су интегрисана у хришћанске обичаје али би заиста било интересантно када би могло порекло овог обичаја да се локализује јер би нам вероватно указало на правац из кога је дошло у поједине наше крајеве.
Не знам да ли овај обичај био присутан у приморској Далмацији?
У јужној Далмацији међу Србима не постоји тај обичај. Интересантно је да је у прошлости било међуконфесионалних кумстава и то само да православац кумује католичком дјетету. Тако су чланови мајчине породице Брстина у неким случајевима кумовали католичкој дјеци из породица Крешић, Иванковић и Јурковић. Натјерао си ме да претресем Протоколе крштених и нашао сам један случај ендогамног кумства, гдје је баба држала унуче на крсту али 1952. године. Напомена стоји да је крштење обављено у кући.

Заборавио сам напоменути да је отац дјетета био велики партијаш и ауторитет у општини, али изгледа да је баба била ауторитет у кући.
« Последња измена: Септембар 12, 2017, 09:43:46 пре подне Wolf Sagash »

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #16 послато: Септембар 13, 2017, 02:59:47 поподне »
У мојој породици је "по старом" на крштењу дете "држала" женска особа из ближе фамилије, пожељно тетка или сестра од тетке.
У питању је лева страна Ибра, обронци Рогозне. Исти обичај је био и у матици мојих Рајовића, Жуњевиће (условно је и то Рогозна).
Верујем да је тај обичај свеприсутан на целој Рогозни и у Ибарском Колашину

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #17 послато: Септембар 13, 2017, 03:19:34 поподне »
У јужној Далмацији међу Србима не постоји тај обичај. Интересантно је да је у прошлости било међуконфесионалних кумстава и то само да православац кумује католичком дјетету. Тако су чланови мајчине породице Брстина у неким случајевима кумовали католичкој дјеци из породица Крешић, Иванковић и Јурковић. Натјерао си ме да претресем Протоколе крштених и нашао сам један случај ендогамног кумства, гдје је баба држала унуче на крсту али 1952. године. Напомена стоји да је крштење обављено у кући.

Заборавио сам напоменути да је отац дјетета био велики партијаш и ауторитет у општини, али изгледа да је баба била ауторитет у кући.

Мени је занимљиво да се данас у Војводини правила за међуконфесионална кумства код православних венчања и крштења разликују од парохије до парохије. Негде траже да кум буде крштени православац а на другом месту је добољно само да је крштен. Чак знам за случајеве где су и некрштени атеисти кумовали на крштењу детета. Због тога се дешава да људи за обред венчања или крштења иду у друго место ако им је кум нпр. католик.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #18 послато: Септембар 13, 2017, 03:40:12 поподне »
У јужној Далмацији међу Србима не постоји тај обичај. Интересантно је да је у прошлости било међуконфесионалних кумстава и то само да православац кумује католичком дјетету. Тако су чланови мајчине породице Брстина у неким случајевима кумовали католичкој дјеци из породица Крешић, Иванковић и Јурковић.
Да ли знаш је ли ово био изолован случај или је постојао обичај да православни кумују католицима у твом крају? Опрости, о коме се тачно месту ради мада претпостављам да би могло бити дубровачко залеђе по роду твоје мајке?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: "Ендогено" кумство
« Одговор #19 послато: Септембар 13, 2017, 04:03:10 поподне »
Да ли знаш је ли ово био изолован случај или је постојао обичај да православни кумују католицима у твом крају? Опрости, о коме се тачно месту ради мада претпостављам да би могло бити дубровачко залеђе по роду твоје мајке?
Да може се рећи да је то дубровачко залеђе. Село Глушци код Метковића, мада је мој ђед са друге стране границе у Херцеговини. Није чест случај али дешавало се, као што су се и дешавали мјешани бракови. Католици из дубровачког залеђа су били мало нетипични католици, са крсним славама, са доста српских односно народних имена. У метковским матицама је у првој половини 18 вијека забилјежено да православни кумују католицима.