Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 473266 пута)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1480 послато: Март 31, 2020, 10:05:31 пре подне »
Nesto iz doktorske teze ukrajinske geneticarke Olge Utevske gdje je pokazala da je i za S17250-PH908 najveca raznovrsnost na prostoru danasnje zapadne Ukrajine, Poljske i Bjelorusije, gdje jasno vidimo mjesto porijekla i put migracije prema Balkanu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4558026/


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1481 послато: Март 31, 2020, 10:38:48 пре подне »
...
Koje roditeljske grane PH908 se nalaze na pominjanoj tromeđi, a nema ih na Balkanu?
...

Зорице, мислим да постоји неразумевање о појму "родитељских грана". Ја такође сматрам да се у објашњењима тај израз неспретно користи. Вероватно се приметила да на Y-DNA филогенетском стаблу "листови", односно носиоци мутација (тестирани појединци), у 90% случајева постоје само на терминалним гранама. Разлог лежи у чињеници да се практично са сваком новом генерацијом мушкараца деси нека нова мутација, а тиме свара и један нови изданак стабла. Тестирани појединци који су и смештени на неким старијим гранама YFull стабла тамо се налазе привремено, само зато што су са својим мутацијама усамљени (приватне су) а не зато што их немају. Чим се појави још нека особа са којом деле неку од својих јединствених мутација и формално се формира нова грана стабла. Јасно је онда зашто се данас не могу пронаћи живи људи који припадају искључиво гранама насталим пре 2000 година а не и некој испод њих. Такви би се могли наћи само у археолошком материјалу, односно у генетици људи који су живели у оно време.
Тако је и са граном I-PH908. Немогуће је пронаћи живог човека који би поседовао само мутацију CTS10228 насталу пре 5000 година и ни једну другу која је настала касније. Оно што међутим имамо и данас као траг је праћење места где живе припадници појединачних грана које су се на филогенетском стаблу одвојиле пре I-PH908. Ако знамо да су најближи заједнички преци грана I-Y4460, I-Y4882 и I-Y5596 живели 200 до 400 година пре заједничког претка гране I-PH908, а да припаднике поменутих грана и свих њених огранака данас налазимо превасходно међу "северним" Словенима, онда мени делује логичан закључак о смеру миграција од севера ка југу.

Да закључим: данас нема живих припадника искључиво родитељских грана I-PH908 али зато има живих "потомака старије браће и стричева" гране I-PH908 :) .
« Последња измена: Март 31, 2020, 10:43:29 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1482 послато: Март 31, 2020, 11:03:18 пре подне »
Грешка. Да пробам поново.

Да не бих био погрешно схваћен: нису се гени ( за које сам прилично сигуран да су на другим хромозомима) везали за хромозом Y са хаплогрупом  I, већ су се нашли заједно у малој и изолованој групи људи. Због међусобног укрштања у таквој групи неки гени и неке хаплогрупе су се проредили или изумрли, а други су постали доминантни захваљујући некој предности или случајно. Такође, када се нека група људи подели на више мањих, њихов генетски састав ће се делимично разликовати. Низ таквих подела може довести да у новим групама преовладају неки гени или хаплогрупе. На сличан начин су настали и народи са пуно светлопутих, плавооких и риђокосих, па и оних косооких.

Још ни Деникера нисам завршио, а Кун ми је још на чекању. Али сам читао Живка Микића "Антрополошку структуру становништва Србије".  Према њему брахикранизација је лагано расла још од палеолита, са делимичним падовима од пре 7-8000 година и пре 1-2000 година, да би у последњих хиљаду година дошло до наглог раста. Могућа објашњења су она која сам навео , нека промена у окружењу или је за све крива I1 хаплогрупа мојих предака.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1483 послато: Март 31, 2020, 11:22:23 пре подне »
https://www.y-str.org/p/ancient-dna.html
https://umap.openstreetmap.fr/en/map/ancient-human-dna_41837#3/47.87/65.74
Naravno da je interesantno, analiziraj :) Znaci ovo je jasno, izmedju L621 i CTS10228 je razlika 3000 godina i imamo grane pronadjenje u Poljskoj, Njemackoj, Britanskim ostrvima. Izmedju Y3120 i CTS10228 je razlika oko 1600 godina, imamo dvojicu njemackog porijekla. Cudi me da te ne zanima sestrinska grana grana od L621 a to je L161.1, one su se razdvojile od prilike u isto vrijeme   https://www.yfull.com/arch-6.01/tree/I-L161.1/ 
Sta hocu da kazem, moras uzeti siru sliku kada pokusavas povezati Balkan sa svim ovim granama. Paralelno pratiti danas testirane ljude i nalaze starih kostiju.
Извини, мени си ти смешан лик, попут неког аутохтонисте.  :D Шта је по теби јасно? То што су гране између L621 i CTS10228 пронађене међу пар тестираних особа у Пољској, Немачкој и Британским острвима не доказује да су њихови преци живели на тим просторима у периоду који обухватају те две гране. Они (њихови преци) су могли живети било где, Скандинавија, Балкан, на западу Европе, било где, археогенетских налаза из тог доба је премало а на Балкану их нема уопште што се и из Ћосићевих линкова види. Друго: не видим ниједан разлог зашто би ме занимала L161.1 пошто је она свакако нешто старија од L621 одн. независна од ње те је и њен развој уопште небитан за подгране испод L621. И треће, ти тврдиш следеће: [„Kao sto vidis na stablu PH908, sve grane otkrivene ispod su rasirene od Rusije pa zapadno do Ceske i Njemacke. Najveca koncetracija PH908 pored juznih Slovena je u Ceskoj.“] Где си видео да је највећа концентрација  PH908 поред јужних Словена у Чешкој? На yfullu-у и стаблу то ниси могао сигурно уочити а на овом блогу се јасно види да у Чешкој присуство PH908 износи једва негде око 5% укупне популације:
http://blog.vayda.pl/en/i2a-dinaric-subclade-y3120-2/dina-subclade-s17250/dina3-subclade-ph908/

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1484 послато: Март 31, 2020, 11:28:52 пре подне »
Прегледао сам на брзину https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5643963/ .

"The evidence currently points to a strong Y-chromosome signal influencing blood pressure in rats with a relative paucity of evidence in human studies."

"Currently, there are no convincing data that even if a blood pressure regulating gene exists on the human Y, it is the same gene that stimulates the blood pressure rise in rodents."

"Our earlier study established an association between the Y chromosome and coronary artery disease (CAD) in two separate British cohorts using reconstruction of the Y phylogeny."

"The male-related phenotypes such as aggression and sex steroid levels (including androstenedione, testosterone) showed no differences between men who inherited haplogroup I from their fathers and those representing other paternal lineages.49 As such, these factors most intuitively linked to male sex are unlikely to explain the association between haplogroup I and increased susceptibility to CAD."

"In a population of European Americans, CAD-predisposing haplogroup I was associated with faster progression of HIV to AIDS, a greater depletion of the CD4+ T-cell count and a higher mortality rate than other haplogroups more than 7 years after initial infection.52 Haplogroup I was also associated with a higher risk of malignancy, including the highly specific AIDS-defining malignancy Kaposi’s sarcoma"

"Data from association studies have revealed a potential role for the genetic variation within the Y chromosome in determination of men’s health and susceptibility to disease. This contrasts with initial pessimistic views about the Y as a futile, redundant piece of DNA. One of the strongest pieces of evidence is the association between haplogroup I and increased CAD risk, in the context of inflammation and immunity. Future endeavours will need to concentrate on identifying specific MSY genes that directly influence inflammatory and adaptive immunity processes within atherosclerosis. The identification of 12 X–Y dosage-sensitive gene pairs has refined our focus for future studies. Three of these pairs warrant further attention given their prior associations with haplogroup I and/or immune processes: UTY/UTX, PRKY/PRKX and KDM5D/KDM5C, with UTY being the most promising functional candidate."

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1485 послато: Март 31, 2020, 11:35:23 пре подне »
Чињеница да је јако тешко, или немогуће везати фенотајп са нечијом хаплогрупом. Међутим, чињеница је исто да Динарске области са највећом концентрацијом група И2 и И1 имају званично највишу популацију.



https://peerj.com/preprints/3388.pdf

Ево даћу пример 4 генерације у мојој породици: деда 170цм, отац 176цм, ја 183цм, син од 12 година већ има 175 цм. Дакле иако вероватно постоји ген за висину, треба му дати неки подстрек. А тај подстрек је  исхрана. Друга стваp, тај ген не мора нужно да значи да се преноси са оца, већ га може носити и мајка. То још не знамо. Како су људи у средњем веку и касније током османске управе били окренути једни другима на релативно малом географском подручју, створен је својеврсни генетички дрифт, који је довео до неких особености, па у случају јужне Далмације и Херцеговине, то је висина.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1486 послато: Март 31, 2020, 11:42:15 пре подне »
Извини, мени си ти смешан лик, попут неког аутохтонисте.  :D Шта је по теби јасно? То што су гране између L621 i CTS10228 пронађене међу пар тестираних особа у Пољској, Немачкој и Британским острвима не доказује да су њихови преци живели на тим просторима у периоду који обухватају те две гране. Они (њихови преци) су могли живети било где, Скандинавија, Балкан, на западу Европе, било где, археогенетских налаза из тог доба је премало а на Балкану их нема уопште што се и из Ћосићевих линкова види. Друго: не видим ниједан разлог зашто би ме занимала L161.1 пошто је она свакако нешто старија од L621 одн. независна од ње те је и њен развој уопште небитан за подгране испод L621. И треће, ти тврдиш следеће: [„Kao sto vidis na stablu PH908, sve grane otkrivene ispod su rasirene od Rusije pa zapadno do Ceske i Njemacke. Najveca koncetracija PH908 pored juznih Slovena je u Ceskoj.“] Где си видео да је највећа концентрација  PH908 поред јужних Словена у Чешкој? На yfullu-у и стаблу то ниси могао сигурно уочити а на овом блогу се јасно види да у Чешкој присуство PH908 износи једва негде око 5% укупне популације:
http://blog.vayda.pl/en/i2a-dinaric-subclade-y3120-2/dina-subclade-s17250/dina3-subclade-ph908/

Само једно питање - где су онда те силне гране између L621 и CTS10228 на Балкану? Појавила би се до сад нека, само на нашем Пројекту је до сада тестирано преко 5000 особа, ако се не варам, да не рачунамо тестиране из других база. Где су појединци који су CTS10228* на Балкану, тј. они који су позитивни на CTS10228 а негативни на Y3120? Зар буквално све мора да се црта по 1000 пута само зато што би поједини докони људи желели да су им преци овде битисали од леденог доба, или барем од бронзаног или гвозденог доба?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1487 послато: Март 31, 2020, 11:51:28 пре подне »
Да не бих био погрешно схваћен: нису се гени ( за које сам прилично сигуран да су на другим хромозомима) везали за хромозом Y са хаплогрупом  I,

већ су се нашли заједно у малој и изолованој групи људи. Због међусобног укрштања у таквој групи неки гени и неке хаплогрупе су се проредили

или изумрли, а други су постали доминантни захваљујући некој предности или случајно. Такође, када се нека група људи подели на више мањих, њихов генетски састав ће се делимично разликовати. Низ таквих подела може довести да у новим групама преовладају неки гени или хаплогрупе. На сличан начин су настали и народи са пуно светлопутих, плавооких и риђокосих, па и оних косооких.

Још ни Деникера нисам завршио, а Кун ми је још на чекању. Али сам читао Живка Микића "Антрополошку структуру становништва Србије".  Према

њему брахикранизација је лагано расла још од палеолита, са делимичним падовима од пре 7-8000 година и пре 1-2000 година, да би у последњих

хиљаду година дошло до наглог раста. Могућа објашњења су она која сам навео , нека промена у окружењу или је за све крива I1 хаплогрупа мојих предака.

nisi dobro shvatio brahikefalija (relativna mera) se NE JAVLJA gde i borebi tip (regije sa visokim stepenom I1)... jedino se (apsolutna) sirina lobanje javlja, ali ne i kratkoca lobanje, koja onda kombinovano, kao relativnu meru, daje 'brahikefaliju'. ona se javlja, kao tendencija, samo kod balkanskog borebija. tako da ovo mikicevo itekako ima smisla.

tako je - 'nasli su se zajedno u maloj, izolovanoj grupi ljudi' (Y I i gen(i) za 'i sirinu i visinu') to je sve sto i ja govorim. i gle obrasca, ta tendencija ka 'i sirini i visini' se javlja i kod regiona sa visokim postotkom I1 i kod regiona sa visokim postotokom I2 (40%) to jest, tu je uociva.
sam kun kaze sledece: a) na balkanu se javlja tip koji odgovara borebiju i cija kombinacija 'visine i sirine' je verovatno istog ishodista kao i borebijeva b) taj tip je takozvani upper paleolithic survivor, preziveo je i ledeno doba u evropi c) fizicke tendencije koje pokazuje sugerisu da je razvio adaptacije na hladno vreme d) ovaj tip je stariji u evropi od nordijskog tipa, koji dolazi kasnije (kada analizira skandinavce) ... recimo, odliku azijata ka inner epicanthic fold za razliku od outer/external epicanthic fold kod borrebyja, kun opisije kao paralelnu adaptaciju hladnom vremenu, ali ne i kao pokazatelj o istom poreklu.
i sad dodje genetika ciji parametri odgovaraju kunu. kod balkanaca i skandinavaca nadjeni markeri I koji dokazuju zajednicko poreklo.

a onda dodje ojler koji kaze, evo i korelacije visine i sira iz mijeha. (uzgred, ja ne govorim o visini nego o karakteristicnoj 'visini i sirini' a na to sad dodajem i epicanthic fold) naravno, moguce je da se tendencija ka 'sirini' (skracenje ruku i nogu) i 'outer epicanthic foldu' javila i kod jednih i kod drugih posle genetskog odvajanja I (mada, ne znam kako objasniti visinu, koja postoji kod oba a koja nema veze sa ledenim dobom) ponavljam, ako se ove fizicke odlike javljaju u kombinaciji samo u krajevim gde se pojavljuju I1 i I2 (i nigde drugde) TO VEC ZNACI da su marker I1 i I2 NEKAKO vezani za ove odlike (visina, sirina - ramena, glave, tela -  relativno kratke ruke, relativno kratke noge, spoljni epicanthic fold) u suprotnom, ako nisu NEKAKO vezane onda bi MORALO DA ZNACI da se SVAKI PUT kada se ovakav fenotip javi u regiji gde predominira I da se radi o potpunom akcidentu, to jest, da bi u tim regijama mogao da se javja i kineski i mediteranski fenotip, ali se, eto, ne javlja. i, naravno da sveukupno poreklo (pola musko, pola zensko) ulazi u racunicu (ne znamo kako) ne mormo to ponavljati svaki put.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1488 послато: Март 31, 2020, 12:00:50 поподне »
Само једно питање - где су онда те силне гране између L621 и CTS10228 на Балкану? Појавила би се до сад нека, само на нашем Пројекту је до сада тестирано преко 5000 особа, ако се не варам, да не рачунамо тестиране из других база. Где су појединци који су CTS10228* на Балкану, тј. они који су позитивни на CTS10228 а негативни на Y3120? Зар буквално све мора да се црта по 1000 пута само зато што би поједини докони људи желели да су им преци овде битисали од леденог доба, или барем од бронзаног или гвозденог доба?

Давно сам схватио да је то питање вјере, а не науке. Зато се више и не трошим покушавајући аргументима да покажем бесмисленост тезе о балканском поријеклу хаплогрупе I2-Y3120. Догматска питања се не могу ријешавати аргументима. То су два различита система.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1489 послато: Март 31, 2020, 12:03:35 поподне »
Дакле, склонији смо болестима ( или наша браћа у ВБ и САД), нисмо мужевнији од осталих хаплогрупа, али бољи или срећнији смо од пацова. Предлажем да Порекло  финансира научну експедицију. Међу Пигмејима ће се тешко наћи I хаплогрупа, али у Америци, Јужној Африци и Аустралији има тамнопутих припадника ове хаплогрупе. Ако се успостави да се они физички разликују од оних са другим хаплогрупама, више неће бити потребно плаћати ДНК тестирања, довољан ће бити метар и мерач притиска.

Поздрав свима, дужност зове, хаплоглуписати ћемо се још!

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1490 послато: Март 31, 2020, 12:04:47 поподне »
Ево даћу пример 4 генерације у мојој породици: деда 170цм, отац 176цм, ја 183цм, син од 12 година већ има 175 цм. Дакле иако вероватно постоји ген за висину, треба му дати неки подстрек. А тај подстрек је  исхрана. Друга стваp, тај ген не мора нужно да значи да се преноси са оца, већ га може носити и мајка. То још не знамо. Како су људи у средњем веку и касније током османске управе били окренути једни другима на релативно малом географском подручју, створен је својеврсни генетички дрифт, који је довео до неких особености, па у случају јужне Далмације и Херцеговине, то је висина.

jeste, samo sto ce tesko dati takve odlike (sirine i visine) pri slicnim uslovima a da je genetski fond - albanski, recimo. ovo prvo sto si rekao je ono sto se u filozofiji zove neophodno i dovoljno. podstrek/ishrana je neophodna za visinu, da upotrebim tvoju rec. gen za visinu nije dovoljan, ali je i on TAKODJE neophodan. tako je, moze ga nositi i majka, ali IZ OBRASCA koji se uocava, majke vezane za haplogrupu I, cesce radjaju visoku/siroku decu (mozda im i prenose gen; takodje moguce) mene zaista ne zanima razlog; ja primecujem ocigledni obrazac a na geneticaru je da objasni kako i zasto se to desava. sagledajmo i odstupanja od obrasca da I daje visinu i sirinu - to odstupanje bi moglo biti u sardiniji (premda ne znam sardinijce dobro) ali, interesantno je da se aragonci (I2 15%) u spaniji smatraju za krupne ljude. ili, jos jedno (delimicno) odstupanje, ako znamo da je procenat I2 najvisi od srednje bosne ka posavini (visi nego u vecem delu srpske hercegovine) a znamo da su hercegovci (srbi) visi od srba iz tog kraja, to znaci da I2 nije direktna korelacija sa visinom vec da postoji generalna tendencija

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1491 послато: Март 31, 2020, 12:05:52 поподне »
Дакле, склонији смо болестима ( или наша браћа у ВБ и САД), нисмо мужевнији од осталих хаплогрупа, али бољи или срећнији смо од пацова. Предлажем да Порекло  финансира научну експедицију. Међу Пигмејима ће се тешко наћи I хаплогрупа, али у Америци, Јужној Африци и Аустралији има тамнопутих припадника ове хаплогрупе. Ако се успостави да се они физички разликују од оних са другим хаплогрупама, више неће бити потребно плаћати ДНК тестирања, довољан ће бити метар и мерач притиска.

Поздрав свима, дужност зове, хаплоглуписати ћемо се још!

? fascinatno

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1492 послато: Март 31, 2020, 12:16:26 поподне »
И треће, ти тврдиш следеће: [„Kao sto vidis na stablu PH908, sve grane otkrivene ispod su rasirene od Rusije pa zapadno do Ceske i Njemacke. Najveca koncetracija PH908 pored juznih Slovena je u Ceskoj.“] Где си видео да је највећа концентрација  PH908 поред јужних Словена у Чешкој? На yfullu-у и стаблу то ниси могао сигурно уочити а на овом блогу се јасно види да у Чешкој присуство PH908 износи једва негде око 5% укупне популације:
http://blog.vayda.pl/en/i2a-dinaric-subclade-y3120-2/dina-subclade-s17250/dina3-subclade-ph908/

Мислим да је ту главна забуна код наших људи.

То што у Чешкој присуство PH908 износи једва негде око 5% укупне популације, а код нас на Балкану (како где) од 30% до 60% не мења на ствари ако је у тих 5% у Чешкој заступљено све оно што и у 30% до 60% на Балкану.

Наравно да у Чешкој тих 5% ПХ 908 не изазива толико узбуђења, нити интригира њихову јавност,  изузев  носилаца ПХ 908, историчара, слависта и понеког ГГ ентузијасту.

Супротно од тога, игра бројки и проценти од 30% до 60% И2 ПХ 908 на Балкану са претензијама Срба, Хрвата, Бошњака и др. да баш они буду  и извориште и расадник И2 ПХ 908  изазива велико интересовање, узбуђење, неразумевање и расправе.

И наравно да су за нас на Балкану јако драгоцени присуство и разноврсност И2 ПХ 908 у Чешкој, Немачкој, Украјини, Русији, Пољској и др., без обзира на малу процентуалну заступљеност у односу на општу популацију,  јер трагамо за својом "колевком".

Носиоци И2 ПХ 908 у тим земљама  су ту свој на своме. Могу мирно посматрати и проучавати како се одвијала  "експанзија" И2 ПХ 908 на Балкану ( народски "где су им и који су им пра пра пра пра пра унучићи").


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1493 послато: Март 31, 2020, 12:48:36 поподне »
Дакле, склонији смо болестима ( или наша браћа у ВБ и САД), нисмо мужевнији од осталих хаплогрупа, али бољи или срећнији смо од пацова. Предлажем да Порекло  финансира научну експедицију. Међу Пигмејима ће се тешко наћи I хаплогрупа, али у Америци, Јужној Африци и Аустралији има тамнопутих припадника ове хаплогрупе. Ако се успостави да се они физички разликују од оних са другим хаплогрупама, више неће бити потребно плаћати ДНК тестирања, довољан ће бити метар и мерач притиска.

Поздрав свима, дужност зове, хаплоглуписати ћемо се још!

Не мора се чак ни ићи нигде да би се проверила хипотеза о вези Y хаплогрупе и физичког изгледа. Имамо наше Бањане који су припадници хаплогрупе N, што је ако не јединствен а оно сигурно веома редак случај у Европи. Треба их упоредити са носиоцима ове хаплогрупе који живе у њиховим матичним областима, централном Сибиру и арктичком поларном кругу Русије, па видети колико су слични.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже zorica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1494 послато: Март 31, 2020, 12:54:34 поподне »
- Driver, ja ne tvrdim da je “Sungir” dokaz da je Y3120 nastala na Balkanu. Ne znam da li je Y3120 nastala na Balkanu.
- Ojler – ja sam mislila da je “roditeljska” grana PH908 (kao i I-Y4882 i I-Y5596) I-S17250. (?)
- Odisej - Koje se to uzvodne grane od Y3120 nalaze istočno i južno od Njemačke i Poljske?
- Filipi - Doktorsku tezu dr Utevske sam pročitala prošle godine (i upravo je ona razlog mog interesovanja za ovu oblast) i iskoristiću priliku da postavim vjerovatno posljednje pitanje: Pošto u radu to nije navedeno / objašnjeno, da li vi znate na osnovu čega dr Utevska ( a onda i Odisej) tvrde da je “PH908 najrazgranatiji u Ukrajini”?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1495 послато: Март 31, 2020, 01:06:25 поподне »
- Driver, ja ne tvrdim da je “Sungir” dokaz da je Y3120 nastala na Balkanu. Ne znam da li je Y3120 nastala na Balkanu.

Написали сте: "Po čemu su nalazi iz 12.-13 vijeka dokaz da je I-Y3120 nastala na sjeveru?"

Ево преформулисаћу питање да бих се уклопио у ваш редослијед закључивања: Зашто сматрате да налази из 12-13 вијека (претпостављам да мислите на Сунгир, јер других из тог периода нема) нису доказ да је Y3120 настала на сјеверу?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1496 послато: Март 31, 2020, 01:08:05 поподне »
Извини, мени си ти смешан лик, попут неког аутохтонисте.  :D Шта је по теби јасно? То што су гране између L621 i CTS10228 пронађене међу пар тестираних особа у Пољској, Немачкој и Британским острвима не доказује да су њихови преци живели на тим просторима у периоду који обухватају те две гране. Они (њихови преци) су могли живети било где, Скандинавија, Балкан, на западу Европе, било где, археогенетских налаза из тог доба је премало а на Балкану их нема уопште што се и из Ћосићевих линкова види. Друго: не видим ниједан разлог зашто би ме занимала L161.1 пошто је она свакако нешто старија од L621 одн. независна од ње те је и њен развој уопште небитан за подгране испод L621. И треће, ти тврдиш следеће: [„Kao sto vidis na stablu PH908, sve grane otkrivene ispod su rasirene od Rusije pa zapadno do Ceske i Njemacke. Najveca koncetracija PH908 pored juznih Slovena je u Ceskoj.“] Где си видео да је највећа концентрација  PH908 поред јужних Словена у Чешкој? На yfullu-у и стаблу то ниси могао сигурно уочити а на овом блогу се јасно види да у Чешкој присуство PH908 износи једва негде око 5% укупне популације:
http://blog.vayda.pl/en/i2a-dinaric-subclade-y3120-2/dina-subclade-s17250/dina3-subclade-ph908/

Eto ti meni uopste nisi smijesan. Vise sam zabrinut :)
L621-CTS4002 u Poljskoj nije osoba vec rezultat srednjovjekovnog skeleta.
Izvini za Cesku, mislio sam da znas :) postoje i druge javne baze kao sto je Srpski DNK projekat, tako ima Ceska svoju javnu bazu. Nisu svi na FTDNA  i Yfull.
« Последња измена: Март 31, 2020, 01:21:18 поподне Amicus »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1497 послато: Март 31, 2020, 01:21:18 поподне »
- Driver, ja ne tvrdim da je “Sungir” dokaz da je Y3120 nastala na Balkanu. Ne znam da li je Y3120 nastala na Balkanu.
- Ojler – ja sam mislila da je “roditeljska” grana PH908 (kao i I-Y4882 i I-Y5596) I-S17250. (?)
- Odisej - Koje se to uzvodne grane od Y3120 nalaze istočno i južno od Njemačke i Poljske?
- Filipi - Doktorsku tezu dr Utevske sam pročitala prošle godine (i upravo je ona razlog mog interesovanja za ovu oblast) i iskoristiću priliku da postavim vjerovatno posljednje pitanje: Pošto u radu to nije navedeno / objašnjeno, da li vi znate na osnovu čega dr Utevska ( a onda i Odisej) tvrde da je “PH908 najrazgranatiji u Ukrajini”?

Тако је Зорице, тренутно је за хаплогрупу PH908  родитељска грана I-S17250. Кажем "тренутно", јер се са новим тестирањима може десити реорганизација стабла, па да се још неко гранање уметне између PH908 и I-S17250. Ако се гледа број тестираних који припадају само родитељској грани, односно I-S17250, а не и њеним подгранама, видећеш да их је на YFull стаблу веома мало. То је сасвим логично с обзиром да је од појаве мутације  S17250 па до данас прошло јако много година, тако да су сви остали тестирани сврстани у неке новoнастале подгране. Чак и они који су тренутно на грани I-S17250, ту су углавном привремено, док се не тестирају још неки појединци који ће имати подударне неке приватне мутације.  Зато и кажем да када се помиње YFull стабло не би требало говорити о разноврности припадника "родитељске гране", јер се ту нема много шта поредити код тестираних савременика, већ треба посматрати географску дистрибуцију старијих огранака. Такво је барем моје мишљење.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1498 послато: Март 31, 2020, 01:27:32 поподне »
Не мора се чак ни ићи нигде да би се проверила хипотеза о вези Y хаплогрупе и физичког изгледа. Имамо наше Бањане који су припадници хаплогрупе N, што је ако не јединствен а оно сигурно веома редак случај у Европи. Треба их упоредити са носиоцима ове хаплогрупе који живе у њиховим матичним областима, централном Сибиру и арктичком поларном кругу Русије, па видети колико су слични.

i sta si ovim rekao? da nisi rekao da banjani lice na svoje susede, kod kojih predominira I2, a sa kojima su se banjani - svakako - orodili po zenskim linijama. da (po ko zna koji put) preciziram: I2, koji su NEKAKO ALI OCIGLEDNO vezani za ucestalost visine i sirine... da li preko gena koji se javljaju gde i Y I2, da li preko gena zenskih linija koje su povezane s I2, itd... zaista nebitno.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1499 послато: Март 31, 2020, 01:35:01 поподне »
i sta si ovim rekao? da nisi rekao da banjani lice na svoje susede, kod kojih predominira I2, a sa kojima su se banjani - svakako - orodili po zenskim linijama. da (po ko zna koji put) preciziram: I2, koji su NEKAKO ALI OCIGLEDNO vezani za ucestalost visine i sirine... da li preko gena koji se javljaju gde i Y I2, da li preko gena zenskih linija koje su povezane s I2, itd... zaista nebitno.

Рекао сам оно што је чињеница. А Y хаплогрупа се не преноси по женским линијама, то је прва лекција генетичке генеалогије која треба да се научи. Зна се шта је Y хаплогрупа и како се дефинише. Нема ту никаквих женских линија и уопште није небитно већ од суштинске важности. Ти све време бркаш појмове динарске популације и Y "динарик" хаплогрупе. Али нема смисла да ти и ја настављамо ову дискусију.
Kамене рабъ и госодинъ