Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 475454 пута)

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1380 послато: Март 30, 2020, 02:49:55 пре подне »
не стоји. ЕВ13 има извор у Албанији и јасно је ограничена њена дистрибуција на тај етнички простор то што је има по целом Балкану је статистички дрифт или природно дифундовање јер се види континуални градијент опадања како се одмиче од албаније. Опет та група је етногенетички грана берберских Е група. Да је Е био по балкану нашли би данас неку енклаву у Босни са 50% Е или тако нешто - то не постоји. Р1б је вероватно од доста рудара Немаца и западноевропљана који су насељавали Србију и Балкан. У то време свет је другачије изгледао тадашњи центар света је био Цариград а Србија је била јако богата а и кад се погледа распростањеност Р1б у равни статистичке грешке ако се врати време 500-1000 година уназад

За E-V13 такође важи исто: висока концентрација неке хаплогрупе у некој области не значи да та хаплогрупа потиче из ње, већ је обично резултат нагле експанзије. На https://www.yfull.com/tree/E-V13/ може се видети да су родоначелници албанских E-V13 родова живели пре 1700 година и мање. Та хаплогрупа нема блиских веза са Берберима, јер је већ неколико хиљада година у Европи. Преци ових родова су вероватно на Балкан дошли из централне Европе. Већина R1b на Балкану потиче са истока, из Мале Азије, Кавказа или данашње Русије.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1381 послато: Март 30, 2020, 02:50:16 пре подне »
Лука је показао низак ниво знања али не треба сад да га растргнемо због тога.  :) Ја можда најбоље разумем човека јер сам се такође својевремено бавио питањем неког евентуалног континуитета И2 на Балкану, само не овако јавно као он што чини али свакако читајући ваше објаве као и исцрпне чланке које су ми доста помогле у разумевању. Мало да припомогнем овој расправи али и да поставим питање које ми надам се нико неће узети за зло, да ли је установљено на основу археогенетских испитивања на ком простору су боравиле гране између I2-L621 и I2-CTS10228? По Yfull-у TMRCA за I2-L621 износи 6500 а за I2-CTS10228 3800 година, дакле период који мене интересује јесте онај између 4500 П.Н.Е и 1800 П.Н.Е.? Можда се у њему сме говорити о могућој присутности И2 на Балкану, што се за две наведене гране не сме рећи.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1382 послато: Март 30, 2020, 02:59:09 пре подне »
Заборавих да окачим мапе које су ме навеле на размишљање да су гране између I2-L621 и I2-CTS10228 можда ипак биле на Балкану и ако оне нису да ли је у међувремену откривено о којим гранама је реч?

http://www.abroadintheyard.com/maps-of-europes-ancient-tribes-kingdoms-and-y-dna/

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1383 послато: Март 30, 2020, 03:08:01 пре подне »
Лука је показао низак ниво знања али не треба сад да га растргнемо због тога.  :) Ја можда најбоље разумем човека јер сам се такође својевремено бавио питањем неког евентуалног континуитета И2 на Балкану, само не овако јавно као он што чини али свакако читајући ваше објаве као и исцрпне чланке које су ми доста помогле у разумевању. Мало да припомогнем овој расправи али и да поставим питање које ми надам се нико неће узети за зло, да ли је установљено на основу археогенетских испитивања на ком простору су боравиле гране између I2-L621 и I2-CTS10228? По Yfull-у TMRCA за I2-L621 износи 6500 а за I2-CTS10228 3800 година, дакле период који мене интересује јесте онај између 4500 П.Н.Е и 1800 П.Н.Е.? Можда се у њему сме говорити о могућој присутности И2 на Балкану, што се за две наведене гране не сме рећи.
Naravno da se ne moze govoriti o prisustvu na Balkanu kao sto mozes i vidjet na Yfull.
https://www.yfull.com/tree/I-L621/

Uglavnom se radi o danasnjoj, Poljskoj, Njemackoj i Britanskim ostrvima. I Naravno imamo i dvojicu testiranih Njemackog porijekla CTS10228. Znaci i to sto si pitao pokazuje istok Evrope i zapad, pa do britanskih ostrva. Hiljadama kilometara daleko od Balkana.

Ван мреже ЛукаЋ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Р1а Л1029
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1384 послато: Март 30, 2020, 03:10:00 пре подне »
Заборавих да окачим мапе које су ме навеле на размишљање да су гране између I2-L621 и I2-CTS10228 можда ипак биле на Балкану и ако оне нису да ли је у међувремену откривено о којим гранама је реч?

http://www.abroadintheyard.com/maps-of-europes-ancient-tribes-kingdoms-and-y-dna/
Хвала на мапама ово је јако интересантно. И хвала на одбрани мада нема потребе за тим мислим да је оно за чим "трагам" као што си споменуо је сасвим легитимно и без да се улази у детаље старости одређених грана. Људии који познају детаље и старост сваке гране и подгране често занемарују контекст елементарну логику и концептуална суштинска питања. Од дрвећа не виде шуму.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1385 послато: Март 30, 2020, 03:11:32 пре подне »

Ван мреже ЛукаЋ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Р1а Л1029
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1386 послато: Март 30, 2020, 03:14:02 пре подне »
Naravno da se ne moze govoriti o prisustvu na Balkanu kao sto mozes i vidjet na Yfull.
https://www.yfull.com/tree/I-L621/

Uglavnom se radi o danasnjoj, Poljskoj, Njemackoj i Britanskim ostrvima. I Naravno imamo i dvojicu testiranih Njemackog porijekla CTS10228. Znaci i to sto si pitao pokazuje istok Evrope i zapad, pa do britanskih ostrva. Hiljadama kilometara daleko od Balkana.
која ти је логика а одакле И1 на северу? Како су се стоврили на северу? Зна се за И да није преко Кавказа ушла у европу. Па сви носиоци И хаплогрупе су прелазили преко Балкана. Временом су се дешавала цепања и локалне експанзије одређених грана али И хаплогрупа укупно узевши са свим гранама и подгранама има простор ценралне европе обухватајући компактан простор од југа до севера европе зато је и називају протоевропском групом.

Ван мреже ЛукаЋ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Р1а Л1029
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1387 послато: Март 30, 2020, 03:20:19 пре подне »
Просто је невероватно колико тврдоглаво истрајавате у свом незнању и не покушавате да разумете ни трунку од онога што вам се предочава. Тврдите како "нико није мањи Србин ако је Е, Ј или Г" а онда напишете како је Е хаплогрупа искључиво везана за албански етнички простор.  ;D Дакле нисте искључиво самоуверени незналица, већ и хаплогруписта. Изједначавате хаплогрупу стару десетинама хиљада година (Е) са једним народом (Албанцима)? Целокупну R1b, такође стару више десетина хиљада година, доводите у везу искључиво са Немцима? Очигледно сте похађали "Универзитет Горан Шарић", јасно се види његов штетни утицај и банализовање целе ствари у овим вашим небулозним коментарима.

Пошто вам је очигледно Е-V13 највише на мети, ево неколико чињеница о њој. Њене узводне гране заиста јесу пореклом из северне Африке, али то је у временском распону од пре 10 000 година пре садашњости, ако не и више. То је време средњег каменог доба или мезолита. Време када су људи тек почели да праве прве кораке ка доместификацији биљака и животиња, тј. ка "неолитској револуцији". Сама E-V13 по свему судећи није настала на северу Африке већ негде на простору медитеранске Европе, можда чак и на самој источној обали Јадрана, око 7000. година пре нове ере. Након тога се она највише разгранавала на самом Балкану, ширећи се одатле периодично ка северу, истоку, западу и југу континента. Дакле управо је E-V13 са својим многобројним подгранама оно што бисте ви "желели" да је I2-Y3120, грана која је врло стара на Балкану где се највише и разгранавала. Сасвим је могуће да су неки од римских војничких царева које сте поменули били управо носиоци те мутације. С обзиром да је старобалканска, њени носиоци су поглавито били Илири, Трачани, Дачани, Грци и остали старобалкански народи током гвозденодопског периода. Ни њу не треба гледати као једну целину, с обзиром на велику старост (настала је пре више од 9000 година), већ треба посматрати што ниже гране, како би се склопила смислена слика. Подгране од E-V13 које носе Срби добрим делом се не подударају са подгранама E-V13 код Албанаца, што је сасвим разумљиво с обзиром на различите етногенетске процесе код једних и код других.

Наук за вечерас - немојте се шепурити инстант (не)знањем којима вас бомбардују Шарић, Шаргић и екипа, већ проникните мало дубље у материју. За почетак, прочитајте текстове о хаплогрупама (не само о I2) који су присутни на нашем порталу.
Мапа дистрибуције Е хаплогрупе показује да је она дошла са југа са средоземља морским путем и да су њени носиоци населили обале око данашње Албаније. У том смислу она не може да претендује на период Римских Царева. Друго Е на балкану јесте стара али то не оспорава њену далеку прошлост из Северне Африке. Балкан је увек био насељен можда не компактно али јесте чак и у време леденог доба. и пре задњег леденог доба..

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1388 послато: Март 30, 2020, 03:22:09 пре подне »
Naravno da se ne moze govoriti o prisustvu na Balkanu kao sto mozes i vidjet na Yfull.
https://www.yfull.com/tree/I-L621/

Uglavnom se radi o danasnjoj, Poljskoj, Njemackoj i Britanskim ostrvima. I Naravno imamo i dvojicu testiranih Njemackog porijekla CTS10228. Znaci i to sto si pitao pokazuje istok Evrope i zapad, pa do britanskih ostrva. Hiljadama kilometara daleko od Balkana.
Ок, ништа не спорим, стаблом се такође и у доста других примера водим и оно ми нешто слично твом одговору "сугерише" мада оно не може да да јасне одговоре ни за много ближу прошлост и миграторне токове појединих хаплогрупа а камо ли за период који мене у овом случају интересује а сложићеш се да период није уопште мали. Само да поновим још једном други део питања:
Заборавих да окачим мапе које су ме навеле на размишљање да су гране између I2-L621 и I2-CTS10228 можда ипак биле на Балкану и ако оне нису да ли је у међувремену откривено о којим гранама је реч?

http://www.abroadintheyard.com/maps-of-europes-ancient-tribes-kingdoms-and-y-dna/

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1389 послато: Март 30, 2020, 03:32:35 пре подне »
Хвала на мапама ово је јако интересантно. И хвала на одбрани мада нема потребе за тим мислим да је оно за чим "трагам" као што си споменуо је сасвим легитимно и без да се улази у детаље старости одређених грана. Људии који познају детаље и старост сваке гране и подгране често занемарују контекст елементарну логику и концептуална суштинска питања. Од дрвећа не виде шуму.
Нема на чему, надам се да их нећеш злоупотребити.  ;D Процене старости појединих грана су од значаја посебно ако се узме у виду ово што ти је Никола писао о Е-В13 и њеним хиљадугодишњим грањањима на Балкану и ако би их упоређивао и оне би ти дале одговоре на нека етногенетска питања која те колико видим највише "муче".

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1390 послато: Март 30, 2020, 03:32:43 пре подне »
Лука је показао низак ниво знања али не треба сад да га растргнемо због тога.  :) Ја можда најбоље разумем човека јер сам се такође својевремено бавио питањем неког евентуалног континуитета И2 на Балкану, само не овако јавно као он што чини али свакако читајући ваше објаве као и исцрпне чланке које су ми доста помогле у разумевању. Мало да припомогнем овој расправи али и да поставим питање које ми надам се нико неће узети за зло, да ли је установљено на основу археогенетских испитивања на ком простору су боравиле гране између I2-L621 и I2-CTS10228? По Yfull-у TMRCA за I2-L621 износи 6500 а за I2-CTS10228 3800 година, дакле период који мене интересује јесте онај између 4500 П.Н.Е и 1800 П.Н.Е.? Можда се у њему сме говорити о могућој присутности И2 на Балкану, што се за две наведене гране не сме рећи.

https://www.y-str.org/p/ancient-dna.html
https://umap.openstreetmap.fr/en/map/ancient-human-dna_41837#3/47.87/65.74

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1391 послато: Март 30, 2020, 03:44:41 пре подне »
Заборавих да окачим мапе које су ме навеле на размишљање да су гране између I2-L621 и I2-CTS10228 можда ипак биле на Балкану и ако оне нису да ли је у међувремену откривено о којим гранама је реч?

http://www.abroadintheyard.com/maps-of-europes-ancient-tribes-kingdoms-and-y-dna/
Pa Bojanovicu necemo sada postavljati mape koje je crtao kako je kome palo na pamet. Sve je to davno prevazidjeno ili vecina, testiranjem starih kostiju iz raznih vremenskih perioda i geografskih lokacija u Evropi, kao sto npr. Lepenski Vir i Vinca. Traziio si koje grane i lokacije su otkrivene izmedju L621 i CTS10228, imas gore na yfull. Sve rezultate Lepenskog Vira i Vince imas ovde.
https://www.poreklo.rs/2018/06/15/genetska-slika-lepenskog-vira-vince/
« Последња измена: Март 30, 2020, 10:06:44 пре подне НиколаВук »

Ван мреже ЛукаЋ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Р1а Л1029
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1392 послато: Март 30, 2020, 03:45:31 пре подне »
Naravno da se ne moze govoriti o prisustvu na Balkanu kao sto mozes i vidjet na Yfull.
https://www.yfull.com/tree/I-L621/

Uglavnom se radi o danasnjoj, Poljskoj, Njemackoj i Britanskim ostrvima. I Naravno imamo i dvojicu testiranih Njemackog porijekla CTS10228. Znaci i to sto si pitao pokazuje istok Evrope i zapad, pa do britanskih ostrva. Hiljadama kilometara daleko od Balkana.
Који простор је насељавала Хаплогрупа И пре цепања на И1 и И2?

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1393 послато: Март 30, 2020, 03:54:15 пре подне »
Који простор је насељавала Хаплогрупа И пре цепања на И1 и И2?

Налазила се негде између Ирске, Индије и Иркутска. Не на целом простору, већ у неком сеоцету у средини.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1394 послато: Март 30, 2020, 03:58:56 пре подне »
Pa Bojanovicu necemo sada postavljati mape koje je crtao kako je kome palo na pamet. Sve je to davno prevazidjeno ili vecina, testiranjem starih kostiju iz raznih vremenskih perioda i geografskih lokacija u Evropi, kao sto npr. Lepenski Vir i Vinca. Traziio si koje grane i lokacije su otkrivene izmedju L621 i CTS10228, imas gore na yfull. Sve rezultate Lepenskog Vira i Vince imas ovde.
https://www.poreklo.rs/2018/06/15/genetska-slika-lepenskog-vira-vince/
Па Филипе не знам ко је цртао мапе али сам их скинуо јесенас са овог форума као и линк ка њима, али ок, претпостављам да знаш ко је њихов аутор чим тако пишеш али чини ми се да је био неко са форума, могуће Сергио, заборавио сам. И не знам на основу чега си закључио да мене интересују Лепенски вир и Винча?  :D Тестирање старих костију ме интересује али за период између 4300 ПНЕ и 1800 ПНЕ. Ово што је Ћосић поставио ћу да анализирам сутра, делујем ми интересантно.
« Последња измена: Март 30, 2020, 09:26:11 пре подне Број 1 »

Ван мреже ЛукаЋ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Р1а Л1029
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1395 послато: Март 30, 2020, 04:08:49 пре подне »
Налазила се негде између Ирске, Индије и Иркутска. Не на целом простору, већ у неком сеоцету у средини.
група И је настала јако давно отприлике у време максимума задњег леденог доба и настала искључиво у Европи она је аутохтона европска група или протоевропска значи није настала негде ван. Пре око 25 000 година. Онда је сасвим логично да је има највише по херцеговачким пољима близу ушћа Неретве где је клима увек била мање више подношљива чак и у време леденог доба. А онда како је ледено доба попуштало И је населила и север али се онда поделила на И1 и И2.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1396 послато: Март 30, 2020, 04:30:40 пре подне »
Па Филипе не знам ко је цртао мапе али сам их скинуо јесенас са овог форума као и линк ка њима, али ок, претпостављам да знаш ко је њихов аутор чим тако пишеш али чини ми се да је био неко са форума, могуће Сергио, заборавио сам. И не знам на основу чега си закључио да мене интересују Лепенски вир и Винча?  :D Тестирање старих костију ме интересује али за период између 4300 ПНЕ и 1800 ПНЕ. Ово што је Ћосић поставио ћу да анализирам сутра, делујем ми интересантно.
Naravno da je interesantno, analiziraj :) Znaci ovo je jasno, izmedju L621 i CTS10228 je razlika 3000 godina i imamo grane pronadjenje u Poljskoj, Njemackoj, Britanskim ostrvima. Izmedju Y3120 i CTS10228 je razlika oko 1600 godina, imamo dvojicu njemackog porijekla. Cudi me da te ne zanima sestrinska grana grana od L621 a to je L161.1, one su se razdvojile od prilike u isto vrijeme   https://www.yfull.com/arch-6.01/tree/I-L161.1/ 
Sta hocu da kazem, moras uzeti siru sliku kada pokusavas povezati Balkan sa svim ovim granama. Paralelno pratiti danas testirane ljude i nalaze starih kostiju.
« Последња измена: Март 30, 2020, 09:25:54 пре подне Број 1 »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1397 послато: Март 30, 2020, 05:22:39 пре подне »
група И је настала јако давно отприлике у време максимума задњег леденог доба и настала искључиво у Европи она је аутохтона европска група или протоевропска значи није настала негде ван. Пре око 25 000 година. Онда је сасвим логично да је има највише по херцеговачким пољима близу ушћа Неретве где је клима увек била мање више подношљива чак и у време леденог доба. А онда како је ледено доба попуштало И је населила и север али се онда поделила на И1 и И2.

Најстарији европски налази припадају хаплогрупама C, F, IJK, HIJK. Најстарији налази хаплогрупе I су стари преко 13000 година. Могла је настати у Европи од већ присутних F, IJK или HIJK, али је исто тако могла настати у Азији и мигрирати у Европу. Сеоба је било и у палеолиту, тада су људи поседовали само оно што су могли понети. Најстарији I1 је пронађен испод Пиринеја, не у Херцеговини. Да су његови потомци остали тамо, сад бих причао баскијски или шпански.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1398 послато: Март 30, 2020, 09:09:52 пре подне »
група И је настала јако давно отприлике у време максимума задњег леденог доба и настала искључиво у Европи она је аутохтона европска група или протоевропска значи није настала негде ван. Пре око 25 000 година. Онда је сасвим логично да је има највише по херцеговачким пољима близу ушћа Неретве где је клима увек била мање више подношљива чак и у време леденог доба. А онда како је ледено доба попуштало И је населила и север али се онда поделила на И1 и И2.

Поштовани,

свака хаплогрупа има своје вертикално простирање (временско простирање) и хоризонтално простирање (географско простирање), па тако и И хаплогрупа.

Не можете један омањи огранак И хаплогрупе (И2 ПХ 908 ТМРЦ 1900 година) из наше ере који објективно као такав није постојао у доба неолита (јер се још није догодила та мутација), мада је тада постојао његов  предак И - праотац x 1000 (и више), доводити у везу са нашим географским простором (Балкан, Херцеговина) у доба  после Христа или још горе са садашњим временом.

Временско простирање хаплогрупа (са динамичним процесом сталних мутација) мора пратити и географско простирање. То вам је најпростије логичко закључивање. Чак вам и не треба велико знање из ГГ.
« Последња измена: Март 30, 2020, 09:17:07 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1399 послато: Март 30, 2020, 10:53:55 пре подне »
Не разумем због чега је некима неприхватљива и одбојна идеја да су им преци дошли ''са Карпата'' или ''из тамо неких украјинских мочвара''. Та територија има изузетну историју. Због чега се форсира аутохтоност када се досељавање догодило пре 1500 година? Зар толико време није довољно за аутохтоност него се мора ићи на 7000 година? Као да губимо или стичемо право на живот овде таквим тврдњама. То је бесмислено.

Отиђимо онда још даље у прошлост, бар 50 000 година, па ћемо видети да ни преци И1 ни И2 нису аутохтони у Европи.
Догодине у Холштајну!