Аутор Тема: Локални надимци  (Прочитано 9320 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Локални надимци
« Одговор #20 послато: Мај 01, 2017, 11:20:09 поподне »
Тако говоре од кад знам за њих  ;D
А и у време мог оца и ђеда. Значи, није "од јуче".
Свакако звуче мало надмено, као да то раде тендентиоозно :) Е ако су их прозвали цикоте :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Локални надимци
« Одговор #21 послато: Мај 01, 2017, 11:21:37 поподне »
Комшо (с обзиром да живиш у Жаркову  ;) ), цео "прстен" села око Београда сматра се "бугарашима", почев од  Великог Села и Сланаца, па преко Миријева, Великог и Малог Мокрог Луга, Белог Потока, Пиносаве, Зуца, Рипња, Рушња, до Сремчице, Железника, Белих Вода и на крају Жаркова.
Има она општа прича за ова места, да је све то становништво у ова села населио књаз Милош, са бугарске границе, јер су та села у његово време била запустела, а ови "бугараши" су били познати као добри земљоделци, нарочито су били врсни повртари, те су циљно насељени да поспеше развој повртарства у младој Књажевини.
Наравно, има ту и староседелаца и становништва досељеног из других крајева, али кад се чита литература, заиста је велики део становништва села овог "прстена" пореклом из крајева југоисточне Србије уз бугарску границу.

Још би више увредио жарковачког староседеоца када би му рекао да Беле Воде, Церак, данашње Баново брдо (некад Голо брдо), Макиш итд. нису део Жаркова.  :D Они и даље не могу да прежале укидање жарковачке општине 50-их година прошлог века и утапање у Чукарицу...рачунају да је отприлике од тад, мање-више, све кренуло да им иде низбрдо... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Локални надимци
« Одговор #22 послато: Мај 01, 2017, 11:22:41 поподне »
"стојсери"  :D
Хахахаха  :) :D Никада ово нисам чуо али реално је  ;D Дробњаци Пивљану зову Рђе. И сматрају их за јако лоше људе. У причама су готово једнако лоши као и Зећани  :) Све преко Таре зову Затарци. То се проширило чак и на Сјеницу, Пријепоље и Златибор. И не воле их. Чини ми се да сви људи који настањују простор између Таре и Северног Пола носе епитет "Затарци"  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Локални надимци
« Одговор #23 послато: Мај 01, 2017, 11:26:41 поподне »
Свакако звуче мало надмено, као да то раде тендентиоозно :) Е ако су их прозвали цикоте :)

Наравно, данас је тај говор надуван до крајњих граница. Као и београдски, где Јелена није Јелена, него - Јалена (не постоји знак у нашем правопису за тај самогласник - нешто између А и Е, са дуууууугим нагласком). Да се види ко је грађанин!  ::)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Локални надимци
« Одговор #24 послато: Мај 01, 2017, 11:28:52 поподне »
Хахахаха  :) :D Никада ово нисам чуо али реално је 

Реално, него шта! Ајд ти то уради у метар и по снега! Зато и не чуди што су Дурмиторци сви по два метра висине!  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Локални надимци
« Одговор #25 послато: Мај 01, 2017, 11:31:09 поподне »
Чини ми се да сви људи који настањују простор између Таре и Северног Пола носе епитет "Затарци"  :)

Затарци ("рђе ниједне"!) - од Таре до Владивостока! Типично за наш народ...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Локални надимци
« Одговор #26 послато: Мај 01, 2017, 11:35:31 поподне »
Још би више увредио жарковачког староседеоца када би му рекао да Беле Воде, Церак, данашње Баново брдо (некад Голо брдо), Макиш итд. нису део Жаркова.  :D Они и даље не могу да прежале укидање жарковачке општине 50-их година прошлог века и утапање у Чукарицу...рачунају да је отприлике од тад, мање-више, све кренуло да им иде низбрдо... ;)

Да, то је занимљив обрт у југозападном делу Београда: некада крајеви у оквиру Жарковачке општине, и то голети, шуме, мочваре и новозасновани раднички и сиротињски квартови, у неко доба постадоше седиште нове општине која је "усисала " и само Жарково, које ту постоји од средњег века. Заиста чудно. И није се чудити Жарковцима што ово сматрају неправдом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Локални надимци
« Одговор #27 послато: Мај 01, 2017, 11:56:12 поподне »
Наравно, данас је тај говор надуван до крајњих граница. Као и београдски, где Јелена није Јелена, него - Јалена (не постоји знак у нашем правопису за тај самогласник - нешто између А и Е, са дуууууугим нагласком). Да се види ко је грађанин!  ::)
Чини ми се да је та надуваност у акценту обрнуто пропорционална са бројем генерација које живе у Београду :) ...Најбољи друг из војске је пета или шеста генерација, малтене старинац , и прича нормално, без надувавања (наравно, и то "нормално" је другачије него у Крагујевцу) А један који је био са Новог Београда, коме су се родитељи доселили, само цепа по новом :)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Локални надимци
« Одговор #28 послато: Мај 02, 2017, 12:01:14 пре подне »
Чини ми се да је та надуваност у акценту обрнуто пропорционална са бројем генерација које живе у Београду :) ...Најбољи друг из војске је пета или шеста генерација, малтене старинац , и прича нормално, без надувавања (наравно, и то "нормално" је другачије него у Крагујевцу) А један који је био са Новог Београда, коме су се родитељи доселили, само цепа по новом :)
Ртаћи из кићблона  :) То се примети и по деловима града. Највише се "чују" Дорчолци, Чубурци, Земунци и ови са НБГ-а. Генерације рођене '50-их и почетком '60-их имају то карактеристично мешање ч и ћ, и џ и ђ. Код неких се то више примећује, а код неких мање. Изгледа да је то било кул кад су били млади.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Локални надимци
« Одговор #29 послато: Мај 02, 2017, 07:34:36 пре подне »
"Лацмани" је надимак за Бокеље, јер их Црногорци сматрају сличним католицима (лацман = латин).


Сећам се пре доста година кад сам био код једног кума у ЦГ (пореклом Цетињанин) и гледали финале ватерполо првенства ЦГ . Не сећам се ко је играо , мислим нека екипа из Котора и из Херцег Новог или Будве , не сећам се најбоље. Ту негде пред крај утакмице настаде неко кошкање између две екипе где мој кум прокоментариса у шали - ово су прави Лацмани, само млате са рукама , на Цетиње би већ било мртвих .

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Локални надимци
« Одговор #30 послато: Мај 02, 2017, 09:38:00 пре подне »
Све преко Таре зову Затарци. То се проширило чак и на Сјеницу, Пријепоље и Златибор. И не воле их. Чини ми се да сви људи који настањују простор између Таре и Северног Пола носе епитет "Затарци"  :)

Цитат

–  Kako zovete onaj kraj preko Tare? – pitao sam prošle godine na Pirlitoru Jezerce.
–  Zatarje…
–   A kako vi zovete ono preko vode? – pitao sam ove godine Premćance i Bobovce.
– Prekotarje…
– Kako to? – tražio sam tek sada objašnjenja.
– Tako.. Bili smo mi iz Sandžaka za “njih” Zatarci. Zvonilo je to nekako nezgodno. Htelo se valjda podvući da smo manji od njih. A krvavili smo šaranačke krševe i mostove na Tari podjednako. Džaković je poginuo na mostu, a naš Gluščević iznad njega na kršu u Šarancima, ne manje viteški i sa ne manje uspeha… Eto, zato smo im se odužili: rekosmo i mi za njih Prekotarci. Za njihov kraj Prekotarje…

Toga radi potrebno je izmirenje: da ostanemo pri nazivu Tromeđa...

https://mostovikulture.wordpress.com/2013/09/10/grigorije-bozovic-kroz-nekadanju-tromedu-putopisna-proza-o-pljevaljskom-kraju-objavljeni-u-politici-1932-godine/

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Локални надимци
« Одговор #31 послато: Мај 02, 2017, 02:21:33 поподне »
Скоро сам чуо да су нас Васојевиће јужније комшије називали "жутоглавима" али не знам због чега.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Локални надимци
« Одговор #32 послато: Мај 02, 2017, 02:28:57 поподне »
Ми из доње Херцеговине становнике горње Херцеговини називамо "Кусцима", а они нас "Репоњама". Такође смо ми Љубињци Поповце називали "Сијеркоњама", јер су због кратке вегетације појединих година умјесто кукураза сијали сијерак.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Локални надимци
« Одговор #33 послато: Март 21, 2018, 07:08:44 поподне »
Невесињци називају Мостарце ћурлинима. Мени је то било веома занимљиво. Ваљда зато што они мијешају слово ч и ћ. А Мостарци њих називају гуњаши или кусци као што је већ рекао Волф. Често и Требињце погрдно називају Латинима, ваљда због близине Дубровника и његовог утицаја.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Локални надимци
« Одговор #34 послато: Март 21, 2018, 07:54:25 поподне »
Ова иста мапа, све са ирвасима које су собом довели Нормани из Скандинавије право на Дурмитор, брисана је пре неки дан са теме о мапама...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Локални надимци
« Одговор #35 послато: Март 21, 2018, 09:56:46 поподне »
Ова иста мапа, све са ирвасима које су собом довели Нормани из Скандинавије право на Дурмитор, брисана је пре неки дан са теме о мапама...

Та мапа мало мало па искочи на некој теми и направи општу пометњу.  :D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Локални надимци
« Одговор #36 послато: Март 21, 2018, 10:01:39 поподне »
Ова иста мапа, све са ирвасима које су собом довели Нормани из Скандинавије право на Дурмитор, брисана је пре неки дан са теме о мапама...
Ово сам поставио још пролетос. Нека је администратори скину ако мисле да је увредљива или шта год.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Локални надимци
« Одговор #37 послато: Април 25, 2018, 11:19:15 пре подне »
Неопростива увреда на рачун Ваљеваца стигла је од компаније "Фриком":

image hoster

Цитат
Чиста провокација и увреда! Ваљевчани нека вам једу то на штапићу, ми Ваљевци код Пеливана и Мефија Зна се  :)
рече онај што је фотографисао.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Локални надимци
« Одговор #38 послато: Мај 07, 2021, 09:45:59 пре подне »
Има истине

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Локални надимци
« Одговор #39 послато: Септембар 08, 2022, 10:22:14 поподне »
Ko behu Prečani? Je l' svi sa prostora nekadašnje vojne krajine ili pojedini meštani?
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.