Науке и научне дисциплине > Хералдика

Печатни прстен са непознатим грбом

(1/2) > >>

Amicus:
На молбу корисника Кос покрећем ову занимљиву тему.

Мада смо у почетку мислили да исто објавимо на постојећој теми о хералдици на простору Аустро-Угарске, кад сам видео печат, а с обзриом на причу која следи, оцених да је ипак боље ставити ово у посебан топос.

Дакле, предмет наше пажње је печатни прстен датиран у период XVIII-XIX века, пронађен на простору Поморавља, а који на себи има више мање јасан хералдички симбол.

Како је Кос исправно приметио, на прстену је приказан пропети лав у овалном штиту, који држи неидентификован предмет. Могуће да је реч о каквој грани. Над штитом је кацига низ коју се спушта плашт, те над којом је видљива нејасна челенка, али налик на својеврстан тролист, како такође примети Кос.

Повише грба се могу још уочити латинички иницијали M I.

Ово је отприлике све што се зна о приложеном прстену печатњаку, а тему отварамо у намери покушаја реконструкције грба, те евентуалног одгонетања његовог хералдичког носиоца.

Уколико сам нешто пропустио, Кос ће додати у наставку!

Жика:
Чини ми се, да лав у шапама држи љиљан, нешто слично овом:

Amicus:

--- Цитат: Жика  Март 20, 2017, 11:30:35 поподне ---Чини ми се, да лав у шапама држи љиљан, нешто слично овом:


--- Крај цитата ---

Може бити, цветови или плодови су дугуљастог облика, па ако је љиљан, могао би бити природни?

Кос:
Свакако  тема, која јесте један типичан пример како није лако сазнати чији је грб, с обзиром да је реч о ,,новијим,, датумима. Чини ми се да је лав посебно популаран, имајући овај временски оквир и то пропети , није лако наћи неку посебну ствар за диференцирати га од многих других, за почетак , шта лав носи у шапи, сумњам да је љиљан, некако га тренутно не видим , пре неку закривљену ,,грану,, што опет нема неки смисао , засад.. ја ћу сутра покушати то мало боље фоткати, тј. урадити отисак, мада ни тада није сасвим јасно по досад урађеним отисцима.. такође и остале делове прстена. За ово одгонетање мишљења сам да су иницијали посебно драгоцени, јер аутоматски о имену тј. презимену рода имамо само два слова у Игри..М и И.. интересантна је и челенка, не видим атрибуције племићког грба, ..и то је интересантно, нема круне или каквог венца.. свакако лепа комбинаторика, посебно челенка, лав је мање више ,,типски,, мада му можда вишечлани реп да неки одговор, ..имамо иницијале, специфичну челенку, е сад да видимо  и поред свега тога, колико уствари јесте тешко, или пак није решити загонетку , свакако новије историје-хералдике.. ово наглашавам, управо због многих контроверзи ,,Илирских грбовника,, , тј. није лако одгонетнути ни ово новије, а камоли сумњати и стављати тачку на заиста могућу истину о попу који доноси на славу Цару Душану грбовник..а о тој теми, на месту где јој је место ..

Кос:
да се ипак , закључком у последњој поруци, ,,не одам,, потпуно, сматрам , да је за рани период хералдике код нас, потребна пре свега логика, а посебно на пољу ,,Илирских Грбовника,, .. те да је у многим научним радовима и другим публикацијама, мистификовано беспотребно много тога, као да се није ,, желела видети шума од једног дрвета. Ову логику ћу објаснити у једној посебно отвореној теми кад стигнем и то у једном сасвим практичном огледу са пар грбова из корпуса илирских братственичких грбова, .Зовем их тако јер углавном јесу припадали, како неко воли да каже, а сасвим нетачно ,,власима-Власима,, .. Већ организованим ратницима-сточарима, који су се показали најспособнијим у времену које је долазило и који су заменили своје изнемогле господаре-сениоре, за које није искључено да су исто тако и почињали, ако не и сами бивали припадници истих ,,влаха,, , што за Хранић-Косаче, да кажем нема сумње ...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију