Аутор Тема: Моја колекција  (Прочитано 413075 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #860 послато: Април 10, 2018, 08:20:06 поподне »
Neven Isailović & Aleksandar Krstić - SERBIAN LANGUAGE AND CYRILLIC SCRIPT AS A MEANS OF DIPLOMATIC LITERACY IN SOUTH EASTERN EUROPE IN 15TH AND 16TH CENTURIES

Abstract: Cyrillic script was used as the main means of written communication of the South Slavic nations in the Balkans since the 9th Century. From neighbouring Bulgaria and Serbia, Slavic language and Cyrillic alphabet were introduced to the Romanian lands. During the period of Ottoman conquest the use of afore-mentioned language and alphabet was gradually becoming international. After the fall of the Bulgarian Empire, the Serbian (Serbo-Croatian) variant became dominant, especially in diplomacy. Hungarian and Turkish (and sometimes Venetian) authorities wrote to their Slavic and Romanian neighbours or subjects in Serbian vernacular, using diplomatic minuscule (or cursive) Cyrillic script. In late 15th and during the first quarter of the 16th century, Hungary and the Ottoman Empire started to use this language and script for mutual correspondence. This trend influenced Romanian lands too. King Sigismund and John Hunyadi issued charters for Wallachian monasteries in Serbian, the peace treaties of 1503 and 1519 between the Hungarian king and the Ottoman sultan were most probably drafted in “lingua Rasciana” and Stephen Báthory and John Zápolya wrote to Turkish commanders in Serbia in the same vernacular. After the fall of Hungary and the development of written Romanian language, the use of Serbian subsided, but Cyrillic script was used in the Romanian lands up until 19th century.
Keywords: Serbian language, Cyrillic alphabet, South Eastern Europe, diplomatic literacy, 15 th–16th centuries.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #861 послато: Април 10, 2018, 09:12:45 поподне »
Хвала, Амикусе, на занимљивом раду!

Не могу а да не укажем на технички пропуст. :)  Никада у кључне речи не треба стављати речи из наслова рада. Радови су претраживи по наслову и кључним речима, тако да кључне речи треба искористити и ставити оно чега нема у наслову. На тај начин, рад је "видљивији".

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #862 послато: Април 10, 2018, 09:28:30 поподне »
Хвала, Амикусе, на занимљивом раду!

Не могу а да не укажем на технички пропуст. :)  Никада у кључне речи не треба стављати речи из наслова рада. Радови су претраживи по наслову и кључним речима, тако да кључне речи треба искористити и ставити оно чега нема у наслову. На тај начин, рад је "видљивији".

Рад је веома занимљив, сажет је, а доноси много информација.

Наравно, ово што си приметио, има логике.




Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #864 послато: Април 15, 2018, 01:43:11 поподне »
Да ли неко случајно има књигу Ваљевски окружни суд 1815-1865, Обрад Гавриловић је аутор?

Такође, можда неко има:

Заимов, Йордан Димов, 1967.

Заселване на българските славяни на Балканския полуостров : Проучване на жителските имена в българската топонимия
« Последња измена: Април 15, 2018, 02:04:50 поподне Amicus »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #865 послато: Април 15, 2018, 02:12:23 поподне »
Заимов, Йордан Димов, 1967.

Заселване на българските славяни на Балканския полуостров : Проучване на жителските имена в българската топонимия

За ово би од помоћи можда био корисник Васил, оставио је неколико коментара на овој теми, у својој првој поруци објавио је и пар датотека са разним књигама, углавном бугарске провинијенције.



Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Моја колекција
« Одговор #866 послато: Април 15, 2018, 11:05:21 поподне »
"Рат Србије са Турском за ослобођење и независност 1877-78"
https://ia601408.us.archive.org/6/items/ratsrbijesaturs00vojsgoog/ratsrbijesaturs00vojsgoog.pdf

Поред прегледа војних операција, књига садржи спискове погинулих, рањених, заробљених и одликованих војника и официра. 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #867 послато: Април 18, 2018, 01:00:46 пре подне »
Господине Паво, да ли ми можете пронаћи књигу др Новака Лакете "Трагом предака". Мислим да је штампана 2003. године у Ужицу.
Хвала унапред,
Војислав Ананић

Naručena je. 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #868 послато: Април 18, 2018, 01:01:59 пре подне »
Паво, могу ли се наћи ове књиге издате од Државног архива  Осјек :
1. Становништво и жупе у Славонији 1745 - 1774 г.
2. Повјесни извори Славоније,Барање и Срема св.1 1390 - 1409
3. Ј.Ц. фирман : Опис Срема и Илочког властелинства 1699 г.

Naručio sam prvu ili drugu prije par dana.  Ne mogu se sad sjetiti koju.  Kad stigne, znat ću. :D

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #869 послато: Април 18, 2018, 01:04:54 пре подне »
Да ли може линк за књигу:

Стјепо и Владимир Трифковић, Сарајевска околина.

Не иде са портала Порекло.

Evo dva različita skena, pošto nekad Google skenira tako da stranice nisu čitke. 

http://www.mediafire.com/file/kq24cq18pxhm30r/Naselja_srpskih_zemalja%205.pdf
http://www.mediafire.com/file/gxubg1s4ocvzgjy/Naselja_srpskih_zemalja%20V.pdf

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #870 послато: Април 18, 2018, 01:27:46 пре подне »
Поздрав Паво, ако могу следеће књиге:

1. Nenad Cvjetkovic – Vozuca
2. Grupa autora - Ozren Vozuca i Gostovic
3. Milan Jovanovic - Maglaj i okolina
4. Grupa autora – Kožuhe

Хвала унапријед!

http://www.mediafire.com/file/2bgrpd2t5y8doza/414215131.rar

Ovu drugu knjigu nisam uspio skenirati jer su joj listovi doslovno ispadali pa sam se bojao da će me knjižnica galamiti i oglobiti ako je potpuno raskupusim.  Prepisao sam u Excel dio s prezimenima i slavama po selima. 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #871 послато: Април 18, 2018, 01:31:55 пре подне »
http://www.mediafire.com/file/2bgrpd2t5y8doza/414215131.rar

Ovu drugu knjigu nisam uspio skenirati jer su joj listovi doslovno ispadali pa sam se bojao da će me knjižnica galamiti i oglobiti ako je potpuno raskupusim.  Prepisao sam u Excel dio s prezimenima i slavama po selima.

Хвала на тим двема средњима, ових дана на више места помињасмо Озрен. :)

Сад кад видим како је урађена друга књига, могу рећи само капа доле ономе ко је и прикупио податке, и теби што си све то прекуцао у excel. ;)
« Последња измена: Април 18, 2018, 01:40:40 пре подне Amicus »



Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Моја колекција
« Одговор #872 послато: Април 18, 2018, 12:15:36 поподне »
http://www.mediafire.com/file/2bgrpd2t5y8doza/414215131.rar

Ovu drugu knjigu nisam uspio skenirati jer su joj listovi doslovno ispadali pa sam se bojao da će me knjižnica galamiti i oglobiti ako je potpuno raskupusim.  Prepisao sam u Excel dio s prezimenima i slavama po selima.

Много ти хвала на свим књигама. Такође и на труду који улажеш да нам обезбједиш све ове податке.

Ван мреже Михајловчанин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Моја колекција
« Одговор #873 послато: Април 18, 2018, 06:12:03 поподне »
https://www.4shared.com/office/nsKL_nvHei/Popovi_J_-_Pisma_Kneza_Miloa.html      Поповић Јован - Писма Кнеза Милоша

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #874 послато: Април 21, 2018, 01:14:16 поподне »
Чланак је на енглеском, али тема је занимљива. :)

A. Palavestra - All Shades of Gray: The case of Vinča script

Aпстракт:

Проблематични појам „винчанско писмо” односи се на извесне  урезане орнаменте и знакове на керамици винчанске културе – једне од најзначајнијих „култура” у неолиту југоуисточне Европе. Употреба и злоупотреба овог феномена и самог термина „винчанско писмо” временом се  мењала, те с једне стране речито сведочи о променама парадигми у европској археологији, док с друге указује на опасне контаминације археологије псеудоархеолошким идејама. У XIX и у првој половини XX века веку идеја о писму у неолитским културама југоисточне Европе понекад се појављивала као потврда кратке „историјске” хронологије и блискоисточних утицаја, што је као интерпретативна парадигма, потпуно срушено новом C-14 хронологијом. Осамдесетих година XX века идеја о „винчанском писму” појављује се у Србији поново, овог пута из потпуно других – псеудонаучних кругова, жестоко подржана медијском кампањом. „Винчанско писмо” убрзо постаје централни мотив много ширег псеудонаучног покрета. Нажалост последњих година појам „винчанског писма” – медијски лажно представљен као нова и равноправна интерпретативна парадигма – из псеудонауке се, по принципу спојених судова, прелива у ширу јавност, па чак и у археологију.



На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Моја колекција
« Одговор #875 послато: Април 21, 2018, 07:53:59 поподне »
Чланак је на енглеском, али тема је занимљива. :)

A. Palavestra - All Shades of Gray: The case of Vinča script

Aпстракт:

Проблематични појам „винчанско писмо” односи се на извесне  урезане орнаменте и знакове на керамици винчанске културе – једне од најзначајнијих „култура” у неолиту југоуисточне Европе. Употреба и злоупотреба овог феномена и самог термина „винчанско писмо” временом се  мењала, те с једне стране речито сведочи о променама парадигми у европској археологији, док с друге указује на опасне контаминације археологије псеудоархеолошким идејама. У XIX и у првој половини XX века веку идеја о писму у неолитским културама југоисточне Европе понекад се појављивала као потврда кратке „историјске” хронологије и блискоисточних утицаја, што је као интерпретативна парадигма, потпуно срушено новом C-14 хронологијом. Осамдесетих година XX века идеја о „винчанском писму” појављује се у Србији поново, овог пута из потпуно других – псеудонаучних кругова, жестоко подржана медијском кампањом. „Винчанско писмо” убрзо постаје централни мотив много ширег псеудонаучног покрета. Нажалост последњих година појам „винчанског писма” – медијски лажно представљен као нова и равноправна интерпретативна парадигма – из псеудонауке се, по принципу спојених судова, прелива у ширу јавност, па чак и у археологију.

Одличан чланак, једино је штета што му је само апстракт на српском. Надам се да ће због шире читалачке публике у скорије време изаћи и српска верзија.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Моја колекција
« Одговор #876 послато: Април 21, 2018, 10:39:38 поподне »
Има ли неко "Podveležje i Podvelešci - Tvrtko Kanaet"? Мислим да сам негдје видио да Паво то има.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Моја колекција
« Одговор #877 послато: Април 21, 2018, 11:02:28 поподне »
Има ли неко "Podveležje i Podvelešci - Tvrtko Kanaet"? Мислим да сам негдје видио да Паво то има.
Али тај Павов линк није доступан.

Ван мреже Filip Padrinoo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Моја колекција
« Одговор #878 послато: Април 23, 2018, 08:17:44 поподне »
Dobro veče ljudi.
Molim za jednu pomoš, ako zna neko kako da ih skinem ove slike u večoj (full) rezoluciji i konvertujem u PDF ? Pokušavao sam na nekoliko načina ali ništa.

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:11f3399d-80db-4cc2-a35b-de12e26c1b84?page=uuid:bcf2a41e-f23b-46f9-b7cc-10018c64dd81

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #879 послато: Април 23, 2018, 08:57:24 поподне »
Dobro veče ljudi.
Molim za jednu pomoš, ako zna neko kako da ih skinem ove slike u večoj (full) rezoluciji i konvertujem u PDF ? Pokušavao sam na nekoliko načina ali ništa.

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:11f3399d-80db-4cc2-a35b-de12e26c1b84?page=uuid:bcf2a41e-f23b-46f9-b7cc-10018c64dd81

Мени се скинуло, иконица за преузимање, Strahnout jako PDF, превучеш куглицу на 13, и GENEROVAT.

Ако неће, послаћу ти на мејл.