Аутор Тема: Моја колекција  (Прочитано 413008 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Моја колекција
« Одговор #300 послато: Мај 07, 2016, 09:05:14 поподне »
Dodao bih još samo Redit (pitanje- koja je bila veroispovest pripadnika varangijske garde). Inače, i prvi izazivač za mesto kralja Engleske, Harold Hardrada izgleda da je pripadao pravoslavnoj crkvi.

https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/33hotn/what_were_the_religious_beliefs_of_the_varangian/


Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Моја колекција
« Одговор #301 послато: Мај 07, 2016, 09:55:37 поподне »
Хвала.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Моја колекција
« Одговор #302 послато: Мај 07, 2016, 10:10:26 поподне »
Dodao bih još samo Redit (pitanje- koja je bila veroispovest pripadnika varangijske garde). Inače, i prvi izazivač za mesto kralja Engleske, Harold Hardrada izgleda da je pripadao pravoslavnoj crkvi.

На брзину (гледам меч) да напишем ћирилицом. Ријеч је о Варјазима. Рјурици су били Варјази. Рјурик је био Владимир Мономах, Олег и Олга(имена скандинавског поријекла), Александар Невски, Иван Грозни.  Сви владари Кијевске Русије или просто Русије  до доласка Романова на власт.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Моја колекција
« Одговор #303 послато: Мај 07, 2016, 10:17:10 поподне »
На брзину (гледам меч) да напишем ћирилицом. Ријеч је о Варјазима. Рјурици су били Варјази. Рјурик је био Владимир Мономах, Олег и Олга(имена скандинавског поријекла), Александар Невски, Иван Грозни.  Сви владари Кијевске Русије или просто Русије  до доласка Романова на власт.

Сем Бориса Годунова, који је био монголског порекла.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Моја колекција
« Одговор #304 послато: Мај 07, 2016, 10:27:40 поподне »
Сем Бориса Годунова, који је био монголског порекла.

То су смутна времена; Василије Шујски, Борис Годунов, лажни Димитрије и сл. Према неким теоријама Романови су имали у себи татарске крви. Последњи прави Романов на руском пријестољу је први руски император Петар Велики.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Моја колекција
« Одговор #305 послато: Мај 07, 2016, 10:59:48 поподне »
Ovo je i moje neko razmišljanje. Samo sticaj okolnosti, jer Nemanjići nisu bili dovoljno jaki da u tom trenutku ovladaju i Bosnom, doveo je do izdvajanja tog dela od ostatka srpskog naroda, nažalost.

Ono što mi se sviđa jeste pojava novih generacija istoričara u Hrvatskoj manje opterećenih kreiranjem nacionalnih mitova a više samom istorijom i njenim dilemama.

Меч је завршен!
Није ријеч о томе да ли су Немањићи били довољно јаки, него је ријеч о њиховим слабостима и амбицијама.

Слабост су династички сукоби. Можемо их пратити већ од Стефана Првовјенчаног и Вукана. Није јасно да ли се Драгутин (након пада са коња) добровољно одрекао власти. Династичке сукобе након Милутинове смрти користе Котроманићи и заузимају Хум. Ликвидацијом Николе Алтомановића додатно се шире и у састав њихпве државе улази Милешева, задужбина једног Немањића. Последица губитка Хума су далекосежне. Пељешац са Стоном је постао "ектстериторијалан" те је продат Дубровнику. Мљет није никад продат, боље речено Дубровчани су га узурпирали. Србија ће у 20. вијеку крв да лије да би добила излаз на море. Суторино је припадало Општини Требиње.

Амбиције су велике: Династичке слабости Србије стабилизоване су за вријеме Стефана Дечанског. Тежње Србије да продре према југу су видљиве и прије краља Милутина, али пуни смисао добијају за вријеме Стефана Душана. Дана 16. априла 146. године Душан Силни се крунише за цара Срба и Грка. Дакле, покушава се створити једно универзално царство које треба да замијени " Византију на издисају".

Из ових разлога Немањићи су Босну и узурпацију Хума оставили по страни. Године 1354. Турци Османлије су заузели тврђаву Цимпе на Галипољу. Њихово укоријењивање у Европи је глогов колац за постојање наших средњовјековних држава, а и "посијано је сјеме зла".

Е зато неосманиста Давутоглу каже оно што каже у Бања Луци!

О ономе другом из цитата волио бих да се развије дискусија.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Моја колекција
« Одговор #306 послато: Мај 07, 2016, 11:03:05 поподне »
То су смутна времена; Василије Шујски, Борис Годунов, лажни Димитрије и сл. Према неким теоријама Романови су имали у себи татарске крви. Последњи прави Романов на руском пријестољу је први руски император Петар Велики.

Тврди се да Романови воде порекло од извесног Андреја Кобиле (рођ. око 1300). За њега су везиване разне легенде, али историчари верују да је највероватније да је он био један од царских коњушара, а притом се не мисли на људе који чисте за коњима, већ на човека који је руководио тим пословима (по данашњим стандардима: директор тог јавног предузећа :) ).

Још ако је имао сина Милоша који се доселио код нас, и наш Милош (К)Oбилић имао би славно порекло уз још славније име.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Моја колекција
« Одговор #307 послато: Мај 07, 2016, 11:45:58 поподне »
Још ако је имао сина Милоша који се доселио код нас, и наш Милош (К)Oбилић имао би славно порекло уз још славније име.  :D

Moј млађи син је Милош, али не Кобилић но Стефановић ;D

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Моја колекција
« Одговор #308 послато: Мај 09, 2016, 02:08:12 поподне »
Dve zanimljive knjige, koliko sam video nisu ranije postavljane:

Siniša Mišić:"Humska zemlja u srednjem veku"

http://documents.tips/documents/misic-sinisa-1996-humska-zemlja-u-srednjem-veku-beograd-383.html

Mladen Ančić:"Na rubu Zapada" (Tri stoljeća srednjovekovne Bosne)


http://www.academia.edu/1804550/Na_rubu_Zapada._Tri_stoljeca_srednjovjekovne_Bosne_Zagreb_2001_299

Ako mogu da preporučim, kod Ančića je zanimljivo pročitati deo na str 141 "Humsko kneštvo" i reakciju na Mišićevu knjigu i "Pobožnost franjevaca bosanske vikarije u drugoj polovici 14 stoljeća" (str 225)

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Моја колекција
« Одговор #309 послато: Мај 09, 2016, 02:52:00 поподне »
Mladen Ančić:"Na rubu Zapada" (Tri stoljeća srednjovekovne Bosne)
Ako mogu da preporučim, kod Ančića je zanimljivo pročitati deo na str 141 "Humsko kneštvo" i reakciju na Mišićevu knjigu i "Pobožnost franjevaca bosanske vikarije u drugoj polovici 14 stoljeća" (str 225)

Страна 142. па даље.

На страни 149. се бави Михаилом Вишевићем ( у фусноти је означен25. Вушевић), а све у циљу да докаже теорију о "хумској засебност". Дакле све, а само не етнички Срби. То је селективност. Када Порфирогенит не означава становнике Дукље Србима, онда је то у реду, али када становнике Захумља, Травуније и Паганије означава Србима... е то није у реду.

Иначе, Анчић воли са полемише, а у последње вријеме омиљен му је Дубравко Ловреновић. Посебно се обрушио на његову последњу књигу "На клизишту повијести(света круна круна угарска и света круна босанска) 1378-1463".  У појединим дијеловима га директно оптужује за плагијаторство

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Моја колекција
« Одговор #310 послато: Мај 09, 2016, 03:58:17 поподне »
Страна 142. па даље.

На страни 149. се бави Михаилом Вишевићем ( у фусноти је означен25. Вушевић), а све у циљу да докаже теорију о "хумској засебност". Дакле све, а само не етнички Срби. То је селективност. Када Порфирогенит не означава становнике Дукље Србима, онда је то у реду, али када становнике Захумља, Травуније и Паганије означава Србима... е то није у реду.

Иначе, Анчић воли са полемише, а у последње вријеме омиљен му је Дубравко Ловреновић. Посебно се обрушио на његову последњу књигу "На клизишту повијести(света круна круна угарска и света круна босанска) 1378-1463".  У појединим дијеловима га директно оптужује за плагијаторство

Ja sam od Ančića čitao jedino Kasnosrednjovjekovni Stolac i to dosta davno, i tamo je isto imao izleta i po Mišiću i po Aličiću. Zanimljivi su mi ti njegovi pokušaji da ostane objektivan a da sa druge strane ne napadne postulate hrvatske istoriografije (Crvena Hrvatska, katoličanstvo u dolini Neretve itd). No zanimljiv mi je zbog bibliografije koju koristi. Obično me uputi na dela koja se obično ne spominju na srpskim forumima, a mogu biti interesantna za problematiku joja me zanima. Mislim i da sam do Botice stigao preko Ančića i njegovih dela o Vlasima.


Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Моја колекција
« Одговор #311 послато: Мај 11, 2016, 11:51:57 поподне »
Ima li neko slučajno knjigu Nikole Vladisavljevića,  "Baničina u Donjoj Jasenici" (1996)? Radi se o 41. izdanju iz Hronike sela SANU. Ili ako nema, znate li gde bi se mogla nabaviti? Unapred hvala!

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Моја колекција
« Одговор #312 послато: Мај 12, 2016, 05:57:38 пре подне »
Ima li neko slučajno knjigu Nikole Vladisavljevića,  "Baničina u Donjoj Jasenici" (1996)? Radi se o 41. izdanju iz Hronike sela SANU. Ili ako nema, znate li gde bi se mogla nabaviti? Unapred hvala!

Има је у библиотеци Филозофског факултета у Београду, у библиотеци Матице српске у Новом Саду и у Републичком заводу за заштиту споменика културе у Београду.

Ван мреже Dramicanin Alek

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Моја колекција
« Одговор #313 послато: Мај 12, 2016, 08:12:17 пре подне »
molio bih za pomoc istrayujem svoje poreklo a nisam bas iskusan . Preyime mi je Dramicanin iz sela Vucak Ivanjica sva literatura u vezi sa tim krajem me interesuje posedujem popise iz 1863,1854 i teftere 1835,1834,1833. imam knjige rodjenih,umrlih,vencanih od 1876 naovamo. sta bih jos trebalo da procitam napravite mi spisak unapred hvala

Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Моја колекција
« Одговор #314 послато: Мај 12, 2016, 12:32:26 поподне »
Има ли неко књигу "Бесмртници Озрена, Требаве и Посавине", Миленко Максимовић, Добој, 2002.?

Хвала!

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Моја колекција
« Одговор #315 послато: Мај 12, 2016, 02:11:08 поподне »
Цркве Босанске, која није била ни званично православна, ни званично католичка, а ни јеретичка патаренска. У тој Цркви је вјероватно било замрзнуто стање какво је било прије одвајања католика 1054.

Што више читам о овој проблематици, све више ми се чини да је овај навод суштински тачан.

John V. A. Fine, Jr., The Bosnian Church. Аутор у ову проблематику уводи нови моменат "peasant societies".

Каже он и ово: "Not until the reign of Ban Kulin in the late 12th century and early 13th century do we cquire much substantial information on religious affairs in medieval Bosnia. Before this, the situation is hazy, but a nominal Catholicism seems to have been the norm in this rural society".

У вези с тим закључује ово:"prior to the Turkish conquest Orthodoxy was weak in Bosnia and that the Bosnian Church was not a pârt of Orthodox Church", (овдје очигледно мисли Српску православну цркву) али и :

"The hierarchy of the Bosnian Church was the administrative personnel of the existing monastic order. In utilizing the unreformed monastic order as the foundation of the church, the monks preserved the beliefs and practices of the order until that time. At first simply schismatic, the ignorance of the monks served also to insure the gradual intrusion of a variety of.... "

У оптужбама Курије, херетици, невјерници се мање-више увијек појављују са шизматицима, некад са ет а некад и без тога.

Младен Анчић "На рубу запада", стр.234. фуснота 26. (да сад све не преписујем):"........., sint schismatici heretici..."

Пошто не може да докаже припадност јеретика католицизму, аутор се опредјељује за теорију о дуалистичкој херези. Зато и критикује Дубравка Ловреновића, али, чини ми се, не Срећка Џају. Овог последњег, вјероватно, зато што је објаснио појам "добри Бошњани" као “boni homines”. Дакле, свједоци на повељама

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Моја колекција
« Одговор #316 послато: Мај 12, 2016, 02:13:53 поподне »
Ja mislim da je to bila istočna pravoslavna crkva zamrznuta u stanju jošp od prije velike šizme.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #317 послато: Мај 12, 2016, 02:26:57 поподне »
Има ли неко књигу "Бесмртници Озрена, Требаве и Посавине", Миленко Максимовић, Добој, 2002.?

Хвала!

Ех, Мрким, ја ту књигу пре пар месеци имао, али не стигох да копирам. Књига је, може се рећи, ретка. Али покушаћу опет да нам је набавим, па ћу скенирати. Иначе је одлична за тему коју обрађује, тамо су спискових свих погинулих, како од непријатеља, тако и од међусобних ратовања, четника и партизана. Проверавао сам неке своје, који су ту страдали, сви су били правилно евидентирани. Набавићу то опет првом приликом. ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #318 послато: Мај 12, 2016, 02:39:00 поподне »
molio bih za pomoc istrayujem svoje poreklo a nisam bas iskusan . Preyime mi je Dramicanin iz sela Vucak Ivanjica sva literatura u vezi sa tim krajem me interesuje posedujem popise iz 1863,1854 i teftere 1835,1834,1833. imam knjige rodjenih,umrlih,vencanih od 1876 naovamo. sta bih jos trebalo da procitam napravite mi spisak unapred hvala

Поштовани Драмичанине,

Надам се да сам добро написао презиме, за почетак препоручујем да погледате у Дигиталној библиотеци портала Порекло, оне књиге које обрађују ваш крај.

А за све убудуће, подесите вашу тастатуру на српски језик са свих 30 слова азбуке, па да се и боље разумемо. Јер наша презимена, називи села, градова, па и свега осталог, јесу на српском језику, и не може их се правилно и прецизни писати страним алфабетима.

С поштовањем,
Amicus



Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Моја колекција
« Одговор #319 послато: Мај 12, 2016, 02:42:44 поподне »
Хвала унапријед Амицус.
Чуо сам да је добро урађена и да садржи преко 2000 имена страдалих управо на овом рејону који мене занима, а с обзиром да је неколико мојих директних предака настрадало у периоду 1941. - 1945., била би ми заиста драгоцјена.