Науке и научне дисциплине > Други светски рат

Порекло познатих Срба из Другог светског рата

(1/12) > >>

Тромеђа:
Ову тему сам отворио како би се установило порекло познатих Срба, учесника у Другом светском рату (невезано за страну којој су припадали). С обзиром на различита мишљења у вези улога које су појединци имали у Другом светском рату, замолио бих чланове форума да се уздрже од идеолошких расправа и да се сконцентришу на порекло тих људи.

Надам се да ће члановима форума ова тема бити интересантна.

Тромеђа:
Момчило Ђујић (1907-1999) – Војвода Динарске четничке дивизије



На неколико места на интернету сам нашао информацију да Ђујићи припадају племену Братоножића. Док Милослав Самарђић у књизи „Војвода Ђујић и Динарска четничка дивизија“ каже да Ђујићи потичу од Васојевића.
Иако нисам стручњак за порекло становништва у Црној Гори, ова прва информација ми се чини реалнија.

Тромеђа:
Мане Роквић (-1944) четнички војвода


Презиме Роквић је често у Западној Босни, а највише га има у Босанском Петровцу и Дрвару. Мане је из Колунића (Босански Петровац). Прочитао сам на форуму да Роквићи припадаја племену Трнинић-Роквић-Миљевић.

Тромеђа:
Бранко и Урош Богуновић

Бранко Богуновић (1911-1945) Четнички војвода



Урош Богуновић (1914-2006) генерал-мајор ЈНА и Народни херој Југославије



Ова два рођена брата су се нашли на различитим странама у Другом светском рату. Иначе припадају припадају великом крајишком племену Богуновића, којем припадају и друге породице са различитим презименима. Ово племе има предање да су пореклом из Старе Србије.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Тромеђа  Новембар 30, 2016, 09:38:46 поподне ---Момчило Ђујић (1907-1999) – Војвода Динарске четничке дивизије



На неколико места на интернету сам нашао информацију да Ђујићи припадају племену Братоножића. Док Милослав Самарђић у књизи „Војвода Ђујић и Динарска четничка дивизија“ каже да Ђујићи потичу од Васојевића.
Иако нисам стручњак за порекло становништва у Црној Гори, ова прва информација ми се чини реалнија.

--- Крај цитата ---

Ђујићи су вјероватно били дио српске сеобе из Босанске Крајине 1690. у Ковачић (Топоље) код Книна. За даље поријекло може се само нагађати.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију