Науке и научне дисциплине > Историја

Набски Срби

<< < (27/41) > >>

Gorance:

--- Цитат: drajver  Децембар 09, 2022, 11:31:16 пре подне ---Што се тиче доласка ту је питање још отворено. Мислим да су Срби у те крајеве могли доћи након аварског продора у Тирингију 596. године, могуће као одметнуто племе аварских Словена. Како год, након тога аварски походи на том правцу престају.

Само именовање Срба код Фредегара у односу на све остале Словене које назива једноставно Словенима, можда указује на чињеницу да је нека врста војне аристократије код њих већ била успостављена. Уосталом, помиње и њиховог кнеза Дервана. Корист од Срба за Франке се могла састојати у томе да су били вичнији борби и да су чували франачку границу од упада других Словена и Авара. У тој функцији су могли бити отправљени као федерати Ираклију.

--- Крај цитата ---
Немојте помислити да цепидлачим, јесу ли ти први Срби гравитирали Бохемији или Саксонији, Баварској с друге стране Судета? Питам због Порферигенитовог навода да је пола народа отишло на југ, а пола остало горе.Тачније, покушавам да дођем до неког броја Срба пред долазак на Балкан. Колико се подудара наша генетика са тим крајевима данас?

drajver:

--- Цитат: Gorance  Децембар 09, 2022, 04:01:52 поподне ---Немојте помислити да цепидлачим, јесу ли ти први Срби гравитирали Бохемији или Саксонији, Баварској с друге стране Судета?
--- Крај цитата ---
Позиција племена Срба о ком говоримо, била је на тромеђи ове три области. При томе у Бохемији тада нема организоване државне творевине, већ само словенска племена, која ће тек Само колико толико организовати. Саксонци су такође били племенски организовани и још увијек пагани. Франци су једини који на том подручју имају организовану хришћанску државу и који под својим утицајем држе и Баварце и Тиринжане, а од Словена до 631. године Србе.


--- Цитат: Gorance  Децембар 09, 2022, 04:01:52 поподне ---Питам због Порферигенитовог навода да је пола народа отишло на југ, а пола остало горе.Тачније, покушавам да дођем до неког броја Срба пред долазак на Балкан.
--- Крај цитата ---
Када Србе помиње Фредегар 631. године, помиње их као племе (gens) тако да се вјероватно не ради о неком великом броју. Неких 200 година касније Ајнхард Србе у Далмацији већ помиње као народ (natio).
Они свакако у периоду досељавања нису били велика група, али нису били ни мали, како се често представља да су били на нивоу неке ратничке дружине. Претпостављам, а не тврдим, да дио Срба који је остао на сјеверу није имао перспективу демографског раста као њихови саплеменици на југу, јер су веома брзо били подјармљени од стране Германа.


--- Цитат: Gorance  Децембар 09, 2022, 04:01:52 поподне ---Колико се подудара наша генетика са тим крајевима данас?

--- Крај цитата ---

У постовима изнад помињао сам конкретне везе које постоје између чешко-њемачког простора и нашег простора што се тиче хаплогрупе I2-PH908. Од времена када сам то писао до данас број тих веза се значајно увећао. То може да се види на филогенетским стаблима хаплогрупе I2-PH908 која сам објављивао на порталу.

Што се других хаплогрупа тиче, треба видјети које задовољавају услов да је веза старости око 1500 године и да повезује ова два подручја: чешко-њемачки и српски. Таква веза чини ми се да постоји у погледу хаплогрупе R1a-Y2613>Y2608>YP6098.

Нисам досад примјетио да слична веза постоји код других хаплогрупа.

Gorance:

--- Цитат: drajver  Децембар 09, 2022, 04:48:46 поподне ---Позиција племена Срба о ком говоримо, била је на тромеђи ове три области. При томе у Бохемији тада нема организоване државне творевине, већ само словенска племена, која ће тек Само колико толико организовати. Саксонци су такође били племенски организовани и још увијек пагани. Франци су једини који на том подручју имају организовану хришћанску државу и који под својим утицајем држе и Баварце и Тиринжане, а од Словена до 631. године Србе.
Када Србе помиње Фредегар 631. године, помиње их као племе (gens) тако да се вјероватно не ради о неком великом броју. Неких 200 година касније Ајнхард Србе у Далмацији већ помиње као народ (natio).
Они свакако у периоду досељавања нису били велика група, али нису били ни мали, како се често представља да су били на нивоу неке ратничке дружине. Претпостављам, а не тврдим, да дио Срба који је остао на сјеверу није имао перспективу демографског раста као њихови саплеменици на југу, јер су веома брзо били подјармљени од стране Германа.

У постовима изнад помињао сам конкретне везе које постоје између чешко-њемачког простора и нашег простора што се тиче хаплогрупе I2-PH908. Од времена када сам то писао до данас број тих веза се значајно увећао. То може да се види на филогенетским стаблима хаплогрупе I2-PH908 која сам објављивао на порталу.

Што се других хаплогрупа тиче, треба видјети које задовољавају услов да је веза старости око 1500 године и да повезује ова два подручја: чешко-њемачки и српски. Таква веза чини ми се да постоји у погледу хаплогрупе R1a-Y2613>Y2608>YP6098.

Нисам досад примјетио да слична веза постоји код других хаплогрупа.

--- Крај цитата ---
И ја бих рекао да број Срба који је дошао на Балкан није безначајан. По Тибору Живковићу и још некима од 15000 до 30000. Први број одговара долини реке Бистрице (Алиакмон) у Егејској Македонији где је толики народ могао да се смести и где су провели три године, док овај други више одговара области у коју су касније прешли, тј. античка Далмација. Скренух мало са теме.

ДушанВучко:
Један део области где су живели Набски Срби је и Фогтланд (боравио сам пар пута тамо, код Плауена и Цвикауа, али нисам тада знао да су они тамо живели)...Има доста места са наставком "ић"
Vogtland (German pronunciation: [ˈfoːktlant];[1][2] Czech: Fojtsko) is a region spanning the German states of Bavaria, Saxony and Thuringia and north-western Bohemia in the Czech Republic. It overlaps with and is largely contained within Euregio Egrensis. The name alludes to the former leadership by the Vögte ("advocates" or "lords protector") of Weida, Gera and Plauen.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vogtland
Можда би овај назив Vogtland могао да се преведе као "Војводина"? Имамо и место Weida , Мађари користе тај термин у смислу "војводе"

Драган Обреновић:

--- Цитат: Gorance  Децембар 09, 2022, 05:21:47 поподне ---И ја бих рекао да број Срба који је дошао на Балкан није безначајан. По Тибору Живковићу и још некима од 15000 до 30000. Први број одговара долини реке Бистрице (Алиакмон) у Егејској Македонији где је толики народ могао да се смести и где су провели три године, док овај други више одговара области у коју су касније прешли, тј. античка Далмација. Скренух мало са теме.

--- Крај цитата ---

Ако се процењује да је питању 15.000 до 30.000 људи, то није безначајан број, нарочито ако није "размазан" на дужи период, него је дошло до великог масовног упада.

Треба узети у обзир да у време насељавања Словена на Балкан, на целој нашој планети није живело више од ~200-250 милиона људи (процене се разликују од научника до научника) сада нас је ваљда више од 8 милијарди.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију