Аутор Тема: Потребан савет  (Прочитано 4270 пута)

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Потребан савет
« послато: Новембар 06, 2015, 01:49:33 пре подне »
Покушавам да помоћу ДНК тестирања утврдим како се гранала једна породица. Некада сам мислио сам да ће ИДНК бити довољан, али нисам био у праву.

Покушаћу да изложим мој проблем, а питање се односи на то да ли би можда FamilyFinder помогао.

На слици коју шаљем означене се особе А, Б, и В за које је урађен ИДНК-37 тест. Разлику у броју маркера дате су на слици. На слици је приказана и особа Г која би требало да буде заједнички претак особама А и Б. Особа В је из исте мушке лозе, али није познат степен сродства њеног претка особе Ђ и особе Г (могли би бити и браћа).




Збуњен сам резултатима које за сада имам, јер особа В испада ближа особи А него особа Б.

Дошао сам на идеју да урадим FamilyFinder за особе А, Б и В и на основу тога покушам да извучем неке закључке. Како вам ово звучи?



« Последња измена: Новембар 06, 2015, 08:23:46 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Потребан савет
« Одговор #1 послато: Новембар 06, 2015, 01:50:27 пре подне »
По први пут стављам слику, помозите, зашто неће?
Слика је на ГуглДиску, дељена са свима који имају линк...

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Потребан савет
« Одговор #2 послато: Новембар 06, 2015, 02:45:48 пре подне »
Изгледа не ради "Уметните слику" када није линк за .јpg?

Мислим да би било уреду да само ставиш линк, али ако хоћеш да се одма види..
Јел ово како си замишљао? Ако је теби у реду нека буде тако за сада..

Језик је од меса и свашта меље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Потребан савет
« Одговор #3 послато: Новембар 06, 2015, 08:22:24 пре подне »
Покушавам да помоћу ДНК тестирања утврдим како се гранала једна породица. Некада сам мислио сам да ће ИДНК бити довољан, али нисам био у праву.

Покушаћу да изложим мој проблем, а питање се односи на то да ли би можда FamilyFinder помогао.

На слици коју шаљем означене се особе А, Б, и В за које је урађен ИДНК-37 тест. Разлику у броју маркера дате су на слици. На слици је приказана и особа Г која би требало да буде заједнички претак особама А и Б. Особа В је из исте мушке лозе, али није познат степен сродства њеног претка особе Ђ и особе Г (могли би бити и браћа).




Збуњен сам резултатима које за сада имам, јер особа В испада ближа особи А него особа Б.

Дошао сам на идеју да урадим FamilyFinder за особе А, Б и В и на основу тога покушам да извучем неке закључке. Како вам ово звучи?

Рајо, са Фемили Фајндер тестом нећеш ријешити ништа, јер он тестира свеукупну днк, и женске линије и све претке са свих страна.

За оно што теби треба потребно је само да тестираш што више маркера. За блиске породице, потребно је 111 маркера да би се добило колико толико смислено стабло.

Ово ти говорим из искуства, јер сам покушавао да урадим филогенетска стабла за више родова. На примјеру Аврамијевштака се то посебно добро види. Док нису урадили већи број породица на 111 маркера филогенетско стабло је било доста варљиво. Сад се већ издвајају јасне групе.

Поред опште блискости хаплотипова потребно је обратити и пажњу који су маркери мутирали. Пошто претпостављам за која 4 хаплотипа си радио ову анализу, рекао бих да ту засад на 37 маркера постоје три издвојене гране.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Потребан савет
« Одговор #4 послато: Новембар 06, 2015, 08:26:11 пре подне »
По први пут стављам слику, помозите, зашто неће?
Слика је на ГуглДиску, дељена са свима који имају линк...

Слика не може да се стави директно са гугл диска, мора да се отвори у новом прозору и да јој као екстензија остане или .jpg или било који други формат за слике.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Потребан савет
« Одговор #5 послато: Новембар 06, 2015, 11:07:22 поподне »
Рајо, са Фемили Фајндер тестом нећеш ријешити ништа, јер он тестира свеукупну днк, и женске линије и све претке са свих страна.

За оно што теби треба потребно је само да тестираш што више маркера. За блиске породице, потребно је 111 маркера да би се добило колико толико смислено стабло.

Ово ти говорим из искуства, јер сам покушавао да урадим филогенетска стабла за више родова. На примјеру Аврамијевштака се то посебно добро види. Док нису урадили већи број породица на 111 маркера филогенетско стабло је било доста варљиво. Сад се већ издвајају јасне групе.

Поред опште блискости хаплотипова потребно је обратити и пажњу који су маркери мутирали. Пошто претпостављам за која 4 хаплотипа си радио ову анализу, рекао бих да ту засад на 37 маркера постоје три издвојене гране.

Шта знам, претпоставка је да су А и Б са моје слике далеко 4.5 генерација, а да им је В даљи. ФФ би требало да детектује везу до пет генерација ваљда. Ако су Г и Ђ били рођена браћа добићу вероватно неупотребљиве резултате, али ако су даљи рођаци онда би то била друга прича. Наравно, само претпоставке.
Знам да је 111 маркера права ствар, али ко зна када ће бити новца за прелазак са 37 на 111 маркера за три узорка. ФФ за двојицу (за једну особу већ имамо) би био доста јефтинији.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Потребан савет
« Одговор #6 послато: Новембар 11, 2015, 11:15:38 пре подне »
најлакше је поставити слику на postimage.org или неки сличан сајт.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Потребан савет
« Одговор #7 послато: Септембар 01, 2016, 06:20:59 поподне »

Народе, намѣравам послати узорак у ИпсилонСек на испитивање. Има ли ко искуства са слањем им?
Какав йе поступак, йел они шаљу прибор, слично као ФТДНА, или се шаље одавде непосрѣдно?
И има ли тешкоћа са нашом поштом приликом слања?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Потребан савет
« Одговор #8 послато: Септембар 01, 2016, 06:27:37 поподне »
^^^ ја сам наручивао за другога, исто иде као за фтдна, чека се око месец дана од кад им стигне узорак

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Потребан савет
« Одговор #9 послато: Септембар 01, 2016, 06:32:12 поподне »
Народе, намѣравам послати узорак у ИпсилонСек на испитивање. Има ли ко искуства са слањем им?
Какав йе поступак, йел они шаљу прибор, слично као ФТДНА, или се шаље одавде непосрѣдно?
И има ли тешкоћа са нашом поштом приликом слања?

Ја сам прије некидан наручио овај нови СНП. Регистровао се код њих на сајту, оставио своје праве податке и адресу, добио налог. Веома лако наручио СНП и обавио плаћање картицом, сад чекам да ми стигне прибор. На сајту има потврда да су прибор већ послали.

Иначе Зденко ми рече да код њих иде прилично брзо, јер имају лабораторију одскора негдје у Европи.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Потребан савет
« Одговор #10 послато: Септембар 01, 2016, 06:46:42 поподне »
^^^ ја сам наручивао за другога, исто иде као за фтдна, чека се око месец дана од кад им стигне узорак

Синишо и Ђорђо, хвала пуно за податке!
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"