Аутор Тема: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?  (Прочитано 98331 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #60 послато: Јун 21, 2016, 12:10:24 пре подне »
Potpuno isti odnos kao izmedju Brdjana i Srbljaka je kod nas Albanaca koji smo iz Rugova i onih koji su iz okoline Peci. Tako je kod svih naroda.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #61 послато: Јун 21, 2016, 08:45:29 пре подне »
 А шта рећи о присвјању историје, подвига, јунака и њихових дјела Србљака (старосједилаца, али и свих других, који нијесу од Васа -  међу њима има и знатних  родова из Старе Црне Горе, Брда) од стране Брђана (новопридошлих)?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #62 послато: Јун 21, 2016, 12:11:39 поподне »
Potpuno isti odnos kao izmedju Brdjana i Srbljaka je kod nas Albanaca koji smo iz Rugova i onih koji su iz okoline Peci. Tako je kod svih naroda.

Какве су улоге у том односу? Мислим, ко је код вас "Васојевић", а ко "Србљак" у тој причи?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #63 послато: Јун 21, 2016, 01:18:01 поподне »
Rugovci su tu u poziciji Vasojevica, dok su oni iz Rrafshi i Dukagjinit (srpski Metohija) kao kod vas Srbljaci. Ranije su se i retko zenili od njih. I danas se kaze tom i tom je baba iz Metohije. Nasi su se do 1945 zenili mimo Rugove jedino cesto sa Albancima iz Plava i Gusinja. Mentalitet i govor je razlici izmedju nas i njih.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #64 послато: Јун 21, 2016, 01:31:40 поподне »
 Из којих су фисова у Метохији (Дукађину):Краснићи, Гаши, Берише...? Дијелим  мишљење да је свако имао своје "Васојевиће", на овим просторима Хелма ( Холмије), односно Балкана.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #65 послато: Јун 21, 2016, 01:45:40 поподне »
U Metohiji ima  familija iz svih albanskih fisova. Trebalo bi to detaljno istraziti. Obicno su prvo doseljevali iz severne Albanije u okolinu Decana pa onda posle neke generacije ka Klini i Istoku.
Obicno su prvu generacije bili katolici a potom po islamzaciji se selili ka Kilini i Istoku.
Tako da po selima ima izmesanih fisova. Druga struja je bila iz Rugova ka Klini i Istoku. Mislim da ima najvise nas iz fisa Kelmendi (Klimenti), pa Saljana, Berisa itd.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #66 послато: Јун 21, 2016, 03:09:51 поподне »
Rugovci su tu u poziciji Vasojevica, dok su oni iz Rrafshi i Dukagjinit (srpski Metohija) kao kod vas Srbljaci. Ranije su se i retko zenili od njih. I danas se kaze tom i tom je baba iz Metohije. Nasi su se do 1945 zenili mimo Rugove jedino cesto sa Albancima iz Plava i Gusinja. Mentalitet i govor je razlici izmedju nas i njih.

Код нас то није било тако екстремно. Васојевићи су се врло радо женили девојкама из србљачких кућа. Некад су их чак и отимали.
Касније долази и до обрнутог орођавања, Србљаци су узимали васојевичке девојке. А понекад и отимали (неки моји преци, нпр  :)

Занимљив статус су имали Васојевићи досељени у шекуларско село Мезгале половином 19. века. Због начина на који су узели то село (писано је раније), Шекуларци им нису дали удео у планини, нити су се у прво време склапали међусобни бракови, кумства, побратимства. Касније, нарочито због заједничког ратовања у Вељем рату, напетост је попустила, те је дошло до зближавања.

Тако да данас готово да нема чисто србљачког или васојевичког рода у Полимљу (могуће је да има, али су то ретки изузеци), народ се измешао и представља етнички и антрополошки једну целину. Једина разлика до данас су и даље предања о пореклу и племенској припадности.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #67 послато: Јун 21, 2016, 07:44:32 поподне »
Добро је што смо измијешани, могу само замислит какве би све здравствене проблеме имали да није тако :)
Добродошао Руговче, биће занимљиво имати неког на форуму да нам даје информације о Албанцима из прве руке :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #68 послато: Јун 21, 2016, 09:26:16 поподне »
Добро је што смо измијешани, могу само замислит какве би све здравствене проблеме имали да није тако :)

 :D

Ти си из тог краја, знаш за оно село које зову "љубавно" (не бих сад да га именујем, не би било коректно), баш због тога што се мештани нису хтели мешати ни са ким ван својих оквира (јер им нико није дорастао), него само унутар села...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #69 послато: Јун 21, 2016, 10:30:21 поподне »
:D

Ти си из тог краја, знаш за оно село које зову "љубавно" (не бих сад да га именујем, не би било коректно), баш због тога што се мештани нису хтели мешати ни са ким ван својих оквира (јер им нико није дорастао), него само унутар села...
Ја не знам, о ком селу је реч? Можеш и на пп.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #70 послато: Јун 21, 2016, 11:13:39 поподне »
Ја не знам, о ком селу је реч? Можеш и на пп.

Послао.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #71 послато: Јун 22, 2016, 01:09:51 пре подне »
:D

Ти си из тог краја, знаш за оно село које зову "љубавно" (не бих сад да га именујем, не би било коректно), баш због тога што се мештани нису хтели мешати ни са ким ван својих оквира (јер им нико није дорастао), него само унутар села...
:D

Ти си из тог краја, знаш за оно село које зову "љубавно" (не бих сад да га именујем, не би било коректно), баш због тога што се мештани нису хтели мешати ни са ким ван својих оквира (јер им нико није дорастао), него само унутар села...
Знам...
Има оно
-"Ђе си се удала?"
-"Ту вала код стрикових" :D
Дан данас практикују њихови млађи ускакање кроз стриков прозор да "провјере" брата или сестру од стрица али се више не узимају међусобно.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #72 послато: Јул 08, 2016, 05:08:41 поподне »
Koliko je uopste Vasojevica testirano? Da li je moguce da je bas svaki Vasojevic E-v13?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #73 послато: Јул 08, 2016, 05:23:52 поподне »
Koliko je uopste Vasojevica testirano? Da li je moguce da je bas svaki Vasojevic E-v13?
Не разумем констатацију, како мислиш да ли је баш сваки Васојевић Е-В13? Мислиш да ли се појавио неки који држи до тога да је Васојевић, а да је резултат теста показао да припада некој другој ХГ? Ако си на то мислио, ја колико знам сви до сада тестирани Васојевићи, а има их из свих основних грана по један или два осим Мијомановића, испали су Е-В13, што у потпуности потврђује њихово предање о заједничком претку. Једино остаје дискутабилан онај део предања који везује Васа са Немањићима, мислим да то ''не пије воду'' и да је и без ДНК јасно да је тај део  предања измишљен.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #74 послато: Јул 08, 2016, 05:28:31 поподне »
Не разумем констатацију, како мислиш да ли је баш сваки Васојевић Е-В13? Мислиш да ли се појавио неки који држи до тога да је Васојевић, а да је резултат теста показао да припада некој другој ХГ? Ако си на то мислио, ја колико знам сви до сада тестирани Васојевићи, а има их из свих основних грана по један или два осим Мијомановића, испали су Е-В13, што у потпуности потврђује њихово предање о заједничком претку. Једино остаје дискутабилан онај део предања који везује Васа са Немањићима, мислим да то ''не пије воду'' и да је и без ДНК јасно да је тај део  предања измишљен.

Iskreno, neverovatno mi je da su svi od istog pretka... doduse sto se tice Nemanjica i to mi je naravno neverovatno, ali opet, ne bi mi ni najmanje bilo neobicno da su Nemanjici E-V13, pre Nemanjica Srbi su ovde preko 500 godina, ogroman period.

Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #75 послато: Јул 08, 2016, 06:13:15 поподне »
Nasi preci su bili skloni izmisljanju da pripadaju poznatim porodicama.Pa tako Vasojevici od Nemanjica,Staro Kuci od Mrnjavcica,Kuci Drekalovici od Skender bega.Da bi se sada sa testiranjem dokazalo da su Mrnjavcevici i Drekalovici isto,jedino ako je Skenderbeg iz Kuca ,sto naravno je skoro pa neverovatno

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #76 послато: Јул 08, 2016, 06:37:15 поподне »
Небо је скоро на форуму цитирао Аристотела - Драг ми је Платон, али ми је истина дража.

Лично поштујем и разумем уколико неко не жели да копа по породичном предању уз помоћ науке 21. века, да га доводи у питање и проверава. Али, исто тако, драго ми је када неко жели то да уради, из племенитих побуда. Видели смо да су многа предања захваљујући генетици пала, док су се друга показала истинитим.

Код Куча и Васојевића је лепо доказано да је племенско предање прилично тачно, што је сјајна ствар коју смо извукли из генетике. Заједнички хаплотип Васојевића, заједнички хаплотип Мрњавчевића Куча, а сада видимо и Дрекаловића (М. Миљанов рекао је да су и Дрекаловићи Мрњавчевићи) је прави феномен! Не треба доводити у сумњу њихово порекло од заједничког претка који је живео у прошлом миленијуму.

Са тим у вези, да ли је код њих рађено тестирање на већи број маркера? Је л' вршена екстраполација до најближег заједничког претка уз процену када је живео?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #77 послато: Јул 08, 2016, 06:55:49 поподне »
Небо је скоро на форуму цитирао Аристотела - Драг ми је Платон, али ми је истина дража.

Лично поштујем и разумем уколико неко не жели да копа по породичном предању уз помоћ науке 21. века, да га доводи у питање и проверава. Али, исто тако, драго ми је када неко жели то да уради, из племенитих побуда. Видели смо да су многа предања захваљујући генетици пала, док су се друга показала истинитим.

Код Куча и Васојевића је лепо доказано да је племенско предање прилично тачно, што је сјајна ствар коју смо извукли из генетике. Заједнички хаплотип Васојевића, заједнички хаплотип Мрњавчевића Куча, а сада видимо и Дрекаловића (М. Миљанов рекао је да су и Дрекаловићи Мрњавчевићи) је прави феномен! Не треба доводити у сумњу њихово порекло од заједничког претка који је живео у прошлом миленијуму.

Са тим у вези, да ли је код њих рађено тестирање на већи број маркера? Је л' вршена екстраполација до најближег заједничког претка уз процену када је живео?
И заједнички хаплотип потомака кнеза Богдана Војиновића. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #78 послато: Јул 08, 2016, 06:58:11 поподне »
И заједнички хаплотип потомака кнеза Богдана Војиновића. :)

Апсолутно!  :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #79 послато: Јул 08, 2016, 07:03:35 поподне »
Небо је скоро на форуму цитирао Аристотела - Драг ми је Платон, али ми је истина дража.

Лично поштујем и разумем уколико неко не жели да копа по породичном предању уз помоћ науке 21. века, да га доводи у питање и проверава. Али, исто тако, драго ми је када неко жели то да уради, из племенитих побуда. Видели смо да су многа предања захваљујући генетици пала, док су се друга показала истинитим.

Код Куча и Васојевића је лепо доказано да је племенско предање прилично тачно, што је сјајна ствар коју смо извукли из генетике. Заједнички хаплотип Васојевића, заједнички хаплотип Мрњавчевића Куча, а сада видимо и Дрекаловића (М. Миљанов рекао је да су и Дрекаловићи Мрњавчевићи) је прави феномен! Не треба доводити у сумњу њихово порекло од заједничког претка који је живео у прошлом миленијуму.

Са тим у вези, да ли је код њих рађено тестирање на већи број маркера? Је л' вршена екстраполација до најближег заједничког претка уз процену када је живео?

U listi Kuča se nalazi Nikočević iz Gusinja. Po njihovon predanju oni su doseljeni iz Zatrijepča. To je malo pleme koje se nalazi pored Kuča. U Zatrijepču uglavnom živi bratsvo Bonkeći. Ovim se otvara pitanje jesu li i Bonkeći istog porekla sa Kučima (o čemu nema predanja) ili su Nikočevići potomci ranijeg stanovništva koje su Bonkeći potisnuli (uporediti sa Erdeljanovićen).
Pošto je po predanju Nikoč doselio u Gusinje kao katolik a najbliži su im Curanovići u Višnjevo kod Gusinja (oni su katolici), ovim se otvara i pitanje jednog malog fisa u Skadarskoj Malesiji.