Аутор Тема: Фојнички грбовник, стварност и мит?  (Прочитано 61637 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #140 послато: Децембар 16, 2016, 04:25:48 поподне »
Списак рисанских родова. међу њима и Десковићи.


Да, помиње их и Лазар Ј. Дробњаковић у "Рисану и старим рисанским породицама", али врло површно.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #141 послато: Јануар 14, 2017, 11:58:10 поподне »
Док чекамо ове резултате за Херцеговце, да поделим једно откриће у вези грба Херцеговине...

Кад год негде видим витешко копље, ја се сетим наше Херцеговине, и тако ме и вечерас нешто на њу подсети. ;)



Ово је требао свако имати на уму ко се бавио грбом славнога Војводства од Светога Саве! ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #142 послато: Фебруар 27, 2017, 12:38:42 пре подне »
И још једном! 8)





Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #143 послато: Март 16, 2017, 02:55:08 поподне »
Пошто је ова тема сваштара, као и сам Фојнички грбовник, да поставим неке запажене радове на пољу илустрација, а из блиског нам суседства. ;)



Ово су реконструкције илустратора Емира Дурмишевића из Сарајева.







Ова последња илустрација је Бој на Косову, с тим да ми се не допада коришћење заставе Нарента, која је ту у сваком случају сувишна, као и стављање још грба Котроманића преко те заставе, што је тотални искорак из иначе не тако лоше реконстукције осталог.

Ту су и илустрације Едина Дурмишевића, на сличну тематику, у питању су Битка код Билеће и Битка у Лашви.







Неки наши, и мислим руски илустратори, су последњих година урадили пар, рекао бих успелих реконструкција Косовске битке. Баш ћу потражити те слике, па ако нађем, поставим их такође овде. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #144 послато: Март 16, 2017, 03:01:12 поподне »
 Некако ми вуче на стил цртача стрипова. Волим тај стил.   :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #145 послато: Март 16, 2017, 03:16:32 поподне »
Некако ми вуче на стил цртача стрипова. Волим тај стил. :)

То је то. :)



На мрежи crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #146 послато: Јул 04, 2017, 01:45:49 поподне »
Опис (блазоне) грбова фојничког грбовника дао нам је Preč. gosp. Ot. An. Knežević Bošnjak u Liev. пославши их Јовану Сундечићу (https://www.sanu.ac.rs/Clanstvo/IstClan.aspx?arg=558,) у Задар који је објавио у свом књижевном листу за просвјету, подуку и забаву ZVIEZDA, почевши од броја 18, 30. 07. 1863. године (https://books.google.rs/books?id=6LlAF7JgG6MC&printsec=frontcover&hl=sr#v=onepage&q&f=false).

Дјелови пропратног писма От. Ан. Кнежевића Јовану Сундечићу су више него занимљиви, стога дајем почетак:
" ... Mislio sam i prije štogod poslati vašoj sjajnoj Zviezdi koja nam odskoro sretno prosja, ali poslovi preči nedopustiše mi. Sada pak ukravši malo vremena, hoću da nju pozdravim. Nego s čim najprvi put? Baš sa zviezdama!.. a te se nalaze u Grbovima starih plemićah bosanskih. - Još godine 1340. naslika pop Stanislav Rubčić grbove svih njegdašnjih tako zvanih pokrajinah ilirskih, a i mnogih plemenitih obiteljah bosanskih i srbskih, i prikaza na slavu Stjepana Nemanjića, cara srbaljah i bošnjakah, pod ovim naslovom: "Rodoslovje Bosanskoga, oliti Iliričkoga i Srbskoga vladanja, zajedno postavljeno po Stanislavu Rubčiću popu. Na slavu Stipana Nemanjića, cara Srbljinah i Bošnjakah god. 1340."  Knjiga izvorna nalazi se u samostanu Fojničkomu kod OO. Franjevacah, koji nju čuvaju kano ti sveti amanet svojih starinah. Snimak pak jedan vierno je snimio O. M. P. Pilip Pašalić god. 1842. - Moj vrli učitelj O. F. Jukić u drugomu svesku svoga "Prijatelja Bosanskoga" na listu 78. spominje ove grbove, i napominje i obitelji čiji su; ali ih neopisuje, nego moli kojega drugoga rodoljuba da ih opiše. Ja daklen da ispunim želju tog muža, makar i mrtva, drage ću volje to učiniti, a i njeki su me prijatelji iz Dalmacije za istu stvar molili, nebi li tako mogli doći u poznanje svoje starine, i svoga stališa.
Da je pak ovo "Rodoslovje" istinito, i od tolike starine, imamo sliedeće svjedočanstvo na istoj knjizi: “Codicem hunc, continentem varia stemmata plurium familiarum Bosnensium, jam ab immemorabili tempore, n. p. (nempe) a captivitate Regni Bosnaе, studiose conservatum fuisse a RR. FF. Franciscanis Familiae Fojnicensis, testamur nos Fr. Gregorius a Varess (š) Eppus. Ruspensis, & Vicar. Aplicus, in Bosna. Othomana dicta Argentina, praeciрue in olim Еpiscopatu Dumnensi. Sutinskaе die 6. Julii 1800." Za ovim sliedi vlastoručni podpis, i pečet Biskupski! — Kako se vidi iz ovoga svjedočanstva, ovi grbovi niesu svijuh nego mnogih plemićah Bosanskih, a tih je brojem 126., a pod svakim podpisana je obitelj na koju spada, nego Bog bi dao da se sada i ovoliko ih može u Bosni naći! Istina je da i sada ima u Bosni množija starinskih obiteljah ali se nezna na koju su obitelj prije spadale. Mnogi plemići Bosanski isturčivši se, rekao bi da sa novom vjerom, i nova krv Azijatska provri u njihovim žilama, te stideći se što bijahu, da bi se ukrili i pravim turcima pokazali, poturčiše i svoje plemenito Prezime. ... "

На жалост Сундечић је стигао са објављивањем описа само до 82. грба Vilić, ... "Vilicch." - (Dalje ostaje u rukopisu.) , у броју 33 Звиезде, листа којег је морао угасити због финансијских потешкоћа.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Фојнички грбовник, стварност и мит?
« Одговор #147 послато: Октобар 31, 2017, 03:07:15 поподне »
Тек сад видим Црнчевићу овај твој прилог. Ово је одлично! :) Свакако нешто на шта ћемо морати обраити пажњу као прве трагове блазонирања грбова из илирских грбовника. ;)