Аутор Тема: Древна ДНК - научни радови  (Прочитано 227147 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #120 послато: Март 02, 2018, 03:48:13 поподне »

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #121 послато: Март 02, 2018, 06:00:52 поподне »
Претходно истраживање ме подјети на овај текст о поријеклу фамилије Грахам из Британије:

https://www.scribd.com/document/363327972/Graham-Origins-Arms-and-the-Man

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #122 послато: Март 02, 2018, 09:08:24 поподне »
Претходно истраживање ме подјети на овај текст о поријеклу фамилије Грахам из Британије:

https://www.scribd.com/document/363327972/Graham-Origins-Arms-and-the-Man

Одлично!

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #123 послато: Март 13, 2018, 03:54:40 пре подне »
У новом раду тестирано је 36 раносредњовековних узорака из Баварске (5-6. век), један ранији узорак (~300 н.е.) са истог подручја (римски војник), затим два узорка која се везују за Сармате, један са Крима који се везује за Остроготе, и један из Србије који се везује за Гепиде (~550 н.е, налазиште Виминацијум). Нажалост, у раду нису тестиране ипсилон хаплогрупе, али сазнаће се и то када буду објављени сирови подаци. Оно што је најзанимљивије код овог узорка је да има прилично велики удео источноазијске генетике, у К=8 анализи скоро 25%, а од модерних популација најбоље се уклапа у кавкаске Ногаје, што би можда могло указивати да је био део неке хунске популације која се утопила у Гепиде, или нека рана аварска придошлица. С обзиром да су Гепиди дуго времена били под хунском влашћу вероватније ми делује прва опција.

Population genomic analysis of elongated skulls
reveals extensive female-biased immigration in Early Medieval Bavaria


Додатни материјал
« Последња измена: Март 13, 2018, 04:45:50 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #124 послато: Март 13, 2018, 09:25:54 пре подне »
У новом раду тестирано је 36 раносредњовековних узорака из Баварске (5-6. век), један ранији узорак (~300 н.е.) са истог подручја (римски војник), затим два узорка која се везују за Сармате, један са Крима који се везује за Остроготе, и један из Србије који се везује за Гепиде (~550 н.е, налазиште Виминацијум). Нажалост, у раду нису тестиране ипсилон хаплогрупе, али сазнаће се и то када буду објављени сирови подаци. Оно што је најзанимљивије код овог узорка је да има прилично велики удео источноазијске генетике, у К=8 анализи скоро 25%, а од модерних популација најбоље се уклапа у кавкаске Ногаје, што би можда могло указивати да је био део неке хунске популације која се утопила у Гепиде, или нека рана аварска придошлица. С обзиром да су Гепиди дуго времена били под хунском влашћу вероватније ми делује прва опција.

Population genomic analysis of elongated skulls
reveals extensive female-biased immigration in Early Medieval Bavaria


Додатни материјал

Ако су у питању аутозомални резултати, а сва је прилика да јесу, велики проценат источне Азије код Гепида није неуобичајен. Њихово племство је од Хуна преузело обичај вештачког деформисања лобања, па је сасвим могућно и да су са хунским племством ступали у брачне везе; ако индивидуа од које је узет узорак поседује вештачки деформисану лобању, онда је ствар врло јасна. Осим Хуна, Гепиди су били у блиском додиру и са Аланима, па је то још један могући "извор" источноазијске генетике код наведене индивидуе.
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #125 послато: Март 13, 2018, 11:42:47 пре подне »
Нисам успио схватити да ли су гепидски и остроготски узорак, из Србије и Крима, мушки или женски узорци? У сваком случају гепидски узорак, поред још једног из баварске серије, има највећи удио East Asian неевропске компоненте од свих досад тестираних савремених и древних Европљана. По тој логици, тај утицај не би требао бити од неког народа са ове стране Урала. Од свих азијских народа који су прокрстарили нашим подручјима мислим да Хуни имају најисточније азијско поријекло (бар њихов горњи слој). Тако се бар писало. У том случају они би били најбољи кандидати за ову East Asian компоненту у гепидском узорку из Виминацијума.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #126 послато: Март 13, 2018, 02:47:46 поподне »
Ако су у питању аутозомални резултати, а сва је прилика да јесу, велики проценат источне Азије код Гепида није неуобичајен. Њихово племство је од Хуна преузело обичај вештачког деформисања лобања, па је сасвим могућно и да су са хунским племством ступали у брачне везе; ако индивидуа од које је узет узорак поседује вештачки деформисану лобању, онда је ствар врло јасна. Осим Хуна, Гепиди су били у блиском додиру и са Аланима, па је то још један могући "извор" источноазијске генетике код наведене индивидуе.

Да, у питању су аутозомални резултати (плус mt-DNA), а гепидски скелет који је тестиран има вештачки деформисану лобању. Али колико схватих, у закључку аутори кажу да се не може доказати ексклузивно хунско/источњачко порекло овог обичаја, јер су скелети са вештачки деформисаним лобањама пронађени у ранијем периоду (2. век) у Румунији. Такође, остроготски скелет са Крима који је бар стотинак година старији од гепидског такође има вештачки деформисану лобању, а нема скоро ни трага источноазијске генетике. Код њега доминира медитеранска генетика јужне/југоисточне Европе и Блиског Истока, уз мали проценат Јужне Азије, а од модерних популација најбоље се уклапа у Турке. Ови резултати говоре да иако је нађен у остроготском контексту вероватно представља популацију грчке колоније Пантикапеја на Криму.

Нисам успио схватити да ли су гепидски и остроготски узорак, из Србије и Крима, мушки или женски узорци? У сваком случају гепидски узорак, поред још једног из баварске серије, има највећи удио East Asian неевропске компоненте од свих досад тестираних савремених и древних Европљана. По тој логици, тај утицај не би требао бити од неког народа са ове стране Урала. Од свих азијских народа који су прокрстарили нашим подручјима мислим да Хуни имају најисточније азијско поријекло (бар њихов горњи слој). Тако се бар писало. У том случају они би били најбољи кандидати за ову East Asian компоненту у гепидском узорку из Виминацијума.

И гепидски и остроготски су мушки. И римски војник и два сарматска узорка такође. Иначе, ова два сарматска узорка се од данашњих популација најбоље уклапају у Таџике, што свакако има смисла. Мислим да су сирови подаци већ доступни па нећемо дуго чекати и на ипсилон хаплогрупе. Када је у питању митохондријална, остроготски узорак KER_1 је HV9a, а гепидски VIM_2 је H7.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #127 послато: Март 13, 2018, 03:27:06 поподне »
Пригодан кратки осврт на вештачку деформацију лобање:

https://sveoarheologiji.weebly.com/arheologija-i-antropologija/vestacka-deformacija-lobanje
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #128 послато: Март 13, 2018, 05:31:01 поподне »
Нисам успио схватити да ли су гепидски и остроготски узорак, из Србије и Крима, мушки или женски узорци? У сваком случају гепидски узорак, поред још једног из баварске серије, има највећи удио East Asian неевропске компоненте од свих досад тестираних савремених и древних Европљана. По тој логици, тај утицај не би требао бити од неког народа са ове стране Урала. Од свих азијских народа који су прокрстарили нашим подручјима мислим да Хуни имају најисточније азијско поријекло (бар њихов горњи слој). Тако се бар писало. У том случају они би били најбољи кандидати за ову East Asian компоненту у гепидском узорку из Виминацијума.

Алани су први народ који је покорен од стране Хуна након њихове "провале" кроз врата народа, врло рано су ушли у њихов племенски савез и са њима се орођавали. Због тога сам напоменуо да је ту могућ и алански утицај, јер су и они у 5-6. веку сигурно имали приличан удео источноазијске генетике због тих међусобних веза; крајње порекло тог "генетског удела" је свакако хунско.

Да, у питању су аутозомални резултати (плус mt-DNA), а гепидски скелет који је тестиран има вештачки деформисану лобању. Али колико схватих, у закључку аутори кажу да се не може доказати ексклузивно хунско/источњачко порекло овог обичаја, јер су скелети са вештачки деформисаним лобањама пронађени у ранијем периоду (2. век) у Румунији. Такође, остроготски скелет са Крима који је бар стотинак година старији од гепидског такође има вештачки деформисану лобању, а нема скоро ни трага источноазијске генетике. Код њега доминира медитеранска генетика јужне/југоисточне Европе и Блиског Истока, уз мали проценат Јужне Азије, а од модерних популација најбоље се уклапа у Турке. Ови резултати говоре да иако је нађен у остроготском контексту вероватно представља популацију грчке колоније Пантикапеја на Криму.

Постоји претпоставка да нису Алани и остали народи тај обичај усвојили од Хуна, већ Хуни од Алана. Изгледа да је та претпоставка, услед ових старијих налаза, ближа истини и да је то првобитно био обичај индоиранских номада пре него туркијских као што су Хуни. С друге стране, није неопходно да неко ко има вештачки деформисану лобању има и удео источноазијске генетике; та пракса је прихватање обичаја, која може, али и не мора нужно водити склапању брачних веза и самим тим, упливом источноазијске генетике. Ако је Острогот из половине 5. века, онда је живео у време када је хунска држава под Атилом била на врхунцу моћи, отуд ни не чуди појава вештачки деформисане лобање; у другој половини 5. и почетком 6. века, након пропасти Атилине државе, ова пракса знатно јењава, нарочито код германских народа који су је практиковали. Мислим да су је током 6. века практиковали само Гепиди, мада и код њих показује с временом тенденцију опадања.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #129 послато: Март 13, 2018, 11:21:18 поподне »
Занимљив чланак о појави вештачке деформације лобања током Сеобе народа:

http://www.ancient-origins.net/news-evolution-human-origins/new-study-reveal-origins-elongated-skulls-carpathian-basin-001530

"The Hun population came into contact with Alan-Turkish people who were in the habit of performing cranial deformation,” the study authors wrote. “Thus the Huns can only be considered to be the transmitters and not the developers of this tradition."

"The authors maintain that the custom spread from east to west in 6 phases, originating up to 4,000 years ago. Beginning in Central Asia, in the territory west of the Tien-Shan, the custom spread through the Caucasus and Kalymykia Steppe, through to the Danube Basin (present day Romania, Serbia, Croatia, Slovenia, Austria, Slovakia, Hungary, and Czech Republic), then split into three distinct regions – the Middle Germanic Group, in which curiously the elongated skulls were all female; South and Southwest Germanic group, known from burial sites in Bavarian and Rhenish territories; and the Rhone Group – located in the southwest of Switzerland, the east of France, and the north of Italy."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #130 послато: Март 15, 2018, 10:45:05 поподне »
Pleistocene North African genomes link Near Eastern and sub-Saharan African human populations

Цитат
genomic data from seven 15,000-year-old modern humans from Morocco, attributed to the Iberomaurusian culture

Sample   mtDNA   Y-DNA
TAF009   U6a6b   E1b1b1a1b1
TAF010   U6a7b   E1b1b1a1
TAF011   U6a7      E1b1b1a1
TAF012   U6a7
TAF013   U6a7b   E1b1b1a1
TAF014   M1b      E1b1b1a1
TAF015   U6a1b   E1b1b

TAF009 би по ISOGG требало да буде E-L618.
Ово је локација Тафоралт, Мароко.

Занимљиво је да из ових резултата следи да је YFull потценио старост L618 за бар 25%.
Поред тога, рекао бих да Гибралтар постаје јак кандидат за место уласка E-L618 тј претка E-V13 у Европу.


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #131 послато: Март 15, 2018, 11:25:36 поподне »
Поред тога, рекао бих да Гибралтар постаје јак кандидат за место уласка E-L618 тј претка E-V13 у Европу.

 Не бих рекао, као што сам спомињао E-V13 је вјероватно посљедица Импресо експанзије, а древна ДНК сва три тестирана Импресо деривата засад показује присуство E-L618, а нити једна друга хг није присутна код више од једног, дакле то имплицира да је најмањи заједнички садржалац односно прото елеменат Импреса E-L618. Но ови резултати и јасно упућују да се Капсијска култура развила из Иберо-мавританске, те да су E-L618 потомци Капсијаца који су из данашњег Туниса прешли у Европу. Мада вара овај назив "Иберо" јер је то углавном напуштено стајалиште о јаким преко-Гибралтарским везама ове културе.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #132 послато: Март 16, 2018, 08:23:28 пре подне »
древна ДНК сва три тестирана Импресо деривата засад показује присуство E-L618

Ко је трећи? Ја знам за оног из Хрватске и из Шпаније.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #133 послато: Март 19, 2018, 03:00:35 пре подне »
Ко је трећи? Ја знам за оног из Хрватске и из Шпаније.

 Онај из Сопота, а наравно Сопот има генетске везе са јадранским Импресом преко Бутмира а мислим и неке директне везе.

симо

  • Гост
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #134 послато: Март 19, 2018, 07:46:53 поподне »
Видим да се на антрогеници води расправа око објављене археогентичке студије http://science.sciencemag.org/content/early/2018/03/14/science.aar8380. Немам времена да гледам детаљније, погледах само површно. Чини ми се да би могло бити E-L618. Да ли је неко можда детаљније гледао резултате?

Ради се о налазима из Марока који су припадали култури https://en.wikipedia.org/wiki/Iberomaurusian

Налази би могли бити интересантни у вези поријекла E-V13 хаплогрупе.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #135 послато: Март 19, 2018, 08:20:56 поподне »
Да ли је неко можда детаљније гледао резултате?

Steve Fix је урадио анализу BAM фајлова. Испоставило се да је TAF009 за ког се на основу података из студије претпостављало да је L618+ ипак негативан на L618.
Тј свих 7 резултата су M78+ при чему нису позитвни на све SNP-еве који се иначе сматрају еквивалентним M78. Однос позитивних и негативних M78 еквивалената је у просеку 85%:15%. Неколико њих је овај податак сматрало корисним за израчунавање старости M78 али по мени то нема баш много смисла јер се врло могуће ради о грани из које нису произашли L618 и V13.

Све у свему најинтересантније је што је пре овога устаљено мишљење било да ”колевку” M78 треба тражити на североистоку Африке а ови најновији налази старе ДНК су са северозапада Африке па се водила нека дискусија и у том смислу.

Што се мене тиче не видим да ови резултати дају некакав битно другачији поглед на M78 од оног какав је био раније. Да је TAF009 испао L618+ то би било доста занимљивије. Иначе верујем да има и пуно материјала за дискусију из угла аутосомалних резултата али то није моја област интересовања па не могу ни да дам некакав добар коментар везано за то.

симо

  • Гост
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #136 послато: Март 19, 2018, 08:34:22 поподне »
Steve Fix је урадио анализу BAM фајлова. Испоставило се да је TAF009 за ког се на основу података из студије претпостављало да је L618+ ипак негативан на L618.
Тј свих 7 резултата су M78+ при чему нису позитвни на све SNP-еве који се иначе сматрају еквивалентним M78. Однос позитивних и негативних M78 еквивалената је у просеку 85%:15%. Неколико њих је овај податак сматрало корисним за израчунавање старости M78 али по мени то нема баш много смисла јер се врло могуће ради о грани из које нису произашли L618 и V13.

Све у свему најинтересантније је што је пре овога устаљено мишљење било да ”колевку” M78 треба тражити на североистоку Африке а ови најновији налази старе ДНК су са северозапада Африке па се водила нека дискусија и у том смислу.

Што се мене тиче не видим да ови резултати дају некакав битно другачији поглед на M78 од оног какав је био раније. Да је TAF009 испао L618+ то би било доста занимљивије. Иначе верујем да има и пуно материјала за дискусију из угла аутосомалних резултата али то није моја област интересовања па не могу ни да дам некакав добар коментар везано за то.

Да, сад сам видио да је и Генетикер свих шест узорака одредио као E-M78.

Што се аутосомалне днк тиче, видим да је расправа око Натуфијске  и западноафричке мјешавине. Нисам се удубљивао. Једино из пратећег материјала читам "Taforalt fall on an intermediate position between present-day North Africans and sub-Saharan (East) Africans."

А најближа данашња аутосомална популација Taforalt јесте кушитски Афар народ из Џибутија, Еритреје и Етиопије. Ту се отприлике поклапају Y-днк и аутосомални резултати с обзиром да је источна субсахарска Африка доминантно E-M78.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #137 послато: Март 21, 2018, 04:50:46 поподне »
Гепидски узорак Vim_2 из Виминацијума припада хаплогрупи R1b1b-PH155.

https://anthrogenica.com/showthread.php?13793-Y-DNA-of-Roman-Soldier-FN2-buried-in-Germany&p=367827&viewfull=1#post367827

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #138 послато: Март 21, 2018, 09:38:21 поподне »
Гепидски узорак Vim_2 из Виминацијума припада хаплогрупи R1b1b-PH155.

https://anthrogenica.com/showthread.php?13793-Y-DNA-of-Roman-Soldier-FN2-buried-in-Germany&p=367827&viewfull=1#post367827

Потпуно неочекивана хаплогрупа, морам рећи, ова грана се налази узводно од M335, малоазијске R1b која се прва одвојила од "главног" стабла. Уз висок проценат источноазијске аутозомалне генетике, можда је овај "Гепид" ипак делимично или потпуно хунског порекла. Видим да је и Веренич сличног мишљења:

The guy's DNA is indicative of full Hunnic ancestry (assuming there was not a contamination in biological material)

Сетио сам се и Симовог коментара око одређених хрватских родова из западне (кајкавске) Славоније, који су испали управо R1b-M335, можда они представљају наследнике Гепида или Хуна?

Да ли су утврдили хаплогрупу Острогота са Крима, са "вишком" медитеранске аутозомалне генетике?
« Последња измена: Март 21, 2018, 09:44:23 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Древна ДНК - научни радови
« Одговор #139 послато: Март 21, 2018, 10:08:18 поподне »
Сетио сам се и Симовог коментара око одређених хрватских родова из западне (кајкавске) Славоније, који су испали управо R1b-M335, можда они представљају наследнике Гепида или Хуна?

Да ли су утврдили хаплогрупу Острогота са Крима, са "вишком" медитеранске аутозомалне генетике?

И мени се чини да би овај "Гепид" уствари могао бити "прави" Хун, чини ми се да је ова грана прилично распрострањена у Централној и Источној Азији, додуше не у неком значајнијем проценту.

"Острогот" са Крима је по Вереничу Ј2а1-L26, а један форумаш са Молгена тврди да припада грани Y6240*.