Аутор Тема: Менталитет?  (Прочитано 30890 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Менталитет?
« Одговор #20 послато: Септембар 09, 2016, 12:22:05 пре подне »
Не знам да ли има везе са менталитетом, пореклом, итд., али мени нпр. леже босанске севдалинке. Може бити зато што сам "Босанац" пореклом :). Не знам да ли још неко од наших Крајишника овде има такав "проблем"?:)
Дођи Небојша у своје родно село па реци да си Босанац, па ми јави како си прошао.
То је погрдна рјеч за свакога Србина у Републици Српској, било са или без наводника.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Менталитет?
« Одговор #21 послато: Септембар 09, 2016, 01:09:12 пре подне »
Дођи Небојша у своје родно село па реци да си Босанац, па ми јави како си прошао.
То је погрдна рјеч за свакога Србина у Републици Српској, било са или без наводника.

Они који се одричу Твртка јер га други својатају такви се и вријеђају јер су полуписмени. >:(  Лично ми не смета Босанац, али ми је драже чути Србин из Босне 8)


Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Менталитет?
« Одговор #22 послато: Септембар 09, 2016, 07:32:54 пре подне »
Они који се одричу Твртка јер га други својатају такви се и вријеђају јер су полуписмени. >:(  Лично ми не смета Босанац, али ми је драже чути Србин из Босне 8)

Управо то, Радуле.:) Када овде помињемо Босанце, Шумадинце, Црногорце, мислимо углавном на регионалне поделе (сви су Срби). То се може слободно и без наводника написати. ;)

То што је последњих 20-ак година то "увредљива" реч, то је нешто друго (последица политике, ратова...). Колико ми је познато, раније је израз "Босанац" за Србина из Босне био сасвим уобичајена ствар.

Нико се раније није толико оптерећивао тим поделама и јасно је било да се мисли на регионалну одредницу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Менталитет?
« Одговор #23 послато: Септембар 09, 2016, 07:36:50 пре подне »
На крају крајева, Босна је српска земља, зар не? ;)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Менталитет?
« Одговор #24 послато: Септембар 09, 2016, 08:30:02 пре подне »
На крају крајева, Босна је српска земља, зар не? ;)

Велика је штета већ учињена политичким напуштањем појма Босна од стране српске популације. То би било исто као кад би Херцеговци избјегавали да се зову Херцеговцима, Личани Личанима и сл.

Средњовјековна босанска држава је подједнако важна за етногенезу српског народа као и немањићка Србија.

Све што сам од иностраних радова успио прочитати везано за тај период, јасно кажу да је средњовјековна Босна српска државна творевина.

Рецимо руски историчар Е.П. Наумов у свом раду
 "Процессы развития этнического самосознания в Сербии и Боснии в XII—XIV вв. (Е. П. Наумов)"

који се може наћи у зборнику у наредном линку http://www.inslav.ru/resursy/elektronnaya-biblioteka/1075--1989

чак Босну Кулина бана и бана Нинославе наводи као подручја гдје први пут у писменим изворима имамо јасне изразе српске народносне свијести.

Не треба заборавити да је повеља бана Кулина први писани документ на српском народном језику, а да бан Нинослав своје поданике недвосмислено назива Србима.

У руским (совјетским) зборницима Босна и Србија увијек иду заједно као дио српске народне етногенезе док Хрвати увијек стоје одвојено.

И онда се 90-тих нађе неко паметан који због кратковидости и незнања једноставно избрише читав један период српске средњовјековне историје-историју средњовјековне босанске државе, а термин Босна и Босанац каштигује за вијеки вјеков.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Менталитет?
« Одговор #25 послато: Септембар 09, 2016, 09:13:52 пре подне »
Они који се одричу Твртка јер га други својатају такви се и вријеђају јер су полуписмени. >:(  Лично ми не смета Босанац, али ми је драже чути Србин из Босне 8)
[/quote
Свака част. Добро је нешто ново научити од тако писмени људи. Твоја драгост нек је превелика.
Управо то, Радуле.:) Када овде помињемо Босанце, Шумадинце, Црногорце, мислимо углавном на регионалне поделе (сви су Срби). То се може слободно и без наводника написати. ;)

То што је последњих 20-ак година то "увредљива" реч, то је нешто друго (последица политике, ратова...). Колико ми је познато, раније је израз "Босанац" за Србина из Босне био сасвим уобичајена ствар.

Нико се раније није толико оптерећивао тим поделама и јасно је било да се мисли на регионалну одредницу.
Добро јутро Небојша.
Добро ти знаш ко се овдје изјашњава као Босанац. А то што Србијанци још не контају, није ми ни жао. Жао ми је само када неко као ти  воли да каже да је из Босне, драже него из Републике СРПске. Можда ти носталгија вуче. Ко зна. Музика је чудо. Твоја Крупа и Нови постадоше босанси, тек кад је швапски војник преко Уне прешао (и то добро знаш), и никада прије, а надам се ни у будуће.

Зато, поштедите нас који имамо друго мишљење од вас. Нас који смо стварали Републику СРБску, ратујући са онима који се изјашњавају као Босанац.
 

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Менталитет?
« Одговор #26 послато: Септембар 09, 2016, 09:40:12 пре подне »
Дођи Небојша у своје родно село па реци да си Босанац, па ми јави како си прошао.
То је погрдна рјеч за свакога Србина у Републици Српској, било са или без наводника.
Кад ми Херцеговци Србина из централне Босне назовемо Босанцем то уопште није увредљиво. Е кад Крајишника тако назовемо, онда већ јесте. Међу нама прекодринским Србима има и презимена: Босанац, Бошњак, Црногорац, Херцеговац, Крајишник...Треба ли сви они да промјена презимена?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Менталитет?
« Одговор #27 послато: Септембар 09, 2016, 09:48:22 пре подне »
Опростите што дуплирам постове.

Република Српска ми тако некако недефинисано звучи или појам "Србин из Републике Српске." Баш рогобатно. Кад би се тако етикетирао имао би осјећај да се помало одричем Мостара, Сарајева, Пребиловаца, Гавриловог Грахова... ! Шта ће мо са Србима из Федерације. Иако их тамо мало има, испада ли да су они мање вриједни Срби од нас из РС? Први назив Српска Република Босна и Херцеговина ми је био много смисленији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Менталитет?
« Одговор #28 послато: Септембар 09, 2016, 09:56:55 пре подне »
Тимаре, разумем у потпуности шта желиш да кажеш, али опет, све је то последица последњих 20-ак година. Конкретно, моји преци у Србију долазе из Босне, не из Републике Српске (тада то име није ни постојало).

А није тачно да зовем Републику Српску Босном данас (иако она и јесте њен део).

Сложио бих се са Вуком. Крајишници су специфичан слој, не могу се звати Босанцима у правом смислу те речи. Ближи су им Срби из Лике, Далмације, са Баније, итд.

Србе из западне Босне, илити из западних делова Републике Српске данас, овде код нас зову управо Крајишницима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Менталитет?
« Одговор #29 послато: Септембар 09, 2016, 02:50:04 поподне »
Име ове теме је прикладно за дискусију о једној појави коју сам највише приметио да се јавља у западним српским крајевима. Чист пример је ово око Босне - Муслимани су одлучили да себе назову Бошњацима, свој "језик" босанским, и одједном је антисрпски рећи за неког да је Босанац. Или следеће - Муслимани и Хрвати погрдно неког зову влахом, и одједном је антисрпски рећи да су нечији преци били власи (као сталеж). По тој логици, да католици одлуче да се крсте са три прста, вероватно би онда било антисрпски крстити се на тај начин, како су се наши преци вековима крстили.  :) Мислим да је такав начин размишљања врло плитак и да највише штете наноси нама Србима. Преименовање Фоче у Србиње 1992. би исто упадало у такав образац понашања, јер су се необразовани докопали моћи и власти и без икакве провере наравно мислили да је Фоча неки турски назив, а уствари је српски средњовековни (има исти корен као и назив села Велика Хоча код Ораховца у Метохији), и због тога га изменили у Србиње, како би они показали да су велики Срби (а само неколико година пре тога су били велики Југословени и заклињали се у Тита и петокраку). Мислим да је то једна врло лоша менталитетска црта коју образовањем треба мењати.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Менталитет?
« Одговор #30 послато: Септембар 09, 2016, 04:44:01 поподне »
Забрињавајуће је што се народ одриче Босне. Апсолутно си у праву Никола Вуче. Нигдје се у Српској није обиљежило нешто што има везе са старом Босном. Нема ни улице са називом неког Котроманића, брука! Свему томе је узрок незнање...

Наши босански краљеви када потврђују повеље претходника обавезно пишу да потврђују повеље "господе српске, рашке и босанке" и милон других примјера....

Толика јеванђеља из Босне; Копитарево, Никољско, Манојлово, Чајничко, Дивошево и све се ово потискује зато што неко то покушава да својата.... Брука!

Има наде
https://www.facebook.com/Српска-земља-Босна-148116551906913
http://www.plemenito.com/ 8)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #31 послато: Септембар 09, 2016, 06:08:37 поподне »
Забрињавајуће је што се народ одриче Босне. Апсолутно си у праву Никола Вуче. Нигдје се у Српској није обиљежило нешто што има везе са старом Босном. Нема ни улице са називом неког Котроманића, брука! Свему томе је узрок незнање...

Наши босански краљеви када потврђују повеље претходника обавезно пишу да потврђују повеље "господе српске, рашке и босанке" и милон других примјера....

Толика јеванђеља из Босне; Копитарево, Никољско, Манојлово, Чајничко, Дивошево и све се ово потискује зато што неко то покушава да својата.... Брука!

Има наде
https://www.facebook.com/Српска-земља-Босна-148116551906913
http://www.plemenito.com/ 8)

Моје село је добровољачко, и насељено је српским добровољцима из 1. СВ рата са готово свих српских етничких простора (сем уже Србије). То живе Херцеговци, Црногорци, Босанци, Личани, итд, итд. Ко год је пореклом из Босне, ми га називамо Босанцем, ко год је пореклом из ЦГ ми га називамо Црногорцем, итд. И сви добро знамо да је то само регионална и географска одредница. Не знам да се ико икад наљутио због тога. Дошло је и много избеглица из БИХ, и за њих исто кажемо да су Босанци, и нико од њих се никад није наљутио због такве изјаве, јер реално, јесу Босанци. Није исто бити Босанац и Бошњак!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #32 послато: Септембар 09, 2016, 06:09:28 поподне »
Случајно сам цитирао колегу у претходном посту.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Менталитет?
« Одговор #33 послато: Септембар 09, 2016, 06:19:39 поподне »
Моје село је добровољачко, и насељено је српским добровољцима из 1. СВ рата са готово свих српских етничких простора (сем уже Србије). То живе Херцеговци, Црногорци, Босанци, Личани, итд, итд. Ко год је пореклом из Босне, ми га називамо Босанцем, ко год је пореклом из ЦГ ми га називамо Црногорцем, итд. И сви добро знамо да је то само регионална и географска одредница. Не знам да се ико икад наљутио због тога. Дошло је и много избеглица из БИХ, и за њих исто кажемо да су Босанци, и нико од њих се никад није наљутио због такве изјаве, јер реално, јесу Босанци. Није исто бити Босанац и Бошњак!

Браво, Бакс! Ни ја се не љутим кад ми неко каже "Босанац" (мада ја сам већ потпуно "асимилован", више су то ђеду и оцу говорили) :), зато што сам пореклом из Босне, нити знам некога овде ко се вређа због тога.

Међутим, потпуно разумем Србе из Републике Српске, који се после дешавања 90-их година нерадо зову тим именом.

Хајде да бар овде установимо нека интерна првила, на страну Босанци, али кад Црногорце зовемо овим именом, јасно је да мислимо на Србе, не треба посебно наглашавати.

Као што рече Синиша, исто је и са Личанима, Херцеговцима, Шумадинцима, итд., итд.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #34 послато: Септембар 09, 2016, 08:41:42 поподне »
Мој зет је из СЗ Босне - Костајница, и нисам приметио да икоме из тог краја смета кад их назовем Босанцима. Срби из Босне су Босанци, а то што неки конвертити из ранијих времена хоће данас да створе себи нацију од тог назива не би требало никог да узбуђује, нарочито не Србе из Босне. Босанац је за мене назив у равни са називима Шумадинац, Ерцов, Топличанин, Брђанин, Црногорац, Херцеговац,... нема везе са етносом, већ са покрајином из које неко потиче.

Што би рекла моја пок. баба - "брат је мио, које вјере био, сам' нек' је Србин!"
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Менталитет?
« Одговор #35 послато: Септембар 09, 2016, 09:28:27 поподне »
Немогу да вјерујем да Србијанци толико воле и поштују Босанце . А за такву љубав потребно је двоје.  ;)


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #36 послато: Септембар 09, 2016, 09:43:26 поподне »
Тимаре, не знам шта си хтео овим рећи. ал' нема везе. Ја нисам Србијанац ни по оцу ни по мајци, једина моја веза са Србијом је што сам овде рођен и живим. Али, као део тог миљеа, могу у своје име рећи (а мислим да велики број људи овде у Бгд мисли исто) да јако волим и поштујем Србе из Босне (за мене - Босанце), по мом мишљењу - јако срчан, добродушан и побожан народ. И велике патриоте.
Иначе, моја фамилија по мајци сва је пореклом из Босне, што додатно појачава моје емоције према Босни.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Менталитет?
« Одговор #37 послато: Септембар 09, 2016, 09:55:01 поподне »
Срби из Босне су Босанци.

Територјално. Немојте се заваравати. Срби из Босне не воле да их тако називају. Сигурно!


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Менталитет?
« Одговор #38 послато: Септембар 09, 2016, 10:16:24 поподне »
Територјално. Немојте се заваравати. Срби из Босне не воле да их тако називају. Сигурно!

Драги Александре, ја поштујем ваш став, али да ли бисте хтели да га објасните? Тачније, да ли то Срби из Босне не воле да их зову Босанцима због свих ујдурми које изводе у Федерацији у последњих 15 година или је то било и раније, по вашем осећају и мишљењу?

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Менталитет?
« Одговор #39 послато: Септембар 09, 2016, 11:31:21 поподне »
Драги Александре, ја поштујем ваш став, али да ли бисте хтели да га објасните? Тачније, да ли то Срби из Босне не воле да их зову Босанцима због свих ујдурми које изводе у Федерацији у последњих 15 година или је то било и раније, по вашем осећају и мишљењу?

Ако мало претјерате са тим називом код појединаца може се десити да имате проблем.  А што се мог личног става тиче никад нисам волио да ме тако зову. Ја сам Србин и то је то! Видим да тако осјећа и Тимар.

The end!!!!