Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154319 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #560 послато: Децембар 27, 2018, 01:29:56 пре подне »
О крсту Св. Архангела Михаила:



Ellwood-Post, W. (1999). Saints, signs and symbols. London : Edward N. West

Дакле на Викимедији је постављен заиста грб који се приписује Св. Архангелу Михаилу. Свеједно, крст на штиту се ипак не може назвати његовим именом.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #561 послато: Децембар 27, 2018, 01:55:49 пре подне »
Дакле на Викимедији је постављен заиста грб који се приписује Св. Архангелу Михаилу. Свеједно, крст на штиту се ипак не може назвати његовим именом.

Па да, то нигде званично није његов сибмол, за разлику од рецимо ваге.

Иначе, интересујући се за овај крст, прелистах на брзину још једну књигу о симболима у хришћанској уметности, па успут повадих чланке за одреднице хлеб и секиру, није лоше осмотрити и њихову ширу симболику.




Ferguson, G. (1961). Signs & Symbols in Christian Art. New York : Oxford University Press



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #562 послато: Децембар 27, 2018, 04:21:46 поподне »
Проблем је што су таква решења визуелно превише ситна за класичну хералдику. Папирна хералдика наравно трпи све али оно што се заиста цени у хералдици су решења која би била одржива на бојном пољу ако замислимо да је такав грб постојао у време када су се носили штитови. Оно што се не би могло јасно разазнати са удаљености од 15 метара не сматра се баш добрим хералдичким решењем, а укрштени минијатурни мач и секира сигурно не би.
Има смисла.


Размишљам у овом правцу, ако би ован био пропет (rampant) био би крупнији на штиту и могао би у десници да држи секирче или десницом и левицом секиру :).




У том случају би остала да се убаци само још једна мање упадљива алузија на Св. Архангела Михаила.
Да ован левицом држи вагу, а десном секирче, нисам сигуран да је добро решење.
Можда да уместо валовите греде употребим неки симбол Св. Архангела Михаила...
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #563 послато: Јануар 02, 2019, 12:11:10 пре подне »

Верзија са пропетим овном, али без секире :)
« Последња измена: Јануар 02, 2019, 12:12:58 пре подне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #564 послато: Јануар 02, 2019, 12:28:44 пре подне »

Верзија са пропетим овном, али без секире :)

Визуелно доста складно, али превише симбола:

1. пруга
2. ован
3. вага
4. књига
5. шкољка
6. хлеб

Погледај рецимо како је овај грб једноставан:



Што мање симбола, то је грб речитији, што више, то је конфузнији.



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #565 послато: Јануар 02, 2019, 12:38:34 пре подне »

Верзија са пропетим овном, али без секире :)

Визуелно доста складно, али превише симбола:

1. пруга
2. ован
3. вага
4. књига
5. шкољка
6. хлеб

Погледај рецимо како је овај грб једноставан:



Што мање симбола, то је грб речитији, што више, то је конфузнији.
Значи, нешто мора на челенку :)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #566 послато: Јануар 02, 2019, 12:44:43 пре подне »
Значи, нешто мора на челенку :)

Од понуђеног, најбоље би се уклопио израстајући ован држећи вагу, а преостала три-четири симбола уклопити у неку сведену целину.



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #567 послато: Јануар 03, 2019, 02:53:55 поподне »
Значи, нешто мора на челенку :)

Од понуђеног, најбоље би се уклопио израстајући ован држећи вагу, а преостала три-четири симбола уклопити у неку сведену целину.
У овој верији сам смањио број симбола на штиту, на којем сам задржао 4 симбола: ован, књига, хлеб и шевронел. Шевронел служи да штит не би изгледао као ребус :) то јест да обезбеди структуру грбу, да би преостала 3 симбола била златна на црвеном пољу.


"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #568 послато: Јануар 03, 2019, 04:19:59 поподне »
У овој верији сам смањио број симбола на штиту, на којем сам задржао 4 симбола: ован, књига, хлеб и шевронел. Шевронел служи да штит не би изгледао као ребус :) то јест да обезбеди структуру грбу, да би преостала 3 симбола била златна на црвеном пољу.

Превише златног у челенци за мој укус. Упосли црвену када је већ имаш на штиту.
Овојница по правилу треба да буде у основним бојама штита, тако да сребрна ту нема шта да тражи.
Пробај да мало комбинујеш. На пример:

« Последња измена: Јануар 03, 2019, 04:21:44 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #569 послато: Јануар 04, 2019, 08:52:46 поподне »
Гледам овај предлог грба.У принципу није лош.
Па, нешто размишљам,празна ми је та књига. Можда ставити неко слово на књигу.
А променила бих  и ону векну хлеба у погачу. Овај на слици баш исти  хлеб "Сава" из продавнице.


Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #570 послато: Јануар 05, 2019, 11:53:01 пре подне »
У овој верији сам смањио број симбола на штиту, на којем сам задржао 4 симбола: ован, књига, хлеб и шевронел. Шевронел служи да штит не би изгледао као ребус :) то јест да обезбеди структуру грбу, да би преостала 3 симбола била златна на црвеном пољу.

Превише златног у челенци за мој укус. Упосли црвену када је већ имаш на штиту.
Овојница по правилу треба да буде у основним бојама штита, тако да сребрна ту нема шта да тражи.
Пробај да мало комбинујеш. На пример:

За сребрно на овојници си у праву, грешком нисам променио у златно-црвену комбинацију.

Размишљам да челенку упростим: укрштена секира златна и мач црвени.

"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #571 послато: Јануар 05, 2019, 12:15:31 поподне »
Гледам овај предлог грба.У принципу није лош.
Па, нешто размишљам,празна ми је та књига. Можда ставити неко слово на књигу.
А променила бих  и ону векну хлеба у погачу. Овај на слици баш исти  хлеб "Сава" из продавнице.

Хвала на сугестијама.

Могао бих се сложити да би књига са словом или симболом била естетски лепша. Ипак, у овом случају је важнија једноставност грба (већ сам избацио 2 симбола). Такође, чини ми се да за слова на штиту не постоји консензус у хералдици.

За векну хлеба за сада нисам нашао боље решење: има примера где се представља као круг, традиционални облик хлеба, гледан одозго, што лаику не личи на хлеб, а опет овај "Сава" је можда превише пекарски.

« Последња измена: Јануар 05, 2019, 12:34:20 поподне Amicus »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #572 послато: Јануар 05, 2019, 01:00:59 поподне »
Гледам овај предлог грба.У принципу није лош.
Па, нешто размишљам,празна ми је та књига. Можда ставити неко слово на књигу.
А променила бих  и ону векну хлеба у погачу. Овај на слици баш исти  хлеб "Сава" из продавнице.

То су све детаљи који су у принципу небитни, јер се тичу емблазона који се увек може насликати и другачије. Оно што је важније је да се добро осмисли блазон и ове предлоге у том смислу треба и разматрати. У блазону свакако неће стајати да ли је хлеб Сава или неки други, па је до уметника како ће осликати грб приликом израде емблазона.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #573 послато: Јануар 05, 2019, 01:47:50 поподне »
Гледам овај предлог грба.У принципу није лош.
Па, нешто размишљам,празна ми је та књига. Можда ставити неко слово на књигу.
А променила бих  и ону векну хлеба у погачу. Овај на слици баш исти  хлеб "Сава" из продавнице.

Хвала на сугестијама.

Могао бих се сложити да би књига са словом или симболом била естетски лепша. Ипак, у овом случају је важнија једноставност грба (већ сам избацио 2 симбола). Такође, чини ми се да за слова на штиту не постоји консензус у хералдици.

За векну хлеба за сада нисам нашао боље решење: има примера где се представља као круг, традиционални облик хлеба, гледан одозго, што лаику не личи на хлеб, а опет овај "Сава" је можда превише пекарски.
Мићо,
Хвала Вам што имате разумевања за моје примедбе, које се тичу  естетике.У хералдици постоје правила и за то је задужен стручњак, а ја сам само искрено рекла шта бих ја ту  променила да буде "лепше на око" ;) Заиста ми се свиђа решење у начелу и  наравно боје, црвено и жуто делују  врло ефектно и чине да грб буде одмах "примећен" :) :)
Што се тиче хлеба мислим да треба да буде погача. односно круг, јер зна се шта он представља, и зашто је славски колач округао.
Биће то јако леп грб :) :)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #574 послато: Јануар 05, 2019, 02:07:35 поподне »
Гледам овај предлог грба.У принципу није лош.
Па, нешто размишљам,празна ми је та књига. Можда ставити неко слово на књигу.
А променила бих  и ону векну хлеба у погачу. Овај на слици баш исти  хлеб "Сава" из продавнице.

То су све детаљи који су у принципу небитни, јер се тичу емблазона који се увек може насликати и другачије. Оно што је важније је да се добро осмисли блазон и ове предлоге у том смислу треба и разматрати. У блазону свакако неће стајати да ли је хлеб Сава или неки други, па је до уметника како ће осликати грб приликом израде емблазона.
Искрено  сам написала оно што сам мислила, а то је да ако се дода један детаљ( слово) и промени други детаљ (облик векне у круг) да ће грб изгледати ефектније и деловати  лепше. Грб носи поруку оном ко га гледа,а онда   мора да буде јасан и естетски усклађен да би га запамтили.

Не сумњам у Вас и не мешам се у струку, односно правила.
Сигурна сам да  ћете осмислити леп грб . :)
Наравно да то није тако једноставно. :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #575 послато: Јануар 05, 2019, 02:42:08 поподне »
Гледам овај предлог грба.У принципу није лош.
Па, нешто размишљам,празна ми је та књига. Можда ставити неко слово на књигу.
А променила бих  и ону векну хлеба у погачу. Овај на слици баш исти  хлеб "Сава" из продавнице.

То су све детаљи који су у принципу небитни, јер се тичу емблазона који се увек може насликати и другачије. Оно што је важније је да се добро осмисли блазон и ове предлоге у том смислу треба и разматрати. У блазону свакако неће стајати да ли је хлеб Сава или неки други, па је до уметника како ће осликати грб приликом израде емблазона.
Искрено  сам написала оно што сам мислила, а то је да ако се дода један детаљ( слово) и промени други детаљ (облик векне у круг) да ће грб изгледати ефектније и деловати  лепше. Грб носи поруку оном ко га гледа,а онда   мора да буде јасан и естетски усклађен да би га запамтили.

Не сумњам у Вас и не мешам се у струку, односно правила.
Сигурна сам да  ћете осмислити леп грб . :)
Наравно да то није тако једноставно. :)

Наравно Гоцо, и схватио сам Ваше примедбе као добронамерне :) Има ту још доста посла по питању дизајна.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #576 послато: Јануар 05, 2019, 03:14:40 поподне »
...
Размишљам да челенку упростим: укрштена секира златна и мач црвени.

To је одлична идеја, пошто овна већ имаш на штиту. Проблем са секиром и мачем је онај који је Амикус већ навео: и држаље од секире и мач су танки, па се са мало веће удаљености тешко разазнају. Ево једног компромисног предлога: Уместо целе секире повећај само сечиво, да буде главни мотив. Уместо мача нека секира буде окриљена, што је јасна алузија на анђеоска крила па тиме и на Арханђела. Тиме би објединио Св. Јована и Арханђела у једну складну и оригиналну шаржу, окриљену секиру. На брзину сам то и скицирао:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #577 послато: Јануар 05, 2019, 03:29:13 поподне »
Па, нешто размишљам,празна ми је та књига. Можда ставити неко слово на књигу.
А променила бих  и ону векну хлеба у погачу. Овај на слици баш исти  хлеб "Сава" из продавнице.

Књига је симбол, и углавном на њима ништа не пише, а од познатих примера са натписом је рецимо грб Венеције, на коме се могу видети речи: PAX TIBI MARCE EVANGELISTA MEVS; или нама ближи пример, грб Београдског универзитета, на коме стоје речи Искони бѣ слово.

Из разлога што код Миће имамо већ својеврсно засићење симболима, било би пожељно избећи слова, или неку поруку и преко књиге. Биће довољно места на траци испод грба за поклич или животни мото.

Што се тиче облика хлеба, то је занимљиво питање. Од грбова из Илирског грбовника, хлеб је на грбу Франкопановића, и по свом облику највише подсећа на неку маргарету из профила.





Занимљиво је ово у Фојничком, испод те маргаретице је изгледа и погача. :D

Ево једног компромисног предлога: Уместо целе секире повећај само сечиво, да буде главни мотив. Уместо мача нека секира буде окриљена, што је јасна алузија на анђеоска крила па тиме и на Арханђела. Тиме би објединио Св. Јована и Арханђела у једну складну и оригиналну шаржу, окриљену секиру.

Ово је одлична идеја, окриљена секира. То би био баш редак и оригиналан мотив на грбу. На овом примеру једино треба упростити крст, рецимо из римског у латински.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #578 послато: Јануар 05, 2019, 04:22:18 поподне »
...
Ово је одлична идеја, окриљена секира. То би био баш редак и оригиналан мотив на грбу. На овом примеру једино треба упростити крст, рецимо из римског у латински.

Крст сам ставио јер сам хтео да појачам алузију на сакрално значење секире. Изабрао сам овакав крст јер се баш такав често описује као "православни" (мада не у хералдици). Неки који би био баш алузија на Св. Јована ми немамо. У западном хришћанству се за Св. Јована везује малтешки крст, али он код нас није толико прихваћен. Српски крст са оцилима којим би већина Срба волела да се на грбу окити је такође непримерен личним грбовима. Можда би могао да се постави таковски односно косовски крст као нешто што се такође везује за српску цркву. Наравно и обичан, латински крст је сасвим у реду. На Мићи је да одабере ако се определи за овакво решење.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #579 послато: Јануар 05, 2019, 04:26:42 поподне »
Крст сам ставио јер сам хтео да појачам алузију на сакрално значење секире. Изабрао сам овакав крст јер се баш такав често описује као "православни" (мада не у хералдици). Неки који би био баш алузија на Св. Јована ми немамо. У западном хришћанству се за Св. Јована везује малтешки крст, али он код нас није толико прихваћен. Српски крст са оцилима којим би већина Срба волела да се на грбу окити је такође непримерен личним грбовима. Можда би могао да се постави таковски односно косовски крст као нешто што се такође везује за српску цркву. Наравно и обичан, латински крст је сасвим у реду. На Мићи је да одабере ако се определи за овакво решење.

Мислио сам само због простијег облика, без намере да има алузију на одређеног светитеља.