Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 347852 пута)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #400 послато: Новембар 28, 2016, 10:27:17 поподне »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #401 послато: Новембар 28, 2016, 11:39:57 поподне »
Управо налетех на страници Блица.

http://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/bosnjacki-akademik-ibrahim-pasic-siri-rasisticku-ideologiju-vucic-i-srbi-iz-bih/17qn31j
Данас ништа није чудно. Има Срба који с поносом овдје пишу о томе :(.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #402 послато: Новембар 28, 2016, 11:56:47 поподне »
Данас ништа није чудно. Има Срба који с поносом овдје пишу о томе :(.

Тимаре, чини се да ниси најбоље разумео шта значи термин Влах (као уосталом ни господин Пашић). Срби који овде "с поносом" истичу то име, мисле на нешто друго.

А што се саме генетике тиче, није никаква тајна да БиХ Срби имају више "влашке" генетике од БиХ муслимана, или нпр. БиХ Хрвата. Не знам шта ту није јасно. :)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #403 послато: Новембар 29, 2016, 09:07:45 пре подне »
Тимаре, чини се да ниси најбоље разумео шта значи термин Влах (као уосталом ни господин Пашић). Срби који овде "с поносом" истичу то име, мисле на нешто друго.

А што се саме генетике тиче, није никаква тајна да БиХ Срби имају више "влашке" генетике од БиХ муслимана, или нпр. БиХ Хрвата. Не знам шта ту није јасно. :)
Ја сам мислио на ову формулу значења //sr.wikipedia.org/sr/Власи_(Србија), а на коју си ти мислио? Добро ја знам шта Пашић пише, и зашто.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #404 послато: Новембар 29, 2016, 09:25:43 пре подне »
Ја сам мислио на ову формулу значења //sr.wikipedia.org/sr/Власи_(Србија), а на коју си ти мислио? Добро ја знам шта Пашић пише, и зашто.

Власи који се помињу на тим западним странама, немају везе са Власима источне Србије. Мислио сам да је то јасно. Тај термин је синоним за сточара, а у највећем броју случајева и православног Србина.

Јасно је свима шта Пашић покушава, али није јасно шта си хтео да кажеш оним да овде има Срба који с поносом истичу то име? Мислиш да Срби овде с поносом истичу да су БиХ Срби исто што и Власи из источне Србије, или шта?

О генетици нећемо ни да причамо, постоје резултати данас, па се да извући закључак лако.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #405 послато: Новембар 29, 2016, 02:11:22 поподне »
Тимаре, чини се да ниси најбоље разумео шта значи термин Влах (као уосталом ни господин Пашић). Срби који овде "с поносом" истичу то име, мисле на нешто друго.

А што се саме генетике тиче, није никаква тајна да БиХ Срби имају више "влашке" генетике од БиХ муслимана, или нпр. БиХ Хрвата. Не знам шта ту није јасно. :)
Уопште не мора значити да срби имају највише"влашке"крви. Врло могуће да Бошњаци шију Србе у процентима. То је Мухамед Ханџић објаснио у свом дјелу "Исламизација Босне и Херцеговине и поријекло босанско-херцеговачких муслимана". По њему већина муслимана источне Босне води поријекло од влаха досељених из Херцеговине у 16 вијеку.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #406 послато: Новембар 29, 2016, 02:14:51 поподне »
Уопште не мора значити да срби имају највише"влашке"крви. Врло могуће да Бошњаци шију Србе у процентима. То је Мухамед Ханџић објаснио у свом дјелу "Исламизација Босне и Херцеговине и поријекло босанско-херцеговачких муслимана". По њему већина муслимана источне Босне води поријекло од влаха досељених из Херцеговине у 16 вијеку.

Па не шију нас у процентима. :) Знамо и њихове резултате. Ти Валси из Херцеговине (ко год да су) су по свему судећи имали највише словенске Y-днк.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #407 послато: Новембар 29, 2016, 02:24:50 поподне »
Па не шију нас у процентима. :) Знамо и њихове резултате. Ти Валси из Херцеговине (ко год да су) су по свему судећи имали највише словенске Y-днк.
Наравно, па ти Власи су крајем 15 и почетком 16 вијека и дефинитивно завршили  словенизацију Дубровачкее републике.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #408 послато: Новембар 29, 2016, 02:32:24 поподне »
Наравно, па ти Власи су крајем 15 и почетком 16 вијека и дефинитивно завршили  словенизацију Дубровачкее републике.

Да, да, него се нисмо разумели до краја. Мислио сам да под влашком генетиком подразумеваш конкретно староседелачку днк. ;)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #409 послато: Новембар 29, 2016, 06:00:56 поподне »
Власи који се помињу на тим западним странама, немају везе са Власима источне Србије. Мислио сам да је то јасно. Тај термин је синоним за сточара, а у највећем броју случајева и православног Србина.

Јасно је свима шта Пашић покушава, али није јасно шта си хтео да кажеш оним да овде има Срба који с поносом истичу то име? Мислиш да Срби овде с поносом истичу да су БиХ Срби исто што и Власи из источне Србије, или шта?

О генетици нећемо ни да причамо, постоје резултати данас, па се да извући закључак лако.
Небојша, за мене су Власи исто народ као што и Срби. Нису један народ, нити може једна ријеч (Власи) да имају различита значења. Е сад што су Власи извикани и подругљивим именом називани и други  од другога, разлози су знани, и нема потребе да овдје губимо вријеме.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #410 послато: Новембар 29, 2016, 06:05:20 поподне »
Небојша, за мене су Власи исто народ као што и Срби. Нису један народ, нити може једна ријеч (Власи) да имају различита значења. Е сад што су Власи извикани и подругљивим именом називани и други  од другога, разлози су знани, и нема потребе да овдје губимо вријеме.

Не разумемо се очигледно, да не продубљујемо дискусију без потребе.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #411 послато: Новембар 30, 2016, 12:19:04 поподне »
То је Мухамед Ханџић објаснио у свом дјелу "Исламизација Босне и Херцеговине и поријекло босанско-херцеговачких муслимана".

Wolf, да ли је ово случајно Мехмед Ханџић?

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #412 послато: Новембар 30, 2016, 01:08:22 поподне »
Izgleda značenje Vlah u svaki kraj ima različito značenje, u krajevima dje su se Vlasi integrisali u srpski korpus Vlah znači samo stočar, mene se čini da su se tako uz vrijeme sami Vlasi nazvali, kada su već za sebe preuzeli da su Srbi onda Vlah ne može da bude nešto drugo osim Srbin, prihvatnije je za njih bilo i ostalo da su Vlasi Srbi stočari no da su Vlasi drugi éthnos ?

U mome kraju(sjever CG) se od muslimana termin Vlah uopšte ne veže kao poseban termin za stočare, danas se Vlah koristi u negativnom smislu za današnje pravoslavce(za Srbe ali i za sve druge pravoslavce), ali se isto koristi bez ikakve negativne pozadine ako su u pitanju stara vlaška groblja / ili vlaški starosedioci koji su nekada živjeli u našim krajevima prije nego što je došlo današnje stanovništvo, samo što ako se misli na ove stare Vlahe onda se uopšte ne misli na današnje Srbe ili na njihove predake.

Sad je stvar samo u tome zašto se Vlah danas negatvino koristi za Srbe-pravoslavce ali u historiskom pogledu se uopšte ne misli na Srbe, nego tu ipak ima neka podela, to je kao što je kod pravoslavaca rijec Turčin, i pravoslavci znaju da muslimani nijesu Turci i muslimani znaju da pravoslavci nijesu Vlasi, al oboje koriste to u negativnom smislu, jedino ako je priča o pravim Turcima i pravim Vlasima, tada muslimani nemaju više nikakve veze sa Turcima ni pravoslavci nemaju nikakve veze sa vlasima.

Bar sam ja to do sada tako zapazio.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #413 послато: Новембар 30, 2016, 01:24:28 поподне »
Раније смо већ овде на форуму дефинисали то да назив Влах (са великим "В") има значење у етничком односно националном смислу, док влах (са малим "в") користи се за сточаре без обзира да ли се ради о Србима или Власима. На овај начин је и Бранислав Ђурђев одвојио значење ова два термина.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #414 послато: Новембар 30, 2016, 02:23:37 поподне »
i pravoslavci znaju da muslimani nijesu Turci i muslimani znaju da pravoslavci nijesu Vlasi

И једни и други знају да су Срби  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #415 послато: Новембар 30, 2016, 02:41:45 поподне »
Wolf, да ли је ово случајно Мехмед Ханџић?
   Да. Моја грешка.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #416 послато: Новембар 30, 2016, 02:44:47 поподне »
Небојша, за мене су Власи исто народ као што и Срби. Нису један народ, нити може једна ријеч (Власи) да имају различита значења. Е сад што су Власи извикани и подругљивим именом називани и други  од другога, разлози су знани, и нема потребе да овдје губимо вријеме.
Ниси никад чуо за " Влашки статус" и губитак истог? Како неко може да изгуби народност?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #417 послато: Новембар 30, 2016, 02:55:10 поподне »
Ниси никад чуо за " Влашки статус" и губитак истог? Како неко може да изгуби народност?
Још једном, ради се о "влашком статусу" а не "Влашком статусу".

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #419 послато: Децембар 06, 2016, 06:17:45 поподне »
http://www.klix.ba/scitech/nauka/populacije-zapadnog-balkana-dijele-najveci-dio-genetickog-materijala/161204055
Таман хтједох окачити. Још се у Сарајеву причају бајке о леденим добима.