Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 347848 пута)

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #300 послато: Јануар 06, 2016, 12:00:48 пре подне »
  Тешко је замислити да криминално понашање извире из нечијег Y хромозома. То је повезано са историјским околностима и обрасцима понашања који се преносе са колена на колено. Потребне су промењене животне околности у дужем временском раздобљу да би се променило и понашање једне људске скупине.
  Узмите за пример северњачке народе. Да ли је било већих разбојника од Викинга? Швеђани су у 18.веку били малтене на ивици опстанка због сталних ратова и тада су њихови владари одлучили да крену другим путем. Погледајте их данас, просто је човеку жао колико су наивни и мекани.
  Небојша, није у реду да поредиш Црногорце са Арнаутима. Није исто бити хајдук и зулумћар. Није исто бити пљачкаш банке и подводач. Међу тим народом доле има много сиромашних и часних Срба.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #301 послато: Јануар 06, 2016, 12:07:30 пре подне »
Небојша, није у реду да поредиш Црногорце са Арнаутима. Није исто бити хајдук и зулумћар. Није исто бити пљачкаш банке и подводач. Међу тим народом доле има много сиромашних и часних Срба.

Говорили смо о сличним особинама становништва (с освртом на "разбојничку делатност"). Иначе, сиромашних и часних људи вероватно има и међу Албанцима. :)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #302 послато: Јануар 07, 2016, 02:08:42 поподне »
Та бројка је таква каква је. Узорак није мали и чак се резултати из СДП поклапају са тим. Дакле, са сигурношћу можемо рећи да је ЦГ у генетском смислу свега 50% "словенска".
Чеси: R1a+I1+I2=54%
Сјеверни Руси: R1a+I1+I2=47.9%
Да ли се може посумњати у њихово словенство? Није све у хаплогрупама.

Човјек је овдје лијепо објаснио концентрације и разноврсност различитих хаплогрупа из тог истраживања http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=97.msg515#msg515

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #303 послато: Јануар 07, 2016, 02:16:30 поподне »
Чеси: R1a+I1+I2=54%
Сјеверни Руси: R1a+I1+I2=47.9%
Да ли се може посумњати у њихово словенство? Није све у хаплогрупама.

Човјек је овдје лијепо објаснио концентрације и разноврсност различитих хаплогрупа из тог истраживања http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=97.msg515#msg515

Ложе сам се "одразио". :) Није словенска 50%, већ северњачка (словенска је мање, вероватно око 40%, што их издваја у односу на Србе и Хрвате, код којих је тај однос управо супротан).

Нико и није сумњао у словенство. То управо ти радиш, када помињеш готску теорију И2а. Причали смо о особинама становништва ЦГ које се пре могу повезати са динарско-медитеранским староседоецима, него са Чесима, Немцима и Пољацима код којих су поменуте особине (братства, крвна освета, итд.) практично непостојеће.

Не знам шта је ту толико чудно.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #304 послато: Јануар 07, 2016, 02:31:00 поподне »
Ложе сам се "одразио". :) Није словенска 50%, већ северњачка (словенска је мање, вероватно око 40%, што их издваја у односу на Србе и Хрвате, код којих је тај однос управо супротан).

Нико и није сумњао у словенство. То управо ти радиш, када помињеш готску теорију И2а. Причали смо о особинама становништва ЦГ које се пре могу повезати са динарско-медитеранским староседоецима, него са Чесима, Немцима и Пољацима код којих су поменуте особине (братства, крвна освета, итд.) практично непостојеће.

Не знам шта је ту толико чудно.

Знам, зато сам и убројао све сјеверњачке лозе међу ове двије популације. Да сам убројао само (условно речено) словенске, не би их било много више него код Црногораца.

Готску теорију не помињем јер ми се "ћефнуло", већ зато што би објаснила неке ствари за које тренутно нема објашњења, као што су однос R1a:I2a и неке антрополошке типове.

Особине које си набројао биле су постојеће и код других народа, али их је потиснуо феудални поредак. Али, ако већ желиш да их потпуно "припишемо" неком народу, онда можемо да их припишемо динарцима (не и свим медитеранцима), јер ти обичаји код њих постоје у континуитету још од средњег вијека, а код нпр. Сицилијанаца се обичаји налик њима(!) јављају тек у скорије вријеме и уско су повезани са мафијом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #305 послато: Јануар 07, 2016, 02:44:13 поподне »
Знам, зато сам и убројао све сјеверњачке лозе међу ове двије популације. Да сам убројао само (условно речено) словенске, не би их било много више него код Црногораца.

Осврнуо бих се само на овај коментар Невског, са линка који си послао. То је наш проблем, кад год нам не одговара статистика. Одмах оптужујемо аутора да је лажирао резултате, или да су учествовали Роми и Албанци а не Срби.

Погледај само колико Срба Е1б има у Црној Гори, да ли неко жели да каже да су они албанског, или циганског порекла(?). Гледамо заступљеност хаплогрупа на простору ЦГ (где свакако доминирају Срби), а не конкретно само мушке словенске лозе.

Готску теорију не помињем јер ми се "ћефнуло", већ зато што би објаснила неке ствари за које тренутно нема објашњења, као што су однос R1a:I2a и неке антрополошке типове.

Баш зато не видим чему толико инсистирање на словенству. Р1а је код нас заступљена знатно мање него код Источних и Западних Словена, још ако и део И2а "отпадне" на Готе, неће то бити превелик проценат, посебно не у ЦГ.

Особине које си набројао биле су постојеће и код других народа, али их је потиснуо феудални поредак. Али, ако већ желиш да их потпуно "припишемо" неком народу, онда можемо да их припишемо динарцима (не и свим медитеранцима), јер ти обичаји код њих постоје у континуитету још од средњег вијека, а код нпр. Сицилијанаца се обичаји налик њима(!) јављају тек у скорије вријеме и уско су повезани са мафијом.

Коначно да се сложимо око нечега. То и ја причам. Иако су те особине некада биле присутне вероватно широм Европе/света, јасно је под којим условима се развијају код данашњег становништва ЦГ.

На Y-DNA се ту не треба обазирати превише, зато што она као таква не утиче готово ни на шта. Корисна је да се испрате миграције, али на изглед и понашање појединца тешко да може да утиче. Зато кажем да ништа не значи ни 50% И2а у неком крају, ако је становништво у антрополошком и психолошком смислу ближе староседеоцима тих крајева (Илирима, итд.) него Старим Словенима, Готима, итд.




Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #306 послато: Јануар 07, 2016, 03:13:56 поподне »
Баш зато не видим чему толико инсистирање на словенству. Р1а је код нас заступљена знатно мање него код Источних и Западних Словена, још ако и део И2а "отпадне" на Готе, неће то бити превелик проценат, посебно не у ЦГ.
Слабо се изразих, кад поменух "Словене" мислио сам на цјелокупни сјеверњачки уплив.
Цитат
Коначно да се сложимо око нечега. То и ја причам. Иако су те особине некада биле присутне вероватно широм Европе/света, јасно је под којим условима се развијају код данашњег становништва ЦГ.
Узмимо у обзир да су у доба досељавања на Балкан све те особине биле и даље јако изражене код досељеника, и да их не можемо приписати једнима или другима (ако и можемо, била би то једна дугачка расправа и бојим се да јој није мјесто овдје).
Цитат
На Y-DNA се ту не треба обазирати превише, зато што она као таква не утиче готово ни на шта. Корисна је да се испрате миграције, али на изглед и понашање појединца тешко да може да утиче. Зато кажем да ништа не значи ни 50% И2а у неком крају, ако је становништво у антрополошком и психолошком смислу ближе староседеоцима тих крајева (Илирима, итд.) него Старим Словенима, Готима, итд.
Оно о чему сам и прије говорио. Иако су у Црној Гори бројне старосједилачке хаплогрупе, ту има више антрополошких типова које можемо везати за Словене и Германе него на другим мјестима гдје су сјеверњачке хаплогрупе израженије, а старосједилачки антрополошки типови бројнији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #307 послато: Јануар 07, 2016, 03:24:31 поподне »
Узмимо у обзир да су у доба досељавања на Балкан све те особине биле и даље јако изражене код досељеника, и да их не можемо приписати једнима или другима (ако и можемо, била би то једна дугачка расправа и бојим се да јој није мјесто овдје).

Данас се те особине јасно кристалишу код свих "динарских" типова, од Блиског Истока до Балкана, тако да отприлике можемо наслутити одакле "потичу". Сасвим се другачије понаша становништво словенског севера, Немачке и Скандинавије.

Оно о чему сам и прије говорио. Иако су у Црној Гори бројне старосједилачке хаплогрупе, ту има више антрополошких типова које можемо везати за Словене и Германе него на другим мјестима гдје су сјеверњачке хаплогрупе израженије, а старосједилачки антрополошки типови бројнији.

Управо то. Што ће рећи да Y-DNA не утиче никако на изглед. Имамо тај Бореби тип у ЦГ, где је Е1б присутна у веома високом проценту. Тај тип (али и Норик) је чак пристуан и на северу Албаније, где такође доминирају староседелачке хаплогрупе.

Са друге стране, у Далмацији имамо доминантно словенску/северњачку генетику (по Y-DNA), а тамо постоји пуно Динараца и робусних Медитеранаца, који су, условно речено, староседелачки типови.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #308 послато: Јануар 07, 2016, 05:42:22 поподне »
Данас се те особине јасно кристалишу код свих "динарских" типова, од Блиског Истока до Балкана, тако да отприлике можемо наслутити одакле "потичу". Сасвим се другачије понаша становништво словенског севера, Немачке и Скандинавије.
Ово ме подсјећа на тврдње Милоша Богдановића. Са њима могу да се сложим само ако добијем неки поуздан извор, јер нисам чуо за блискоисточне народе који имају изражен племенски систем, сем Арапа, које не можемо повезати са "динарцима", а њихово поимање племена је друкчије од оног у Европи. Што се тиче Европе, једини који су до данас задржали племена су Црногорци и сјеверни Албанци. Имају и Шкоти, али није то то, многи људи у њиховим племенима нису у крвном сродству, већ су једноставно узимали презиме поглавице (који је нешто попут велможе) који је владао њиховом територијом, а код нас је крвна припадност племену важнија од територијалне.

Што се крвне освете тиче- она се и дан-данас може срести свугдје у свијету, и нереално је повезивати је са било којим народом.

Такође нисам чуо за медитеранске/блискоисточне народе са племенским зборовима као главним органима управе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #309 послато: Јануар 07, 2016, 05:52:37 поподне »
Ово ме подсјећа на тврдње Милоша Богдановића. Са њима могу да се сложим само ако добијем неки поуздан извор, јер нисам чуо за блискоисточне народе који имају изражен племенски систем, сем Арапа, које не можемо повезати са "динарцима", а њихово поимање племена је друкчије од оног у Европи. Што се тиче Европе, једини који су до данас задржали племена су Црногорци и сјеверни Албанци. Имају и Шкоти, али није то то, многи људи у њиховим племенима нису у крвном сродству, већ су једноставно узимали презиме поглавице (који је нешто попут велможе) који је владао њиховом територијом, а код нас је крвна припадност племену важнија од територијалне.

Што се крвне освете тиче- она се и дан-данас може срести свугдје у свијету, и нереално је повезивати је са било којим народом.

Такође нисам чуо за медитеранске/блискоисточне народе са племенским зборовима као главним органима управе.

Блиски Исток ближе Кавказу и динарском типу (прве динарске лобање су пронађене баш на простору Месопотамије). Не Арапи.

Значи Кавказ, Албанија/Динариди, кланови, крвне освете, сличне особине свакако.

Много више доказа је потребно за било какву везу становништва ЦГ са севером Европе нпр.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #310 послато: Јануар 07, 2016, 06:12:51 поподне »
Блиски Исток ближе Кавказу и динарском типу (прве динарске лобање су пронађене баш на простору Месопотамије). Не Арапи.

Значи Кавказ, Албанија/Динариди, кланови, крвне освете, сличне особине свакако.

Много више доказа је потребно за било какву везу становништва ЦГ са севером Европе нпр.
За Илире и некако, али Блиски исток/Кавказ? Што се тиче крвне освете, она се среће у сваком дијелу свијета...

Мање доказа је потребно за везу са Кавказом него за везу са сјеверном Европом? По којој то логици?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #311 послато: Јануар 07, 2016, 06:33:45 поподне »
За Илире и некако, али Блиски исток/Кавказ? Што се тиче крвне освете, она се среће у сваком дијелу свијета...

Мање доказа је потребно за везу са Кавказом него за везу са сјеверном Европом? По којој то логици?

Да, али је данас најизраженија у суседној Албанији. То ти не говори баш ништа?

Илири/Динарци и Кавкасци, исти антрополошки тип. Повежи два и два.

Не могу да се натежем са тобом, веруј у шта хоћеш, свакако. Али што пре схватиш да то што је најстарији предак најчешће ХГ у Срба живео на далеком северу пре више хиљада година (мада је пре тога неки свакако живео на истоку), нема много везе са неким особинама становништва данас, биће ти лакше.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #312 послато: Јануар 07, 2016, 06:53:52 поподне »
Да, али је данас најизраженија у суседној Албанији. То ти не говори баш ништа?
Данас Албанија, јуче и сјутра неко други. У вријеме комунизма крвне освете у Албанији није било.
Цитат
Илири/Динарци и Кавкасци, исти антрополошки тип. Повежи два и два.
О овоме је већ доста речено, тј. да није динарски тип свугдје настао исто. А и Кавкасци нису типични динарци: On the whole, the Dinaricism of the Caucasian area is only partial; there are too many unaltered Mediterraneans, and too many Alpine-Danubian mixtures, which, here as in Croatia and Slovenia, fail to assume a Dinaric facial form, to make the Caucasus as Dinaric a country as the Tyrol or Albania. (Кун)
Ријеч је била и о самој ЦГ, у чијем је западном дијелу доминантан бореби, а у Брдима норик-балтид- што је прилично далеко од Кавказаца.

Да сад не помињем да смо по аутозомалној ДНК вишеструко ближи и географски најудаљенијим Европљанима него народима са Кавказа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #313 послато: Јануар 07, 2016, 06:58:00 поподне »
Данас Албанија, јуче и сјутра неко други. У вријеме комунизма крвне освете у Албанији није било.О овоме је већ доста речено, тј. да није динарски тип свугдје настао исто. А и Кавкасци нису типични динарци: On the whole, the Dinaricism of the Caucasian area is only partial; there are too many unaltered Mediterraneans, and too many Alpine-Danubian mixtures, which, here as in Croatia and Slovenia, fail to assume a Dinaric facial form, to make the Caucasus as Dinaric a country as the Tyrol or Albania. (Кун)
Ријеч је била и о самој ЦГ, у чијем је западном дијелу доминантан бореби, а у Брдима норик-балтид- што је прилично далеко од Кавказаца.

Да сад не помињем да смо по аутозомалној ДНК вишеструко ближи и географски најудаљенијим Европљанима него народима са Кавказа.

Јесте, Црногорци немају баш никакве везе са Албанијом, други динарски тип, сасвим нека друга крвна освета, оставштина од Гота пре 1400 год.

Ја и не говорим да смо генетски слични Кавкасцима (не знам чему помињање аутосомалне), већ о сличним особинама динарског становништва, у које упада и становништво Кавказа и становништво Балкана (иако нису настали на исти начин).

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #314 послато: Јануар 07, 2016, 07:21:57 поподне »
Цитат
Јесте, Црногорци немају баш никакве везе са Албанијом, други динарски тип, сасвим нека друга крвна освета, оставштина од Гота пре 1400 год.
Ја једну веома раширену појаву као што је крвна освета ни за ког нисам везивао, нити се она може везати за одређени народ.

Чудни су ти Албанци људи, они својим обичајима утичу на околне народе, али зато околни народи на њих не? :)

Племена Хоти, Кељменди, Никај, Шкрели, Кастрати, као и дио Груда потичу са подручја гдје се данас говори српским језиком. Мери Едит Дарам, која је добар дио живота провела у Албанији истражујући њихове обичаје, вели да су сјеверни Албанци "мијешаног српско-илирског поријека". Јован Цвијић и други српски академици су тврдили исто. Чак и према самим предањима из сјеверне Албаније тамошња племена су мијешаног, албанско-српског поријекла.


(Geographical Review, Volume 5, 1918, стр. 350)


Наравно оваква признања ћеш тешко извући од данашњих Албанаца.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #315 послато: Јануар 07, 2016, 07:24:07 поподне »
Ја једну веома раширену појаву као што је крвна освета ни за ког нисам везивао, нити се она може везати за одређени народ.

Чудни су ти Албанци људи, они својим обичајима утичу на околне народе, али зато околни народи на њих не? :)

Племена Хоти, Кељменди, Никај, Шкрели, Кастрати, као и дио Груда потичу са подручја гдје се данас говори српским језиком. Мери Едит Дарам, која је добар дио живота провела у Албанији истражујући њихове обичаје, вели да су сјеверни Албанци "мијешаног српско-илирског поријека". Јован Цвијић и други српски академици су тврдили исто. Чак и према самим предањима из сјеверне Албаније тамошња племена су мијешаног, албанско-српског поријекла.


(Geographical Review, Volume 5, 1918, стр. 350)


Наравно оваква признања ћеш тешко извући од данашњих Албанаца.

Наравно да ће се тешко утицати на једну тако затворену заједницу.

Генетика најбоље показује колико су мешани. Више је међу Србима староседелачких хаплогрупа, но што је међу њима словенских.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #316 послато: Јануар 19, 2016, 09:12:22 поподне »
Da li neko zna nešto više o ovome:

Bivši sekretar NATO-a otkrio: Imam albanske gene

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=01&dd=19&nav_category=640&nav_id=1087085

Tema nije čisto genetička, ali mi je zaparala uho, pa ako neko zna nešto više o tome, da vidimo koji su to albanski geni.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #317 послато: Јануар 20, 2016, 12:49:48 поподне »
Вјероватно носи Е-В13 хаплогрупу. Албанци су је присвојили као њихову и убјеђују у то све оне који се слабије разумију у генетику.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #318 послато: Јануар 21, 2016, 11:11:02 пре подне »
Вјероватно носи Е-В13 хаплогрупу. Албанци су је присвојили као њихову и убјеђују у то све оне који се слабије разумију у генетику.

Može biti, ali me čudi taj deo gde kaže "delom jevrejske korene po očevoj liniji". Moglo bi biti da se radi o autosomalnoj DNK analizi i da je moguće poistovetio južnoevropsku i albansku DNK. Nigde nisam uspeo pronaći njegove rezultate, pa ne znam ni gde se testirao. U FT DNA škotskom projektu Robertsoni iz Zapadne Škotske uglavnom imaju I1 haplogrupu, a postoji i veliki broj R1b i dosta manje R1a Robertsona, ali nijedan E1b, J2 ni J1 (doduše, pronašao sam J1 Blera ;D)
Doduše, oni imaju i svoju posebnu firmu koja se bavi DNK testriranjima Scotland DNA, što vodi Alister Mofet, ali njihove rezultate nisam uspeo da nađem

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #319 послато: Јануар 21, 2016, 05:39:36 поподне »
Добих критику да се слабо појављем овде па да кажем коју.  :)
1. Робертсон море бити E1b, ништа чудно с обзиром на распрострањеност те хаплогрупе
2. Не би ме изненадило да је све пропагандни трик
3. На западу је врло популаран тест ауДНК па ако га је провукао кроз доступне калкулаторе на ГЕДмечу нпр. могао је у извештају о популацији добити и Албанце уколико има неку медитеранску црту у себи. Такав исход је покушао искористити због тачке 2) или је због тупавости стварно помислио да има албанске крви.  ;D
Недавно сам једној сиротици, Русинки из Америке, објашњавао да појава Бугара и Срба на њеној листи популације не значи да је уназад 200-250 година имала неког таквог у породици.
Икавац