Аутор Тема: Objavljivanje vrijednosti markera  (Прочитано 8356 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #20 послато: Децембар 08, 2019, 01:14:56 поподне »
...
Као што сам и раније рекао 12 маркера могу дати информацију о хаплогрупи и ништа више од тога.

Баш тако, а и то на веома укрупњеној подели филогенетског стабла. Процена неке иоле дубље гране на бази познавања 12 маркера је веома несигурна.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #21 послато: Децембар 08, 2019, 01:19:20 поподне »
Znaci, dzaba se poredim? Cak i ako nadjem na ovih 12 markera potpuno poklapanje, ne mora nista da znaci? Ima li neki video koji sasvim objasnjava kad i kako se dokazuje srodnost na jednom primjeru?
Izgleda da se u Srbiji testiraju drugi markeri nego kod iGenea, tako da mogu da uporedim samo 8-9 markera.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #22 послато: Децембар 08, 2019, 01:39:46 поподне »
Znaci, dzaba se poredim? Cak i ako nadjem na ovih 12 markera potpuno poklapanje, ne mora nista da znaci? Ima li neki video koji sasvim objasnjava kad i kako se dokazuje srodnost na jednom primjeru?
Izgleda da se u Srbiji testiraju drugi markeri nego kod iGenea, tako da mogu da uporedim samo 8-9 markera.

Чак и ако нађете потпуно полапање на тако малом броју маркера, ништа не значи. Ви најпре треба да тестирате маркер DYS448, јер овако не знате којој нижој грани припадате. А те гране су све међусобом удаљене 2200 година.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #23 послато: Децембар 08, 2019, 01:45:37 поподне »
IGenea je не врши тестирања самостално, већ све прослеђује америчкој FTDNA и добија зато провизију, али сам тест наплаћује много скупље.
Саветујем Вам идете директно код FamilyTree DNA јер ћете јефтиније проћи.

Морате одредити шта Вам је циљ.

Уколико је то само да се открије хаплогупа и неке основне смернице, тест Y23 у Београду је довољан.
Уколико желите да реалније оцените колика је старост до неког заједничког претка, урадите најмање Y67 код ФТДНА.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #24 послато: Децембар 08, 2019, 01:57:49 поподне »
A kako onda ovaj projekat daje 50% popusta na test?

Dragi Milose,
Dakle, zbunjujuce je da jedan marker daje odgovor na srodnost, a ovih 10-12 ne daju.


Чак и ако нађете потпуно полапање на тако малом броју маркера, ништа не значи. Ви најпре треба да тестирате маркер DYS448, јер овако не знате којој нижој грани припадате. А те гране су све међусобом удаљене 2200 година.

Meni su u sustini bitne dvije stvari;
1. Da utvrdim odakle smo dosli prije 250 godina
2. Da eventualno dokazem povezanost sa jednom porodicom iz srednjeg vijeka.

A mislim da je za oboje potrebno da se poklope svi markeri, pa bio taj 448 uracunat ili ne. Odstupanja od 1 vrijednosti po ukupnom uporedjivanju su mozda dopustena tolerancija?
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 02:03:36 поподне Pavlovic »

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #25 послато: Децембар 08, 2019, 02:25:12 поподне »
Inace, imaju samo y37, 111 i BigY700

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #26 послато: Децембар 08, 2019, 02:48:25 поподне »
Да у +/- 50так година оцените старост неког сродства потребно је да и Ви и друга особа урадите BigY или неки други 'дубоки тест' попут Y-Elite или WGS код DanteLabs/Yseq.

Све тестови на маркерима могу дати неку процену, али из личног искуства она може доста варирати (нпр и до 400год), чак и да урадите Y111.

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk


Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #27 послато: Децембар 08, 2019, 02:59:13 поподне »
Kao sto je Milos na drugoj temi rekao, ako je razlika na 385a i b 14-15 i 16-17 onda je to prevelika razlika da bismo rekli da sam u srodstvu sa Ozrinicima, posto taj rod postoji od 15. vijeka.
Dakle, ako krenemo sad po kljucu negativne selekcije, onda se moze i na osnovu malog broja markera suziti krug kandidata.
Na taj nacin sam zakljucio da nijedan od Pavlovica na projektu nije sa mnom u blizem srodstvu, jer se razlike krecu od 2 do 7, 8 vrijednosti, i onda to pomnozimo sa 500 godina.

Dakle, ocekivao sam da se ovo zakljuci odmah na pocetku, i bez mnogo rasipanja "energije".

Mene 50ak godina ne zanima, jer moje licno porijeklo nije "sumnjivo".
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 03:00:47 поподне Pavlovic »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #28 послато: Децембар 08, 2019, 03:14:49 поподне »
...
Dakle, ocekivao sam da se ovo zakljuci odmah na pocetku, i bez mnogo rasipanja "energije".

Mene 50ak godina ne zanima, jer moje licno porijeklo nije "sumnjivo".

Не знам Павловићу шта си очекивао, али ако си очекивао да си учлањењем у Друштво купио неку услугу, у смислу да је за плаћену чланарину неко у обавези да одговара на питања која имаш, онда је претпоставка у старту била погрешна. Питања која постављаш захтевају много времена да се детаљно објасне а на жалост не постоји нигде "сажвакано" предавање о генетичкој генеалогији. Имаш много тога овде на форуму и по интернету али је потребно време да се све то проучи. Можеш кренути рецимо од овога: https://sites.google.com/site/wheatonsurname/beginners-guide-to-genetic-genealogy
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #29 послато: Децембар 08, 2019, 03:26:15 поподне »
A da li bi ti mogao poceti od jednog jedinog posta i sa da ili ne potvrditi ili negirati moje pretpostavke?
Nisam ocekivao ni da ce ljudi odgovarati na sve moje postove i niujednom se ne osvrnuti na moje pretpostavke i pitanja. Zar sam toliko nejasan?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #30 послато: Децембар 08, 2019, 03:46:09 поподне »
A da li bi ti mogao poceti od jednog jedinog posta i sa da ili ne potvrditi ili negirati moje pretpostavke?
Nisam ocekivao ni da ce ljudi odgovarati na sve moje postove i niujednom se ne osvrnuti na moje pretpostavke i pitanja. Zar sam toliko nejasan?

Ово је отворен форум а ти постављаш отворена питања упућена свима. Одговара ко зна и жели.
Мислим да ти је на постове на које се може одговорити са да или не већ одговорено. Ако имаш још неко питање тог типа радо ћу ти одговорити ако знам одговор али да се објашњава вероватноћа мутација маркера, разлика између СТР и СНП, шта је хаплотип а шта хаплогрупа, како се ради процена старости, то је много дуга прича, а поред тога већ много пута обрађивана на многим темама. Тешко да ће се наћи неко да ти поново прича оно што уопште није једноставно и кратко за објашњавање а уз мало претраге можеш пронаћи и сам.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #31 послато: Децембар 08, 2019, 04:04:00 поподне »
Meni je Milos iznio vjerovatnocu srodstva na osnovu dva markera 385. To je izgledalo jako jednostavno i niko se nije usprotivio.

Sad sam malo provjeravao arhandjelovce i nasao jednog Dzunica koji od 10 markera ima samo jednu razliku na DYS389ii, kod njega je 31, a kod mene 30.
Sad bi neko mogao (ili htio) da da svoje misljenje o tome kad bismo teoretski on i ja mogli, na osnovu ove razlike imati zajednickog pretka. A ako se na osnovu te razlike ne moze izvesti nikakav pouzdan zakljucak, a onda mozda ima neko jednostavnije objasnjenje koje bi me moglo motivisati da istrazujem na tu temu...

Sad da krenem sa studiranjem sve geneticke genealogije zato sto je to mozda opsirna tema, to je previse. Moze potrajati godinama, a ja opet necu naci svoje odgovore.
To bi bilo isto kao sto neki studiraju 5-6 godina i na kraju nikad ne dobiju posao. Ja sam vjest u izbjegavanju takvih zamki.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #32 послато: Децембар 08, 2019, 04:09:35 поподне »
Meni je Milos iznio vjerovatnocu srodstva na osnovu dva markera 385. To je izgledalo jako jednostavno i niko se nije usprotivio.

Sad sam malo provjeravao arhandjelovce i nasao jednog Dzunica koji od 10 markera ima samo jednu razliku na DYS389ii, kod njega je 31, a kod mene 30.
Sad bi neko mogao (ili htio) da da svoje misljenje o tome kad bismo teoretski on i ja mogli, na osnovu ove razlike imati zajednickog pretka. A ako se na osnovu te razlike ne moze izvesti nikakav pouzdan zakljucak, a onda mozda ima neko jednostavnije objasnjenje koje bi me moglo motivisati da istrazujem na tu temu...

Sad da krenem sa studiranjem sve geneticke genealogije zato sto je to mozda opsirna tema, to je previse. Moze potrajati godinama, a ja opet necu naci svoje odgovore.
To bi bilo isto kao sto neki studiraju 5-6 godina i na kraju nikad ne dobiju posao. Ja sam vjest u izbjegavanju takvih zamki.

Па ништа, онда ти остаје само да чекаш да ти неко одговори. Срећно :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #33 послато: Децембар 08, 2019, 04:13:21 поподне »
Meni je Milos iznio vjerovatnocu srodstva na osnovu dva markera 385. To je izgledalo jako jednostavno i niko se nije usprotivio.

Sad sam malo provjeravao arhandjelovce i nasao jednog Dzunica koji od 10 markera ima samo jednu razliku na DYS389ii, kod njega je 31, a kod mene 30.
Sad bi neko mogao (ili htio) da da svoje misljenje o tome kad bismo teoretski on i ja mogli, na osnovu ove razlike imati zajednickog pretka. A ako se na osnovu te razlike ne moze izvesti nikakav pouzdan zakljucak, a onda mozda ima neko jednostavnije objasnjenje koje bi me moglo motivisati da istrazujem na tu temu...

Sad da krenem sa studiranjem sve geneticke genealogije zato sto je to mozda opsirna tema, to je previse. Moze potrajati godinama, a ja opet necu naci svoje odgovore.
To bi bilo isto kao sto neki studiraju 5-6 godina i na kraju nikad ne dobiju posao. Ja sam vjest u izbjegavanju takvih zamki.

Да закључим целу ствар: тренутно је новогодишњи попуст преко нашег удружења и можете се тестирати по цени од 6000 дин. Након тога ћу моћи да вам одговорим.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #34 послато: Децембар 08, 2019, 04:28:58 поподне »
Meni je Milos iznio vjerovatnocu srodstva na osnovu dva markera 385. To je izgledalo jako jednostavno i niko se nije usprotivio.

Sad sam malo provjeravao arhandjelovce i nasao jednog Dzunica koji od 10 markera ima samo jednu razliku na DYS389ii, kod njega je 31, a kod mene 30.
Sad bi neko mogao (ili htio) da da svoje misljenje o tome kad bismo teoretski on i ja mogli, na osnovu ove razlike imati zajednickog pretka. A ako se na osnovu te razlike ne moze izvesti nikakav pouzdan zakljucak, a onda mozda ima neko jednostavnije objasnjenje koje bi me moglo motivisati da istrazujem na tu temu...

Sad da krenem sa studiranjem sve geneticke genealogije zato sto je to mozda opsirna tema, to je previse. Moze potrajati godinama, a ja opet necu naci svoje odgovore.
To bi bilo isto kao sto neki studiraju 5-6 godina i na kraju nikad ne dobiju posao. Ja sam vjest u izbjegavanju takvih zamki.

Ако сте већ желели да утврдите да ли потичете од племена Озринића и које породице на Пројекту су вам најсродније, у старту сте требали барем да узмете тест на 23 маркера у ДНК центру у Београду, мада некад ни то није довољно, нарочито код хаплогрупе I2a-Y3120 и њене подгране I2a-Y3120>PH908:

http://www.dnk.rs/Pra-poreklo

Вероватно сте хтели јефтиније да прођете са тестом на само 12 маркера, али ако већ имате циљеве које сте горе поставили (припадност племену, сродне породице), онда је он готово па бесмислен. У том смислу је боље да узмете тест на 37 или на 67 маркера, а најбоље и најскупље би било да узмете неки од биг тестова, нпр. Биг Ипсилон Y700 код компаније FTDNA, који би вам дао и 111 маркера и најнижу могућу, лично вашу подграну, заједно са подударањима са људима који су такође узели тај тест. Тада би на најбољи начин успели да добијете оно што желите, укључујући и прорачун времена живљења најскоријег заједничког претка којег делите са тестиранима који су вам по Y хромозому најближи. Ако сте тест урадили код FTDNA, предлажем вам да урадите надоградњу на 67 маркера или да скупите још више новца и урадите Биг Ипсилон 700.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #35 послато: Децембар 08, 2019, 04:29:16 поподне »


Sad da krenem sa studiranjem sve geneticke genealogije zato sto je to mozda opsirna tema, to je previse. Moze potrajati godinama, a ja opet necu naci svoje odgovore.
To bi bilo isto kao sto neki studiraju 5-6 godina i na kraju nikad ne dobiju posao. Ja sam vjest u izbjegavanju takvih zamki.
Najbolje je da se držite svoje veštine izbegavanja zamki...
Eto,  mi studiramo već nekoliko godina....
Na kraju,  možda vam i vrate pare..ipak je ovo opširna tema  :)
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 04:30:07 поподне НиколаВук »

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #36 послато: Децембар 08, 2019, 04:55:43 поподне »
Test sam uradio da bih saznao haplogrupu. Sad mi se otvorio apetit, ali ako jedan marker govori 0 onda je 23x0=0.

Sem toga i svi ostali bi trebali da urade 23 ili 37 itd markera da bi moje istrazivanje imalo smisla. A to nece biti zadugo slucaj, jer zasto? Ako budemo ostali na putu ka EU, uskoro ce velika vecina kopati po kontejnerima a samo nekoliko pojedinaca imace novac da plati 23 markera.

Kad se sve pocne placati, onda je covjek 100% ucijenjen i onda ostaje sam na svijetu. A kad ostane sam na svijetu, sta ga se tice ko mu je "srodan"?

Tako da bi istrazivanje porijekla trebala da bude moralna obaveza svakog covjeka, i ko ne zeli da pomogne u tome iz moralnih razloga, njemu bi trebalo zapecatiti ulazak u sve drustvene institucije.

Ja se bavim porijeklom radi uspostavljanja reda u drustvu, da vratim izgubljene ovce na pravi put, a ne zato sto sam ovca koja je zalutala na ovu livadu.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #37 послато: Децембар 08, 2019, 05:01:37 поподне »
Test sam uradio da bih saznao haplogrupu. Sad mi se otvorio apetit, ali ako jedan marker govori 0 onda je 23x0=0.

Sem toga i svi ostali bi trebali da urade 23 ili 37 itd markera da bi moje istrazivanje imalo smisla. A to nece biti zadugo slucaj, jer zasto? Ako budemo ostali na putu ka EU, uskoro ce velika vecina kopati po kontejnerima a samo nekoliko pojedinaca imace novac da plati 23 markera.

Kad se sve pocne placati, onda je covjek 100% ucijenjen i onda ostaje sam na svijetu. A kad ostane sam na svijetu, sta ga se tice ko mu je "srodan"?

Tako da bi istrazivanje porijekla trebala da bude moralna obaveza svakog covjeka, i ko ne zeli da pomogne u tome iz moralnih razloga, njemu bi trebalo zapecatiti ulazak u sve drustvene institucije.

Ja se bavim porijeklom radi uspostavljanja reda u drustvu, da vratim izgubljene ovce na pravi put, a ne zato sto sam ovca koja je zalutala na ovu livadu.
Не, ти сада на основу ових неколико маркера које си тестирао, имаш информацију само до периода пре 2300 година...да би ишао ка садашњости, мораш даље да радиш тестирања...Још увек си у периоду пре етногенезе Словена што се тиче резултата које имаш за сада. На основу ових неколико маркера, , већ си нашао сроднике по мушкој линији, то је око 35% српске популације, као и десетине милиона других Словена и осталих широм Европе са овом хаплогрупом :)
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 05:07:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #38 послато: Децембар 08, 2019, 05:02:56 поподне »
Test sam uradio da bih saznao haplogrupu. Sad mi se otvorio apetit, ali ako jedan marker govori 0 onda je 23x0=0.

Sem toga i svi ostali bi trebali da urade 23 ili 37 itd markera da bi moje istrazivanje imalo smisla. A to nece biti zadugo slucaj, jer zasto? Ako budemo ostali na putu ka EU, uskoro ce velika vecina kopati po kontejnerima a samo nekoliko pojedinaca imace novac da plati 23 markera.

Kad se sve pocne placati, onda je covjek 100% ucijenjen i onda ostaje sam na svijetu. A kad ostane sam na svijetu, sta ga se tice ko mu je "srodan"?

Tako da bi istrazivanje porijekla trebala da bude moralna obaveza svakog covjeka, i ko ne zeli da pomogne u tome iz moralnih razloga, njemu bi trebalo zapecatiti ulazak u sve drustvene institucije.

Ja se bavim porijeklom radi uspostavljanja reda u drustvu, da vratim izgubljene ovce na pravi put, a ne zato sto sam ovca koja je zalutala na ovu livadu.

Немојте сада драматизовати без икакве потребе. За почетак, послушајте Милошев савет, 20.12. можете урадити тест за 6500 динара и онда ће много тога бити јасније. Ако вам је то превише, онда вам не преостаје ништа друго до да се упоређујете на 12 маркера.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #39 послато: Децембар 08, 2019, 05:20:35 поподне »
Не, ти сада на основу ових неколико маркера које си тестирао, имаш информацију само до периода пре 2300 година...да би ишао ка садашњости, мораш даље да радиш тестирања...Још увек си у периоду пре етногенезе Словена што се тиче резултата које имаш за сада. На основу ових неколико маркера, , већ си нашао сроднике по мушкој линији, то је око 35% српске популације, као и десетине милиона других Словена и осталих широм Европе са овом хаплогрупом :)

Dakle, ako je neko potomak Ozrinica iz 15 vijeka, njemu su se markeri mogli promijeniti do te mjere da za 17 generacija jedan Ozrinic ima vrijednosti a i b na 385 od 14-15 a drugi 16-17? Ali nam se vidi da smo Sloveni i to je to. Drugim rijecima imam samo brze markere cije vrijednosti se mijenjaju kao one slicice na jack pot-u?

Ali ja imam i markere 426 i 388. Jesu li i oni za Jack Pota?
Mogli smo ovde malo o brzim i sporim markerima, a za testiranje imamo dovoljno vremena da mogu da magistriram Genealogiju do nove godine.