Аутор Тема: E-V13 гране хаплотипова са пројекта  (Прочитано 149855 пута)

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #440 послато: Јун 06, 2022, 03:12:03 пре подне »
Пошто је E-Y20805 имала значајан напредак ове године (три Авара са југоистока Мађарске, Савић, Румун Прибак на YFULL и Северни Македонац преко лабараторије у Београду), а пошто нисмо сви на YFULL (Италијан обрисан, Румун није платио биће обрисан, Грк само на FTDNA, само један Авар за сада на YFULL), ради лакшег прегледа ставио сам чланове E-Y20805  (сем Швеђанина, не знам одакле је и припадника E-BY4543 из Немачке и Француске јер не змам одакле су ) на мапу, уз додатак непотврђених и могуће погрешних породичних предања.

Процењена старост E-Y20805 је за сада 3200 ybp, TMRCA 2700 ybp.

« Последња измена: Јун 06, 2022, 03:23:43 пре подне НикПав »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #441 послато: Јул 13, 2022, 03:42:06 поподне »
Не знам да ли је помињано раније, али интересантан је узорак древне днк са налазишта Konyrtebe у јужном Казахстану, KNT001,  који припада хаплогрупи E-V13>CTS9320. Узорак је припадао налазишту које се веже за Otrar-Karatau културу и старост му се процјењује на 3-5 вијек наше ере. Уз ову културу се веже полуномадски индоевропски народ који се у изворима (најчешће кинеским) именује као Кангјуј. Неки истраживачи мисле да је то само друго име за Согдијанце.

Орлатска плоча која приказује ратнике Кангјуја


Питање је како је ова грана хаплогрупе E-V13, која има скоро искључиво европску распрострањеност доспјела овако далеко на исток. Има мишљења да је сама хаплогрупа E-V13 у Европи ширена путем миграција Индоевропљана у Бронзаном добу. Можда би се могло претпоставити да је неки огранак CTS9320 био захваћен индоевропским сеобама на исток. Ова верзија ми се не чини вјероватном, јер CTS9320 је прилично млађа по настанку од периода главне експанзије Индоевропљана према истоку и западу. Осим тога, источни Индоевропљани имају своју комбинацију грана хаплогрупа, које иако истог коријена као и европске, ипак су се од истих одвојиле још током раног Бронзаног доба, свакако прије настанка CTS9320.

Једино логично објашњење за појаву CTS9320 тако далеко на истоку, у првим вијековима наше ере, би се можда могло крити у чињеници да се поменуто налазиште налази на путу свиле и да је грчко-македонска војска Александра Македонског још у старом вијеку дошла до тог подручја и укључила га у своју државу. Согдијанска принцеза Роксана била је једна од жена Александра Македонског. То би се могло уклопити временски, да је једноставно неки грчки или македонски или трачки војник оставио своје потомство на поменутом подручју.

Не знам шта мисле други учесници, да ли је оваква верзија могућа? И да ли неко има неке податке о овом резултату које сам пропустио.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #442 послато: Јул 13, 2022, 05:11:43 поподне »
Не знам шта мисле други учесници, да ли је оваква верзија могућа? И да ли неко има неке податке о овом резултату које сам пропустио.

С тим у вези би могао бити резултат из Татарстана E-BY20077*  TMRCA 3100 ybp, прилично усамљен у том дјелу Земље. Кангју или Кангар су бар дјеломично били источни азијати, што указује на њихову турачку сут; рекао бих да су били нешто слично данашњим Башкирима. Турачки народ Кангар данас је разливен по разним турачким народима; његов источни дио утопио се у Казахе, Башкире и Узбеке, а западни дио бивши поражен од Кипчака, доселио се је у Панонију као дио Хунгара ( Мадјара ).

A genetic study published in Nature in May 2018 examined the remains of 6 Kangju buried between ca. 200 CE and 300 CE. The 2 samples of Y-DNA extracted belonged to the paternal haplogroups R1a1a1b2a and R1a1a1b2a2b, while the 6 samples mtDNA extracted belonged to the maternal haplogroups H6a1a, C4a1, U2e2a1, HV13b, U2e1h and A8a1. The authors of the study found that the Kangju and Wusun had less East Asian admixture than the Xiongnu and Sakas. Both the Kangju and Wusun were suggested to be descended from Western Steppe Herders (WSHs) of the Late Bronze Age who admixed with Siberian hunter-gatherers and peoples related to the Bactria–Margiana Archaeological Complex.
https://www.nature.com/articles/s41586-018-0094-2
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #443 послато: Јул 13, 2022, 05:25:12 поподне »
A genetic study published in Nature in May 2018 examined the remains of 6 Kangju buried between ca. 200 CE and 300 CE. The 2 samples of Y-DNA extracted belonged to the paternal haplogroups R1a1a1b2a and R1a1a1b2a2b, while the 6 samples mtDNA extracted belonged to the maternal haplogroups H6a1a, C4a1, U2e2a1, HV13b, U2e1h and A8a1. The authors of the study found that the Kangju and Wusun had less East Asian admixture than the Xiongnu and Sakas. Both the Kangju and Wusun were suggested to be descended from Western Steppe Herders (WSHs) of the Late Bronze Age who admixed with Siberian hunter-gatherers and peoples related to the Bactria–Margiana Archaeological Complex.
https://www.nature.com/articles/s41586-018-0094-2

То је из претходне студије. Студија из 2021. године је донијела и сљедеће резултате: "У представителей отрарской культуры из могильника Коныр-Тобе (II—V века) определили митохондриальные гаплогруппы U5a1a1, I1c1, T2g1a, W3a1 и Y-хромосомные гаплогруппы L1a2 (L-M357), E1b1b1a1b1a (E-V13), J2a1h2 (J-L25)"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #444 послато: Јул 13, 2022, 09:14:41 поподне »
Једино логично објашњење за појаву CTS9320 тако далеко на истоку, у првим вијековима наше ере, би се можда могло крити у чињеници да се поменуто налазиште налази на путу свиле и да је грчко-македонска војска Александра Македонског још у старом вијеку дошла до тог подручја и укључила га у своју државу. Согдијанска принцеза Роксана била је једна од жена Александра Македонског. То би се могло уклопити временски, да је једноставно неки грчки или македонски или трачки војник оставио своје потомство на поменутом подручју.

Не знам шта мисле други учесници, да ли је оваква верзија могућа? И да ли неко има неке податке о овом резултату које сам пропустио.

Могло би се рећи да је незахвално претпостављати начин на који је CTS9320 завршио у Централној Азији у то време. Сценарио који си изнео је свакако једна могућност.
Ја бих поменуо још једно велико античко царство које је у свом саставу имало делове југоистока Европе а на чијим је границама и област из које је поменути древни узорак. То је Персијско царство. Није немогуће да је у његовом оквиру било некаквих миграција које би за последицу имале долазак тог CTS9320 у Централну Азију.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #445 послато: Јул 13, 2022, 09:18:07 поподне »
Да је старији узорак могао би се евентуално повезати са Александром Македонским и походима по Азији.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #446 послато: Јул 13, 2022, 11:56:06 поподне »
Да је старији узорак могао би се евентуално повезати са Александром Македонским и походима по Азији.

Мислим да главно питање није како се конкретна особа нашла на том месту. Већ како је грана E-CTS9320 доспела у централну Азију.
Тј није морао лично он да дође из Европе, већ је тај пут вероватно прешао неко од његових предака (а постоји шанса да се ради и о вишегенерацијској миграцији).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #447 послато: Јул 24, 2022, 11:11:05 пре подне »
На порталу је објављено филогенетско стабло хаплогрупе Е-CTS9320 са пратећим текстом. У наредном периоду биће објављена и стабла огранака ове хаплогрупе.

https://www.poreklo.rs/2022/07/24/stablo-haplogrupe-e-cts9320/


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #448 послато: Јул 27, 2022, 09:13:50 поподне »
На порталу је објављено филогенетско стабло хаплогрупе Е-CTS9320 са пратећим текстом. У наредном периоду биће објављена и стабла огранака ове хаплогрупе.

https://www.poreklo.rs/2022/07/24/stablo-haplogrupe-e-cts9320/

 Чини се ипак да Е-CTS9320 није могла настати на Балкану.

 У процуреним информацијама из надолазећих студија Харварда стоји да од 131 узорка из Бронзаног доба Балкана, нити један није V13, док 23 јесу J-L283, 15 јесу Z2103 а чак 11 јесте и R-L2. V13 се тек јавља у жељезном добу. Додуше неки број је под "other" категоријом, која може укључити и неки "Е" резултат осим мање честих хг. Али главна поента се тешко може измјенити а то је да V13 није хг БД Балкана, а то је неочекивано за 95 %+ људи који ово прате.

 Обзиром да процурене информације из мађарске студије Паноније показују "E-L539" са 40-50 Јамнаја аутосомалне компоненте у раном БД (Отомани или Њиршег култура) и позном БД (Гава), дакле сами исток Мађарске и то лошије покривен у овој студији, чини се врло јасним је да је ширење трачких (сви узорци Пшеничево културе су V13) и тракокимерских култура раног жељезног доба фактор који је донио V13 на Балкан.
 Управо гране као Е-CTS9320 упућују на везу са Гава културом.

 Ја сам некада везивао V13 за балканско-подунавски комплекс БД који је укључивао групе од Жутобрдске, Зимничеа, Параћин, Брњичке, Теи, Монтеору, Ватин но обзиром на ове резултате врло је изгледно да су ту биле заступљене неке друге хаплогрупе.

 Иако не знам које културе, постоји цијели кластер аутосомални Serbian Bronze Age тако да сигурно има и резултата из БД са подручја Србије.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #449 послато: Јул 27, 2022, 09:37:45 поподне »
Чини се ипак да Е-CTS9320 није могла настати на Балкану.

 У процуреним информацијама из надолазећих студија Харварда стоји да од 131 узорка из Бронзаног доба Балкана, нити један није V13, док 23 јесу J-L283, 15 јесу Z2103 а чак 11 јесте и R-L2. V13 се тек јавља у жељезном добу. Додуше неки број је под "other" категоријом, која може укључити и неки "Е" резултат осим мање честих хг. Али главна поента се тешко може измјенити а то је да V13 није хг БД Балкана, а то је неочекивано за 95 %+ људи који ово прате.

 Обзиром да процурене информације из мађарске студије Паноније показују "E-L539" са 40-50 Јамнаја аутосомалне компоненте у раном БД (Отомани или Њиршег култура) и позном БД (Гава), дакле сами исток Мађарске и то лошије покривен у овој студији, чини се врло јасним је да је ширење трачких (сви узорци Пшеничево културе су V13) и тракокимерских култура раног жељезног доба фактор који је донио V13 на Балкан.
 Управо гране као Е-CTS9320 упућују на везу са Гава културом.

 Ја сам некада везивао V13 за балканско-подунавски комплекс БД који је укључивао групе од Жутобрдске, Зимничеа, Параћин, Брњичке, Теи, Монтеору, Ватин но обзиром на ове резултате врло је изгледно да су ту биле заступљене неке друге хаплогрупе.

 Иако не знам које културе, постоји цијели кластер аутосомални Serbian Bronze Age тако да сигурно има и резултата из БД са подручја Србије.

То би онда значило да је велики број предака данашњих Срба носилаца хаплогрупе E-V13 дошао на запад Балкана са Словенима који су у својим сеобама и покупили добар део Гето-Дачана?

Или је ипак још у Старом веку дошло до померања E-V13 ка Динарском појасу и преваге над Илирима?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #450 послато: Јул 27, 2022, 10:15:27 поподне »
То би онда значило да је велики број предака данашњих Срба носилаца хаплогрупе E-V13 дошао на запад Балкана са Словенима који су у својим сеобама и покупили добар део Гето-Дачана?

Или је ипак још у Старом веку дошло до померања E-V13 ка Динарском појасу и преваге над Илирима?

 Било би за очекивати да јесте било таквих V13 грана, обзиром да и јесте било још на карпатском подручју остатака Дачана до у 5 в.
 За сада се са миграцијама Срба из 6.-7. в. могу основано повезивати само неки E-L540, али то је грана која има сасвим различит распоред од већине V13.

 Нпр. ова грана има приличан број Словена, мада је нисам видио на Балкану. Очито да са јужним Словенима нема везе.
 https://www.yfull.com/tree/E-Y160090/

 У позној римској антици већ имамо неке V13 налазе са запада Балкана, од 48 узорака из позне Антике 13 је V13, најбројнија хг. Можда су римски трачки војници донијели ову хг на исток у значајном %, јер за разлику од сјеверних Илира они нису били непријатељи Рима. Остаје да се види одакле су сви V13 узорци из жељезног доба.

 Било је миграција, ратова са прелаза из старе у нову еру, и мало касније тако да постоје разни сценарији како је нека грана могла доћи на запад. Не укључујући много позније средњевјековне миграције V13 на запад којих има прилично.

 Нпр и ова грана
https://www.yfull.com/tree/E-BY50887/

 Око Бјелопавлића су Албанци, што упућује на ону причу о Пал Бардију, но узводно постоје двије гране код Словена па се поставља питање шта је поријекло ове гране. Хрватска грана можда упућује на нешто са прелаза старе и нове ере.
 

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #451 послато: Јул 27, 2022, 10:32:51 поподне »
Чини се ипак да Е-CTS9320 није могла настати на Балкану.

 У процуреним информацијама из надолазећих студија Харварда стоји да од 131 узорка из Бронзаног доба Балкана, нити један није V13, док 23 јесу J-L283, 15 јесу Z2103 а чак 11 јесте и R-L2. V13 се тек јавља у жељезном добу. Додуше неки број је под "other" категоријом, која може укључити и неки "Е" резултат осим мање честих хг. Али главна поента се тешко може измјенити а то је да V13 није хг БД Балкана, а то је неочекивано за 95 %+ људи који ово прате.

 Обзиром да процурене информације из мађарске студије Паноније показују "E-L539" са 40-50 Јамнаја аутосомалне компоненте у раном БД (Отомани или Њиршег култура) и позном БД (Гава), дакле сами исток Мађарске и то лошије покривен у овој студији, чини се врло јасним је да је ширење трачких (сви узорци Пшеничево културе су V13) и тракокимерских култура раног жељезног доба фактор који је донио V13 на Балкан.
 Управо гране као Е-CTS9320 упућују на везу са Гава културом.

 Ја сам некада везивао V13 за балканско-подунавски комплекс БД који је укључивао групе од Жутобрдске, Зимничеа, Параћин, Брњичке, Теи, Монтеору, Ватин но обзиром на ове резултате врло је изгледно да су ту биле заступљене неке друге хаплогрупе.

 Иако не знам које културе, постоји цијели кластер аутосомални Serbian Bronze Age тако да сигурно има и резултата из БД са подручја Србије.

Балканско-дунавски комплекс Бронзаног доба је широк појам. И Отомани и Гава културе су генетичке везане за овај комплекс. Управо сам зато и споменуо Коцофени (Усатовску) културу као могуће битну за E-V13. Отомани култура има коријене у Коцофени култури.

Од свих тих култура које су проистекле из балканско-дунавског БД комплекса, тешко је рећи која је била кључна за настанак и развој E-V13 хаплогрупе . Због везе са степским културама и трако-кимеријске везе, више ми се као везане за E-V13 чине културе источних Карпата (Витенберг, Ноуа), али и Отомани, коjaстоји западније има своју логику, највише због положаја на јантарном путу и могућег ширења E-V13 по тој оси. На крају крајева, и једне и друге културе ће на крају поклопити хаплштат.

Волио бих да има бар неки археогенетички налаз из Коцофени (Усатовске културе).

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #452 послато: Јул 28, 2022, 12:06:11 пре подне »
Балканско-дунавски комплекс Бронзаног доба је широк појам. И Отомани и Гава културе су генетичке везане за овај комплекс. Управо сам зато и споменуо Коцофени (Усатовску) културу као могуће битну за E-V13. Отомани култура има коријене у Коцофени култури.

Од свих тих култура које су проистекле из балканско-дунавског БД комплекса, тешко је рећи која је била кључна за настанак и развој E-V13 хаплогрупе . Због везе са степским културама и трако-кимеријске везе, више ми се као везане за E-V13 чине културе источних Карпата (Витенберг, Ноуа), али и Отомани, коjaстоји западније има своју логику, највише због положаја на јантарном путу и могућег ширења E-V13 по тој оси. На крају крајева, и једне и друге културе ће на крају поклопити хаплштат.

Волио бих да има бар неки археогенетички налаз из Коцофени (Усатовске културе).

 Да боље питање је шта овај комплекс не укључује. Иначе већ постоји одређен број Гава узорака из Мађарске и они имају неки просјечан аутосомални профил, но изгледа да овај Е узорак са сјевероистока Мађарске из позног БД који има највише степске генетике ипак одудара од њих. Док Гава генетика у просјеку има и солидну количину WHG овај Е узорак као да је само на фармер-степа линији. И чини се да на самом истоку Мађарске се губи WHG елеменат.

 За старији Е узорак из те студије сам анализирао сва налазишта па су остали као опције након датације и поређења аутосомалне генетике, само варијанта Отомани културе (Gyulavarsánd) из налазишта код Туркевеа, и налазиште Њиршег културе које су тестирали још источније. И изгледа да те групе прате овај поменути тренд у паду WHG аутосомалне генетике.

 И на Балкану, гледајући трачки, гетски аутосомал, било је немогуће изводити те популације из неке популације која има осјетан WHG.

 Иначе за већину Мађарске управо је карактеристичан био тај позамашан WHG утјецај, најизраженији код културе инкрустриране керамике, и сродним групама, гдје је доминирала друга грана I2a, нпр на само једном налазишту код Блатног језера од 15 било је 12 I2a.

 Чини се да је E-V13 почињала на самом истоку/сјевероистоку Мађарске, и даље на исток, тако да је сасвим реално да је E-V13 могла имати везе и са старом Коцофени културом. За Витенберг исто је то врло реално. За Ноуа културу, оно што сам читао о њој је да се ради о Срубнаја мигрантима, дакле једној изразито степској култури па сам ту очекивао најприје Z93, мада је и она формирала неке локалне групе који су укључивали мјешање с другим елементима.

 Могуће и овај претпостављени E-V13 са сјевероистока Мађарске из касног БД, да је неки у то доба недавни мигрант са истока, обзиром на његов аутосомал.
 Углавном доста процурених информација из ових студија са великим бројем узорака како Балкана тако и Паноније, ваљда ће то изаћи већином до краја године. Недавно је објављен један мањи дио из студије Паноније.

 Студија из Паноније даје назнаку и постојања неких врло јужњачких популација близу Карпата. Нпр. исто касно БД доба Мађарске један J2a са врло мало степе, као и један из раног БД такођер са врло мало јамнаја аутосомала. Обзиром да ови старији Е узорци имају више Јамнаја аутосомала од онога што видимо код Трачана, као да су се на путу помијешали са неким јужнијим популацијама, каквих је било и сјеверније. Могуће култура Глина-Шнекенберг, коју сам давно помињао у контексту и са V13. Нисам знао тад да је изворно Анадолијског поријекла, а баш је код њој рођачке културе у раном БД Бугарске је нађен и J2a, врло могуће да су и ови сјевернији J2a посљедица ширења те културе још у раном БД.
« Последња измена: Јул 28, 2022, 12:07:48 пре подне Zor »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #453 послато: Јул 28, 2022, 05:26:38 пре подне »
https://rs-lat.sputniknews.com/20220702/srbi-mesavina-naroda-iz-bronzanog-doba-i-slovena-veliko-istrazivanje-koje-menja-teorije-iz-nastave-1139263672.html


Изгледа као да се E-V13 на Балкану појављује у гвозденом добу, а да доживљава успон током римске владавине.

https://haplotree.info/maps/ancient_dna/slideshow_samples.php?searchcolumn=Y_Haplotree_Variant&searchfor=E-L618&ybp=500000,0&orderby=MeanYBP&ascdesc=DESC
https://haplotree.info/maps/ancient_dna/slideshow_samples.php?searchcolumn=Y_Haplotree_Variant&searchfor=E-V13&ybp=500000,0&orderby=MeanYBP&ascdesc=DESC
E-V13 су имали и Источни Германи, могуће је да су се неке подгрупе шириле и са њима.

Преглед подгрупа E-V13 присутних у Шпанији, Португалу, Мексику, Порторику и најближи сродници ван Пиринејског полуострва и Латинске Америке:
https://www.yfull.com/tree/E-BY14150/ TMRCA 3000 ybp Русија, Саудијска Арабија, Ирска
https://www.yfull.com/tree/E-BY15406/ TMRCA 2600 ybp Енглеска, Хрватска, Немачка
https://www.yfull.com/tree/E-BY5145/ TMRCA 3000 ybp Бугарска, Ирак
https://www.yfull.com/tree/E-BY6043/ TMRCA 2300 ybp Белгија
https://www.yfull.com/tree/E-Y138701/ TMRCA 3000 ybp Алжир
https://www.yfull.com/tree/E-Y90461/ TMRCA 2700 ybp Турска
https://www.yfull.com/tree/E-BY4518/ TMRCA 2500 ybp Пољска, Ирска, Италија, Словачка
https://www.yfull.com/tree/E-BY4288/ TMRCA 1400 ybp Немачка, Пољска
https://www.yfull.com/tree/E-Z38664/ TMRCA 2300 ybp Швајцарска
https://www.yfull.com/tree/E-Z16242/ TMRCA 3100 ybp Јерменија, Енглеска, САД
https://www.yfull.com/tree/E-Z16664/ TMRCA 2700 ybp Чешка, Енглеска, САД
https://www.yfull.com/tree/E-BY4914/ TMRCA 2600 ybp Бугарска
https://www.yfull.com/tree/E-Y83041/ TMRCA 3000 ybp САД

Рекао бих да се и овде огледа експанзија почев од гвозденог доба.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #454 послато: Јул 28, 2022, 08:11:05 пре подне »
Чини се ипак да Е-CTS9320 није могла настати на Балкану.

Знам да нема неких поузданих археогенетичких налаза E-V13 из Балкана везаних за енеолит или Бронзано доба, али Балкан се као извориште намеће прије свега због разноврсности E-V13. Није искључено ни да се разноврсност пренесе, али онда би морало да се ради о некој масовнијој сеоби и са подручја не тако географски далеког.
« Последња измена: Јул 28, 2022, 08:53:42 пре подне drajver »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #455 послато: Јул 28, 2022, 02:17:23 поподне »
Знам да нема неких поузданих археогенетичких налаза E-V13 из Балкана везаних за енеолит или Бронзано доба, али Балкан се као извориште намеће прије свега због разноврсности E-V13. Није искључено ни да се разноврсност пренесе, али онда би морало да се ради о некој масовнијој сеоби и са подручја не тако географски далеког.

Колика год да је разноврсност E-V13 на Балкану мања је него на подручју северно од њега.

Нпр на FTDNA грана BY3880 има 13 подграна (укључујући ниво са *). Од тих 13, само 5 је регистровано на Балкану.
На нивоу изнад BY3880 је грана BY4877 која на FTDNA има 4 подгране. Од тих 4, две нису заступљене на Балкану, присуство треће је занемарљиво и остаје само BY3880 о чијим сам подгранама писао изнад.
Ови подаци не указују да разноврсност иде у прилог Балкану као изворишту.

Постоји једна грана чије присуство на Балкану у Бронзаном добу није немогуће. Ради се E-PH1246. Али се она од остатка E-V13 одвојила рано и њену историју би требало разматрати одвојено.
Што се тиче E-PH1246 њену евентуалну везу са Балканом тек треба озбиљније аргументовати.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #456 послато: Јул 28, 2022, 02:25:35 поподне »
Колика год да је разноврсност E-V13 на Балкану мања је него на подручју северно од њега.

Нпр на FTDNA грана BY3880 има 13 подграна (укључујући ниво са *). Од тих 13, само 5 је регистровано на Балкану.

Од 13 BY3880 подграна само у Немачкој је заступљено 9.
Нема ту аргумента о балканској разноврсности.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #457 послато: Јул 28, 2022, 03:03:31 поподне »
Од 13 BY3880 подграна само у Немачкој је заступљено 9.
Нема ту аргумента о балканској разноврсности.

За ову грана је већ у археогенетском раду https://www.nature.com/articles/s41586-021-04287-4?fbclid=IwAR0ilv9TnBgFOlpZEAtP9UjNQnx8Vd1_8V44XUj5foSA7otp2vAlmJUi2Rk испоставило да је један од келтских маркера.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #458 послато: Јул 28, 2022, 04:20:16 поподне »
За ову грана је већ у археогенетском раду https://www.nature.com/articles/s41586-021-04287-4?fbclid=IwAR0ilv9TnBgFOlpZEAtP9UjNQnx8Vd1_8V44XUj5foSA7otp2vAlmJUi2Rk испоставило да је један од келтских маркера.

Врло упрошћено речено Е-BY4877 (што укључује BY3880) се у Западној Европи ширио са Келтима а у источној Европи са Трачанима.
Упрошћавања наравно не објашњавају разноразне детаље али могу да буду корисна за увид у тзв "big picture".

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #459 послато: Децембар 13, 2022, 09:10:57 поподне »
ФТДНА је ове недеље додао доста древних узорака из радова.
Сва три E-Y20805 Авара су се нашла код нас на стаблу (на YFULL је само један), које сада изгледа овако: