Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 452348 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1340 послато: Октобар 01, 2018, 05:39:30 пре подне »
Мени лично није јасно зашто онај ко је РАНИЈЕ дошао има (не знам каква) већа права. Ово важи независно од тога ко је дошљак, а ко староседелац, што би рекли ко је дођош, а ко нађош. Зашто је аутохтоност толико пожељна?
Ми смо као народ претрпели пораз у Хрватској где смо имали  „етничко право" и на Косову где смо имали „историјско право".
U oba slučaja smo pretrpeli izdaju, pogotovo u prvom slučaju kad je krajina u pitanju, veleizdaju.
Na KiM nista vojno nismo izgubili, protivnik je vikao đenosajd malo, malo i stoga se umešao nato, koji šatro nije tu bio od starta msm ::) A, veruj da je i meni nejasna ta fascinacija ko je prvi, autohton itd..Kakve to veze ima. Evidento se zloupotrebljava u političke svrhe, inače sve i da je tako, onda to menja sliku o Slovenima (I2a1b,R1a itd), sigurno nisu nekakvi "robovi" pregazili ta borbena plemena i antičke narode ;)
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 05:49:07 пре подне barbarylion »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1341 послато: Октобар 01, 2018, 05:45:27 пре подне »
Тренутно сам нашао Dodecad од 2 Албанца, и један и други су Геге. Један има 30,29% Кавказа, а други 30,82%.


30,29%  https://www.theapricity.com/forum/showthread.php?198388-Post-Dodecad-K12b-results&p=4736466&viewfull=1#post4736466

30,82%  https://www.tapatalk.com/groups/anthroscape/post-your-k12b-results-t22031-s30.html#p718980

Виђао сам Албанце и са 32% Кавказа.

Ima ih i sa 34-5 %...
Da ne bude zabune, ja ništa ne osporavam, ali smatram da bi se ovaj faktor trebao objasniti...
Možda je to dalja veza BY611 sa Osetima, tačnije iz tog pravca su se navodno spustili Tračani...Kakva je šansa da su oni dominantno kavkazoidi, da je došlo do nekog velikog mešanja, kao što je danas slučaj sa R1a-Z93, a znamo da izvorno nije bilo tako...Možda je slično sa tim granama R1b.
Meni je to lično nejasno..Opet upućuje i na neke Grčke kolonije u aziji. Msm, ne znam šta bih rekao..Celu temu sam pročitao. Bilo bi extra da neko to objasni

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1342 послато: Октобар 01, 2018, 05:56:48 пре подне »
Ima ih i sa 34-5 %...
Da ne bude zabune, ja ništa ne osporavam, ali smatram da bi se ovaj faktor trebao objasniti...
Možda je to dalja veza BY611 sa Osetima, tačnije iz tog pravca su se navodno spustili Tračani...Kakva je šansa da su oni dominantno kavkazoidi, da je došlo do nekog velikog mešanja, kao što je danas slučaj sa R1a-Z93, a znamo da izvorno nije bilo tako...Možda je slično sa tim granama R1b.
Meni je to lično nejasno..Opet upućuje i na neke Grčke kolonije u aziji. Msm, ne znam šta bih rekao..Celu temu sam pročitao. Bilo bi extra da neko to objasni

Негде сам прочитао да је су радили аутосомалну из костију неког становника Балкана из предримског периода и да је најближи модерним Русима и Украјинцима.  Могуће да се ради о Трачанину, пробаћу то да нађем.

Изгледа да је добар део становништва Балкана пре Римљана (врв. изузев југа Балкана) био прилично северно генетски настројен. За време римске владавине је изгледа дошло до уплива медитеранске, и анадолско-блискоисточне генетике. Тако да су Словени затекли на Балкану некакве јужњаке/Медитеранце, а не људе налик себи какви су живели на Балкану пре Римљана.

Не могу сад да нажем (а поставио сам на некој теми) линк о пигментацији Балканаца уназад 10 000 година. Блондизам се јавља у данашњој Румунији пре 6000-7000 година, па онда има прекид, па се јавља у данашњој Бугарској пре око 3600 година и тд.  Означено је боја косе (црна, плава, смеђа), очију (плаве и смеђе) и боја коже, у питању неко научно истраживање. 
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 05:59:13 пре подне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2342
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1343 послато: Октобар 01, 2018, 06:24:50 пре подне »
R1b BY611 уопште нема на Каквказу, тако да вас молим да напустите ову страницу и наставите на страници о Албанцима. Искрено, Ваш!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1344 послато: Октобар 01, 2018, 06:54:16 пре подне »
R1b BY611 уопште нема на Каквказу, тако да вас молим да напустите ову страницу и наставите на страници о Албанцима. Искрено, Ваш!

Ko je rekao da je prisutna na kavkazu? Ako sam dobro razumeo, a trudio sam se, verzija R1b od koje se odvojila BY611 pre oko 4000 godina je prisutna kod oseta?
Bez obzira na sve to, opšte je poznato da nema glupih pitanja već samo odgovora. Stoga, mene kao laika zanima od kuda toliki procenat tzv kavkaza na autosomalnoj slici današnji Arbanasa? Hvala...

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1345 послато: Октобар 01, 2018, 07:00:07 пре подне »
Ako nisam dobro razumeo, nikakva tragedija.
Pitanje i dalje stoji, obzirom da se radi o eventualno proto albanskoj haplogrupi.Ako čak nema ni minimum osnova za ovakvo pitanje na ovoj temi, a ja mislim da ima, onda neka moderator prebaci pitanja na adekvatnu temu, jer mene zaista zanima ovo što sam pitao :) Opet kažem, moguće je da nisam dobro shvatio iz kog pravca su se Tračani spustili, kao i prisutnost nekih starijih grana R1b. Kako god bilo, mislim da je pitanje na mestu, ako smatrate da nije, eto onda ako ste radi prebacite na temu o Albancima. :)
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 07:08:40 пре подне barbarylion »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1346 послато: Октобар 01, 2018, 07:36:12 пре подне »
Негде сам прочитао да је су радили аутосомалну из костију неког становника Балкана из предримског периода и да је најближи модерним Русима и Украјинцима.  Могуће да се ради о Трачанину, пробаћу то да нађем.

Изгледа да је добар део становништва Балкана пре Римљана (врв. изузев југа Балкана) био прилично северно генетски настројен. За време римске владавине је изгледа дошло до уплива медитеранске, и анадолско-блискоисточне генетике. Тако да су Словени затекли на Балкану некакве јужњаке/Медитеранце, а не људе налик себи какви су живели на Балкану пре Римљана.

Не могу сад да нажем (а поставио сам на некој теми) линк о пигментацији Балканаца уназад 10 000 година. Блондизам се јавља у данашњој Румунији пре 6000-7000 година, па онда има прекид, па се јавља у данашњој Бугарској пре око 3600 година и тд.  Означено је боја косе (црна, плава, смеђа), очију (плаве и смеђе) и боја коже, у питању неко научно истраживање.

 Нема неких поузданих аутосомалних налаза Трачана из тог периода. Слично и илирски узорак из ЦГ је лошег квалитета, они који су бољег квалитета показују знаке мјешавине и индоевропске и медитеранске генетике. Што се тиче аутосомалног кавказа, индоевропска Јамнаја култура (Z2103) је имала јачи кавкаски утицај и сигурно да је и то имало значајног удјела.

 То да су Словени затекли другачије становништво него прије Римљана може стајати само дјелимично и више локализовано, јер јесте било дошљака са истока медитерана али нису могли они превише утицати на слику..

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1347 послато: Октобар 01, 2018, 07:40:23 пре подне »
Нема неких поузданих аутосомалних налаза Трачана из тог периода. Слично и илирски узорак из ЦГ је лошег квалитета, они који су бољег квалитета показују знаке мјешавине и индоевропске и медитеранске генетике. Што се тиче аутосомалног кавказа, индоевропска Јамнаја култура (Z2103) је имала јачи кавкаски утицај и сигурно да је и то имало значајног удјела.

 То да су Словени затекли другачије становништво него прије Римљана може стајати само дјелимично и више локализовано, јер јесте било дошљака са истока медитерана али нису могли они превише утицати на слику..

Сад сам се присетио, тај узорак којем су наводно аутосомално најближи данашњи Руси и Украјинци је негде из Црне Горе.
Тако сам прочитао на једном страном форуму, ако лажу они онда лажем и ја.

Ово би требало да се пребаци на неку другу тему.
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 07:42:34 пре подне Свевлад »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1348 послато: Октобар 01, 2018, 08:07:09 пре подне »
Ako nisam dobro razumeo, nikakva tragedija.
Pitanje i dalje stoji, obzirom da se radi o eventualno proto albanskoj haplogrupi.Ako čak nema ni minimum osnova za ovakvo pitanje na ovoj temi, a ja mislim da ima, onda neka moderator prebaci pitanja na adekvatnu temu, jer mene zaista zanima ovo što sam pitao :) Opet kažem, moguće je da nisam dobro shvatio iz kog pravca su se Tračani spustili, kao i prisutnost nekih starijih grana R1b. Kako god bilo, mislim da je pitanje na mestu, ako smatrate da nije, eto onda ako ste radi prebacite na temu o Albancima. :)

 Ова грана нема никакве везе са Кавказом. Код Осетина је присутна R-Y5586, која се одвојила прије 4800 година, и највјероватније је трако-кимерски траг код њих. За R-Y5586 постоје јасне индикације да је на Балкану јако дуго (4300 г. TMRCA Бугара).
 Према томе R-CTS1450 ће се пуно прије везати за Трачане него R1a Z93, постоји већ код Бугара једна грана Z93 која изгледа као трачка/предримска. Можда и нпр. неки R1a Z92..


Сад сам се присетио, тај узорак којем су наводно аутосомално најближи данашњи Руси и Украјинци је негде из Црне Горе.
Тако сам прочитао на једном страном форуму, ако лажу они онда лажем и ја.

Ово би требало да се пребаци на неку другу тему.

 Да то је тај узорак и он јесте аутосомално доста сјеверно, али је лошег квалитета и зато није од битности. Слично трачки узорци, нпр. кад је тек изашао један елитни трачки налаз је ту имао доста субсахарске афричке генетике што нема смисла никаквог. Такви налази су корисни само код Y-днк ако може да се извуче поуздано, а за тај трачки налаз ни то није случај..

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1349 послато: Октобар 01, 2018, 08:15:54 пре подне »
Нема неких поузданих аутосомалних налаза Трачана из тог периода. Слично и илирски узорак из ЦГ је лошег квалитета, они који су бољег квалитета показују знаке мјешавине и индоевропске и медитеранске генетике. Што се тиче аутосомалног кавказа, индоевропска Јамнаја култура (Z2103) је имала јачи кавкаски утицај и сигурно да је и то имало значајног удјела.

 То да су Словени затекли другачије становништво него прије Римљана може стајати само дјелимично и више локализовано, јер јесте било дошљака са истока медитерана али нису могли они превише утицати на слику..

Eto, ipak ima osnova za diskusiju...
Kao što sam rekao uticaj kavkaza na sveukupnu genetiku Albanaca danas je velik i nije ni malo slučajan, niti zanemariv.
Sasvim je moguće da datira iz dalje prošlosti, kao što si delimično i naveo. Ne znam ni jedan drugi evropski narod, osim nekih grčkih regija da ima dominantu kavkazsku crtu.
Rekao bih da je ipak prerano bilo koga proglasiti naslednikom tračana, barem ne još uvek..Ne znam zašto se toliko žuri sa time, kada ima solidnih indicija da su i sami tračani bili vrlo heterogeni.
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 08:19:38 пре подне barbarylion »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13198
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1350 послато: Октобар 01, 2018, 09:43:52 пре подне »
Eto, ipak ima osnova za diskusiju...
Kao što sam rekao uticaj kavkaza na sveukupnu genetiku Albanaca danas je velik i nije ni malo slučajan, niti zanemariv.
Sasvim je moguće da datira iz dalje prošlosti, kao što si delimično i naveo. Ne znam ni jedan drugi evropski narod, osim nekih grčkih regija da ima dominantu kavkazsku crtu.
Rekao bih da je ipak prerano bilo koga proglasiti naslednikom tračana, barem ne još uvek..Ne znam zašto se toliko žuri sa time, kada ima solidnih indicija da su i sami tračani bili vrlo heterogeni.

Баш супротно. Форсисра се да се докаже да су они неевропљани и Кавкасци, иако нема јаких доказа за то. Што се аутосомалне тиче, то може бити генерално ехо староседелачког утицаја. У зависности од рачунача. Резултати њихове Y-DNA (дакле мушких линија) указује на европско поркело и везу са неким од старих "народа" Балкана (били то Илири, Трачани, Грци, или нешто четврто).

Није ми јасно зашто постоји и даље та тежња код наших људи да се препуцавају преко генетских резултата. Мислио сам да се после оволико истраживања/писања то превазишло, али очито неки не могу да се макну ни корак напред.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1351 послато: Октобар 01, 2018, 12:14:45 поподне »
Баш супротно. Форсисра се да се докаже да су они неевропљани и Кавкасци, иако нема јаких доказа за то. Што се аутосомалне тиче, то може бити генерално ехо староседелачког утицаја. У зависности од рачунача. Резултати њихове Y-DNA (дакле мушких линија) указује на европско поркело и везу са неким од старих "народа" Балкана (били то Илири, Трачани, Грци, или нешто четврто).

Није ми јасно зашто постоји и даље та тежња код наших људи да се препуцавају преко генетских резултата. Мислио сам да се после оволико истраживања/писања то превазишло, али очито неки не могу да се макну ни корак напред.

Ja lično ništa ne forsiram. Potpuno mi svejedno šta će biti.
Nisam razumeo deo oko genetskih rezultata obzirom da se ovde time bavimo, pa ne znam o čemu bi smo drugom pričali.
Ja sam u svoje ime samo pitao odkud im toliko te komponente, jer nema sumnje da je ona dominantna.
Rekli ste da je od starosedelaca, i dobro. Pa nisam ja izmislio na maltene svakom računaru u proseku 30% komponente kavkaz kod njih :)
Elem, i ovo malo što o tračanima znamo govori nam, ili nagoveštava da su gotovo izvesno imali drugačiji genetski raspored, gotovo svaki prikaz ili freska prikazuje riđeg čoveka, ili svetlo smeđe varijante . Apropo svega toga sam pitao da li su negde usput mogli pokupiti toliko kavkaza, ništa nisam insinuirao ili tvrdio. Ne znam ni što se pravdam uopšte obzirom da je pitanje i više nego na mestu.
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 12:19:21 поподне barbarylion »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13198
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1352 послато: Октобар 01, 2018, 12:25:01 поподне »

Rekli ste da je od starosedelaca, i dobro. Pa nisam ja izmislio na maltene svakom računaru u proseku 30% komponente kavkaz kod njih :)

Као што рекох, то зависи од рачунача. Наведите који су то рачуначи и колико Јужнословенски народи ту имају јаку компоненту Кавказа, па ће бити јасније. У супротном звучи као форсирање.

Колико знам, на гедмечу се та компонента појављује код свих балканских народа на разним рачуначима, а ово да је код Албанаца у просеку 30% звучи као претеривање. Уосталом и да је толико, објашњење је вероватно у "староседелачком" миксу.

Као што данас видимо, њихови резултати Y-DNA не показују готово никакву везу са Кавказом, па се то мора узети у обзир када се износе овакве тврдње.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1353 послато: Октобар 01, 2018, 12:40:55 поподне »
Као што рекох, то зависи од рачунача. Наведите који су то рачуначи и колико Јужнословенски народи ту имају јаку компоненту Кавказа, па ће бити јасније. У супротном звучи као форсирање.

Колико знам, на гедмечу се та компонента појављује код свих балканских народа на разним рачуначима, а ово да је код Албанаца у просеку 30% звучи као претеривање. Уосталом и да је толико, објашњење је вероватно у "староседелачком" миксу.

Као што данас видимо, њихови резултати Y-DNA не показују готово никакву везу са Кавказом, па се то мора узети у обзир када се износе овакве тврдње.

Kod Srba je na oko 20% u proseku, vrlo često i malo manje, nekad i malo više, uglavnom 2-3% gore dole.
Poenta je što kod Albanaca gotovo uvek ide ovim redosledom
1. Kavkaz
2.South Europe
3.North Europe
Kod svih ostalih je raspored obrnut. To je tako na svakom proračunu, osim na onom gde ni ne pokazuje ništa konkretno, gde svima ispada 99% Europe itd..
Kažem, moguće je da je od starosedelaca, ustvari u ovom momentu je to jedino logično. Samo, ja bih lično očekivao dominantniju south europe ali dobro.
Kod Poljaka,Belorusa itd to je na oko 11%, naravno varira koji procenat gore dole. Sasvim je jasno da su Srbi izgubili deo norht eu, a dobili nešto više kavkaza za svog vremena bitisanja na Balkanu, ali opet to nije tako drastično.
Kažem, što se tiče Albanaca očekivao bih vise south eu, ali dobro.
Pa zbog odsustva veze preko Y dna sa kavkazom ja ovo i pitam, da ne bude zabune.Ja sam svestan da putem Y dna nemaju veze sa kavkazom. Upravo zato i smatram ovo zanimljivim. Izgleda su Rimljanji "čuda" činili :)
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 12:44:45 поподне barbarylion »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8539
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1354 послато: Октобар 01, 2018, 12:43:56 поподне »
Кад сте већ ту, баците поглед и на ову тему:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2102.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1127
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1355 послато: Октобар 01, 2018, 12:48:01 поподне »
Кад сте већ ту, баците поглед и на ову тему:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2102.0
Moj post nije u domenu pomenute grupe ;)
Samo pitam šta mi nije jasno, pritom ništa ne izmišljam.
Pogledaj moj poslednji post :)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13198
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1356 послато: Октобар 01, 2018, 12:58:33 поподне »
Можда не измишљате, али не дајете ни довољно јаке аргументе. Који је то тачно калкулатор, име? Ово ми делује као преписивање са неких национално острашћених форума. Нисам такав распоред видео нигде, делује ми као мешавина више калкулатора (Family Finder, GEDmatch, итд).

У сваком случају, ако је тако, тј. ако Срби имају 20-25% Кавказа, а Албанци у просеку око 30%, то и није велика разлика ако узмемо у обзир друге разлике (Y-DNA, језик, култура, итд.).

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1945
  • G2a-FT221531
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1357 послато: Октобар 01, 2018, 01:17:13 поподне »
Можда не измишљате, али не дајете ни довољно јаке аргументе. Који је то тачно калкулатор, име? Ово ми делује као преписивање са неких национално острашћених форума. Нисам такав распоред видео нигде, делује ми као мешавина више калкулатора (Family Finder, GEDmatch, итд).

У сваком случају, ако је тако, тј. ако Срби имају 20-25% Кавказа, а Албанци у просеку око 30%, то и није велика разлика ако узмемо у обзир друге разлике (Y-DNA, језик, култура, итд.).

Ухватили су се Додекадовог К12b рачунача као пијан плота, а верујем да ни сами немају идеју како би тиме могли доказати оно што замишљају. Неко неупућен би помислио да је тај рачунач ''бог и батина'' свих рачунача, а у принципу то је рачунач као и сваки други (може бити користан због категорије North_European, јер се она показала као стабилна приликом неких PCA анализа). Баш због тога сам управо погледао преко свог Гедмеч налога компоненте свих рачунача (највише оних који се толико воле цитирати, попут Додекадових и Еврогенх) и категорија ''Кавказ'' постоји само на К12b рачуначу.

Oд комерцијалних калкулатора колико знам само AncestryDNA има категорију ''Кавказ'', и она се неретко појављује код свих Европљана.

А ево како категорија која по њима доказује ''азијатство'' Арнаута стоји код неких европских народа.

Централни Италијани: 32.13%

Тосканци: 30.47%

Северни Италијани: 22.92%

Белоруси: 13.31%

Бугари: 30.73%

Французи: 8.41%

Грци (просек): 37.40%

Мађари: 16.20%

Литванци: 10.10%

Пољаци: 12.09%

Румуни: 28.40%

Украјинци: 16.40%
   
« Последња измена: Октобар 01, 2018, 01:30:05 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13198
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1358 послато: Октобар 01, 2018, 01:30:06 поподне »
Па то, све зависи од рачунача. Али ето, користе се разни калкулатори за доказивање којекаквих теорија. Тако вероватно неко и за Србе на основу овог, или оног рачунача, може да тврди нешто слично, итд. Врзино коло. Не знам само докле и коме је то више занимљиво. :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3445
  • Васојевић
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1359 послато: Октобар 01, 2018, 06:36:29 поподне »
Обавештење:

Дискусија о Климентима је издвојена је у засебну тему под називом "Племе Клименти":
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3761.0

О овом племену је било речи у више наврата, тако да са шест страница дискусије Клименти свакако заслужују засебну тему.